Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, ebola75 είπε

αν γνωρίζεται επειδή διαβάζω διάφορα, αν προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου laptop από το Amazon θα όταν θα φτάσει στο εδώ τελωνείο θα έχει επιπλέον χρεώσεις ή επειδή χουν είδη πληρωθεί τα Shipping & Import Fees θα πέραση ατελώς.
ευχαριστώ!

https://www.amazon.com/Lenovo-Legion-Y720-GeForce-80VR0064US/dp/B074L1NK79/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1517154669&sr=1-1&keywords=game+laptop&refinements=p_89%3ALenovo%2Cp_n_size_browse-bin%3A2423841011%2Cp_n_feature_four_browse-bin%3A2289792011

δεν θα εχεις καμια παραπανω επιβαρυνση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 1/26/2018 at 2:21 PM, athanasiou2 said:

απο lightinthebox παρελαβα 2 κινητα αξιας 460ευρω.εκαναν 2 μηνες να ερθουν.περασαν τελωνειο χωρις να μου ζητησουν paypal και τα σχετικα αλλα στο ελτα οταν πηγα να τα παρω πληρωσα 121 ευρω.χθες εστειλα την αποδειξη στο καταστημα και σημερα μου τα πιστωσανε στο paypal χωρις πολλα πολλα.αψογοι

Για ποιο λόγο κάνει refund το συγκεκριμένο κατάστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα φίλο που μένει Ν.Υόρκη και κατα καιρούς μου έστελνε διαφορα δέματα με πράγματα που αγόραζα απο εκεί (τα περισσότερα μεγάλης αξίας), ξηλώνοντας απο πάνω τιμολόγια και τα έστελνε με αποστολέα το όνομα του που ήταν και ελληνικό και ποτέ δεν με χρέωσαν κάτι στο τελωνείο. Να φαντάστείτε έφερα μέχρι και κονσόλα ήχου 20 κιλών (αξίας περίπου 3χιλ ευρω) με αξία μεταφορικών 120 δολάρια και ήταν η μόνη φορά που με είχαν χρεώσει ενα 40άρι ευρώ λόγω μεταφορικών. Φυσικά τώρα με τις αλλαγές που έγιναν απο τον Αυγουστο, ενα δέμα που μου έστειλε πρόσφατα με χρέωσαν στο τελωνείο 120 ευρώ φόρο, γιατι είδαν μέσα καποια άδεια κουτιά απο κάρτες γραφικών και μια ηλεκτρονική συσκευη η οποια όντως είχε γυρω στα 300 ευρω αξία. (αν και στο χαρτάκι που είχαν γράψει επάνω αναλυτικά χρεώσαν και τα άδεια κουτιά απο τις κάρτες γραφικών ως συσκευες!! , απορώ δεν κοιτανε με x-ray μέσα ?) τελοςπάντων, είναι να μου στείλει τώρα πάλι ένα δέμα και είναι ουσιαστικά ένα ανταλακτικό palmrest απο λαπτοπ και κάτι καλώδια φυσες, θα του πω να το δηλώσει ολο το δέμα ως αξία 40 ευρω για να είναι πιο πειστικό και γιατί επίσης κάπου διάβασα ότι απο ιδιώτη σε ιδιώτη το δεν ισχύουν τα 22 ευρω αφορολόγητα αλλα τα 40. Μπορεί να το επιβεβαιώσει κάποιος ότι είναι έτσι? Επίσης επειδή κατάλαβα ότι οι τελωνιακοί εκτιμουν αξία αρπα κόλα και το στέλνουν το δέμα για παράδοση χωρίς να παιρνουν καποιο τηλ πρώτα (όπως για παράδειγμα κανουν οι courier DHL,UPS κλπ) και αυτό είναι πρόβλημα γιατί εαν τελικά πεσουν τελείως έξω στην τιμολόγηση και ζητήσω εγω ανατιμολόγηση όταν έρθει το δέμα να το παραλάβω θα φαω κανένα μήνα ακόμα στο περίμενε. Οπότε τι προτείνετε ως καλύτερη επιλογή? Να του πώ να κολλήσει και ένα τιμολόγιο απέξω που δείχνει οτι το palmrest κοστισε π.χ. $39 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι η ατέλεια για τα δέματα μη εμπορικού χαρακτήρα, δηλαδή εκείνα για τα οποία δεν έχει πληρώσει χρήματα ο παραλήπτης, είναι 45€.

Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι ο τελωνειακός δεν μπορεί να υπολογίσει την αξία του περιεχομένου και να χρεώσει τα έξοδα εκτελωνισμού.

Εναλλακτικές λύσεις δεν υπάρχουν, η αναδασμολόγηση παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο από όσο νομίζεις και δεν έχει σίγουρο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τελευταία ιστορία μου, που φαίνεται ότι θα είναι λίγο μπλεγμένη.

Παραγγελία κινητού από lightinthebox στις 28 Νοεμβρίου, πλήρωσα και το tax insurance. Παρέλαβα το κινητό στις 26 Ιανουαρίου και πλήρωσα τελωνείο €35. Ζήτησα τα χρήματα από το lightinthebox και πράγματι μου επέστρεψαν τα €35 των φόρων.

Τώρα, το κινητό φορτίζει εξαιρετικά αργά, 7 ώρες για να πάρει 40%. Το χειρότερο σενάριο θα είναι να πρέπει να το στείλω πίσω και να μου στείλουν καινούργιο. Σε αυτήν την περίπτωση, πώς θα εξασφαλίσω ότι το νέο κινητό δεν θα χρεωθεί ξανά τους φόρους; Κράτησα την απόδειξη πληρωμής των φόρων  και το αυτοκόλλητο του πακέτου όπου αναγράφονται οι χρεώσεις, αλλά τα ΕΛΤΑ από όπου θα το στείλω δεν βλέπω να έχουν κάποια σύνδεση με το τελωνείο, ώστε να αποδειχθεί εύκολα η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικούς μήνες νομίζω εδώ στο insomnia πρέπει να γράφτηκε κάποιος έστειλε για επισκευή τάμπλετ στην Κίνα και το κράτησαν στο τελωνείο λόγο μπαταρίας. Καλύτερα πριν πριν κάνειςτο οτιδήποτε συνεξοησου με τα ΕΛΤΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Voodooman είπε

Η τελευταία ιστορία μου, που φαίνεται ότι θα είναι λίγο μπλεγμένη.

Παραγγελία κινητού από lightinthebox στις 28 Νοεμβρίου, πλήρωσα και το tax insurance. Παρέλαβα το κινητό στις 26 Ιανουαρίου και πλήρωσα τελωνείο €35. Ζήτησα τα χρήματα από το lightinthebox και πράγματι μου επέστρεψαν τα €35 των φόρων.

Τώρα, το κινητό φορτίζει εξαιρετικά αργά, 7 ώρες για να πάρει 40%. Το χειρότερο σενάριο θα είναι να πρέπει να το στείλω πίσω και να μου στείλουν καινούργιο. Σε αυτήν την περίπτωση, πώς θα εξασφαλίσω ότι το νέο κινητό δεν θα χρεωθεί ξανά τους φόρους; Κράτησα την απόδειξη πληρωμής των φόρων  και το αυτοκόλλητο του πακέτου όπου αναγράφονται οι χρεώσεις, αλλά τα ΕΛΤΑ από όπου θα το στείλω δεν βλέπω να έχουν κάποια σύνδεση με το τελωνείο, ώστε να αποδειχθεί εύκολα η διαδικασία.

 

37 λεπτά πριν, moutsa είπε

Πριν μερικούς μήνες νομίζω εδώ στο insomnia πρέπει να γράφτηκε κάποιος έστειλε για επισκευή τάμπλετ στην Κίνα και το κράτησαν στο τελωνείο λόγο μπαταρίας. Καλύτερα πριν πριν κάνειςτο οτιδήποτε συνεξοησου με τα ΕΛΤΑ.

