Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες.

Θα σας πω και εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου.

Παρήγγειλα ένα ανταλλακτικό αυτοκινήτου από έναν άγγλο με την προοπτική ότι Είναι απ την Ευρωπαϊκή Ένωση και δεν θα περάσει τελωνειο.

Την πάτησα ομως Γιατί τα γραφεία βρίσκονται στην Αγγλία Αλλα το εργοστάσιο στην Κίνα.

Οπότε το δεμα ήρθε από Κίνα.

Δεν φτάνει ομως που ήρθε από Κίνα Μου το έστειλε και με DHL.

Συνεννόηση μεταξύ μας Δεν υπήρχε Αφού Εγώ εξ αρχής νόμιζα θα το στείλει από Αγγλία.

 

Για να μην πολυλογώ το δεμα κόστιζε 292 λίρες δηλ 384 ευρώ.

 

Όπως καταλαβαίνεται το δεμα ήρθε σε 3 μέρες  Αλλα κόλλησε τελωνείο και η DHL Με πήρε τηλ για εξτελωνισμο.

 

Ζήτησε 101.4 αμοιβή + ΦΠΑ 23% + δασμούς τελωνείου.

Για να το εκτελωνισει μου ζήτησε ΕΚΤΟΣ το τιμολόγιο και αποδεικτικό αγορας...

 

Εδώ είναι Το Μεγάλο θέμα.

Το τιμολόγιο έγραφε 150 δολλάρια Αλλα το αποδεικτικό αγορας (PayPal) έγραφε 384 ευρώ.

 

Οπότε κάθισα και σκέφτηκα τι μπορώ να κάνω.

Καταρχήν η περίπτωση να μου το εκτελωνησουν αυτοι Δεν υπήρχε καν στο μυαλό μου.

Οπότε αποφάσισα να παω εγώ στο αεροδρόμιο και να το εκτελωνισω.

 

Έφτιαξα τα χαρτιά μου ώστε τιμολόγιο Και αποδεικτικό αγορας να συνάπτουν μεταξύ τους.

150 δολλάρια δηλαδή...

 

1η πληρωμή ειναι στα γραφεία της DHL.

33 eur Για διατακτικη.

Με Αυτή πήγα στο κτήριο του τελωνείου.

 

2η πληρωμή ειναι το ΦΠΑ 23% Επί την αξία του δέματος.

Δηλ 23% των 150 δολλαριων ή 120ευρω αντίστοιχα.(θυμίζω για δέματα κάτω από 150 ευρώ πληρώνουμε Μόνο το.ΦΠΑ.)

27Ευρώ.

 

Με αυτό το χαρτί της πληρωμής πήγα πάλι πίσω στα γραφεία της DHl.

 

3η πληρωμή 

12 ευρώ για έξοδα αποθήκης.

 

Οπότε 33+27+12=72ευρώ.

 

Φανταστείτε Τώρα πόσα θα πλήρωνα αν μου το εκτελωνιζε η DHl.

 

Γι αυτό λοιπόν Πριν Κάθε αγορά σας θα ζητάτε να σας το στείλουν με Ems ή Usps.

 

Αν τυχόν την πατήσετε και σας το στείλουν με courier αξίζει να το εκτελωνισετε μόνοι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδια καλημερα.όταν γραφει κλείσιμο απο κ.δ αεροδρομίου(δέματα) τι σημαίνει?δεν πήγαμε τελωνειο και είναι ετοιμο να φυφεινγια το τοπικό ελτα?

Το ΚΔ ειναι το κέντρο διανομής, δεν ειναι το τελωνείο και ουτε σημαίνει οτι χρεώθηκε απο το τελωνείο

 

Σίγουρος οτι θα πληρώσεις τελωνείο εισαι μονο αν στο tracking γράφει "Εισαγωγή στο τελωνείο".

