Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να γνωρίζεις ότι, σε περίπτωση που ο τελωνειακός επιβάλει έξοδα εκτελωνισμού, τα υπολογίζει στην αξία CIF που αντιστοιχεί στο σύνολο του κόστους, των μεταφορικών και της ασφάλειας που τυχόν έχει πληρωθεί.

 

Όπως έγραψα παραπάνω, σε περίπτωση που δεν έχουν δηλωθεί στοιχεία για την αξία του αντικειμένου στο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα, ο τελωνειακός μπορεί να τα βρει. Περισσότερα στοιχεία μπορείς να διαβάσεις στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα σε ολους!!

θελω αν μπορειτε να με βοηθεισετε σε κατι...

θελω να παραγκειλω απο αυστραλια ενα αμαξακι βενζινοκινητο (σιγουρα 1 μετρο κουτι κ 15 κιλα περιπου) το οποιο εδω στην ελλαδα εχει 1300 ευρω ενω εκει το εχω βρει με 330..

ξερω οτι τα μεταφορικα θα ειναι σιγουρα 100-150 ευρω το θεμα ειναι τι γινεται με το τελονειο?

εχω εκει εναν γνωστο που θα το παρει εκεινος και θα μου το στειλει..μπορει να κανει κατι με το θεμα της αποδειξης...η να φαινεται οτι μου το στελνει εκεινος κ δεν ειναι τωρα αγορασμενο?δλδ να μην εχει καθολου αποδειξη...δεν μου εχει ξανα τυχει κατι παρομοιο οποτε δεν εχω ιδεα..σας ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή μου χάλασε η μητρική στο λαπτοπ (lenovo y580) και δεν μου το καλύπτουν στην εγγύηση θέλω να αγοράσω μητρική από το aliexpress. Το κόστος είναι από 120 έως 140ε για την μητρική. Πιστεύετε θα έχω πρόβλημα με το τελωνείο εδώ στην Ελλάδα;

Οι πωλητές στέλνουν με απλό ταχυδρομείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι κουριερ ειναι μεγαλοι απατεωνες.με τα λεφτα που σου ζηταν για το τελωνειο πας στην κινα και ερχεσαι 3 φορες.δεν ειναι λογικο να αγοραζω δυο ζευγαρια παππουτσια απο footlocker.com αξιας 110 ευρω τα μεταφορικα να ειναι 25 ευρω και τα ελτα να μου ζηταν 45 ευρω για το τελωνειο.αλλα πιστευω πως παλι αξιζει γιατι εδω στην αγορα δεν συγκρινονται οι τιμες.τελος παντων εγω προτεινω απο προσωπικη εμπειρια να αγοραζετε μονο απο Ε.Ε ή αλλιως απο κινα ή αμερικη μικρης αξιας προιοντα για να γλιτωνετε το τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και καλώς σας βρηκα .
Έκανα το λάθος χωρις ν γνωρίζω πολλά πράγματα να κάνω παραγγελία με Dhl απο ενα κατάστημα τις Βραζιλίας κι έδωσα 70ευρω για το προϊόν , 70 για τη μεταφορική και σημερα έφτασε το αντικείμενο Τελωνειο Αθήνα .
Με πήραν τηλέφωνο να μου πουν τα γνωστά για τα εκατό ευρώ τα του εκτελωνισμού , και επέλεξα να το στείλουν Θεσσαλονίκη απο όπου και ειμαι για να κάνω εγω τον εκτελωνισμό .
Διάβασα τη διαδικασία που περιγράφει πιο πάνω ο φίλος και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω . Μου είπαν αυριο μετά τις 11μιση θα φτάσει το δέμα Θεσσαλονίκη , οποτε η αυριο ή μεθαύριο αν δεβρω χρόνο θα πάω .
Παρεπιπτόντως να πω οτι ζητώντας απο την κοπέλα στο τηλ να κάνω εγω τον εκτελωνισμό ζήτησαν το αφμ και τη ΔΟΥ μου .
Θα σας γράψω κι εγω περιγραφή με τη σειρά μου μολις το πραγματοποιήσω.

Επεξ/σία από Dimitris95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα .

Τα γραφω προς το παρόν συνοπτικά κ γρήγορα γιατι με έχει φάει το άγχος .

Πάω πληρώνω διστακτική , πάω επόπτη με στέλνει ελεγκτή και ο οποίος μου λέει ψυχρά και με άσχημη ψυχολογία οτι πρεπει να έχω κάνει ηλεκτρονική δήλωση πρώτα μέσω taxis (?)!

Εγω σαν Ψαρακας το φάγα κ δίπλα είχαν έναν δικό τους εκτελωνιστή κ του είπε δήθεν να μου εξηγήσει κλπ .

Ε βγήκαμε απο το γραφείο κ μ ζήτησε ενα 20αρικο για τη δουλειά που θα την κάνει μεσα σε 20λεπτα μου είπε .

Εγω επειδή Φε προλάβαινα και με ψυχολογία σκατα είπα θα το σκεφτώ κ βιάζομαι οποτε έφυγα .

Τώρα ψάχνω σε πιο σαητ να μπω να δω τι μπορω να κάνω ..

Λογικά πας εδώ διαλέγεις την κατηγορία και μετά σε πάει μέσω taxis για να το κάνεις.

https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/ICISnet/services?adreseeID=10026938

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελωτα φωτα σας...εχω update απο το σαιτ της DHL...χρειάζομαι τα φωτα σας....Ελπιζω να μη μας επιασαν ....

 
Friday, March 06, 2015 Location Time 12 Clearance event ATHENS - GREECE 09:08 11 Processed for clearance at ATHENS - GREECE ATHENS - GREECE 09:08 10 Customs status updated ATHENS - GREECE 05:58 9 Departed Facility in LEIPZIG - GERMANY LEIPZIG - GERMANY 04:44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...