Εγώ θυμάμαι αλες ιστορίες  που ο κάτοχος, πήγε στα ελτα, πήρε ένα αντιγραφο χαρτιου οτι το εστειλε για επισκευή και οταν ήρθε επισκευασμένο εστειλε την αλληλογραφία (με το μαγαζι) και το χαρτί στο τελωνειο και του το περασανε χωρίς διπλοχρέωση

@Voodooman

Δε θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το θέμα ή στο αλλο που μιλάμε για αγορές απο εξωτερικό και επισης δε θυμάμαι καν ποιος το ειχε γράψει. Πάρε τα δυο θεματα αναποδα και διαβαζε μεψρι να βρεις την ιστορία. Γενικά προβλέπεται να πάρεις κάποιο αποδεικτικο απο ελτα για να μην εχεις μετα προβληματα. Ισως χρειαστεί να μιλήσεις και με προισταμενο γιατί οι υπαλληλοι συνήθως δεν το ξερουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει προλάβει να δοκιμάσει κανείς τη νέα μέθοδο τριγωνικής αποστολής του Gearbest;
Priority Line -> Netherlands Registered(PDM) την ονομάζουν.
Είδα αναφέρθηκε το τελευταίο 24ωρο εδώ πέρα. Με τρώνε τα δάχτυλα μου αλλά έλεγα να αποφύγω να γίνω το πειραματόζωο...

Επίσης πώς βλέπουμε που είναι το κάθε warehouse στο GB; Ψάχνω ας πούμε για το G-W-5.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Voodooman είπε

Η τελευταία ιστορία μου, που φαίνεται ότι θα είναι λίγο μπλεγμένη.

Παραγγελία κινητού από lightinthebox στις 28 Νοεμβρίου, πλήρωσα και το tax insurance. Παρέλαβα το κινητό στις 26 Ιανουαρίου και πλήρωσα τελωνείο €35. Ζήτησα τα χρήματα από το lightinthebox και πράγματι μου επέστρεψαν τα €35 των φόρων.

Τώρα, το κινητό φορτίζει εξαιρετικά αργά, 7 ώρες για να πάρει 40%. Το χειρότερο σενάριο θα είναι να πρέπει να το στείλω πίσω και να μου στείλουν καινούργιο. Σε αυτήν την περίπτωση, πώς θα εξασφαλίσω ότι το νέο κινητό δεν θα χρεωθεί ξανά τους φόρους; Κράτησα την απόδειξη πληρωμής των φόρων  και το αυτοκόλλητο του πακέτου όπου αναγράφονται οι χρεώσεις, αλλά τα ΕΛΤΑ από όπου θα το στείλω δεν βλέπω να έχουν κάποια σύνδεση με το τελωνείο, ώστε να αποδειχθεί εύκολα η διαδικασία.

εγω στην θεση σου δεν θα εστελνα πισω τιποτα. ειχα στειλει παλια ενα κινητο προς κινα για επισκευη και χαθηκε στον δρομο ( μου το φαγανε )με αποζημιωση ελτα 30 ευρω περιπου εαν θυμαμαι καλα . μηπως φταιει ο φορτιστης ? κοιταξε το και αυτο 

11 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχει προλάβει να δοκιμάσει κανείς τη νέα μέθοδο τριγωνικής αποστολής του Gearbest;
Priority Line -> Netherlands Registered(PDM) την ονομάζουν.
Είδα αναφέρθηκε το τελευταίο 24ωρο εδώ πέρα. Με τρώνε τα δάχτυλα μου αλλά έλεγα να αποφύγω να γίνω το πειραματόζωο...

