Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, gothic_waver είπε

Κι εγω την ιδια απορια εχω...για αγορα tablet.

Αγόρασα πρόσφατα τάμπλετ με priority direct mail χωρίς κανένα πρόβλημα. Παρέλαβα κανονικά.

Έχω την εντύπωση πως το european dm εμφανίστηκε τώρα... μετά την παύση λίγων ημερών που έκανε το priority.  Kαλό θα ήταν όποιος γνωρίζει να μας ενημερώσει για τη συγκεκριμένη μέθοδο.

 

Μόλις τώρα, kasp123 είπε

ειχε διαθεσιμη μεθοδο το european direct mail για ελλαδα?? ποιο προιον??

Εγώ κοίταζα αυτό και έχει αυτη την επιλογή

 https://www.banggood.com/F36050N-Monocular-360x50mm-120x-Zoom-Astronomical-Telescope-Space-Spotting-Scope-p-1212434.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kasp123 είπε

ειχε διαθεσιμη μεθοδο το european direct mail για ελλαδα?? ποιο προιον??

Για αυτό https://www.banggood.com/LYNWO-M2S-PRO-Blood-Oxygen-Pressure-Heart-Rate-Monitor-Pedometer-Smart-Bracelet-For-iphone-Samsung-p-1200218.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!!Παρελαβα σημερα  23 Ιανουαριου,μικρο δεματακι απο Αμερικη-Λος Αντζελες.Αποστολη 9 Ιανουαριου απο εκει με USPS απλη αποστολη.Τιμη 8 δολαρια περιεχομενο.Βαρος 14 οz=396gr  βγαινει περιπου.Δεν πληρωσα ΤΙΠΟΤΑ σε ελτα απο εξοδα και ειχε και το αυτοκολλητο "Τελωνειακως ελευθερο"πανω.Ειχε αφησει χαρτακι ο ταχυδρομος και πηγα απο εκει.....το δεματακι ειχε γυρισει νωρις στο Κεντρικο καταστημα της περιοχης μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει τι εννοουν γιατι δεν καταλαβαινω; Εστειλα αποδειξη απο paypal αλλα δεν ειχε ετσι οπως μου ηρθε tracking number. Περιττο να σχολιασω πως το εγραψε το tracking. 20180123_195043.png.3f12977aeb0404109cb801ff79f2705a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το european δουλευει περισσοτερο για ογκωση δεμαρα στη Γαλλια,για Ελλαδα δεν εχει ενεργοποιηθει ακομα,μη το ρισκαρεις

Και το banggood το ιδιο λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 1/12/2018 at 12:08 AM, Malthador said:

Έχω παραγγείλει από play-asia.com με προπληρωμένα import fees και το tracking number που μου έδωσαν είναι της μορφής ABC-123-AB123456789012. Το 17track δεν αναγνωρίζει τη μορφή του tracking.

Η παραγγελία έχει σταλεί από 8/1, άρα θα έπρεπε να έχει μπει το tracking number στο σύστημα λογικά.

Να ανησυχήσω πολύ;

 

On 1/12/2018 at 12:22 AM, isay said:

Ψωνίζω τακτικά απο εκει και εχω πετυχει αρκετά fake location που τα τσίμπησα απο το μήνυμα. Σε αλλους αγορασα και σε άλλους οχι. Πριν ένα μηνα πέτυχα και fake (hidden για την ακρίβεια) location και στο amazon.de. Για να αποφυγουμε τα κερατιάτικα εχουμε καταντησει να γράφουμε ανουσια μηνυματα. Shit happens στο κυνήγι χαμηλότερης τιμής. 

Όπως έγραψα και στο νήμα του Switch, η παραγγελία μπήκε 6/1 στο site, από τις 8/1 ήταν pre-advised, μπήκε ταχυδρομείο στις 18/1, έφυγε στις 20/1 και σήμερα παρέλαβα. Ήρθε με EMS και Belgian Post, ενώ δεν πλήρωσα τίποτα περισσότερο από ότι είχα ήδη πληρώσει.

Λειτουργεί ακριβώς όπως το global του amazon.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tlww1 είπε

Μπορει καποιος να μου πει τι εννοουν γιατι δεν καταλαβαινω; Εστειλα αποδειξη απο paypal αλλα δεν ειχε ετσι οπως μου ηρθε tracking number. Περιττο να σχολιασω πως το εγραψε το tracking. 20180123_195043.png.3f12977aeb0404109cb801ff79f2705a.png

γενικά στειλε οτι χρειάζεται ωστε να φαίνεται η συσχέτιση μεταξύ παραγγελίας, tracking και πληρωμής απο paypal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα μια αγορα κινητου απο το site gearbest μπορει καποιος να με βοηθησει ?

 

Επεξ/σία από mrgiannis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mrgiannis είπε

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα μια αγορα κινητου απο το site gearbest μπορει καποιος να με βοηθησει 

Φίλε μου σβήσε το html που έβαλες

Περιέχει προσωπικά σου στοιχεία που μενεις,τηλέφωνο κτλπ.

 

Σβήσε το άμεσα.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mrgiannis είπε

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα μια αγορα κινητου απο το site gearbest μπορει καποιος να με βοηθησει ?

 

Καταρχήν κανε ΤΩΡΑ επεξεργασία το μηνυμα σου και σβήσε το attachment. Εχει πάρα πολλα προσωπικά στοιχεια.

Απο όσο ειδα, πήρες κινητό Vernee X 4G Phablet στα περιπου 264 ευρω και ζήτησες να σου ερθει με dhl hk. 

Αν ναι ετοίμασε ταριφα τελωνειου τουλαχιστον ενα 150αρι. 

Αν θες τη γνώμη μου, μπες τώρα στο λογαριαστο gearbest και ζήτα ακυρωση της παραγγελιας με όλους τους τροπους. Ticket, chat, email.

Μετα διάβασε το παρακατω νήμα και διαβασε και τις τελετειες 15 σελιδες του παροντος νηματος.

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Αφου εχεις επιβεβαιωση για ακυρωση, δες πως θα το παραγγειλεις με αλλο τρόπο ή και απο αλλο site (πχ banggood) επιλεογντας πολυ προσεκτικα τον τρόπο αποστολής

edit: Επισης Γιάννη, μάθε τι ειναι το paypal και μαθε να το χρησιμοποιείς. Μην δώσεις αλλη φορα κάρτα ως πληρωμή σε αγορες εξωτερικου. 

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...