Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Έχει προλάβει να δοκιμάσει κανείς τη νέα μέθοδο τριγωνικής αποστολής του Gearbest;
Priority Line -> Netherlands Registered(PDM) την ονομάζουν.
Είδα αναφέρθηκε το τελευταίο 24ωρο εδώ πέρα. Με τρώνε τα δάχτυλα μου αλλά έλεγα να αποφύγω να γίνω το πειραματόζωο...

Επίσης πώς βλέπουμε που είναι το κάθε warehouse στο GB; Ψάχνω ας πούμε για το G-W-5.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56255174

και

https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56255176

 

 

1 ώρα πριν, re4male είπε

εγω στην θεση σου δεν θα εστελνα πισω τιποτα. ειχα στειλει παλια ενα κινητο προς κινα για επισκευη και χαθηκε στον δρομο ( μου το φαγανε )με αποζημιωση ελτα 30 ευρω περιπου εαν θυμαμαι καλα . μηπως φταιει ο φορτιστης ? κοιταξε το και αυτο 

εγω εχω γινει πειραματοζωο σημερα το πρωι ,για αγορα ενος ταμπλετ. σου παραθετω περισοτερες πληροφοριες για αυτον τον τροπο αποστολης και ο θεος βοηθος !! https://gearbestgreece.com/gearbest-guides/αγορές-από-gearbest-χωρίς-τελωνείο/

 

1 ώρα πριν, re4male είπε

καλυμενος δεν εισε πουθενα. παντα υπαρχει το ρισκο σε αυτα. οποιος τολμαει κερδιζει

re4male σε ευχαριστουμε που εγινες πειραματόζωο, για να εχουμε οσο περισσότερα αποτελέσματα πειραματισμών, ώστε το στατιστικό αποτελεσμα να ειναι οσο πιο σίγουρο γινεται. Ετσι θα βοηθήσεις εμας τους υπολοιπους που προτιμάμε το ζυγισμένο και δοκιμασμένο ρίσκο, γιατί πιστευουμε οτι το παρορμητικό ρίσκο εχει μεγαλα κέρδη αλλά και καταστροφικά αποτελέσματα.

Δώσε feedback και για το δικό σου καλό ΜΗΝ εμπιστευεσαι αβίαστα οτι γραφει το ανεπισημο gearbest greece

 

1 ώρα πριν, DownUNDERground είπε

Τα έχω δει αυτά, απλά δεν μπορώ να βασιστώ σε ένα 3ο σάιτ. Ακόμα και αν υποστηρίζει ότι είναι επίσημο, στη στραβή δε θα χρησιμεύσει πουθενά η αναφορά μου σε αυτό. Έχω στείλει και στο gearbest και περιμένω επίσημη απάντηση από τους ίδιους για να είμαι -εν μέρει- καλυμένος.

Σωστός για το ερωτημα στο gearbest. Δώσε feedback γιατί ήθελα να περασουν μερικές ημερες δοκιμών και να τους ρωτήσω και εγω. Στο παρελθόν το gearbest (το επισημο, οχι οι κουπονάδες) έλεγε "τα έξοδα τελωνειο ειναι δικά σας", ενω το banggood σου απαντουσε ξεκάθαρα οτι "αν το στειλεις με priority line ειναι tax free".

Εχω απορία τώρα τι θα απαντα το gearbest.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, το ένα από τα 2 ποστ το είχα διαβάσει.

Αν έχω απάντηση από GB θα ενημερώσω. Εννοείται ότι κι εγώ θέλω να έχω μια γραπτή διαβεβαίωση από επίσημα χείλη πριν προχωρήσω. Απλά αν το πάω με την ασφαλή οδό δεν ξέρω αν θα προλάβω μια προσφορά που θέλω. Γι' αυτό το διπλοσκεφτόμουν.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εκανα παραγγελια απο ebay-Hong Kong και ο πωλητης μου ειπε οτι το εστειλε με belgium post και μου εδωσε αυτο το

tracking number LVS13763600029**268  Ειναι απο belgium post αυτο;Πρωτη φορα βλεπω τετοιο tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Soprano13 είπε

Καλησπερα εκανα παραγγελια απο ebay-Hong Kong και ο πωλητης μου ειπε οτι το εστειλε με belgium post και μου εδωσε αυτο το

tracking number LVS13763600029**268  Ειναι απο belgium post αυτο;Πρωτη φορα βλεπω τετοιο tracking.

Nαι βελγικό είναι. Δεν ανιχνευεται στα ΕΛΤΑ ομως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Untracked παραγγελια απο BG 12/01 ηρθε σημερα. Την ιδια ημερα εκανα αλλες 2 παραγγελιες με priority, ακομα δεν ηρθαν. Πως γινεται το Untracked να εφτασε γρηγοροτερα;

Επισης 2 Untracked απο 02/12, ακομα τιποτα.

