Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, darksoul93 είπε

Υπαρχει καποιος που να εχει δοκιμασει το priority line του gearbest ? Ευχαριστω.

Αν εννοεις το priority line με postNL ενεργοποιήθηκε πριν απο λίγες μέρες, οποτε οι πρώτες δοκιμες θα φανουν μετά απο 20-30 ημέρες που θα σκάσουν οι πρώτες παραγγελιες με τη νεα μέθοδο. το gearbest ισχυρίζεται οτι ειναι η ίδια μεθοδος με του banggood (που δουλευει κανονι) αλλά επειδή το gearbest εχει τεράστια ιστορία σε κασκαρίκες, καλύτερα περιμενε να δοκιμαστει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante44® είπε

Καλησπερα να κανω μια ερωτηση θελω αν γνωριζει καπιος να μ πει εχω παραγγείλει ενα σωρο φορες αλλα ποτε δεν επελεξα dhl εκανα μια παραγγελία κατι ανταλακτικα τεφλον για το mouse απο τημ hyperglide για 2 ποντικια που θελω και παρολο που επελεξα απλη αποστολη μετα απο ενα λαθος επειδη νομιζαν πως τα στοιχεια που τους εδωσα ητανε λαθος επικοινωνησα μαζι τους να δω τι εγινε μου λενε ξερεις δεν το στείλαμε ακομα γιατι τα στοιχεία σας ειναι λαθος μετα απο μερικα μηνύματα καταλαβαν το λαθος τους και τα εστειλαν. Λογω της καθυστέρησης τα στειλανε με dhl χωρις να το εχω ζητησει εγω για νσ μην σας κουραζω το πακετο ειναι πολυ μικρο σαν ενας μικρος φακελος 17 γραμμαρίων και πραγματικο κοστος 14€ ξερει κανεις αν θα πληρωσο κατι επειδη ερχεται με dhl?? 

Τα ταχυδρομικα πόσο ήταν για το πακετο αυτο; Αν το σύνολο τους (μαζι με πιθανή ασφαλεια) φαίνεται κάτω απο 22 ευρω τότε η dhl δεν πρέπει να σε χρεώσει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spartak1 είπε

Τα ταχυδρομικα πόσο ήταν για το πακετο αυτο; Αν το σύνολο τους (μαζι με πιθανή ασφαλεια) φαίνεται κάτω απο 22 ευρω τότε η dhl δεν πρέπει να σε χρεώσει κάτι

Δεν πληρωσα κατι για εξοδα αποστολης μονο αυτα τα 2 πραγματακια 14€ γιατι καπου νομιζω διαβασα πως μεχρι 150€ ειναι 34€ και λεω ειναι παραλογο για 14€ πραγματων να πληρωσο 35 τελωνιο το γαμωτο ειναι οτι δεν υπαρχουνε και Ελλαδα μετα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dante44® είπε

Δεν πληρωσα κατι για εξοδα αποστολης μονο αυτα τα 2 πραγματακια 14€ γιατι καπου νομιζω διαβασα πως μεχρι 150€ ειναι 34€ και λεω ειναι παραλογο για 14€ πραγματων να πληρωσο 35 τελωνιο το γαμωτο ειναι οτι δεν υπαρχουνε και Ελλαδα μετα... 

Αφού δςν πλήρωσες μεταφορικά, το πιθανότερο είναι ότι έστειλαν το δέμα με το γερμανικό ταχυδρομείο (Deustche Post DHL) και θα το παραλάβεις από τα ΕΛΤΑ.

Αυτό που διάβασες δεν είναι σωστό γιατί για αξία CIF (κόστος+μεταφορικά) μέχρι 150€ πληρώνουμε ΦΠΑ 24% + τέλος ΕΛΤΑ 15€ και, όπως καταλαβαίνεις τα συνολικά έξοδα δεν είναι ένα σταθερό ποσό (34€) αλλά μπορεί να φτάσει μέχρι (150*24%+15=) 36+15= 51€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Necronymous είπε

Σας εχει τυχει το bg να δωσει λαθος tracking number; το κινητακι φαινεται να πηγε ΚΔ Λαρισας ενω η διεθυνση ειναι πυργος. Στα ελτα μου ειπαν οτι συμβαινει που και που και να κανω υπομονη μπας και το δεματακι βρει το δρομο του. Αλλιως οτι ο πωλητης εδωσε λαθος αριθμο. 

