Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aman1722 είπε

Καλησπέρα.
Ψάχνοντας και εγώ εδώ και πολύ καιρό για αγορά χωρίς έξοδα τελωνείου (και γιατί κυρίως ψάχνω κινητό προηγούμενων ετών για οικονομικές εκδοχές)
Κατέληξα σε αυτό

www.eglobalcentral.eu

Η πρώτη αγορά από αυτούς ήταν πριν 3 χρόνια και όλα πήγαν καλά

Τώρα περιμένω το καινούριο κινητό (προσοχή το 6 μέρες δεν ισχύει φυσικά θα κάνει κανα μήνα φαντάζομαι)

Πριν την αγορά τους έστειλα ερώτηση για τελωνείο και έλαβα την παρακάτω απάντηση

Dear Customer,

Thank you for your message.


With regard to your query, we would like to confirm that orders placed on our site, are shipped out from our Hong Kong Warehouse as we are a Hong Kong Based company. The invoice we send is based only on the price of the item, any tax or vat amount will not be indicated on the invoice

However, we ship our orders with special logistics arrangement and therefore all you will need to pay is the prices on website, no VAT, import fees nor hidden charges involved for the customer on any order. Any VAT or customs duties incurred will be settled by eGlobaL. The price you see on the website is the final price you pay for the product.

Hereby, we confirm that we will settle VAT, related taxes and custom charges

Should you have any further inquiries, please feel free to contact us.

Best Regards,
eGlobal Central EU

 

Τους ρωτησα και εγω και πηρα την ιδια απαντηση

ετσι παραγγειλα 3/1/2018 ένα gimbal FEIYU G5

το εστειλαν με DDP αφου πηγε σε διαφορα μερη και το ειχα στα χερια 23/1/2018 χωρις κανενα πρόβλημα με ACS

ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ

23 Jan 2018 12:24 Pireas The parcel has been delivered, signed for by .........
23 Jan 2018 08:06 Pireas Your parcel has arrived at the local delivery depot
23 Jan 2018 08:06 Pireas Your parcel is on the vehicle for delivery
23 Jan 2018 02:25 Athina The parcel is in transit on its way to its final destination.
22 Jan 2018 15:47 Thessaloniki The parcel is in transit on its way to its final destination.
22 Jan 2018 15:32 Thessaloniki The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
18 Jan 2018 14:57 Hub Sofia The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
17 Jan 2018 12:53 Budapest The parcel is in transit on its journey to local delivery destination. Track your parcel here for regular updates.
15 Jan 2018 21:31 International Gateway Your parcel has left the United Kingdom and is on its way to Greece
15 Jan 2018 21:30 International Gateway We have your parcel and it's on its way to our depot

 

Αντίθετα παραγγελία στο GB  με priority Line/EU Express από 13/1/2018 είναι κολλημένη στο

Southall, Your parcel is on its way

 

 

Επεξ/σία από nmamag
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για μια καμερα των 25 ευρω απο Gearbest μου ζητανε να πληρωσω απο το τελωνειο 6.12 ευρω ΦΠΑ και 15 ευρω τελη εκτελωνισμου συνολο 21.12 ευρω.Το προιον ειναι στα ΕΛΤΑ.

 

Επειδη δεν εχω σκοπο να πληρωσω 2 φορες την καμερα επειδη εδω τρελαθηκαν (τελη εκτελωνισμου ειχα ακουσει για 3 ευρω) αν δεν παω να την παραλαβω θα γυρισει πισω?

 

ηδη η παραγγελια ειχε γινει τον Οκτωμβριο οποτε δεν με καιει πλεον να την παρω.

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, eldameldo είπε

Πλακα εχουν τα παιδια. "Ειμαστε μπ... κρατος" λεει η κοπελιτσα διοτι εφαγε δασμους. Οσο δεν επεφταν, ημασταν καλο κρατος. Oh wait, καπως αλλιως τα θυμαμαι εγω. Παλι μπ... το λεγαμε το κρατος.

