Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mples είπε

στο GB ειναι ηλίθιοι τους ρωτησα γιατι μου αλλαξαν την παραγγελια απο PDM se DDP και αν ειναι ασφαλης η μεθοδος 
και κοιτα τ μου απαντησαν 

Thank you for your message.



We advise you to contact with your local Custom office.



Then please confirm whether you want us to modify the shipping method into NL (DDP).



Thank you very much for your cooperation.

Best Regards
April
Gearbest Customer Service

Μήπως κάνανε καλά και το στείλανε με DDP?

Και μένα έτσι το στείλανε, έχοντας επιλέξει Priority Line Netherlands Registered(PDM).

Επεξ/σία από DAFY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DAFY είπε

Μήπως κάνανε καλά και το στείλανε με DDP,  δηλαδή Delivered Duty Paid?

Και μένα έτσι το στείλανε, έχοντας επιλέξει Priority Line Netherlands Registered(PDM).

μα τους ρωταω και μου λενε αρλουμπες  γιατι δεν μου λενε αυτο ειναι τσιρκο οι ανθρωποι αλλο τους ρωτας και αλλο σου λενε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. μι ερωτηση εκανα παραγγελια ενα παιχνιδι απο ebay  αξιας 14 Ευρω. η περιγραφη ελεγε free shipping.  Η αποστολη εγινε με  fedex international shipping. Παιζει να περασει τελωνειο και αν ναι ξερετε τι κοστος παιζει να εχει? Παρεπιτοντως ενω το αντικειμενο ειναι μια μασκα παιδικη γραφει οτι ζυγιζει το πακετο 5 kg, Ευχαριστω εκ των προτερων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, jaguar00 said:

Παιδια καλησπερα. μι ερωτηση εκανα παραγγελια ενα παιχνιδι απο ebay  αξιας 14 Ευρω. η περιγραφη ελεγε free shipping.  Η αποστολη εγινε με  fedex international shipping. Παιζει να περασει τελωνειο και αν ναι ξερετε τι κοστος παιζει να εχει? Παρεπιτοντως ενω το αντικειμενο ειναι μια μασκα παιδικη γραφει οτι ζυγιζει το πακετο 5 kg, Ευχαριστω εκ των προτερων. 

5 κιλά για μια μάσκα; Αποκλειεται! 14 ευρώ αξία τελική δεν πληρώνεις τελωνείο λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28/01/2018 -απο deal extreme παρηγγειλα ενα κινητο, 2 ram και ενα μικροφωνο (66ευρω). Σημερα που παρελαβα το πακετο ειναι ολα εκτος απο το κινητο μεσα. Εχω νευριασει τερμα, γιατι πιστευα πως γλιτωσα τελωνειο για τα καλα. Προφανως το γλιτωσα γιατι το δεμα ηταν παναλαφρο, αφου δεν υπηρχε κινητο. Παω για τικετ, να παρω το κινητο μου.

Σημερα, 1/2/18 , μου απαντησαν στο τικετ, λεγοντας, χωρις να εξηγησουν γιατι, πως το κινητο ειναι σε αλλο δεμα, και πως φυλασσετε απο τις 24 του μηνα στο τελωνειο περιμενωντας αποδειξη, Μου εδωσαν αλλο tracking number, και αυτο, τωρα λογικα θα πληρωσω κανα 30αρι, τοσες μερες που εκατσε στο τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω 3 ερωτήσεις.

1) Τελικά ποιο είναι το όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο;
Μέχρι 45€ αξία προϊόντος ή μέχρι 150€ συνολική αξία μαζί με μεταφορικά κτλ;
Διάβασα κάποια αντιφατικά ποστ και μπερδεύτηκα(ίσως έχει απαντηθεί αλλά προφανώς δεν κατάφερα να διαβάσω 700+ σελίδες με σχόλια).

