Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, moutsa είπε

Μετά από μεγάλο διάστημα αποχής σε αγορές από Κίνα προχθές έκανα μια αγορά από Ταϊλανδή για αντικειμενο αξίας 250$ συν 35$ για μεταφορικά με EMS. Παρότι είχα εξηγησει τον πωλητή λόγο του καθεστωσ Που επικρατεί να έστελνε το πακέτο με απλό ταχυδρομείο και οχι με ems που είχα επιλέξει αυτός το έστειλε με DHL. Εγώ τώρα τι μπορώ να κάνω σε περίπτωση που μπει τελωνείο. Αν ανοίξω case στο PayPal θα δικαιωθώ?

Καταρχήν πες μας το tack number τι μορφή εχει; Ποσα ψηφία και αν ειναι μονο νουμερα ή γραμματα/νουμερα και που ειναι τα γραμματα.

Αυτό γιατί κάποια dhl ερχονται με ελληνικη dhl και αλλα με ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Αν ερθει με ελληνικη dhl, ετοιμασου να πουλήσεις νεφρό. Αν ομως ερθει με ελτα θα ειχες ακριβως το ιδιο τελωνειο που θα ειχες με ems ή απλό συστημένο ταχυδρομείο. Κρατώ μια επιφύλαξη οτι στο εστειλε με την ακριβή ems, δηλαδη courier τύπου dhl, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως ... αρχισε να διαλεγεις νεφρό που θα δώσεις. 

Το paypal ΙΣΩΣ σε δικαιώσει αν ερθει με ελληνικό dhl και με την προυποθεση οτι δε θα δεχτεις το πακετο και θα σταλεί πίσω. Στην αλλη περιπτωση δεν θα δικαιωθείς γιατί γενικά το paypal αναγνωριζει οτι τα τελωνεια ειναι του αγοραστη, αλλά ετσι κι αλλιως θα ειχες τις ιδιες χρεώσεις.

Τι εννοεις απλό ταχυδρομείο; Απλό untracked; Δεν υπήρχε περιπτωση να σου στειλει κάποιος τόσο ακριβό ειδος untracked εκτός αν ειχατε τεράστιο ιστορικό επιτυχημένων παραγγελιων. 

Στην περιπτωση που ο πωλητης στο εστειλε με ελληνικη dhl, συνενοήσου μαζί του να μην παραλάβεις, να γυρίσει πισω (ειναι μεσα στην τιμή) και να στο στειλει πάλι με απλό συστημένο. Στη χειροτρη θα σου ζητησει να πληρώσεις τα μεταφορικά.

Τέλος διάβασε τον παρακάτω οδηγό και κρατα κατα νου οτι απο εκτός ΕΕ ΔΕΝ αγοράζουμε με courier εκτός αν υπάρχουν πολλοί ειδικοί λόγοι

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, isay είπε

Αυτό γιατί κάποια dhl ερχονται με ελληνικη dhl και αλλα με ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Αν ερθει με ελληνικη dhl, ετοιμασου να πουλήσεις νεφρό. Αν ομως ερθει με ελτα θα ειχες ακριβως το ιδιο τελωνειο που θα ειχες με ems ή απλό συστημένο ταχυδρομείο. Κρατώ μια επιφύλαξη οτι στο εστειλε με την ακριβή ems, δηλαδη courier τύπου dhl, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως ... αρχισε να διαλεγεις νεφρό που θα δώσεις. 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα "ems" και "ακριβή ems".

Η EMS είναι μια και είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων, που στην Ελλάδα εξυπηρετείται από τα ELTA Courier.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το συγκεκριμένο δέμα, θα αντιμετωπίσει τα ίδια έξοδα είτε ερχόταν με απλό ταχυδρομείο (φυσικά, συστημένο) είτε με EMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, makfil είπε

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα "ems" και "ακριβή ems".

Η EMS είναι μια και είναι η courier των εθνικών ταχυδρομείων, που στην Ελλάδα εξυπηρετείται από τα ELTA Courier.

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το συγκεκριμένο δέμα, θα αντιμετωπίσει τα ίδια έξοδα είτε ερχόταν με απλό ταχυδρομείο (φυσικά, συστημένο) είτε με EMS.

Σωστή η παρατήρηση. Ηθελα να πιάσω κάποιες υποπεριπτωσεις αλλά μάλλον θα μπερδεχω τον συνφορουμίτη. To μαζευω για να βγαλει ακρη.

  • EMS ή φθηνή dhl με ελληνικά ταχυδρομείο/courier οποτε χρεώσεις ΓΕΤΑ. Το ιδιο αν σταλεί με tracked/untracked απλό ταχυδρομείο
  • Ακριβή dhl, με ελληνικη dhl, οποτε νεφρό. Η διαφορα φθηνη/ακριβή φαινεται απο τη μορφη του track number
2 λεπτά πριν, kgian είπε

Raspberry Pi 3 από gearbest 27€ unregistered. 

Παραγγελία 8/1, παραλαβή σήμερα 24/1, δηλαδή 16 μέρες! Σφαίρα ήρθε. Ούτε τελωνείο, ούτε αυτοκόλλητο, ούτε τίποτα. 

