Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε συ φίλε 2 μήνες είναι μεγάλο διάστημα.Μήπως να ανοίξεις dispute?

να σαι καλα ......τωρα μου ειπαν οτι εστειλαν αλλο γιατι μαλλον θα χαθηκε......παραδεχτηκε αμεσως την καθυστερηση κ εστειλαν αλλο....τι να πω............μακαρι να ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

να σαι καλα ......τωρα μου ειπαν οτι εστειλαν αλλο γιατι μαλλον θα χαθηκε......παραδεχτηκε αμεσως την καθυστερηση κ εστειλαν αλλο....τι να πω............μακαρι να ερθει

Αν εχουν περασει 2-2,5 μηνες και σου λεει οτι έστειλε αλλο, μακαρι να βγω ψεφτης, αλλά σε δουλευει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι:

 

Αγόρασα κάτι παλιά μεταχειρισμένα αυτοκινητάκια του '80 από ebay.com, από USA, αξίας 57$ και μεταφορικά με USPS Priority Mail International 55$. Να πω να γράψει κάτι πάνω ο πωλητής; Πχ GIFT ή USED? Να γράψει αξία και πόσο με συμφέρει;

 

Θα πληρώσω τελωνείο για κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ πολύ!


Ωχ, πρέπει να το έστειλε ήδη!!! Γαμώτο, και πριν λίγο το αγόρασα!!! Item marked as shipped

 

Θα πληρώσω άραγε κάτι;

 

Απαντήστε μου πάντως αν ξέρετε να ξέρω για επόμενη αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχουν περασει 2-2,5 μηνες και σου λεει οτι έστειλε αλλο, μακαρι να βγω ψεφτης, αλλά σε δουλευει,

ωωωχχ......πλακα μου κανεις????μου εστειλε σε mai τον κωδικο με RS.......NL .....λετε να με δουλευει????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.τελικα τα πηρα τα παππουτσια απο to footlocker.com και πληρωσα +44 ευρω στα ελτα για δεμα αξιας 130 ευρω.επισης πριν τα παρω επικοινωνησα με το σαιτ και μου ειπαν οτι αν δεν τα παραλαβω θα μου επιστρεψουν τα λευτα αλλα οχι για τα μεταφορικα.επισης εχω παραγγειλει απο το lightinthebox.com και το δεμα δεν ηρθε ποτε .βεβαια θα μου κανουν refund αλλα μου ειπαν οτι μπορει να κολλησε στο τελωνειο ή να χαθηκε στην μεταφορα.τελος σημερα εκανα μια παραγγελια απο aliexpress.ξερετε αν τα στελνουν ολα μαζι η ξεχωριστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους.τελικα τα πηρα τα παππουτσια απο to footlocker.com και πληρωσα +44 ευρω στα ελτα για δεμα αξιας 130 ευρω.επισης πριν τα παρω επικοινωνησα με το σαιτ και μου ειπαν οτι αν δεν τα παραλαβω θα μου επιστρεψουν τα λευτα αλλα οχι για τα μεταφορικα.επισης εχω παραγγειλει απο το lightinthebox.com και το δεμα δεν ηρθε ποτε .βεβαια θα μου κανουν refund αλλα μου ειπαν οτι μπορει να κολλησε στο τελωνειο ή να χαθηκε στην μεταφορα.τελος σημερα εκανα μια παραγγελια απο aliexpress.ξερετε αν τα στελνουν ολα μαζι η ξεχωριστα ?

Ξεχωριστά οχι γιατί δεν είναι από το ίδιο site άρα δεν μπορεί να ξέρει το ένα σαιτ το τι κάνει ο άλλος δηλαδή από πόσα σαιτ έχει παραγγείλει αυτός και από πόσες χώρες έχει παραγγείλει. Η μόνη περίπτωση που μπορεί να πέσουν όλα μαζί είναι εδώ στην Ελλάδα δηλαδή να σου έρθει πχ χαρτάκι από το ταχυδρομείο να παραλάβεις  2 και όχι ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για όποιον ξέρει. Θα παραγγείλω κάτι παπούτσια από το Lightinthebox (Κινα) η αξία τους είναι:

Subtotal(1 item):                          EUR€ 38.67

Shipping Charges & Insurance:EUR€ 24.52

GRAND TOTAL:                             EUR€ 63.20

Ξέρει κάποιος να μου πει τι κι αν θα πληρώσω κάτι extra όταν τα παραλάβω;;;

Υ.Γ. Δεν ξέρω με τι τα στέλνουν!

SHIPPING METHOD: Standard Shipping (6-8 business days)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος των μεταφορικών μαζί με ασφάλεια (24,52) σε συνδυασμό με την ταχύτητα παράδοσης (6-8 εργάσιμες) μυρίζουν αποστολή με courier και αυτό συνεπάγεται στάση στο τελωνείο και έξτρα έξοδα.

 

Πριν δώσεις την παραγγελία, μίλησε μαζί τους και ξεκαθάρισε τον τρόπο αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.evo.com/outlet/snowboards/rome-agent-rocker-snowboard-2014.aspx#image=67496/335348/rome-agent-rocker-snowboard-2014-155.jpg

Τι διαδικασίες μπορώ να κάνω ώστε να γλιτώσω όσο το δυνατόν περισσότερα από το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. 

 

Θελω να αγορασω ενα used λαπτοπ απο ΗΠΑ, να το στειλω σε μια φιλη μου που μενει εκει και να μου το ταχυδρομησει με usps. Το λαπτοπ εχει μια μικρη γρατζουνια πανω του, και εχω σκοπο να της πω να το στειλει μεσα σε θηκη, με USPS, χωρις δηλωμενη αξια ή (εννοειται) αποδειξη μεσα. 

 

Το λαπτοπ ειναι αρκετα υψηλης αξιας, περιπου 1000€ κανονικα. Τι πιθανοτητες εχει να περασει καποιο τετοιο αντικειμενο τελωνειο και εχει νοημα να κανω κολπα του τυπου πχ, να βαλει και ενα στικερακι πανω στην θηκη, να αφησει και καποιο προσωπικο σημειωμα μαζι με το λαπτοπ, κτλ;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες στο forum.

 

Ο unforgiven έχει γράψει στο σχετικό θέμα της υπογραφής μου ότι η εισαγωγή laptop και γενικά υπολογιστών από τρίτες χώρες  δεν επιβαρύνεται με δασμό αλλά μόνο με ΦΠΑ.

Περισσότερες λεπτομέρειες για όλη τη διαδικασία που ακολούθησε και τα έξοδα που πλήρωσε τελικά θα τα βρεις από την 3η σελίδα του νήματος και συνέχεια.

 

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να σε βεβαιώσει ότι το δικό σου δέμα δεν θα σταματήσει στο τελωνείο, ακόμη και αν περάσει τη διαδικασία εκτελωνισμού μέσω ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...