Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μπορω να ρωτησω κ γω κατι??εχω παραγγειλει 1 δεμα απο κινα κ δεν εχει ερθει μετα απο 2 μηνες.........επισης βρηκα οτι ερχεται μεσω σουηδιας κ γραφει local mail tracking......τι σημαινει αυτο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πόσο καιρό διαρκεί περίπου ο εκτελώντας ενός πακετου( παρήγγειλα δέμα αξίας 80$ από ΗΠΑ και έχουν ήδη περάσει 4 εργάσιμες από τότε που σύμφωνα με την USPS έφτασε στο τελωνείο και γίνεται επεξεργασία του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το ξερω :\

 

 

Διορθώνω στο σωστό to2c.com

Παιδιά πόσο καιρό διαρκεί περίπου ο εκτελώντας ενός πακετου( παρήγγειλα δέμα αξίας 80$ από ΗΠΑ και έχουν ήδη περάσει 4 εργάσιμες από τότε που σύμφωνα με την USPS έφτασε στο τελωνείο και γίνεται επεξεργασία του)

 

 

Εξαρτάται από τον τρόπο αποστολής που έχει επιλέξει ο πωλητής ή εσύ, μέσω της USPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου εγω που παρηγγειλα απο κινα το ενα δεμα ηρθε σχετικα γρηγορα επειδη ηταν απο ευρωπαικη αποθηκη και ενα αλλο δεμα απο το ιδιο σαιτ δεν ηρθε ποτε.φυσικα μου εκαναν refund.περιμενω αλλα δυο δεματα απο κινα εδω και ενα μηνα και μου ειπαν max.38 εργασιμες.θα περιμενω και αλλο και αν περασουν θα ζητησω refund.μιλα με το σαιτ που παρηγγειλες και θα σου πουν τι παιζει.εμενα παντως ηταν πολυ εξυπηρετικοι και μου ειπαν αν θελω να το ξαναστειλουν η αν θελω refund.δεν ξερω τι ακριβως γινεται και αργουν τοσο αλλα υποθετω οτι φταιει το οτι περνανε 100000 χωρες για να ερθουν Ελλαδα.σκεψου οτι μπορει να ''χανονται'' η να καθυστερουν στα γραφεια.δεν γνωριζω κατι πιο συγκεκριμενο για να σε βοηθησω και εμενα πρωες φορες ηταν που παραγγελνω απο κινα.ελπιζω να βοηθησα :)


τελικα στο θεμα μου στο tracking των ελτα γραφει κλεισιμο απο υεδ θεσσ/νικης και αφιξη σε κοζανη στις 27/10 .σημερα γραφει κλεισιμο απο ελτα κοζανης οποτε λογικα αυριο θα το εχω(μενω γρεβενα).μολις το παραλαβω θα ενημερωσω απο πιο σαιτ παρηγγειλα και αν χρειαστηκε να πληρωσω κατι εξτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα, παρηγγειλα ενα ζευγαρι παπουτσια απο το internet και συγκεκριμενα απο αμερικη, το συνολικο κοστος, shipping + προιον ειναι στα 85 ευρω, το προβλημα ειναι οτι ερχονται με UPS Worldwide Saver το προβλημα ειναι οτι το καταστημα μου εστειλε ενα mail και ο λογος ηταν αν ηθελα refund με την εξης αιτιολογια: "Our customers shipping to Greece have been experiencing extremely high import charges lately. Please be aware that you are responsible for all import taxes and customs charges." Εχοντας υποψιν οτι οτιδηποτε κατω απο 100 ευρω δεν φορολογηται/δασμολογηται λογω μιας παλιας μου αγορας που δεν φορολογηθηκε εκανα την αγορα. Και τωρα εχω μπρευτει διοτι απο τη μια ακοω οτι στην καλυτερη περιπτωση θα πληρωσω μονο το φπα απο την αλλη ακουω οτι η ups εκτελωνιζει μονη της τα προιοντα που μεταφερει και αυτο κοστιζει κανα 70αρι απο την αλλη ακουω οτι μπορω να τα εκτελωνισω εγω αλλα πρεπει να το κανω στο ελ. βενιζελος ενω εγω ειμαι στη Θεσσαλονικη... Και εν ολιγοις εχω χασει τη μπαλα , μηπως ξερει κανεις τι παιζει μπας και κατατοπιστω και εγω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τελικά ήρθε σήμερα και έλειπα .παρήγγειλα από footlocker σύνολο 130 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.στο χαρτί που άφησε αυτός από τα ΕΛΤΑ γράφει 44 ευρώ +αφμ .δεν ξέρω τι εννοεί .υπάρχει πιθανότητα λάθους η να μην το παραλάβω και να ζητήσω refund ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα, παρηγγειλα ενα ζευγαρι παπουτσια απο το internet και συγκεκριμενα απο αμερικη, το συνολικο κοστος, shipping + προιον ειναι στα 85 ευρω, το προβλημα ειναι οτι ερχονται με UPS Worldwide Saver το προβλημα ειναι οτι το καταστημα μου εστειλε ενα mail και ο λογος ηταν αν ηθελα refund με την εξης αιτιολογια: "Our customers shipping to Greece have been experiencing extremely high import charges lately. Please be aware that you are responsible for all import taxes and customs charges." Εχοντας υποψιν οτι οτιδηποτε κατω απο 100 ευρω δεν φορολογηται/δασμολογηται λογω μιας παλιας μου αγορας που δεν φορολογηθηκε εκανα την αγορα. Και τωρα εχω μπρευτει διοτι απο τη μια ακοω οτι στην καλυτερη περιπτωση θα πληρωσω μονο το φπα απο την αλλη ακουω οτι η ups εκτελωνιζει μονη της τα προιοντα που μεταφερει και αυτο κοστιζει κανα 70αρι απο την αλλη ακουω οτι μπορω να τα εκτελωνισω εγω αλλα πρεπει να το κανω στο ελ. βενιζελος ενω εγω ειμαι στη Θεσσαλονικη... Και εν ολιγοις εχω χασει τη μπαλα , μηπως ξερει κανεις τι παιζει μπας και κατατοπιστω και εγω.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος

 

Η ατέλεια είναι 22 ευρώ και για αντικείμενα αξίας μέχρι 150 ευρώ πληρώνουμε ΦΠΑ.

Κάθε δέμα που εισάγεται με εταιρεία courier περνάει οπωσδήποτε από τελωνείο  και η εταιρεία ζητάει να κάνει τον εκτελωνισμό χρεώνοντας διάφορα έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα και άλλα μικροέξοδα). Μπορείς, όμως είτε να διαπραγματευτείς την αμοιβή του εκτελωνιστή είτε να εκτελωνίσεις εσύ το δέμα. Σχεικές πληροφορίες μπορείς να διαβάσεις στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως ξερει κ κανεις για μενα καμια απαντηση??

 

 

ρε συ φίλε 2 μήνες είναι μεγάλο διάστημα.Μήπως να ανοίξεις dispute?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...