Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολη την παρεα

μια ερωτηση απο ΟΠΟΙΟΝ πραγματικα γνωριζει

 

Οταν ενα δεμα μπαινει στο ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ εκτελωνιζεται υποχρεωτικα η μπορει και να περασει χωρις εκτελωνισμο???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εισαι ωραιος φιλε και πραγματικα ηθελα την απαντηση να την παρω απο εσενα

μαλλον δεν διατυπωσα σωστα την ερωτηση μου αλλα η απαντηση σου ηταν σαφεστατη

 

Οποτε ενα δεμα που εχει μπει στο ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ ΔΕΜΑΤΩΝ) δεν σημαινει οτι θα υποχρεωτικα θα πληρωσει φπα και δασμους....

 

Οποτε τωρα υπομονη

παντως και να περασει και δασμους και φπα και τελωνειο και και και τοσα πληρωνουμε, ας πληρωσουμε κατι ακομα δεν γαμ____τε

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ! να ρωτησω κατι, εκανα μια αγορα απο ενα ιντερνετικο μαγαζι απο Αμερικη (eastbay), ποτε δε μου ερχοταν τελωνειο. Τωρα για αγορα αξιας 180 ευρω, μου ηρθε τελωνειο 106 ευρω. ειναι λογικο αυτο? μπορω να κανω κατι τωρα ? δε τα εχω παραλαβει ακομα ειναι στον Αλιμο στις ελτα ταχυμεταφορες courier. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα,εχω κανει παραγγελια απο Ιαπωνια αγορα φιλτρο αερα εισαγωγης κιτ της HKS και βγηκε το συνολικο κοστος 390 ευρω,τι αλλο εξτρα πληρωνο εδω και ποσο περιπου η αποστολη θα γινει με EMS.

Παραθετω παρακατω τις αναλυτικες τιμες.

Subtotal €315.52 Shipping & Handling €36.18 Payment Charge €12.31 Grand Total €364.01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα και απο εμενα.

πρωτο μου τοστ  :ph34r:  και ελπιζω σε απαντηση απο καποιον γνωστη!

θελω να αγορασω ενα ζευγαρι παπουτσι που δυστυχως δεν υπαρχει αυτουσιο σε ευρωπαικο καταστημα.

η αξια του κυμαινεται απο 60-80 γιουρος.τα μεταφορικα στη χειροτερη κανενα τριανταρι απο αμερικη.

το θεμα μου ειναι το εξης.το συγκεκριμενο ζευγαρι το βρηκα και σε καποια ευρωπαικα e-shops οπως ebay ιταλιας γαλλιας αγγλιας κλπ αλλα λενε σαν τοποθεσια του προιοντος την αμερικη και οτι δεν ευθυνονται για χρεωσεις τελωνειων.

εγω σε αυτην την περιπτωση τι να περιμενω?να θεωρησω οτι η αγορα γινεται απο αμερικη και εχει ολους τους κινδυνους εκτελωνισμου απο αμερικη η οτι εφοσον ειναι αναρτημενο σε ευρωπαικο ιστοχωρο δεν τιθεται θεμα εκτελωνισμου?

τι εξοδα να υπολογιζω δεδομενου οτι ειναι ενα ζευγαρι παπουτσι που ουτε κανενα τεραστιο δεμα ειναι ουτε βαρυ.

ευχαριστω εκ των προτερων!

υγ.επισης λεει οτι η αποστολη γινεται με usps priority mail

Επεξ/σία από plagal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα.

πρωτο μου τοστ  :ph34r:  και ελπιζω σε απαντηση απο καποιον γνωστη!

θελω να αγορασω ενα ζευγαρι παπουτσι που δυστυχως δεν υπαρχει αυτουσιο σε ευρωπαικο καταστημα.

η αξια του κυμαινεται απο 60-80 γιουρος.τα μεταφορικα στη χειροτερη κανενα τριανταρι απο αμερικη.

το θεμα μου ειναι το εξης.το συγκεκριμενο ζευγαρι το βρηκα και σε καποια ευρωπαικα e-shops οπως ebay ιταλιας γαλλιας αγγλιας κλπ αλλα λενε σαν τοποθεσια του προιοντος την αμερικη και οτι δεν ευθυνονται για χρεωσεις τελωνειων.

