Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@isay Τελικά πήγε Neumark - > Feucht και σήμερα ξημερώματα ξεκίνησε για Ελλάδα λέει και μου δίνει link η DHL για να το κάνω track από ΕΛΤΑ. So much for expedited shipping :P . Και απορούσα με 5€ μεταφορικά πως γίνεται. Θα περάσει και από Αθήνα πρώτα έτσι ή μπορεί να πάει και βόρεια απευθείας; Επίσης πάει με αμάξι ή με αεροπλάνο? Γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί πήγε Feucht. Το λέω γιατί κοντά είναι η Νυρεμβέργη και έχει αεροδρόμιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα ,θελω να αγορασω την παρακατω ρομποτικη σκουπα απο το gearbest, ξερουμε αν η G-W-16 εινσι ευρωπαικη αποθηκη; 

γενικοτερα ποιες ειναι οι ευρωπαικες σποθηκες; παλιοτερα τις ελεγαν eu τωρα δεν ξερω γιατι τα μπερδεψαν ετσι

https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_615997.html?wid=95

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

@isay Τελικά πήγε Neumark - > Feucht και σήμερα ξημερώματα ξεκίνησε για Ελλάδα λέει και μου δίνει link η DHL για να το κάνω track από ΕΛΤΑ. So much for expedited shipping :P . Και απορούσα με 5€ μεταφορικά πως γίνεται. Θα περάσει και από Αθήνα πρώτα έτσι ή μπορεί να πάει και βόρεια απευθείας; Επίσης πάει με αμάξι ή με αεροπλάνο? Γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί πήγε Feucht. Το λέω γιατί κοντά είναι η Νυρεμβέργη και έχει αεροδρόμιο. 

Οδικώς πάει όχι με αεροπλάνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pogchamp είπε

@isay Τελικά πήγε Neumark - > Feucht και σήμερα ξημερώματα ξεκίνησε για Ελλάδα λέει και μου δίνει link η DHL για να το κάνω track από ΕΛΤΑ. So much for expedited shipping :P . Και απορούσα με 5€ μεταφορικά πως γίνεται. Θα περάσει και από Αθήνα πρώτα έτσι ή μπορεί να πάει και βόρεια απευθείας; Επίσης πάει με αμάξι ή με αεροπλάνο? Γιατί αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί πήγε Feucht. Το λέω γιατί κοντά είναι η Νυρεμβέργη και έχει αεροδρόμιο. 

Η μεταφορά γίνεται οδικώς γιαυτό και αργεί να έρθει στην Αθήνα.

Αφού σκαναριστεί ο σάκος και το δέμα από τα ΕΛΤΑ, θα προωθηθεί για το ταχυδρομείο της περιοχής σου.

Edit

Γράφαμε ταυτόχρονα

 

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, makfil είπε

Η μεταφορά γίνεται οδικώς γιαυτό και αργεί να έρθει στην Αθήνα.

Αφού σκαναριστεί ο σάκος και το δέμα από τα ΕΛΤΑ, θα προωθηθεί για το ταχυδρομείο της περιοχής σου.

Edit

Γράφαμε ταυτόχρονα

Πάντως παραδόξως μου το βγάζει και σε ELTA courier αν βάλω και εκεί το tracking number και εκεί λέει άφιξη σε αεροδρόμειο (Γερμανία) αποστολή προς εξωτερικό.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makfil είπε

DHL και χαρακτηρισμός ως δώρο είναι ασύμβατες έννοιες, πολύ περισσότερο αφού υποχρεώνεται να δηλώσει αξία (που θα είναι μάλλον πάνω από τα $45 της ατέλειας για είδη μη εμπορικού χαρακτήρα).

Γιατί δεν εξετάζεις την αποστολή με ταχυδρομείο; Αυτό δεν σημαίνει, βέβαια, ότι θα αποφύγεις το τελωνείο, αλλά συντομεύεις το χρόνο παράδοσης και αποφεύγεις τα παραπάνω έξοδα της courier.

Με το απλο ταχυδρομειο  USPS κοστιζει απο 75-95$. Τα εξοδα ειναι παραπανω απο να το στειλει με DHL eCommerce.

Αν δηλωσει GIFT - μηδενικη αξια  και χωρα αγορας Ελλαδα υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω Τελωνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια , μια βοηθεια παρακαλω

εχει κανεις προσφατες εμπειριες με aliexpress?