 

 

Οπως πχ εδω

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS) 18-12-2013 17:45 ΚΑΤ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (EMS)

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ 18-12-2013 15:04 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 18-12-2013 14:39 IPS

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 03-12-2013 12:11 IPS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κάτι CD απο Αμερική αξίας γύρω στα 45 δολ. και  έτσι πλήρωσα μέσω paypal 35ευ. που είναι η ισοτιμία και πριν λίγες μέρες το παρέλαβα  απο τα ΕΛΤΑ κανονικά( στέλνουν με DHL).

Όταν το άνοιξα το χάρτινο περιτύλιγμα είχε ένα μεγάλο αυτοκόλλητο σχετικό με το Τελωνείο που έλεγε κάτι για συνολική αξία 130 ευ.

Τι ακριβώς παίζει με τη διαφορά; Λογικά δεν πληρώνω κάτι εγώ ο ίδιος αφού έχω ήδη την παραγγελία στα χέρια μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Θέλω να παραγγείλω ενα δώρο στην κοπέλα μου από κίνα που κάνει μαζί με μεταφορικά 17 ευρώ.Ποιούς από τους τρόπους αποστολής που προσφέρει να επιλέξω ώστε να προσπαθήσω να αποφύγω το τελωνείο?

http://www.tomtop.com/helpcenter/index/post/post_id/1/#41

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.Θέλω να παραγγείλω ενα δώρο στην κοπέλα μου από κίνα που κάνει μαζί με μεταφορικά 17 ευρώ.Ποιούς από τους τρόπους αποστολής που προσφέρει να επιλέξω ώστε να προσπαθήσω να αποφύγω το τελωνείο?

http://www.tomtop.com/helpcenter/index/post/post_id/1/#41

Κοίταξε εσύ ανήκεις στην ατέλεια που είναι μέχρι 23 ευρώ οπότε γενικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για κόλλημα στο τελωνείο. Πέρα από εκεί σου προτείνω τρόπους απλούς δηλαδή να έρθει με απλό ταχυδρομείο και όχι με κούριερ( dhl,ups). Οι εταιρείες με απλό ταχυδρομείο είναι hong kong post,china post,australia post ,usps, singapore post γενικώς ότι τελειώνει σε ποστ είναι ταχυδρομείο. Για την Ε.Ε είναι  αλλιώς τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε εσύ ανήκεις στην ατέλεια που είναι μέχρι 23 ευρώ οπότε γενικά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για κόλλημα στο τελωνείο. Πέρα από εκεί σου προτείνω τρόπους απλούς δηλαδή να έρθει με απλό ταχυδρομείο και όχι με κούριερ( dhl,ups). Οι εταιρείες με απλό ταχυδρομείο είναι hong kong post,china post,australia post ,usps, singapore post γενικώς ότι τελειώνει σε ποστ είναι ταχυδρομείο. Για την Ε.Ε είναι  αλλιώς τα πράγματα. 

 

Ευχαριστώ πολύ.Καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας και καλή χρονιά. Ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων αλλά όλο διαβάζω και άκρη δεν βγάζω. 

 

Είχα κάνει μια αγορά από το αγγλικό Αμαζον και όχι το αμερικάνικο όπως με είχαν συμβουλέψει για να γλιτώσω να πληρώσω υπεραντλαντικό αλλά πάνε 8 χρόνια από τότε και δεν θυμάμαι σχεδόν τπτ.  

Αποφάσισα να αγοράσω θήκη για το κινητό μου από το Aliexpress αλλά μαζεύτηκαν κι άλλοι που ήθελαν και έτσι φτάσαμε στο ποσό των 52 ευρώ (χωρίς προσφορές που τελειώνουν και ξεκινούν συνέχεια και ίσως μειωθεί κάπως), ιδιαίτερο βάρος δεν θα έχει το πακέτο. Σε όλες είναι Free Shipping via China post Registered Air Mail εκτός από μία που είναι Free Shipping via China post Air Parcel. Και το θέμα μου είναι αν θα πληρώσουμε οτιδήποτε παραπάνω και τι να ζητήσω να γράψουν στο πακέτο για καλύτερα? Ένας φίλος μου μου είπε πως αφού είναι Free Shipping είναι σίγουρο πως δεν θα πληρώσουμε κάτι έξτρα. Ισχύει?

