Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από Rakuten ιαπωνίας μαγαζί sanwa κάτι κουμπιά για arcade, στέλνει με ePacket και Jp Post Ems, τί επιλέγω? https://global.rakuten.com/en/store/sanwadenshi/?l-id=rgm_shoptop_en_rvp_widget

Έχω καιρό να παραγγείλω και έχω χαθεί με όσα άλλαξαν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά θέλω τα φώτα σας. Σκέφτομαι να πάρω το xiaomi mi notebook pro από gearbest. Επειδή έχει μια άλφα αξία θα ήθελα τη γνώμη σας ποια είναι η ασφαλέστερη μέθοδος.

https://www.gearbest.com/laptops/pp_786412.html?wid=95

Βλέπω ότι το έχει φέρει και στις αποθήκες  G-W-4  ,  G-W-16 ,  G-W-6 που από ότι βλέπω είναι ευρωπαϊκές αποθήκες. Από κει όποια μέθοδο έχει δεν θα περάσει λογικά τελωνείο σωστά;

Ή να προτιμήσω από κίνα με priority line ; 

Γενικά τι με συμβουλεύετε; 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Επεξ/σία από nithe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, aks είπε

ο gusdevelopers μου ειπε οτι δεν περασα τελωνειο

Με αυτη την εικονα δεν μπορει να σου πει κανεις , εχει μεταφορικο πριν και μετα το τελωνειο , δωσ ολα τα ινπουτ

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω να αγοράσω από gearbest υγρά αναπλήρωσης για το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αν τα βάλω με Expedited Shipping θα τα πάρω ή θα έχω θέμα με την νομοθεσία! Επίσης μπορεί να μου προτείνει κάποιος ένα site ώστε να αγοράζω υγρά αναπλήρωσης από εκεί ,διότι εδώ στην Ελλάδα τα καταστήματα έχουν αυξήσει πολύ τις τιμές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω απαγορεύεται ρητώς η αγορά τους από εξωτερικό. Θα στα κάνουν κατάσχεση.

 

Μόνο παρελκομενα,αντιστάσεις και τετοια επιτρέπονται.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, villasg είπε

Με αυτη την εικονα δεν μπορει να σου πει κανεις , εχει μεταφορικο πριν και μετα το τελωνειο , δωσ ολα τα ινπουτ

εστειλε αυτη την εικονα:KnoXpuQHTDm_bZ3Zt07hmg.pngκαι του απαντησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Priority Line αν εχει δεν πληρωνεις τελωνειο. Συνηθως ειναι και τσαμπα για μεγαλες αγορες. Expedited πληρωνεις σιγουρα τελωνειο και μαλιστα παρα πολλα. Registered συνηθως δεν πληρωνεις τελωνειο αλλα μπορει και να σου κατσει στραβη. Unregistered το ξεχνας γιατι μπορει να μην φτασει το δεμα σου ποτε. Ολα τα αλλα δεν εχουν καμια απολυτως σημασια.

ΕΚΤΟΣ αν το Expedited ειναι από Ευρωπαικές αποθήκες οπότε δεν πληρώνεις τελωνείο!(το ίδιο ισχύει και για τα άλλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vlefteris είπε

Αυτές οι ευρωπαΐκές εταιρείες που στα παραλαμβάνουν από Ιαπωνία και Κίνα πχ. και στα στέλνουν, αξίζουν?

Αν κατι το θες οπωσδηποτε και δεν πωλειται Ευρωπη τοτε αξιζει αλλα το τελωνειο λογικα δεν θα το γλιτωσεις αν εχουν καποια σοβαρη αξια.

4 ώρες πριν, vlefteris είπε

Από Rakuten ιαπωνίας μαγαζί sanwa κάτι κουμπιά για arcade, στέλνει με ePacket και Jp Post Ems, τί επιλέγω? https://global.rakuten.com/en/store/sanwadenshi/?l-id=rgm_shoptop_en_rvp_widget

Έχω καιρό να παραγγείλω και έχω χαθεί με όσα άλλαξαν ...

Japan Post για μενα αλλα και παλι υπαρχει φυσικα ο κινδυνος τελωνειο (ειχα παρει ενα φακο για dslr με Japan Post δεν περασε τελωνειο για καλη μου τυχη...περυσι ομως εγινε αυτο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, afterhours είπε

Αν κατι το θες οπωσδηποτε και δεν πωλειται Ευρωπη τοτε αξιζει αλλα το τελωνειο λογικα δεν θα το γλιτωσεις αν εχουν καποια σοβαρη αξια.

