Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10-01-2018 εκφορτωση απο μεταφορικο μεσο Ελλαδα-Αερολιμενας Αθηνων ΚΑΤ    Σημερα 01/02/2018 Αφιξη στη χωρα προορισμου....   πιστευω σε κανα μηνα θα το παρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

36 λεπτά πριν, vaggos_24 είπε

1 βδομαδα μπαταρια για κινητο απο aliexpress με belgium post χωρις παρατραγουδα. και περιμενω αλλα μικροδεματακια απο νοεμβριο.....

Ποιο μαγαζί στο aliexpress; Μπαταρία και belgium ειναι καλό συνδυασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τον εκτελωνισμο. Στο στον εντοπισμο του πακετου μου γραφει:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ


Γνωριζει κανεις τι δομη θα πρπει να εχει το email; Εννοω, τι θεμα, και τι να περιεχει το περιεχομενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαγωγή, πρόλογος, κυρίως θέμα, επίλογο, πηγές, κριτικές και φωτογραφία σου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές η ίδια ερώτηση και με αναζήτηση μπορεί να τις βρεις.

Θα στείλεις αυτά που λέει, απόδειξη είτε paypal είτε της κάρτας από το e-banking.

Θα γράψεις και τον κωδικό παρακολούθησης για να τα συσχετίσουν με το δέμα σου.

 

Edit

Γράφαμε ταυτόχρονα.

 

Επεξ/σία από makfil
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σχόλιο του "φίλου" δεν έχω τίποτα να πω άλλωστε η άποψη του δεν παίζει κανένα ρόλο στην συζήτηση.οσο για το θέμα μας θεωρώ πως κάτι μεταχειρισμένο θα έπρεπε να έχει διαφορετική μεταχείριση δεδομένου του ότι μπορεί να επιστραφεί ειδικά εφόσον δεν καλύπτεται από κάποια εγγύηση λόγω της αγοράς από ιδιώτη.η όλη συζήτηση έγινε για να ακούσω τις απόψεις σας , η απλή επανάληψη του νόμου δεν με απασχολεί τον γνωρίζω αρκετά καλά ήδη.

27 λεπτά πριν, ChrisAn είπε

Καλησπερα, Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με τον εκτελωνισμο. Στο στον εντοπισμο του πακετου μου γραφει:

ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ


Γνωριζει κανεις τι δομη θα πρπει να εχει το email; Εννοω, τι θεμα, και τι να περιεχει το περιεχομενο. 

Εμένα πάντως μου ζήτησαν screenshot από την αγγελία του eBay + από την πληρωμή του PayPal.screenshot από κινητό ή pc δεν έχει σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο GB ειναι ηλίθιοι τους ρωτησα γιατι μου αλλαξαν την παραγγελια απο PDM se DDP και αν ειναι ασφαλης η μεθοδος 
και κοιτα τ μου απαντησαν 

Thank you for your message.



We advise you to contact with your local Custom office.



Then please confirm whether you want us to modify the shipping method into NL (DDP).



Thank you very much for your cooperation.

Best Regards
April
Gearbest Customer Service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, mples είπε

στο GB ειναι ηλίθιοι τους ρωτησα γιατι μου αλλαξαν την παραγγελια απο PDM se DDP και αν ειναι ασφαλης η μεθοδος 
και κοιτα τ μου απαντησαν 

Thank you for your message.



We advise you to contact with your local Custom office.



Then please confirm whether you want us to modify the shipping method into NL (DDP).



Thank you very much for your cooperation.

Best Regards
April
Gearbest Customer Service

Τώρα γιατί γίνεσαι κακός; Απλώς τα αγγλικά της April δεν είναι πολύ καλά.... Πέρα από την πλάκα εμένα όταν μου άλλαξαν μέθοδο αποστολής, μου πλήρωσαν το τελωνείο και για την καθυστέρηση (80 ημέρες) μου έδωσαν 25€ επιστροφή για αντικείμενα αξίας 75€. Είναι τόσο μακάκες που αντί να κάνουν ότι ζητά ο πελάτης, προτιμούν να δίνουν χρήματα δεξιά και αριστερά.