εγω σε αυτην την περιπτωση τι να περιμενω?να θεωρησω οτι η αγορα γινεται απο αμερικη και εχει ολους τους κινδυνους εκτελωνισμου απο αμερικη η οτι εφοσον ειναι αναρτημενο σε ευρωπαικο ιστοχωρο δεν τιθεται θεμα εκτελωνισμου?

τι εξοδα να υπολογιζω δεδομενου οτι ειναι ενα ζευγαρι παπουτσι που ουτε κανενα τεραστιο δεμα ειναι ουτε βαρυ.

ευχαριστω εκ των προτερων!

υγ.επισης λεει οτι η αποστολη γινεται με usps priority mail

καλησπερα φιλε μου εγω απο footlocker.com(αμερικη) πηρα δυο ζευγαρια παππουτσια αξιας 130 ευρω με μεταφορικα και πληρωσα εξτρα στα ελτα 45 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λιγο να το ξαναρωτησω γιατι η βασικη απορια μου ειναι αλλη.

εγω τα παπουτσια που θελω να αγορασω τα βρισκω και σε ευρωπαικα ebay.απλα λενε σαν τοποθεσια προιοντος την αμερικη και αποστολη με usps priority.εγω τελικα αγοραζω ας πουμε απο ευρωπαικο ebay.η αγορα τελικα γινεται απο το ευρωπαικο ebay και θεωρειται οτι δεν θα καταβληθουν τελωνειακοι δασμοι η θα θεωρηθει οτι η αγορα γινεται απο αμερικη και θα πρεπει να καταβαλω στο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία εχει απο που γίνεται η αποστολή/εισαγωγή, οχι από που το αγοράζεις. Στο ebay πλεον βρίσκω συχνά αγγελίες που λενε οτι το ειδος ειναι στην Ευρώπη αλλά οταν γίνει η παραγγελία, το στέλνουν απο Κίνα. Θελει προσοχή και ένα πρότερο μήνυμα ξεκαθαρίσματος με τον πωλητή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, λέει ο plagal ότι τα ευρωπαικά ebay γράφουν ότι τα παπούτσια βρίσκονται στην Αμερική.

Επομένως, δεν χωράει άλλη ερμηνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια. Εφτιαξα το account  για να ρωτισω το εξης: Εκανα παραγγελια απο karmaloop.com (ρουχα) αξιας 100Ε, σε sale  βεβαια αλλα προσεξα και οι retail τιμες plus shipping να μην ξεπερνουν τα 150Ε για να ειμαι σιγουρος. Shipping Method επελεξα International Economy, και  απ'οτι καταλαβα ειναι συνδυασμος DHL και ΕΛΤΑ.

 

Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν για αγορες κατω των 150Ε ενδεχεται να πληρωσω αμοιβη τελωνη 50Ε +? Καθως ψαχνοντας στο google βρηκα οτι απο ΕΛΤΑ, πληρωνεις ΦΠΑ, και κανα 20αρικο σε φορους. Για να δω λοιπον αν τα χω καταλαβει σωστα, γιατι εψαξα αρκετα πρωτου κανω αυτο το ποστ: απο ΕΛΤΑ ειναι ΦΠΑ και οι φοροι τους (~20Ε)  για κατω απο 150Ε, και για ανω plus 3,5% δασμος, σωστα? Με λιγα λογια δεν παιζει να μου πουν κανα 50αρικο+ αμοιβη τελωνη αμα γινει η δουλεια μεσω ΕΛΤΑ .. ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.θέλω να παράγγειλω ενα ρολόι απο Αμερική.κοστιζει160+40 μεταφορικά με usps express priority mail.η έχω συνεννοηθεί με τον πωλητή να γράψει 50$ και gift.η απορία μου είναι τι πιθανότητες έχω για τελωνείο και αν παει θα πληρωσω για τα 50$ που θα γράφει εξω για τα 200 ευρώ που πλήρωσα πραγματικα η για τα 315 ευρώ που κοστιζει στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...