Το ρίσκαρες και σου βγήκε. Oi untracked φακελοι τείνουν να περνάνε πιο ευκολα, αλλά πολλες φορές σταματάνε. Γλύτωσες ένα 20αρι

Καλοδουλευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σήμερα παρέλαβα κινητό nubia m2 από bg. Παραγγελία 13/1 shipped 15/1. Πολύ γρήγορα με priority ασφαλώς χωρίς τελωνείο. Το bg μέχρι στιγμής με έχει βολεψει πολύ και είναι αξιόπιστο. Off topic το κινητακι σπέρνει και είναι κόσμημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sadvampire είπε

Και εγώ σήμερα παρέλαβα κινητό nubia m2 από bg. Παραγγελία 13/1 shipped 15/1. Πολύ γρήγορα με priority ασφαλώς χωρίς τελωνείο. Το bg μέχρι στιγμής με έχει βολεψει πολύ και είναι αξιόπιστο. Off topic το κινητακι σπέρνει και είναι κόσμημα 

Ριξε καλο feedback και review για το nubia m2. Πεφτει τρελό σπρώξιμο ώς μελλοντικό vfm αντικαταστάτης της xiaomi (αν δεν βάλουμε στο καδρο κοινότητες και custom roms)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ευκολη ερώτηση για οσους γνωριζουν. Αγορα απο gearbest (ακουστικά xiaomi) αξιας 13 euro μεσω DHL (EU) φαντάζομαι οτι περνάει χωρις καποια επιπλέον χρεωση, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι επιλογές που είχε σαν αποστολή ήταν dhl courier και ems δηλαδή courier με ΕΛΤΑ. 

Εγω επέλεξα σαν τρόπο αποστολής την ems αλλά αυτός χωρίς να με ενημερώσει παρότι εστειλε το πακέτο με dhl.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση τελωνείου και αν το PayPal μπορεί να με δικαιώσει επειδή ο πωλητής έκανε του κεφαλιού του και έστειλε το πακέτο μου με διαφορετικό ταχυδρομείο από αυτό που είχα επιλεξει έξω αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akollias είπε

Μια ευκολη ερώτηση για οσους γνωριζουν. Αγορα απο gearbest (ακουστικά xiaomi) αξιας 13 euro μεσω DHL (EU) φαντάζομαι οτι περνάει χωρις καποια επιπλέον χρεωση, σωστα?

Πόσο ειναι το συνολικο κοστος ειδος και μεταφορικά;

Αυτο να κοιτας αν ειναι πάνω απο 21 ευρω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moutsa είπε

Οι επιλογές που είχε σαν αποστολή ήταν dhl courier και ems δηλαδή courier με ΕΛΤΑ. 

Εγω επέλεξα σαν τρόπο αποστολής την ems αλλά αυτός χωρίς να με ενημερώσει παρότι εστειλε το πακέτο με dhl.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση τελωνείου και αν το PayPal μπορεί να με δικαιώσει επειδή ο πωλητής έκανε του κεφαλιού του και έστειλε το πακέτο μου με διαφορετικό ταχυδρομείο από αυτό που είχα επιλεξει έξω αρχής.

Ναι αλλα δε γράφεις ποια μορφή εχει το track number.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, moutsa είπε

Οι επιλογές που είχε σαν αποστολή ήταν dhl courier και ems δηλαδή courier με ΕΛΤΑ. 

Εγω επέλεξα σαν τρόπο αποστολής την ems αλλά αυτός χωρίς να με ενημερώσει παρότι εστειλε το πακέτο με dhl.

Το θέμα είναι τι γίνεται σε περίπτωση τελωνείου και αν το PayPal μπορεί να με δικαιώσει επειδή ο πωλητής έκανε του κεφαλιού του και έστειλε το πακέτο μου με διαφορετικό ταχυδρομείο από αυτό που είχα επιλεξει έξω αρχής.

Σου εξήγησε αναλυτικά ο isay.

Εκτός από την DHL Courier, που έχει ακριβά έξοδα εκτελωνισμού, υπάρχει και το Γερμανικό ταχυδρομείο Deustche Post DHL που παραδίδεται με τα ΕΛΤΑ. Θα πρέπει να δεις τα στοιχεία αποστολής και από εκεί θα καταλάβεις με ποια το έστειλε.

Edit

Γράφαμε ταυτόχρονα

 

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Ναι αλλα δε γράφεις ποια μορφή εχει το track number.

To tracking είναι από dhl courier 78xxxxxx33 και μάλιστα express.

το Θέμα είναι τι θα γίνει από εδώ και πέρα σε περίπτωση που δεν δεχτεί πίσω το πακέτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sadvampire said:

Και εγώ σήμερα παρέλαβα κινητό nubia m2 από bg. Παραγγελία 13/1 shipped 15/1. Πολύ γρήγορα με priority ασφαλώς χωρίς τελωνείο. Το bg μέχρι στιγμής με έχει βολεψει πολύ και είναι αξιόπιστο. Off topic το κινητακι σπέρνει και είναι κόσμημα 

Εγω ακομα περιμενω....

 

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...