Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα εξαρτώνται απο αυτόν που κάνει τον εκτελωνισμό. Μπορεί να ζητήσει τιμολόγιο αγοράς (εκτύπωση paypal/κάρτα) και αν ακόμα θεωρεί οτι κάτι δεν ειναι σωστό να σε φορολογήσει με βάση τη τρέχουσα τιμή της αγοράς. Αν ερθει με usps το πιο πιθανό ειναι να μην χρεωθείς τίποτα και το αμέσω πιο πιθανό ειναι να πληρώσεις το φπα για τα 50 δολλάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Περιμένω κάτι ακουστικά, ένα ποντίκι, πληκτρολόγιο από μια εταιρία  (Καναδάς) με UPS για review ( προφανώς μου τα στείλανε δωρεάν. ) 300 ευρώ συνολική άξια (στην αγορά). Δεν βάλανε στο κουτί απόδειξη η κατι τετιο. Λέτε να πληρώσω τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω κάτι ακουστικά, ένα ποντίκι, πληκτρολόγιο από μια εταιρία  (Καναδάς) με UPS για review ( προφανώς μου τα στείλανε δωρεάν. ) 300 ευρώ συνολική άξια (στην αγορά). Δεν βάλανε στο κουτί απόδειξη η κατι τετιο. Λέτε να πληρώσω τίποτα?

Λογικά ναι θα πληρώσεις δασμο και διάφορα άλλα μικρά έξοδα και ίσως και φπα. Μέγα λάθος που το έστειλαν με ups. Γενικά να ξέρεις ότι οποιοδήποτε δέμα εισάγεται από τρίτη χώρα περνάει τελωνείο. Τώρα βέβαια στην δική σου περίπτωση μπορεί να μην πληρώσεις επειδή είναι για review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θείο στην Αυστραλία και θα μου κάνει δώρο το iphone 6. Υπάρχεο τρόπος να σταλεί στην Ελλάδα χωρίς την πιθανότητα να περάσει τελωνείο και αν ναι ποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θείο στην Αυστραλία και θα μου κάνει δώρο το iphone 6. Υπάρχεο τρόπος να σταλεί στην Ελλάδα χωρίς την πιθανότητα να περάσει τελωνείο και αν ναι ποιος?

Κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθεί, αλλα αφου ειναι δωρο τι σε νιαζει να πληρώσεις και τελωνείο, δωσε και εσυ κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι ακόμα και 100 ευρώ να έδινα πάλι κερδισμένος θα ήμουν που θα κυμανθεί περίπου αυτό το κάτι? Και γνωρίζει κανείς με ποιο τρόπο να μου το στείλει? Με courier?
Αποστολή από το Lenovo A850+ με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πείτε μου κάτι. Αν το αντικείμενο είναι μεταχειρισμένο και έρχεται από Αμερική και είναι ρολόι και ο αποστολέας βάλει αξία $10,00 σαν δώρο "gift" ο παραλήπτης,δηλαδή εγώ θα πληρώσω τελωνείο.Η τιμή που αγοράστηκε είναι 72€ + 6€ μεταφορικά.Ο αποστολέας θα το στείλει με USPS First Class Mail Intl / First Class Package Intl Service.

 

Θεωρώ πως δεν θα πληρώσω κάτι αλλά τι λέτε ρε παιδιά? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πείτε μου κάτι. Αν το αντικείμενο είναι μεταχειρισμένο και έρχεται από Αμερική και είναι ρολόι και ο αποστολέας βάλει αξία $10,00 σαν δώρο "gift" ο παραλήπτης,δηλαδή εγώ θα πληρώσω τελωνείο.Η τιμή που αγοράστηκε είναι 72€ + 6€ μεταφορικά.Ο αποστολέας θα το στείλει με USPS First Class Mail Intl / First Class Package Intl Service.

 

Θεωρώ πως δεν θα πληρώσω κάτι αλλά τι λέτε ρε παιδιά? Ευχαριστώ.

Στην χειρότερη περίπτωση να πληρώσεις φπα 23%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φέρω ενα ανταλακτικό (οθόνη λάπτοπ) απο καναδά.

Το κόστος είναι 58 δολλάρια και τα μεταφορικά καμια 40άρια . Οπότε πάμε σύνολο 98 δολλάρια.

Τι πιθανότητες έχω με τελωνείο μέσω καναδικού ταχυδρομείου;

Εχει κανείς εμπερία;

 

Εχω ξανακάνει αγορά 100δολάρια απο Αμερική και USPS και δεν το είδαν ..

 

Απο την άλλη η ανταλλακτική οθόνη είναι ενα είδος που δεν υπάρχει Ελλάδα οπότε θεωρητικά και να το πιάσουν τι καπέλο θα βάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.όταν γραφει κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(δέματα) τι σημαίνει?δεν πήγαμε τελωνειο και είναι ετοιμο να φυφεινγια το τοπικό ελτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.όταν γραφει κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(δέματα) τι σημαίνει?δεν πήγαμε τελωνειο και είναι ετοιμο να φυφεινγια το τοπικό ελτα?

Ναι ακριβώς αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...