πιο συγκεκριμενα , εγω πηρα ηχειακι (πανω απο22 ευρω , το αγορασα κανα 30αρι , τωρα στο δεμα τι value βαλανε δεν θυμαμαι) και δεν περασε τελωνειο

πηρα παλι απο ali ενα κινητο oukitel γυρω στα 50-60 ευρω και περασε τελωνειο και εδωσα ενα 25αρι .......

τωρα θελω να παρω Moving head φως το οποιο εχει 98usd$ / piece ,εγω θελω να παρω σιγουρα 4 τεμαχια αλλα επειδη φοβαμαι το τελωνειο εχετε καμια ιδεα?

σκεφτομουν να παρω 1 τεμαχιο και να δω πως θα εξελιχθει. εγω του εστειλα του seller να μου πει την εμπειρια του για τα τελωνειο και την αποφυγη καθως και να κανει declare Ξερω γω το parcel αντι για 98$ στα 40-50$ τι λετε? εχετε καμια ιδεα να γινει κανενα κολπο? αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οπως θα δειτε στο λινκ αναφερει υποτιθεται οτι θα το στειλει με fedex ,, προβλημα αυτο ετσι?

https://www.aliexpress.com/item/60W-LED-Spot-Moving-Head-Light-USA-Luminums-60W-LED-DJ-Spot-Light-60W-gobo-moving/32713671232.html?spm=2114.search0104.3.1.7ece2880hGj7XO&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10307_10302_5711211_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_5722411_10621_10620_5711311,searchweb201603_1,ppcSwitch_5&algo_expid=668e12b4-0e24-4c6d-b496-18219c060b20-0&algo_pvid=668e12b4-0e24-4c6d-b496-18219c060b20&priceBeautifyAB=0

 

περιμενω τη βοηθεια σας , ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, what_if είπε

καλημερα ,θελω να αγορασω την παρακατω ρομποτικη σκουπα απο το gearbest, ξερουμε αν η G-W-16 εινσι ευρωπαικη αποθηκη; 

γενικοτερα ποιες ειναι οι ευρωπαικες σποθηκες; παλιοτερα τις ελεγαν eu τωρα δεν ξερω γιατι τα μπερδεψαν ετσι

https://www.gearbest.com/robot-vacuum/pp_615997.html?wid=95

Εχω την εντυπωση οτι αν το παρεις απο China με την επιλογη  Greece Via Priority Line  και θα σου ερθει φθηνοτερο αλλα και θα γλυτωσεις το τελωνειο.                                 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ch_dimitris είπε

Εχω την εντυπωση οτι αν το παρεις απο China με την επιλογη  Greece Via Priority Line  και θα σου ερθει φθηνοτερο αλλα και θα γλυτωσεις το τελωνειο.                                 

δεν ξερω ,παιζει το priority ξανα αξιοπιστα;

γιατι πριν κανα διμηνο μου ειχαν κανει κατι μαιμουδιες με ενα κινητο κ ειχα πληρωσει τελωνειο κ μετα εκαναν το κουνελι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, what_if είπε

δεν ξερω ,παιζει το priority ξανα αξιοπιστα;

γιατι πριν κανα διμηνο μου ειχαν κανει κατι μαιμουδιες με ενα κινητο κ ειχα πληρωσει τελωνειο κ μετα εκαναν το κουνελι

100% σιγουρος δεν ειμαι αλλα απο οσο εχω δει απο αλλους ...το συστηνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MetronAriston είπε

Καλημερα παιδια , μια βοηθεια παρακαλω

εχει κανεις προσφατες εμπειριες με aliexpress?

πιο συγκεκριμενα , εγω πηρα ηχειακι (πανω απο22 ευρω , το αγορασα κανα 30αρι , τωρα στο δεμα τι value βαλανε δεν θυμαμαι) και δεν περασε τελωνειο

πηρα παλι απο ali ενα κινητο oukitel γυρω στα 50-60 ευρω και περασε τελωνειο και εδωσα ενα 25αρι .......

τωρα θελω να παρω Moving head φως το οποιο εχει 98usd$ / piece ,εγω θελω να παρω σιγουρα 4 τεμαχια αλλα επειδη φοβαμαι το τελωνειο εχετε καμια ιδεα?