Επεξ/σία από GeorgeAl92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, παιδιά θέλω την βοήθεια σας, θέλω να αγοράσω έναν φακό yongnuo f1.8 υπάρχει μόνο στο aliexpress δεν υπάρχει ούτε στο bangood ούτε lightinthebox , τι μου προτείνεται να κάνω;

Κοστίζει 40€.

Υπάρχει και στο amazon.co.uk Δηλαδή στο αγγλικό , από εκεί είναι ασφαλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Cyxer είπε

Καλησπέρα, παιδιά θέλω την βοήθεια σας, θέλω να αγοράσω έναν φακό yongnuo f1.8 υπάρχει μόνο στο aliexpress δεν υπάρχει ούτε στο bangood ούτε lightinthebox , τι μου προτείνεται να κάνω;

Κοστίζει 40€.

Υπάρχει και στο amazon.co.uk Δηλαδή στο αγγλικό , από εκεί είναι ασφαλές;

Ναι ειναι ασφαλής προς το παρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Cyxer είπε

Καλησπέρα, παιδιά θέλω την βοήθεια σας, θέλω να αγοράσω έναν φακό yongnuo f1.8 υπάρχει μόνο στο aliexpress δεν υπάρχει ούτε στο bangood ούτε lightinthebox , τι μου προτείνεται να κάνω;

Κοστίζει 40€.

Υπάρχει και στο amazon.co.uk Δηλαδή στο αγγλικό , από εκεί είναι ασφαλές;

από amazon.co.uk  αλλά γενικά από U.K  δεν έχει θέμα τελωνείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2018 στις 12:21 ΜΜ, isay είπε

Καταρχήν πες μας το tack number τι μορφή εχει; Ποσα ψηφία και αν ειναι μονο νουμερα ή γραμματα/νουμερα και που ειναι τα γραμματα.

Αυτό γιατί κάποια dhl ερχονται με ελληνικη dhl και αλλα με ταχυδρομείο ΕΛΤΑ. Αν ερθει με ελληνικη dhl, ετοιμασου να πουλήσεις νεφρό. Αν ομως ερθει με ελτα θα ειχες ακριβως το ιδιο τελωνειο που θα ειχες με ems ή απλό συστημένο ταχυδρομείο. Κρατώ μια επιφύλαξη οτι στο εστειλε με την ακριβή ems, δηλαδη courier τύπου dhl, οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως ... αρχισε να διαλεγεις νεφρό που θα δώσεις. 

Το paypal ΙΣΩΣ σε δικαιώσει αν ερθει με ελληνικό dhl και με την προυποθεση οτι δε θα δεχτεις το πακετο και θα σταλεί πίσω. Στην αλλη περιπτωση δεν θα δικαιωθείς γιατί γενικά το paypal αναγνωριζει οτι τα τελωνεια ειναι του αγοραστη, αλλά ετσι κι αλλιως θα ειχες τις ιδιες χρεώσεις.

Τι εννοεις απλό ταχυδρομείο; Απλό untracked; Δεν υπήρχε περιπτωση να σου στειλει κάποιος τόσο ακριβό ειδος untracked εκτός αν ειχατε τεράστιο ιστορικό επιτυχημένων παραγγελιων. 

Στην περιπτωση που ο πωλητης στο εστειλε με ελληνικη dhl, συνενοήσου μαζί του να μην παραλάβεις, να γυρίσει πισω (ειναι μεσα στην τιμή) και να στο στειλει πάλι με απλό συστημένο. Στη χειροτρη θα σου ζητησει να πληρώσεις τα μεταφορικά.

Τέλος διάβασε τον παρακάτω οδηγό και κρατα κατα νου οτι απο εκτός ΕΕ ΔΕΝ αγοράζουμε με courier εκτός αν υπάρχουν πολλοί ειδικοί λόγοι

http://www.insomnia.gr/wiki/_/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409

Ρε παλικάρι να είσαι πάντα καλά γιατί με έκανες  και πέθανα  στα γέλια  με αυτό που γράφεις να ετοιμαστεί να πουλήσει νεφρό έτσι και έρθει με την Ελληνική DHL και είναι όπως ακριβώς τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...