Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, meletis_m είπε

Ευχαριστώ θα ενημερώσω. Σε περίπτωση επιβολής τελωνείου τι διαδικασία ακολουθώ. Υπάρχει κάποιο που να το αναφέρει. 

Γράφουν οτι τούς στέλνεις την απόδειξη του Paypal

Παρακολουθα το tracking στο site των ελτα και ΑΝ σου βγαλει ειδοποιηση για αποδειξη paypal, διαβασε την παρουσα συζητηση αναποδα για 5-10 σελιδες και θα βρεις τα παντα (μην τα γραφουμε κάθε 2-3 σελιδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, alexserres2014 είπε

τα κινεζομαγαζα ποτε δεν βαζουν αποδειξεις,αλλο αγορα απο ευρωπη αλλο απο κινα

όπως διάβασες λεω να το ζητήσω, δεν αναφέρθηκε ποτέ οτι τα κινεζομαγαζα βάζουν απόδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, drdedus είπε

όπως διάβασες λεω να το ζητήσω, δεν αναφέρθηκε ποτέ οτι τα κινεζομαγαζα βάζουν απόδειξη

Επειδη το αναλυσαμε πέρα απο τα αναγκαία, ζητησε το αν νομιζεις οτι θα σε εξυπηρετήσει σε κάτι της διαδικασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Καλησπέρα, στίς 1/3 αγόρασα 1 τηλέφωνο αξίας 80 ευρώ απο Gearbest.

Το αγόρασα απο Ευρωπαική αποθήκη , ως μέθοδο αποστολής είχε μόνο DHL.

Ήδη έχει ενημερωθεί ο αριθμός αποστολής.

Υπάρχει περίπτωση να πέσει σε τελωνείο;

Εάν πέσει σε τελωνείο, τι διαδικασία ακολουθώ για τα έξοδα τελωνισμού. Έχω πληρώσει με Paypal

Ο αριθμός αποστολής αρχίζει από CH*********DE? 

Εάν ναι τότε δεν περνάει από τελωνείο. Έρχεται με DHL και στο site της γερμανικής dhl θα το βλέπεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, coxy13 είπε

Ο αριθμός αποστολής αρχίζει από CH*********DE? 

Εάν ναι τότε δεν περνάει από τελωνείο. Έρχεται με DHL και στο site της γερμανικής dhl θα το βλέπεις. 

Ναι ακριβώς όπως το λές,

Στα ΕΛΤΑ βγάζει το εξής:

 

dema.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Ναι ακριβώς όπως το λές,

Στα ΕΛΤΑ βγάζει το εξής:

dema.JPG

Τα ίδια λέει και σε μένα. Η ΕΛΤΑ courier παραδίδει ή η ταχυδρομική; Γιατί εμένα αν βάλω τον κωδικό του δέματος και στην courier elta μου βγάζει τα ίδια. Δλδ το tracking λειτουργεί και στα 2 site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι εχει αποσταλθει απο την Ε.Ε Δεν περναει τελωνειακο ελεγχο καν.

Οτι εχει σταλει απο εκτος Ε.Ε και παει απο Ευρωπη για να γλυτωσει το τελωνειο πλεον ειναι πολυ πιθανο να κρατηθει για τελωνειακο ελεγχο και δασμους (οπως μου εγινε σε πακετο απο Κινα που περασε απο Ολλανδια και πηρε NL Post Tracking Number.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pogchamp είπε

Τα ίδια λέει και σε μένα. Η ΕΛΤΑ courier παραδίδει ή η ταχυδρομική; Γιατί εμένα αν βάλω τον κωδικό του δέματος και στην courier elta μου βγάζει τα ίδια. Δλδ το tracking λειτουργεί και στα 2 site.

Δέν το γνωρίζω αυτό. Στην περιοχή μου έχει και ΕΛΤΑ κούριερ και γενική ταχυδρομική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tunerakos είπε

Γεια σας παιδιά.

Έχω ψηθεί πολύ να αγοράσω αυτή τη βάση λαπτοπ για κρεββάτι. Το ρημάδι είναι 22.83 ευρώ και θα έχει αρκετά μεγάλο όγκο. Θα σκαλώσει στο τελωνείο λέτε; Και αν ναι πόσο μπορεί να στοιχίσει;

https://www.ebay.com/itm/Portable-Adjustable-Laptop-Desk-Computer-Table-Stand-For-Sofa-Bed-Black-E9E-Y5H7/302491465322?epid=1981797021&hash=item466de5766a:g:2pAAAOSw0ehZ5fm3

Φίλε υπάρχουν οι ίδιες στην Ελλάδα και πιο φτηνά,για ποιό λόγο να μπλέξεις???

https://www.skroutz.gr/c/712/vaseis-docking-stations-laptops.html?from=most-popular&keyphrase=βαση+λαπτοπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PCAPTURES είπε

Φίλε υπάρχουν οι ίδιες στην Ελλάδα και πιο φτηνά,για ποιό λόγο να μπλέξεις???

https://www.skroutz.gr/c/712/vaseis-docking-stations-laptops.html?from=most-popular&keyphrase=βαση+λαπτοπ

Θα συμφωνησω απόλυτα μια και εγώ εψαχνα στο εξωτερικο για βαση αλλά βρηκα και εδώ μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει καποιος να μου πει, αν παραγγείλουμε απο banggood με priority direct mail, και για καποιο λόγο παει τελωνειο, το banggood δεχεται να κανει refund το ποσό που χρεωσε το τελωνειο;

Ξερω, οτι συνηθως με αυτη την μεθοδο αποστολης δεν παει τελωνειο, απλα για το 1% της πιθανοτητας να συμβει αυτο ρωταω ποια ειναι η πολιτικη του banggood..

Θορυβήθηκα λιγο γιατι ενας ανεφερε οτι, παρ' τι το δεμα πηγε μεσω ολλανδιας και πηρε tracking number απο εκει, τον ειδοποιησαν απο τελωνειο οτι εχουν κρατημενο το δεμα του.

Επεξ/σία από Eyedentify
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Eyedentify είπε

Γνωριζει καποιος να μου πει, αν παραγγείλουμε απο banggood με priority direct mail, και για καποιο λόγο παει τελωνειο, το banggood δεχεται να κανει refund το ποσό που χρεωσε το τελωνειο;

Ξερω, οτι συνηθως με αυτη την μεθοδο αποστολης δεν παει τελωνειο, απλα για το 1% της πιθανοτητας να συμβει αυτο ρωταω ποια ειναι η πολιτικη του banggood..

Θορυβήθηκα λιγο γιατι ενας ανεφερε οτι, παρ' τι το δεμα πηγε μεσω ολλανδιας και πηρε tracking number απο εκει, τον ειδοποιησαν απο τελωνειο οτι εχουν κρατημενο το δεμα του.

Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί παρόμοιο περιστατικό και κανείς δεν μπορεί να απαντήσει στην απορία σου.

Το περιστατικό που σε θορύβησε δεν έχει ξεκαθαριστεί ακόμη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 παραγγελίες με PostNL και Belgium post απο Bangood και Gearbest αντίστοιχα κοντά στις 12 ημέρες και παρέλαβα με ΕΛΤΑ COURIER οχι απλό ταχυδρομείο.

Νομίζω οτι αλλάξανε τον τρόπο παράδοσης στα ΕΛΤΑ οσον αφορά τα συστημένα και τα αποστέλουν με Courier.

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...