"Ενα πενηνταρικο επρεπε να βαλουν και να τελειωνουμε, αλλα εχει και ΦΠΑ" προσθετει. Ελα ντε καημενη! Τι τα θελεις;

Μετα πειραχτηκε γιατι -λεει- δεν μπορει να αγορασει πια απο το ιντερνετ. Oh wait. Θυμθηκε οτι δεν μπορει να αγορασει απο Κινα τελικα (και απο ebay). Στο μυαλο της αυτο ειναι το λογικο. Βεβαια αν αυριο-μεθαυριο κατι παει στραβα στη ζωη της με τη δουλεια, την παιδεια, την περιθαλψη κλπ, θα λεει οτι το κρατος ειναι μπ... διοτι δεν (κανει κατι αλλο, βαλτε ο,τι θελετε).

Εχει βεβαια απολυτο δικιο στο οτι η γραφειοκρατια τα κανει ολα μπ... αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν ψαξουμε στις οικογενειες μας, θα βρουμε ολοι μας μερικους απο δαυτους που φροντιζουν να δουλευει ετσι το συστημα.

Κατα τ' αλλα, ολα καλα. Ωραιο βιντεο :ph34r:

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aias είπε

για μια καμερα των 25 ευρω απο Gearbest μου ζητανε να πληρωσω απο το τελωνειο 6.12 ευρω ΦΠΑ και 15 ευρω τελη εκτελωνισμου συνολο 21.12 ευρω.Το προιον ειναι στα ΕΛΤΑ.

Επειδη δεν εχω σκοπο να πληρωσω 2 φορες την καμερα επειδη εδω τρελαθηκαν (τελη εκτελωνισμου ειχα ακουσει για 3 ευρω) αν δεν παω να την παραλαβω θα γυρισει πισω?

ηδη η παραγγελια ειχε γινει τον Οκτωμβριο οποτε δεν με καιει πλεον να την παρω.

Θεωρητικά, η αξία CIF είναι πάνω από 22€ και η χρέωση ΦΠΑ σωστή αλλά άδικο να ζητάνε να πληρώσεις και 15€ για αυτή την αξία.

Εάν δηλώσεις στο ταχυδρομείο ότι δεν παραλαμβάνεις το δέμα σου, αυτό θα επιστρέψει στον πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giannis22k είπε

Kαλησπερα παιδια.Γνωριζει καποιος απο αυτην την σελιδα αν θα πληρωσω για τελωνειο ?

https://www.etradesupply.com/lg-g2-d800-lcd-screen-and-digitizer-assembly.html

Ναι

ΦΠΑ 24% συν 15 ευρω

εφοσον cif <150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eldameldo είπε

Λυπάμαι τον Ηλία. Η γκρίνια που θα τρώει κάθε μέρα θα ειναι απεριγραπτη (για οτιδήποτε). Ανετα κόβω την greekista σταθερός μέλος στο facebook Μανουλες

Εντάξει λεει κάποια πραγματα που την ενοχλουν αλλά τακτικότατα πετάει αερολογίες για να πετυχει συναισθημα και να εχει views.

Βαριέμαι να ξαναγράψω αυτά που εχουν χιλιογραφτεί εδω μεσα και σε άλλα fora, αλλά θα ξαναγραψω ενα βασικό.

Είναι ευρωπαικός νόμος και οχι ελληνική ματσαράγκα για να εισπράτουν λεφτα. Υπήρχε καιρό πριν, απλα απο Αυγουστο υποχρεωθηκαμε να εφαρμοστεί. Μέχρι τοτε ειχαμε κακομάθει (ΚΑΙ ΕΓΩ) με το "αέρα-πατέρα" και τώρα που εσφιξαν τα γάλατα δεν μας αρέσει. Ακόμα και τώρα υπάρχουν λύσεις αλλά θέλουν μελετη, ψάξιμο και εν περιπτώση εγκράτεια. Οποιος δεν το εχει ή δεν θελει να το αποκτήσει καλυτερα να ψωνίζει απο ΕΕ. Κατασταση take it or leave it.

1 ώρα πριν, Aias είπε

για μια καμερα των 25 ευρω απο Gearbest μου ζητανε να πληρωσω απο το τελωνειο 6.12 ευρω ΦΠΑ και 15 ευρω τελη εκτελωνισμου συνολο 21.12 ευρω.Το προιον ειναι στα ΕΛΤΑ.

Επειδη δεν εχω σκοπο να πληρωσω 2 φορες την καμερα επειδη εδω τρελαθηκαν (τελη εκτελωνισμου ειχα ακουσει για 3 ευρω) αν δεν παω να την παραλαβω θα γυρισει πισω?