σκεφτομουν να παρω 1 τεμαχιο και να δω πως θα εξελιχθει. εγω του εστειλα του seller να μου πει την εμπειρια του για τα τελωνειο και την αποφυγη καθως και να κανει declare Ξερω γω το parcel αντι για 98$ στα 40-50$ τι λετε? εχετε καμια ιδεα να γινει κανενα κολπο? αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι οπως θα δειτε στο λινκ αναφερει υποτιθεται οτι θα το στειλει με fedex ,, προβλημα αυτο ετσι?

https://www.aliexpress.com/item/60W-LED-Spot-Moving-Head-Light-USA-Luminums-60W-LED-DJ-Spot-Light-60W-gobo-moving/32713671232.html?spm=2114.search0104.3.1.7ece2880hGj7XO&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1_10152_10151_10065_10344_10068_10342_10343_10340_10341_10084_10083_10618_10304_10307_10302_5711211_10313_10059_10534_100031_10103_10627_10626_10624_10623_10622_5722411_10621_10620_5711311,searchweb201603_1,ppcSwitch_5&algo_expid=668e12b4-0e24-4c6d-b496-18219c060b20-0&algo_pvid=668e12b4-0e24-4c6d-b496-18219c060b20&priceBeautifyAB=0

περιμενω τη βοηθεια σας , ευχαριστω!!!

Αν δεις τα μηνυματα πιο πισω θα καταλαβεις ενα πραγμα, Courier= 100% τελωνειο, και σε σχεση με το ταχυδρομειο προετοιμασου να βαλεις πιο βαθια το χερι στη τσεπη. Δεν ειμαι σιγουρος για το αν ζητανε αποδειξη πληρωμης οποτε και λιγοτερα να γραφει το πακετο, θα εκτελωνιστει για το πραγματικο ποσο αγορας εαν ζητησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ch_dimitris είπε

Με το απλο ταχυδρομειο  USPS κοστιζει απο 75-95$. Τα εξοδα ειναι παραπανω απο να το στειλει με DHL eCommerce.

Αν δηλωσει GIFT - μηδενικη αξια  και χωρα αγορας Ελλαδα υπαρχει περιπτωση να γλυτωσω Τελωνιο?

Ο χαρακτηρισμός ως δώρου δεν βοηθάει, αλλά μπορεί να δηλώσει αξία κάτω από $45 και ότι είναι μεταχειρισμένα.

Αυτό ίσως πιάσει.

Το "χώρας αγοράς Ελλάδα" δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει και σε τι στοχεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Αν δεις τα μηνυματα πιο πισω θα καταλαβεις ενα πραγμα, Courier= 100% τελωνειο, και σε σχεση με το ταχυδρομειο προετοιμασου να βαλεις πιο βαθια το χερι στη τσεπη. Δεν ειμαι σιγουρος για το αν ζητανε αποδειξη πληρωμης οποτε και λιγοτερα να γραφει το πακετο, θα εκτελωνιστει για το πραγματικο ποσο αγορας εαν ζητησουν.

κακη φαση! σκεφτομουν με ποιον τροπο θα μπορουσε να γινει κατι , να γλυτωσω , καμια ιδεα κανεις?

εστειλα στο seller( Και θα περιμενω απο δευτερα απαντηση) πως αν μπορει αντι για courier που φανταζομαι το επιλεγουν για πιο γρηγορη ταχυτητα , να γινει η δουλεια με απλο ταχυδρομειο Post , τι να πω εχω μπλεξει , μακαρι να γινοταν καπως να τα παρω στη τιμη που γραφει χωρις εξτρα εξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, what_if είπε

δεν ξερω ,παιζει το priority ξανα αξιοπιστα;

γιατι πριν κανα διμηνο μου ειχαν κανει κατι μαιμουδιες με ενα κινητο κ ειχα πληρωσει τελωνειο κ μετα εκαναν το κουνελι

Για Priority Line και για να γλυτωσεις τελωνειο θα πρεπει να στο στειλουν με DPD (UK) για να μαθεις πριν την αγορα εαν θα στο στειλουν με DPD κανε αυτο το κολπο που ειχα γραψει παλιοτερα: https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56288260

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Ο χαρακτηρισμός ως δώρου δεν βοηθάει, αλλά μπορεί να δηλώσει αξία κάτω από $45 και ότι είναι μεταχειρισμένα.

Αυτό ίσως πιάσει.

Το "χώρας αγοράς Ελλάδα" δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει και σε τι στοχεύει.

Αν το παω μεσω κοντεινερ ....ξερει κανεις τι παιζει εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...