εγω εχω γινει πειραματοζωο σημερα το πρωι ,για αγορα ενος ταμπλετ. σου παραθετω περισοτερες πληροφοριες για αυτον τον τροπο αποστολης και ο θεος βοηθος !! https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/αγορές-από-gearbest-χωρίς-τελωνείο/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, re4male είπε

εγω στην θεση σου δεν θα εστελνα πισω τιποτα. ειχα στειλει παλια ενα κινητο προς κινα για επισκευη και χαθηκε στον δρομο ( μου το φαγανε )με αποζημιωση ελτα 30 ευρω περιπου εαν θυμαμαι καλα . μηπως φταιει ο φορτιστης ? κοιταξε το και αυτο 

Μπα, δοκίμασα καμιά δεκαριά συνδυασμούς καλωδίων-φορτιστών. Έστειλα mail και στην HomTom και στο lightinthebox, για να δούμε τί θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, re4male είπε

εγω στην θεση σου δεν θα εστελνα πισω τιποτα. ειχα στειλει παλια ενα κινητο προς κινα για επισκευη και χαθηκε στον δρομο ( μου το φαγανε )με αποζημιωση ελτα 30 ευρω περιπου εαν θυμαμαι καλα . μηπως φταιει ο φορτιστης ? κοιταξε το και αυτο 

εγω εχω γινει πειραματοζωο σημερα το πρωι ,για αγορα ενος ταμπλετ. σου παραθετω περισοτερες πληροφοριες για αυτον τον τροπο αποστολης και ο θεος βοηθος !! https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/αγορές-από-gearbest-χωρίς-τελωνείο/

Τα έχω δει αυτά, απλά δεν μπορώ να βασιστώ σε ένα 3ο σάιτ. Ακόμα και αν υποστηρίζει ότι είναι επίσημο, στη στραβή δε θα χρησιμεύσει πουθενά η αναφορά μου σε αυτό. Έχω στείλει και στο gearbest και περιμένω επίσημη απάντηση από τους ίδιους για να είμαι -εν μέρει- καλυμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τα έχω δει αυτά, απλά δεν μπορώ να βασιστώ σε ένα 3ο σάιτ. Ακόμα και αν υποστηρίζει ότι είναι επίσημο, στη στραβή δε θα χρησιμεύσει πουθενά η αναφορά μου σε αυτό. Έχω στείλει και στο gearbest και περιμένω επίσημη απάντηση από τους ίδιους για να είμαι -εν μέρει- καλυμένος.

καλυμενος δεν εισε πουθενα. παντα υπαρχει το ρισκο σε αυτα. οποιος τολμαει κερδιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Εχει κανει κανεις παραγγελια πρόσφατα απο iherb να μας πει πως έχει η κατάσταση αυτη την στιγμή με το τελωνείο;

http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=18077&page=21&p=1345359&viewfull=1#post1345359 

Αν ισχύει αυτό τότε φαίνεται ότι αφήνουν να περνάνε χωρίς έξτρα φόρους και αντικείμενα λίγο επάνω του ορίου των 22 ευρώ.

Επεξ/σία από Helioslolz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω κι εγώ την πρόσφατη εμπειρία μου :
Παρήγγειλα από Κίνα οθόνη κινητού που κόστισε ~15Ε.
Έφτασε Αθήνα κάπου μέσα Σεπτέμβρη, έχοντας περάσει από τελωνείο. Την κοστολόγησαν ως αντικείμενο στα 30Ε (στατιστική αξία) και με επιβάρυναν 15Ε ως τέλη ΕΛΤΑ για εκτελωνισμό + ~7Ε ΦΠΑ.
Δεν αποδέχτηκα τα τέλη και έκανα αίτηση αναθεώρησης, καθώς η αξία του αντικειμένου ήταν κάτω των 22Ε. (Με επισύναψη της παραγγελίας από το σάιτ του alibaba).
Σήμερα (τέλος Γενάρη) παρέλαβα το δέμα, άνευ οφειλών. 
Η διαδικασία της αναθεώρησης πήρε λίγο περισσότερο από 4 μήνες και αποφάνθηκε υπέρ μου.
Ο χρόνος μου φάνηκε υπερβολικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...