ηδη η παραγγελια ειχε γινει τον Οκτωμβριο οποτε δεν με καιει πλεον να την παρω.

Πάνω απο 22 ευρω cif εχει 24%φπα + 15 ευρω, άρα βγαινουν τα νουμερα.

Αν δεν την παραλάβεις χωρίς να πεις τιποτα στον κινέζο, απλά θα παει για καταστροφή και δημοπρασία. Λεφτα δεν θα πάρεις.

Αν είχες σαν μεθοδο αποστολής belgium post επικοινωνησε με τον κινέζο για πληρωμή του τελωνειου. Είναι κατι ανεπισημο που τυπικά ο κινεζος το καραρνείται (άσε τι λενε οι κουπονάδες). Με πιεση και καθαρό κειμενο ίσως πετυχεις κάτι και αυτό ξόφαλτσα. Μην παραλάβεις όμως πριν εχεις επιβεβαιωση απο τους κινεζους.Αν τωρα εβαλες παραγγελία απο κουπονα, επικοινωνησε μαζί του να πιεσει αυτός (γιατί αυτός θα πηρε κανονικα την προμήθεια του).

Αν τωρα ήρθε με αλλο τροπο, επικοινωνησε ευγενικα με τον κινεζο, οτι δεν θες να παραλαβεις, να κανονισεις να σταλει πίσω και αυτοι να σου πιστώσουν μέρος της αγορας (γιατί ολοκληρο το ποσο αποκλειεται να στο δώσουν). Οι πιθανότητες ειναι εναντίον σου αλλα δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Αν συμφωνήσει (γραπτα να το εχεις) πας ταχυδρομείο, δηλωνεις γραπτά οτι δεν παραλαμβανεις ως απαραδεκτο και να σταλει πισω (να βγαλεις φωτο αυτό που θα συμπλρωθει). Μετα οταν φτάσει πισω θα πάρεις ( ;;;; μιλαμε για gearbest οποτε ;;;;; ) τα χρηματα σου.

Τέλος πριν την επομενη αγορα σου απο εξωτερικό, ψαξε τι ειναι το priority line του banggood και διαβασε και το παρακατω

https://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Επεξ/σία από isay
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω για το priority line και για τριγωνικη αποστολη αλλα για 25 ευρω πιστευα οτι ειναι μικρο το ποσο να σταματησει τελωνειο. Η πλακα ειναι οτι ειναι απο τις λιγες φορες που ψωνιζω απο gearbest αφου εμπιστευομαι πολυ περισσοτερο το banggood.

?Θα στειλω ενα mail να δω τι θα απαντησουν αλλα παιζει το γεγονος να παραλαβω και να το πουλησω κανα 40αρη σε καμια αγγελια χωρις να το ανοιξω αφου εχω ψηλοξενερωσει με την φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα θα κάνεις και για το email και για την πώληση.

Εγω απο τα περισσότερα μαγαζια δε ρισκάρω πλεον ουτε τα 21,50 ευρω, οχι τα 25, γιατί αν σου κάτσει ταρίφα (οπως σε εσενα) ειναι μεγαλο το σοκ του διπλασιασμου της αρχικής τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, HPPRO είπε

Η λυση ειναι μια ebay Global Shipping Program.

Μπορείς να γίνεις πιο κατατοπιστικός? Γιατί θέλω να παραγγείλω έναν επεξεργαστή και κολλάω στο θέμα τελωνείου και τρέχα γύρευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν αγοράζεις από ebay.com και η αποστολή γίνεται με το πρόγραμμα ebay Global Shipping Program. 

στο shipping cost θα δεις και το κόστος του τελωνείου το οποίο προπληρώνεις

Λογικά κάνει μια εταιρία (από την οποία θα δεις την ξεχωριστή επιπλέον χρέωση) την εισαγωγή σε χώρα της ΕΕ ( Μάλλον Αγγλία αλλά δεν το ξέρω σίγουρα) και μετά έρχεται σε εσένα χωρίς επιπλέον τελωνείο.

ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει (γιατί βγαίνει ακριβά στο σύνολο) ..οπότε ίσως κάποιος εδώ θα μπορεί να το επιβεβαιώσει

http://pages.ebay.com/help/sell/shipping-globally.html

Επεξ/σία από aman1722
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aman1722 είπε

Όταν αγοράζεις από ebay.com και η αποστολή γίνεται με το πρόγραμμα ebay Global Shipping Program. 

