Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο παραπάνω, στην ίδια σελίδα, υπάρχει συζήτηση για δέμα που ήρθε από Αμερική με ταχυδρομείο και το σταμάτησαν στο τελωνείο.

Αυτό το περιστατικό επιβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει κανόνας για τον εκτελωνισμό στα ΕΛΤΑ αλλά μερικά στοιχεία μπορούν να προκαλέσουν το ενδιαφέρον του τελωνειακού.

 

Εν πάση περιπτώσει, σε αξίες CIF (κόστος+ μεταφορικά + ασφάλεια) από 22 έως 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ και πάνω από αυτό και δασμό.

Για το tracking θα πρέπει να κοιτάξεις και στα ΕΛΤΑ για να παρακολουθήσεις την πορεία από τη στιγμή που θα μπει στη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το κατανοω οτι θα περασει απο τελωνειο και ειναι απολυτα φυσιολογικο απλα θελω να μαθω το κοστος σε περιπτωση που γινει εκτελωνισμος.υπαρχει περιπτωση να πληρωσω καποιο υπερβολικο ποσο ή επειδη ειναι με usps πληρωνω μονο το φ.π.α?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο σε σχεση με το tracking εχουν περασει ηδη 10 μερες και μου λεει ακομα: Pre-Shipment Info Sent to USPS .στο ελτα δεν το αναγνωριζει καν αρα σημαινει οτι δεν εχει ερθει στην Ελλαδα.μηπως υπαρχει καποιο προβλημα και δεν με ενημερωνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι είμαι στο σωστό θρεντ... ξέρει κανείς τι παίζει με το eori? Έκανα μια παραγγελία από Amazon.com με προπληρωμένα έξοδα και μου ζητάνε τώρα από την DHL να στείλω ένα κάρο χαρτιά για να μου βγει eori για να το προχωρήσουν. Εν το μεταξύ μίλησα με την υπεύθυνη εκεί και μου λέει ότι για όλα πάνω από 20κάτι ευρώ χρειάζεται eori... WTF? Ένα μήνα πριν για παρόμοιο ποσό και δεν είχα θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Με το κόστος του έχει σχέση. Ήταν ξεκάθαρη η κυράτσα με την οποία μίλησα. Και μάλιστα όταν της είπα ότι για προηγούμενη παραγγελία δεν ζητήθηκε κάτι τέτοιο αμέσως να το παίξει ότι ό,τι έγινε έγινε. Τραγική απλά.
Ότι σχετικό υπάρχει στο ιντερνετ το έχω διαβάσει. Καμιά πρακτική εμπειρία είναι το θέμα μήπως έχει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα τσακάλια έχω μια εύλογη απορία και θα ήθελα την βοήθεια σας....


Έχω  κάνει μια παραγγελία μέσω ebay ένα κινητό αξίας 260€ kai 19€ έξοδα αποστολής της EMS..


Το κινητό μου έφτασε Ελλάδα και τώρα βρίσκεται στο τελωνείο και απλά περιμένω να εκτελωνιστεί 


θα ήθελα να ρωτήσω αν θα πληρώσω τελικά παραπάνω λόγο του εκτελωνισμού ...


Σας ευχαριστώ  :shifty:


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Θελω να κανω μια ερωτηση για το αν υπαρχει περιπτωση η παραγγελια μου να κολλησει στο τελωνειο. Θελω να παραγγειλω κατι οκγωδες σχετικα αλλα αξιας 30 US$. Αλλα τα μεταφορικα ειναι 50$. Ποιο ποσο κοιτανε για να δουνε αν θα περασει για εκτελωνισμο; Γνωριζει κανεις;

 

Το ποσο που αναγραφεται πανω στο κουτι θα ειναι 30$?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφοντας για $ εννοείς ότι αγοράζεις από Αμερική, προφανώς, αλλά δεν γράφεις με ποιο τρόπο το στέλνει ο πωλητής. Και αυτό έχει μεγάλη σημασία γιατί διαφορετικά εκτελωνίζεται το δέμα που έρχεται με το ταχυδρομείο (USPS από την Αμερική) και διαφορετικά με courier που σταματάει οπωσδήποτε στο τελωνείο και εκτός από τα έξοδα, η εταιρεία ζητάει επιπλέον για αμοιβή εκτελωνιστή και διάφορα άλλα.

 

Ο πωλητής γράφει πάνω στο αυτοκόλλητο την αξία, τα μεταφορικά και την περιγραφή του αντικειμένου. Το σύνολο της αξίας του αντικείμενου, των μεταφορικών και της ασφάλειας, εάν προστεθεί, αποτελούν την αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω δύο δέματα ενα από Αμερική και ένα από Κίνα .αυτό από την Αμερική λέει customs clearance στις 10/10 στην Ελλάδα .αυτό από την Κίνα λέει κλείσιμο από ips στις 12/10 .ξέρει κανείς πότε θα έρθουν? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεμα ο πωλητης το στελνει με USPS (Εγω θα επιλεξω USPS Priority διοτι τα χρειαζομαι αμεσα, αυτος ειναι και ο λογος που φοβαμαι μην κολλησουν τελωνειο).

Οποτε αμα παραγειλλω κατι αξιας συνολικης, τιμη + μεταφορικα 90$ απο Αμερικη εχω φοβο να περασει τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σημερα μου ηρθα ρουχα απο αμερικη με usps priority mail αποσταλμενα απο τον θειο μου και περασαν ακνονικοτατα τελωενιο,αν και δηλωμενα 80 δολαρια.Το αστειο τα ρουχα εκανν 259 ευρω ειχα τισ αποδειξεισ στο κουτι,και πληρωσα 110 ευρω.Δλδ 260x12%+290x0,23=98.Ερωτηση για αξια κατω απο 350 μονο φπα δεν πληρωνω/?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...