Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, MetronAriston είπε

κακη φαση! σκεφτομουν με ποιον τροπο θα μπορουσε να γινει κατι , να γλυτωσω , καμια ιδεα κανεις?

εστειλα στο seller( Και θα περιμενω απο δευτερα απαντηση) πως αν μπορει αντι για courier που φανταζομαι το επιλεγουν για πιο γρηγορη ταχυτητα , να γινει η δουλεια με απλο ταχυδρομειο Post , τι να πω εχω μπλεξει , μακαρι να γινοταν καπως να τα παρω στη τιμη που γραφει χωρις εξτρα εξοδα...

Εψαξες σε banggood η gearbest? Γιατι απο Ali μη περιμενεις και πολλα, αν ειναι βρες αλλον πωλητη που να στελνει με ταχυδρομειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Εψαξες σε banggood η gearbest? Γιατι απο Ali μη περιμενεις και πολλα, αν ειναι βρες αλλον πωλητη που να στελνει με ταχυδρομειο

καλησπερα φιλε εχω ψαξει ναι

αυτα παιζουν μονο ali Και ebay

Λες να το παρω απο Ebay που ειναι παλι στα 90usd$?

https://www.ebay.com/itm/60W-RGBW-LED-Moving-Head-Light-New-DMX512-Stage-Party-DJ-Wash-Beam-Lighting-7-10/182447245442?epid=849965317&hash=item2a7ab40882:g:wLgAAOSwal5YLXXT

και δειχνει οτι παει με Post πως το βλεπεις , σιγουρα πιο safe απο ali ? καλυτερα απο δω και οτι γινει ? καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, salonika91 είπε

Είχα παραγγείλει από zapals ένα θερμόμετρο (0.5$) στις 6/2 και το έστειλαν σήμερα 3/3 δηλ καλό καλοκαίρι...

Ε εντάξει με αξία 0.5$ τι περίμενες; 

Πάλι καλά να λες αν το λάβεις μέχρι Αύγουστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, MetronAriston είπε

αυτα παιζουν μονο ali Και ebay

Λες να το παρω απο Ebay που ειναι παλι στα 90usd$?

https://www.ebay.com/itm/60W-RGBW-LED-Moving-Head-Light-New-DMX512-Stage-Party-DJ-Wash-Beam-Lighting-7-10/182447245442?epid=849965317&hash=item2a7ab40882:g:wLgAAOSwal5YLXXT

και δειχνει οτι παει με Post πως το βλεπεις , σιγουρα πιο safe απο ali ? καλυτερα απο δω και οτι γινει ? καμια ιδεα?

Ρώτησε εδω τον κινέζο ΑΝ μπορεί να σου στείλει 1 τμχ.γνώμη μου.. να μην μπλέξεις με τόσο "ογκώδες" αντικείμενο!

και εδώ

Επεξ/σία από coolerman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, coolerman είπε

Ρώτησε εδω τον κινέζο ΑΝ μπορεί να σου στείλει 1 τμχ.γνώμη μου.. να μην μπλέξεις με τόσο "ογκώδες" αντικείμενο!

ωραιος φιλε ευχαριστω..

και γω αυτο σκεφτομουν να μην ειναι και μεγαλο το δεμα , οποτε θα του πω οτι θελω σε φαση 1 να δω τι θα μου πει , αν καταλαβα καλα μου στειλες αυτο το λινκ επειδη στο Shipping λεει Royal mail ,ο ποτε ειναι πιο safe και μπορει να το γλυτωσω πιστευεις /? υπαρχει παραγοντας τυχη σε αυτο το θεμα?

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MetronAriston είπε

ωραιος φιλε ευχαριστω..

και γω αυτο σκεφτομουν να μην ειναι και μεγαλο το δεμα , οποτε θα του πω οτι θελω σε φαση 1 να δω τι θα μου πει , αν καταλαβα καλα μου στειλες αυτο το λινκ επειδη στο Shipping λεει Royal mail ,ο ποτε ειναι πιο safe και μπορει να το γλυτωσω πιστευεις /? υπαρχει παραγοντας τυχη σε αυτο το θεμα?

ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια παιδια

Tο 1ο είναι κινέζος με έδρα αγγλία(αποθήκη ίσως) το 2ο είναι κινέζος πάλι με έδρα γερμανία(αποθήκη ίσως) item location αναγράφει αγγλία & γερμανία αντίστοιχα..πρώτου αγοράσεις ρώτησε τον κινέζο,που βρίσκεται το αντικείμενο  αγγλία; η γερμανία; για να το βεβαιώσεις(Μην στο στείλει απο κίνα)

δεν θα πληρώσεις τπτ(τελωνεία κλπ) απο ευρωπαική χώρα γερμανία η αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coolerman είπε

Tο 1ο είναι κινέζος με έδρα αγγλία(αποθήκη ίσως) το 2ο είναι κινέζος πάλι με έδρα γερμανία(αποθήκη ίσως) item location αναγράφει αγγλία & γερμανία αντίστοιχα..πρώτου αγοράσεις ρώτησε τον κινέζο,που βρίσκεται το αντικείμενο  αγγλία; η γερμανία; για να το βεβαιώσεις(Μην στο στείλει απο κίνα)

δεν θα πληρώσεις τπτ(τελωνεία κλπ) απο ευρωπαική χώρα γερμανία η αγγλία.