στο shipping cost θα δεις και το κόστος του τελωνείου το οποίο προπληρώνεις

Λογικά κάνει μια εταιρία (από την οποία θα δεις την ξεχωριστή επιπλέον χρέωση) την εισαγωγή σε χώρα της ΕΕ ( Μάλλον Αγγλία αλλά δεν το ξέρω σίγουρα) και μετά έρχεται σε εσένα χωρίς επιπλέον τελωνείο.

ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει (γιατί βγαίνει ακριβά στο σύνολο) ..οπότε ίσως κάποιος εδώ θα μπορεί να το επιβεβαιώσει

http://pages.ebay.com/help/sell/shipping-globally.html

Αγοραζω συχνα απο Αμερικη και ο εκτελωνισμός γίνεται στην Ελλάδα χωρις επιπλέον κόστος απο αυτό που αναγράφεται κατά την αγορά. Ο εκτελωνισμός παίρνει 2-3 εργάσιμες

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις εμφανίστηκε στο tracking το παρακάτω μήνυμα,

30/1/2018: Back to sender : delivery impossible - address incomplete, INTERNATIONAL POST.

Αύριο θα πάω από το ταχυδρομείο να δω τι έχει συμβεί, στο μεταξύ, μπορούν να το στείλουν πίσω μέσα σε μία ημέρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/29/2018 στις 2:07 ΜΜ, isay είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56255174

και

https://www.insomnia.gr/forums/topic/473757-αγορές-από-το-εξωτερικό/?do=findComment&comment=56255176

re4male σε ευχαριστουμε που εγινες πειραματόζωο, για να εχουμε οσο περισσότερα αποτελέσματα πειραματισμών, ώστε το στατιστικό αποτελεσμα να ειναι οσο πιο σίγουρο γινεται. Ετσι θα βοηθήσεις εμας τους υπολοιπους που προτιμάμε το ζυγισμένο και δοκιμασμένο ρίσκο, γιατί πιστευουμε οτι το παρορμητικό ρίσκο εχει μεγαλα κέρδη αλλά και καταστροφικά αποτελέσματα.

Δώσε feedback και για το δικό σου καλό ΜΗΝ εμπιστευεσαι αβίαστα οτι γραφει το ανεπισημο gearbest greece

Σωστός για το ερωτημα στο gearbest. Δώσε feedback γιατί ήθελα να περασουν μερικές ημερες δοκιμών και να τους ρωτήσω και εγω. Στο παρελθόν το gearbest (το επισημο, οχι οι κουπονάδες) έλεγε "τα έξοδα τελωνειο ειναι δικά σας", ενω το banggood σου απαντουσε ξεκάθαρα οτι "αν το στειλεις με priority line ειναι tax free".

Εχω απορία τώρα τι θα απαντα το gearbest.

Μου απάντησαν. Αυτοί νόμιζαν ότι έχω ήδη πληρώσει τελωνείο. Η απάντηση περιληπτικά είναι "δε σου εγγυόμαστε τίποτα, αλλά σε ένδειξη καλής θέλησης στείλε μας τα αποδεικτικά και να δούμε"

Αναφορά σε κείμενο

Dear Customer,

Thank you for your message.

Please understand that Customs clearance is the responsibility of the customer as per our terms and conditions

Gearbest is not responsible for any tax generated by local Customs offices. Kindly understand that courier or express shipping methods are more likely to incurr import tax.

Kindly review our terms and conditions for more details here: http://www.gearbest.com/about/terms-and-conditions.html

However, as a gesture of good will we are willing to offer you a solution for the tax. Please kindly offer us a copy of the tax receipt here for review.

Kindly send us this document as a attachment below 2 MB via the ticket center or at email [email protected]

We apologize for any inconvenience caused and thank you for your understanding.

Best regards

Iris

Gearbest Customer Service

http://www.gearbest.com/

Τους έστειλα κι ένα διευκρινιστικό μπας και στροφάρουν γιατί τα πιάνουν με τη 2η ή την 3η πολλές φορές, αλλά δεν πιστεύω να δεσμευτούν γραπτώς για κάτι.

Επομένως μόνο με trial and error μπορεί να δοκιμαστεί το σύστημα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...