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια.εχω παραγγειλει και εγω αρκετα πραγματα απο το αλιεχπρες και ποτε δεν ετυχε να πληρωσω κατι παραπανω.ηταν ομως ολα μικρης αξιας.το θεμα ειναι οτι δεν σου τα στελνουν ολα μαζι αλλα ο καθε πωλητης ξεχωριστα.δηλαδη θα τα παρεις ενα-ενα αν ειναι απο διαφορετικους πωλητες οποτε αν ειναι μικρης αξιας δεν θα χρεωθεις κατι εξτρα :)απλα προσοχη σε αυτο το σαιτ ,δηλαδη να κοιτας τα προιοντα να εχουν κριτικες .ως συνηθως οσα εχουν μικρη αξια και εχουν 1000 orders και καμια κριτικη ειναι μουφα.το καλο ειναι οτι σου επιστρεφει το αλι τα χρηματα.ελπιζω να βοηθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα,θελω να αγορασω παπουτσια απο αμερικη.Οι τροποι αποστολης ειναι

Standard Int'l Shipping
Est. delivery between Wed. Jan. 28 - Tue. Feb. 17
US $14.99
 
USPS Priority Mail International - US $49.99
 
 
USPS Priority Mail Express International - US $59.99
 
Το 1ο που ειναι και το φθηνοτερο τι ειναι?Σε ποιες απο τις 3 περιπτωσεις θα αποφυγω το τελωνειο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες!!! Διάβασα τις πρώτες σελίδες αλλά δε πολυκατάλαβα, το όριο για να μη πληρώσεις τίποτε ποιο είναι;

Κατάλαβα ότι από 22 έως 150 πληρώνεις μόνο ΦΠΑ, αλλά αυτο με το μη εμπορικού χαρακτήρα που είναι από 45 και άνω τι σημαίνει; Από ότι κατάλαβα για δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα ισχύει το όριο από 45 έως 150 πληρώνεις μόνο ΦΠΑ άρα στην πρώτη περίπτωση έως 22 και στην δεύτερη έως 45 δε πληρώνεις τίποτα. Σωστά; Τι εννοείτε όμως μη εμπορικού χαρακτήρα;

 

Συγκεκριμένα σκοπεύω μάλλον στις επόμενες μέρες να πάρω κάτι από Κίνα περίπου αξίας 60-70€. Ακόμα ποιο συγκεκριμένα αυτό. Σκέφτομαι να πω στον πωλητή να γράψει 20-30$ και gift και επειδή και σαν όγκος και βάρος δε τραβάει τα βλέματα λογικά δε θα έχω πρόβλημα όπως και να έρθει, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά μεταξύ των εμπορευμάτων εμπορικού και μη εμπορικού χαρακτήρα διευκρινίζεται στην από 21/7/2011 εγκύκλιο της ΕΕΤΤ, την οποία μπορείς να διαβάσεις από το link που έχω είτε στην πρώτη σελίδα αυτού του νήματος είτε στο κεφάλαιο 8 του επικαιροποιημένου οδηγού που ανάρτησα στη συνέχεια.

 

Με λίγα λόγια, ς εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών".

 

Στις αγορέ από τρίτες χώρες πρέπει να προσέχουμε τον τρόπο αποστολής των δεμάτων και συγκεκριμένα να εισάγονται με το ταχυδρομείο και όχι με courier, για την αποφυγή μπελάδων. Ο συγκεκριμένος στέλνει με ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση σου και μπράβο που έκατσες και έγραψες και όλες αυτές τις πληροφορίες και στην αρχή του θέματος! 

Από αυτό που μου λες στο τέλος φαντάζομαι πως δε θα υπάρχει πρόβλημα, ειδικά αν του πω να φαίνεται μικρότερη η αξία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...