Οποτε ολα ειναι 100% θεμα τυχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Έχω καιρό να διαβάσω εδώ. Τα ίδια χάλια με τα τελωνεία; Περιμένω κάτι μικρό πράματα ευτελούς αξίας από Νοέμβριο χωρίς τρακινκ. Απλά περιμένω; Είναι από lightinthebox, banggood και Ali

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Ψάχνοντας και εγώ εδώ και πολύ καιρό για αγορά χωρίς έξοδα τελωνείου (και γιατί κυρίως ψάχνω κινητό προηγούμενων ετών για οικονομικές εκδοχές)
Κατέληξα σε αυτό

www.eglobalcentral.eu

Η πρώτη αγορά από αυτούς ήταν πριν 3 χρόνια και όλα πήγαν καλά

Τώρα περιμένω το καινούριο κινητό (προσοχή το 6 μέρες δεν ισχύει φυσικά θα κάνει κανα μήνα φαντάζομαι)

Πριν την αγορά τους έστειλα ερώτηση για τελωνείο και έλαβα την παρακάτω απάντηση

Dear Customer,

Thank you for your message.


With regard to your query, we would like to confirm that orders placed on our site, are shipped out from our Hong Kong Warehouse as we are a Hong Kong Based company. The invoice we send is based only on the price of the item, any tax or vat amount will not be indicated on the invoice

However, we ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the prices on website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. Any VAT or customs duties incurred will be settled by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.

Hereby, we confirm that we will settle VAT, related taxes and custom charges

Should you have any further inquiries, please feel free to contact us.

Best Regards,
eGlobal Central EU

Επεξ/σία από aman1722
Διαγραφή affiliate Link
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aman1722 είπε

Καλησπέρα.
Ψάχνοντας και εγώ εδώ και πολύ καιρό για αγορά χωρίς έξοδα τελωνείου (και γιατί κυρίως ψάχνω κινητό προηγούμενων ετών για οικονομικές εκδοχές)
Κατέληξα σε αυτό

 

Το site για όποιον δεν θέλει να πατήσει το affiliate είναι το :

www.eglobalcentral.eu

Η πρώτη αγορά από αυτούς ήταν πριν 3 χρόνια και όλα πήγαν καλά

Τώρα περιμένω το καινούριο κινητό (προσοχή το 6 μέρες δεν ισχύει φυσικά θα κάνει κανα μήνα φαντάζομαι)

Πριν την αγορά τους έστειλα ερώτηση για τελωνείο και έλαβα την παρακάτω απάντηση

Dear Customer,

Thank you for your message.


With regard to your query, we would like to confirm that orders placed on our site, are shipped out from our Hong Kong Warehouse as we are a Hong Kong Based company. The invoice we send is based only on the price of the item, any tax or vat amount will not be indicated on the invoice

However, we ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the prices on website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. Any VAT or customs duties incurred will be settled by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.

Hereby, we confirm that we will settle VAT, related taxes and custom charges

Should you have any further inquiries, please feel free to contact us.

Best Regards,
eGlobal Central EU

βγάλε το affiliate id δεν επιτρέπεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα (ούτως η άλλως έβαλα από κάτω το καθαρό site)
Απλά με το affiliate θα κέρδιζε κάποια έκπτωση.

Σημασία έχει ότι υπάρχει Site με αγορά σε τιμές Κίνας χωρίς τελωνείο και με ασφάλεια Paypal

και μου έλυσε τα χέρια γιατί έψαχνα πάρα πολύ καιρό...

ελπίζω να βοηθήσω και άλλους (ο καθένας βέβαια κάνει την έρευνά του μην πάρω και κανένα στο λαιμό μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56255174

και

https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56255176

re4male σε ευχαριστουμε που εγινες πειραματόζωο, για να εχουμε οσο περισσότερα αποτελέσματα πειραματισμών, ώστε το στατιστικό αποτελεσμα να ειναι οσο πιο σίγουρο γινεται. Ετσι θα βοηθήσεις εμας τους υπολοιπους που προτιμάμε το ζυγισμένο και δοκιμασμένο ρίσκο, γιατί πιστευουμε οτι το παρορμητικό ρίσκο εχει μεγαλα κέρδη αλλά και καταστροφικά αποτελέσματα.

Δώσε feedback και για το δικό σου καλό ΜΗΝ εμπιστευεσαι αβίαστα οτι γραφει το ανεπισημο gearbest greece

Σωστός για το ερωτημα στο gearbest. Δώσε feedback γιατί ήθελα να περασουν μερικές ημερες δοκιμών και να τους ρωτήσω και εγω. Στο παρελθόν το gearbest (το επισημο, οχι οι κουπονάδες) έλεγε "τα έξοδα τελωνειο ειναι δικά σας", ενω το banggood σου απαντουσε ξεκάθαρα οτι "αν το στειλεις με priority line ειναι tax free".

Εχω απορία τώρα τι θα απαντα το gearbest.

εχω γινει πολες φορες πειραματοζωο φιλε μου. μην ξεχνας οτι ειμουνα ο πρωτος που μπορεσε να κανει καταθεση στο wallet του παυπαλ κανοντας αγορες απο εξωτερικο εν μεσω καπιταλ κοντρολ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...