Λάθος tracking number δεν μου έτυχε. Μου έτυχε όμως το δέμα μου να πάει Χιλή αντί για Ελλάδα.....  (gearbest όχι bg)

Πάω τώρα να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω, 50 μέρες περάσαν

what.jpg.9a46659a1c9c2481d2e600869909f1fc.jpg

Επεξ/σία από phandom_a
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/1/2018, 00:16:31 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
19/1/2018, 00:08:28 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
19/1/2018, 06:15:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
12/1/2018, 10:54:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
12/1/2018, 10:53:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
10/1/2018, 17:19:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, το δικό μου τελικά τι έγινε...Δε μπορώ να καταλάβω! είναι αγορά από gearbest απο 20-12-2017  Sweden Post

 

Καταγραφή.JPG

Επεξ/σία από michalisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, peter1966 είπε
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
24/1/2018, 00:16:31 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
19/1/2018, 00:08:28 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
19/1/2018, 06:15:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
12/1/2018, 10:54:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
12/1/2018, 10:53:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
10/1/2018, 17:19:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Στέλνεις φωτό την απόδειξη πληρωμής paypal του προιόντος, με τα στοιχεία πληρωμής/ εδώ σε email [email protected]

16 λεπτά πριν, michalisgr είπε

Καλημέρα, το δικό τελικά τι έγινε...Δε μπορώ να καταλάβω! είναι αγορά από gearbest απο 20-12-2017  Sweden Post

Καταγραφή.JPG

Δεν "πέρασε"/ τελωνείο 99.99%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, coolerman είπε

Στέλνεις φωτό την απόδειξη πληρωμής paypal του προιόντος, με τα στοιχεία πληρωμής/ εδώ σε email [email protected]

Δεν "πέρασε"/ τελωνείο 99.99%

άρα τώρα έχει κολλήσει στη διαλογή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, divo είπε

oxi, στο τελωνειο

Tι τελωνείο του λες του ανθρώπου, το δέμα πέρασε αέρα.

@michalisgr δεν εχεις κανένα πρόβλημα αυτό που μένει ειναι να παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν.. πέρασε κι αυτό αέρα.. έχω κάνει 12 παραγγελίες μέσω ebay gearbest όλες μέσα στο δεκέμβριο και όλες από κίνα.. Στο ebay τα στέλνουν και χωρίς κωδικό αποστολής και με απλό ταχυδρομείο.. Για κανένα από τα δέματα δεν πλήρωσα τελωνείο...

Καταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα 701 είχα αναφερθεί για μια αγορά από Ταϊλάνδη αξίας 285$ με τα μεταφορικά και αποστολη με DHL express.

Τελικά το πακέτο έφτασε σήμερα και απ οτι φέρεται χωρίς παρατράγουδα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η αστραπιαία διαδικασία στο τελωνείο χωρίς να την παραμικρή καθυστέρηση.

 

 

Screenshot_2018-01-25-17-20-48.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα εχω παραγγειλει απο lightinthebox μια τσαντα απο τις 12/12/2017 αλλα ακομα τιποτα μεθοδο αποστολης εχει απλο ταχυδρομειο 

στο σιτε τον ελτα αναφερει το παρακατω ο αριθμος αποστολης ξεκιναει απο RK

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
12/12/2017, 16:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
10/12/2017, 13:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, doukasn είπε

Παιδια καλησπερα εχω παραγγειλει απο lightinthebox μια τσαντα απο τις 12/12/2017 αλλα ακομα τιποτα μεθοδο αποστολης εχει απλο ταχυδρομειο 

στο σιτε τον ελτα αναφερει το παρακατω ο αριθμος αποστολης ξεκιναει απο RK

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
12/12/2017, 16:01:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
10/12/2017, 13:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

σημερα παρελαβα... οποτε υπομονη !
ORDER DATE Nov 30, 2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...