Japan Post για μενα αλλα και παλι υπαρχει φυσικα ο κινδυνος τελωνειο (ειχα παρει ενα φακο για dslr με Japan Post δεν περασε τελωνειο για καλη μου τυχη...περυσι ομως εγινε αυτο)

Εγω εχω ενα δεμα απο japan post και απο 11 του μηνα ειναι σε σακο στο αεροδρομιο(εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο)...δεν εχει μπει κ δεν ξερω αν θα μπει ακομα τελωνειο αλλα φοβαμαι για να ειναι ετσι τοσο καιρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας  ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι γινεται με το τελωνειο εχω κανει δυο παραγγελιες η μια ειναι αξιας 40,4 ευρω και η αλλη 76 η 76 ευρω μου ζητησαν αποδειξη πληρωμης η paypal αρα αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω φορους και δασμους και αν ναι ποσο;και αυτη η παραγγελια εγινε απο το site alliexpress  ξερεις κανεις αν δινουν τα λεφτα που θα περασει απο το τελωνειο;και με το αλλο αντικειμενο θα πληρωσω κατι η θα περασει ελευθερο;σας ευχαριστω εκ το προτερων.σας επισυναπτω και τον πινακα του προιοντος 

 
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
17/1/2018, 00:10:54 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
17/1/2018, 00:10:09 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
17/1/2018, 07:20:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
13/1/2018, 08:13:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
8/1/2018, 08:32:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/1/2018, 09:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hlektrologos 15 είπε

καλησπερα σας  ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι γινεται με το τελωνειο εχω κανει δυο παραγγελιες η μια ειναι αξιας 40,4 ευρω και η αλλη 76 η 76 ευρω μου ζητησαν αποδειξη πληρωμης η paypal αρα αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω φορους και δασμους και αν ναι ποσο;και αυτη η παραγγελια εγινε απο το site alliexpress  ξερεις κανεις αν δινουν τα λεφτα που θα περασει απο το τελωνειο;και με το αλλο αντικειμενο θα πληρωσω κατι η θα περασει ελευθερο;σας ευχαριστω εκ το προτερων.σας επισυναπτω και τον πινακα του προιοντος 

 
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
17/1/2018, 00:10:54 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
17/1/2018, 00:10:09 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
17/1/2018, 07:20:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
13/1/2018, 08:13:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
8/1/2018, 08:32:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/1/2018, 09:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

ψαξε λιγα ποστ πιο πισω εχουμε γραψει πολλες φορες τι κανεις οταν σου ζητανε αποδειξη αλλα και τι θα πληρωσεις.το αν θα περασει το αλλο δεμα τελωνειο και αν θα το χρεωσουν δεν μπορουμε να το ξερουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2018 στις 7:40 ΜΜ, villasg είπε

@isay Αυτο το ειδες για αλλον που μπηκε τελωνειο (απαντηση στον προηγουμενο στο ιδιο νημα/sait  )

Είδα την απαντηση και ειναι όπως λέγαμε νωρίτερα.

Πακέτα με postnl μπαινουν κανονικα με τελωνειο, εκτός απο αυτά που ερχονται με priority line απο το bnaggood. Ο συγκεκριμένος έβαλε παραγγελία απο geekbuing EU (*) του το στειλανε με postnl (*) και μπήκε τελωνειο. Θα πληρώσει κανονικά. Αρα βασικό ότι η περιπτωση αυτή δεν εχει σχεση με το banggood και το postnl που στελνει το bnaggood.

(*) Εδω κρύβεται αλλη μια κασκαρίκα του geekbuing. Βασικά ΔΕΝ του το στειλανε απο EU warehouse αλλά απευθείας απο Κίνα, με dropship απευθείας στην Ελλάδα. Αποτελεσμα ... τελωνειο. Αν το geekb του το ειχε στείλει πραγματικά απο eu warehouse, ειτε postnl ή οτιδηποτε αλλο (εκτος βεβαια swish post) ΔΕΝ θα έμπαινε τελωνειο. Μπορω να μαντέψω και το λόγο που εκανε τη λαμακια το geekbuing. ΔΕΝ το ειχε σε στοκ στην ευρωπαική αποθήκη και για να μη χασει την παραγγελια και τα λεφτα το εστειλε απευθειας απο Κίνα, χωρίς βεβαια να ρωτήσει τον πελάτη (ο,τι κανει πολλες φορες και το gearbest). Ευτυχώς ΚΑΙ δυστυχώς δεν ειναι ο κανονας αλλα γίνεται σε αρκετά μαγαζια (οχι μονο geekbuing ).

Στις 26/1/2018 στις 5:08 ΜΜ, Necronymous είπε

Παρελαβα το κινητο απο bg με priority σημερα, σταλθηκε 11/1. Χωρις κανενα προβλημα με τελωνειο. Μου εκανε εντυπωση ομως που εκτος απο κουτι και το πλαστικο με τις φουσκαλιτσες δεν ειχε καποια αλλη μεμβρανη ή ασφαλεια στο κουτι. Αν το ανοιγαν τελωνειο αποκλειεται να "γλιστραγε" σε καμια τσεπη; Επισης παρελαβα και πριν 2 βδομαδες mi band 2 απο gb, αγορα 21 νοεμβριου, το δεμα ηταν ανοιχτο και ειχε κλεισει με ζελοτειπ. Για αυτο ρωταω.