ωραιος! τοπιασα

να'σαι καλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σκέφτομαι να πάρω ένα σχετικά μικρό αντικείμενο από geek στα 27$ η αλλιώς 22.15€
Θυμιστε μου από ποιό ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο γιατί σκέφτομαι να τους πω να βάλουν απόδειξη μέσα να  είμαι καλυμμένος αλλά και να αποφύγω καθυστερήσεις αν βοηθάει.

Έχει το geek τώρα φτηνή αποφυγή?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, drdedus είπε

σκέφτομαι να πάρω ένα σχετικά μικρό αντικείμενο από geek στα 27$ η αλλιώς 22.15€
Θυμιστε μου από ποιό ποσό και πάνω περνάνε τελωνείο γιατί σκέφτομαι να τους πω να βάλουν απόδειξη μέσα να  είμαι καλυμμένος αλλά και να αποφύγω καθυστερήσεις αν βοηθάει.

Έχει το geek τώρα φτηνή αποφυγή?

22€ είναι η ατέλεια αλλά δεν ωφελεί να βάλει ο πωλητής απόδειξη στο δέμα αφενός γιατί σπανίως ανοίγουν το δέμα αφετέρου για τέτοιας αξίας δέμα δεν χρεώνουν έξοδα.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα γιατί δεν ωφελεί.

έχω πληρώσει για πολύ φτηνότερο αντικείμενο αλλά έχουν περάσει παπούτσια μαξιλάρια κλπ με απλο συστημένο, ούτε καν priority.

Γενικότερα κάθε μέρα κάτι έρχεται χωρίς πρόβλημα γιατί προσέχω πριν την παραγγελία.

Αυτό δεν είναι router η παπούτσια αλλά έχει όγκο λίγο μικρότερο απο κινητό.

Γιατί να μην ζητήσω απο geek να βάλουν μέσα την απόδειξη?

Δεν είναι προτέρημα αυτό? Μήπως πρέπει να το καθιερώσουμε αυτό για αντικείμενα που μπορεί να χρεώσουν αν τα ελέγξουν?

Δεν θα γλυτώσω χρόνο έτσι?

Εννοείται θα παίξει και κουπόνι -1% για να πέσει κάτω από 22€.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ωφελεί γιατί η έννοια του "δώρου" δεν υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία.

Και αυτό δεν έχει σχέση με το αντικείμενο αλλά με  την αξία CIF που δηλώνεται στο αυτοκόλλητο και είτε τη δέχεται ο τελωνειακός και χρεώνει βάσει αυτής είτε την αμφισβητεί και την ορίζει εκείνος.

Έγραψα παραπάνω ότι σπανίως ανοίγει ο τελωνειακός το δέμα και όχι για αμφισβήτηση της αξίας. Ακόμη περισσότερο, όταν το τιμολόγιο προέρχεται από κινεζομάγαζο που είναι γνωστό ότι γράφουν ότι τους ζητήσει ο πελάτης.

Έχε υπόψη ότι όταν ορίζει αξία ο τελωνειακός δεν υπολογίζει πιθανή έκπτωση που έχεις πάρει από το μαγαζί αλλά την αξία που το πουλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μα δεν θα μου ζητήσει απόδειξη αν κάνω αμφισβήτηση?

Αυτή την απόδειξη του δεματος σε μορφή που θα ειναι αποδεκτή από τους τελωνειακούς δεν μπορώ να ζητήσω να συμπεριλαμβάνει το πακετο?

μόνο εγώ μπορώ να την παρέχω, δεν γίνεται το κατάστημα να το κάνει εξαρχής?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν φτάσεις σ' αυτή τη φάση, δεν ζητάνε ποτέ την απόδειξη του κινεζομάγαζου, για τους λόγους που σου έγραψα, αλλά της κάρτας που πλήρωσες ή του paypal.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ρωτάω και θα ζητήσω αν γίνεται

Δεν γίνεται να βάλουν αυτοί "απόδειξη" απο paypal?

Δεν υπάρχει τέτοιο έγγραφο του paypal απο την πλευρά του πωλητή?

Δεν γίνεται να τους στείλω εγω με email αμέσως μετά την αγορά την απόδειξη που θα συμπεριλάβουν ΑΝ δεν υπάρχει έγγραφο δικό τους? Δεν είναι λογικό αυτό?

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...