2) Αν πάρω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους δώσω το tracking number που μου έδωσε ο πωλητής στο ebay, μπορούν να μου πουν που βρίσκεται το δέμα μου και αν είναι τελωνείο να επισπεύσουν τον εκτελωνισμό του;

3) Με Standard International Shipping(USPS First Class Mail International) πόσο καιρό χονδρικά κάνει ένα δέμα να έρθει από Αμερική;
Το περιμένω ένα μήνα σχεδόν. Είναι φυσιολογικό;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν με διαφωτίζατε με τις απαντήσεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συμβουλεύω να περιορίσεις το άγχος σου για το δέμα.

Έχεις κάνει πολλές ερωτήσεις για το ίδιο θέμα, έχεις πάρει απαντήσεις και συνεχίζεις να ρωτάς τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, Laz33 said:

Παιδιά έχω 3 ερωτήσεις.

1) Τελικά ποιο είναι το όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο;
Μέχρι 45€ αξία προϊόντος ή μέχρι 150€ συνολική αξία μαζί με μεταφορικά κτλ;
Διάβασα κάποια αντιφατικά ποστ και μπερδεύτηκα(ίσως έχει απαντηθεί αλλά προφανώς δεν κατάφερα να διαβάσω 700+ σελίδες με σχόλια).

2) Αν πάρω τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ και τους δώσω το tracking number που μου έδωσε ο πωλητής στο ebay, μπορούν να μου πουν που βρίσκεται το δέμα μου και αν είναι τελωνείο να επισπεύσουν τον εκτελωνισμό του;

3) Με Standard International Shipping(USPS First Class Mail International) πόσο καιρό χονδρικά κάνει ένα δέμα να έρθει από Αμερική;
Το περιμένω ένα μήνα σχεδόν. Είναι φυσιολογικό;

Θα το εκτιμούσα πολύ αν με διαφωτίζατε με τις απαντήσεις σας :)

1) Πάνω από 22 ευρώ νομίζω λογικά θα περάσει από τελωνείο ( εκτός αν είσαι τυχερός ).

2) https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx   και ψάξε μόνος σου.

3) Ένα μήνα σημαίνει λογικά ότι είναι σταματημένο στο τελωνείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cambo99 είπε

1) Πάνω από 22 ευρώ νομίζω λογικά θα περάσει από τελωνείο ( εκτός αν είσαι τυχερός ).

2) https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx   και ψάξε μόνος σου.

3) Ένα μήνα σημαίνει λογικά ότι είναι σταματημένο στο τελωνείο.

Στον εντοπισμό αντικειμένου των ΕΛΤΑ δεν μου βγάζει αποτέλεσμα.
Γράφει Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για τον κωδικό αντικειμένου
Ευχαριστώ πάντως :)
 

makfil δεν είχα πάρει απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις. Γι΄αυτό ξαναρώτησα :)
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχουν δώσει tracking number που ξεκινάει από UJ.
Το παρακολουθώ στο USPS και στο globegistics.
Έχω ανεβάσει και την εικόνα.

Στο tracking των ΕΛΤΑ όμως δεν μου βγάζει αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Laz33 είπε

Μου έχουν δώσει tracking number που ξεκινάει από UJ.
Το παρακολουθώ στο USPS και στο globegistics.
Έχω ανεβάσει και την εικόνα.

Στο tracking των ΕΛΤΑ όμως δεν μου βγάζει αποτέλεσμα.

Παρε τα κεντρικα στα ΕΛΤΑ και πες τους οτι εχω αυτο το tracking. Μου εχει τυχει να μην το αναγνωριζει Ελλαδα ουτε τα ΕΛΤΑ στο site τους και επρεπε να μπουνε στο συστημα να δουνε ποιο ειναι το ελληνικο tracking και με αυτο θα το αναζητησεις. (υπάλληλος απο τα ελτα μου το χε πει) και δοκιμασε και μερικες γνωστες σελιδες εντοπισμου οπως https://www.17track.net/en μηπως μαθεις κατι. Εαν εχει ερθει Ελλαδα και το περιμενεις μονο τηλεφωνικος θα βρεις ακρη και παντοτε εφοσον το tracking ειναι πραγματικο.

Συγνωμη αμα επαναλαμβάνω κατι που ηδη ειπατε αλλα ειναι αδυνατον να παρακολουθησω ολη την κουβεντα, απλα ειδα την ερωτηση σου. Καλο ξημερωμα σε ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...