Τα priority απο bg δεν περνάνε έλεγχο τελωνειου και για αυτό δεν ειδες σφάξιμο. Αντίθετα τα δεματα που ερχονταν απο gearbest πέρναγαν απο ελεγχο, δηλαδή επεφτε σφαξιμο και ελεγχος τι ήταν μεσα και πόσο κοστιζε στην αγορα. Μετα το Νοεμβριο (που παρελαβες εσύ) αλλαξανε λιγο τη διαδικασία για επιταχυνση και πιο δικαιη τιμολογηση. Ζητουσαν αποδεικτικο καρτας/paypal και αν επεφτε σφαξιμο επεφτε δειγματοληπτικά ή για υποπτα πακέτα (πχ καπνικα).

Στις 26/1/2018 στις 3:32 ΜΜ, kitsaras13 είπε

απο deal extreme παρηγγειλα ενα κινητο, 2 ram και ενα μικροφωνο (66ευρω). Σημερα που παρελαβα το πακετο ειναι ολα εκτος απο το κινητο μεσα. Εχω νευριασει τερμα, γιατι πιστευα πως γλιτωσα τελωνειο για τα καλα. Προφανως το γλιτωσα γιατι το δεμα ηταν παναλαφρο, αφου δεν υπηρχε κινητο. Παω για τικετ, να παρω το κινητο μου.

Πιο πιθανό ειναι να μην το έβαλε μεσα το dx παρα να επεσε χέρι στο τελωνειο (ακομα κι αν ειχε σελοτειπ και σφραγιδα). Για αυτό το λογο σε οτιδήποτε παραλαμβάνουμε κάνουμε unboxing video., ωστε να πάρουμε ευκολα πισω τα λεφτά μας απο το paypal και μετα ο πωλητης ας βγάλει άκρη με το τι εγινε. Αν το τμήμα αποστολών του dx κρατα αρχείο με ζυγιση θα καταλάβουν οτι αυτοί εκαναν τη λαμακια, αλλά θελει πιεση στην περιπτωση ... που κανουν τους κινέζους. Στα υποψη οτι τώρα φρόντισε να μη στο στειλουν με καμια dhl/ems γιατί θα το ππληρωσεις διπλο στο τελωνειο.

Στις 27/1/2018 στις 12:05 ΠΜ, aks είπε

Παιδια θα περασει τελωνειο αυτο? 

 

7 ώρες πριν, aks είπε

Παιδια  

  Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

τι σημαινει εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο?

Το βγαλανε και το αφήσανε σε ενα πεζοδρόμιο να το παρει οποιος θελει. Μπορει και να επεσε απο το φορτηγό.

πλάκα κάνω

Απο την εικόνα που εδωσες δεν μπορει να βγει σοβαρη απαντηση αν μπηκε ή αν θα μπει τελωνειο. Επισης ο gus σου απαντησε οτι ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ, οχι ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΕΙ σε επομενο βήμα.

Πες μας λοιπον και αλλες πληροφορίες

  • Χώρα αποστολής (και μαγαζι)
  • Κόστος μαζί με μεταφορικά
  • Μεθοδο αποστολής (αν δεν ειναι priority mail)

Και μετα θα μπορουμε να μαντεψουμε καλύτερα. Απο αυτα που εχεις πει μεχρι τωρα τολμώ να μαντεψω οτι δεν θα περασει τελωνειο αλλα σιγουρος δεν ειμαι

2 ώρες πριν, hlektrologos 15 είπε

καλησπερα σας  ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις τι γινεται με το τελωνειο εχω κανει δυο παραγγελιες η μια ειναι αξιας 40,4 ευρω και η αλλη 76 η 76 ευρω μου ζητησαν αποδειξη πληρωμης η paypal αρα αυτο σημαινει οτι θα πληρωσω φορους και δασμους και αν ναι ποσο;και αυτη η παραγγελια εγινε απο το site alliexpress  ξερεις κανεις αν δινουν τα λεφτα που θα περασει απο το τελωνειο;και με το αλλο αντικειμενο θα πληρωσω κατι η θα περασει ελευθερο;σας ευχαριστω εκ το προτερων.σας επισυναπτω και τον πινακα του προιοντος 

 
Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση
17/1/2018, 00:10:54 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ
17/1/2018, 00:10:09 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
17/1/2018, 07:20:15 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
13/1/2018, 08:13:19 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
8/1/2018, 08:32:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
2/1/2018, 09:02:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Για αυτές που θα ζητησει αποδειξη θα πληρώσεις

  • για 40 ευρω περιπου 25 ευρω
  • για 76 ευρωω περιπου 34 ευρω

Επισης τα κοστη τελωνειου ειναι του πελάτη και δεν σε αποζημειωνει το aliexpress

Αν τώρα θελεις να μάθεις τι γινεται και τι σε συμφερει με τις αγορες διαβασε τις τελεταιες 10 σελιδες απο αυτο το νημα και επισης διαβασε το παρακατω

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...