Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Αυτο που σου λεω γινεται Τωρα......Προχθες με πηραν και μου ειπαν οτι θα με χρεωσει για 200ε (ενω τους ειχα πει οτι κοστιζουν 80ε - λες και αν ηθελα να πω ψεματα δεν θα ελεγα 50ε πχ) και χθες τους εστειλα τα λινκ και τις φωτος απο το Αμαζον.....Το Αστειο ειναι πως μου ειπαν οτι ο τελωνειακος μπαινει στο ιντερνετ και κοιταει τιμες.....Προφανως ουτε στο ιντερνετ δεν ξερουν να μπουν (βεβαια μιλαμε για ατομα Ανω των 50 ετων - οσες φορες εχω παει τελωνειο νεοτερο δεν εχω δει).

Να ρωτήσω μια βασική διευκρίνηση;

Σε πήραν τηλέφωνο απο το τελωνειο των ΕΛΤΑ;

Το πακέτο με ποια εταιρεία ταξίδεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, isay είπε

Να ρωτήσω μια βασική διευκρίνηση;

Σε πήραν τηλέφωνο απο το τελωνειο των ΕΛΤΑ;

Το πακέτο με ποια εταιρεία ταξίδεψε;

Μου εστειλαν επιστολη και τους πηρα εγω τηλ. Μετα με πηραν εκεινοι να μου πουν για τα 200ε.

Δεν εχω ιδεα, αυτο πρεπει να ηταν με EMS (αν δεν ερθει εδω δεν εχω ιδεα).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το λάπτοπ έφτασε σήμερα μεσημέρι. Τελική εμπειρία με παραγγελία από gearbest gw5 DHL "expedited": 

-Order date : 1/3/18

-shipping date 3/3/18

-arrival 14/3/18

Έφτασε σε τέλεια κατάσταση. Η καθυστέρηση έγινε στο κομμάτι από Γερμανία έως Αθήνα από την DHL post. Το δέμα από την στιγμή που έφτασε Αθήνα σε 2 μέρες ήταν Θεσσαλονίκη σπίτι μου παράδοση με ελτά courier. Μεταφορικά 5€ (σύνολο). Το μόνο μου παράπονο στην ουσία είναι ο χρόνος παράδοσης. DHL και καλά expedited... Από μεριά της ΕΛΤΑ έμεινα πολύ ικανοποιημένος, ήταν σφαίρα η διαδικασία. Δεν υπήρχε τελωνείο - προφανώς.

Εξτρά πληροφορίες: Δεν έβαλα insurance και έγινε απευθείας με credit card και όχι paypal. Μου πρότειναν να μου επιστρέψουν τα λεφτά επειδή άργησε και να τους τα επιστρέψω όταν έρθει. Εν τέλει δεν χρειάστηκε. Επίσης για την καθυστέρηση μου έδωσαν 500 points = 8.3€ store credit . Απόδειξη δεν υπήρχε μέσα. Αυτά. Όσο πιο unbiased μπορούσα. 

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pogchamp είπε

Το λάπτοπ έφτασε σήμερα μεσημέρι. Τελική εμπειρία με παραγγελία από gearbest gw5 DHL "expedited": 

-Order date : 1/3/18

-shipping date 3/3/18

-arrival 14/3/18

Έφτασε σε τέλεια κατάσταση. Η καθυστέρηση έγινε στο κομμάτι από Γερμανία έως Αθήνα από την DHL post. Το δέμα από την στιγμή που έφτασε Αθήνα σε 2 μέρες ήταν Θεσσαλονίκη σπίτι μου παράδοση με ελτά courier. Μεταφορικά 5€ (σύνολο). Το μόνο μου παράπονο στην ουσία είναι ο χρόνος παράδοσης. DHL και καλά expedited... Από μεριά της ΕΛΤΑ έμεινα πολύ ικανοποιημένος, ήταν σφαίρα η διαδικασία. Δεν υπήρχε τελωνείο - προφανώς.

Εξτρά πληροφορίες: Δεν έβαλα insurance και έγινε απευθείας με credit card και όχι paypal. Μου πρότειναν να μου επιστρέψουν τα λεφτά επειδή άργησε και να τους τα επιστρέψω όταν έρθει. Εν τέλει δεν χρειάστηκε. Επίσης για την καθυστέρηση μου έδωσαν 500 points = 8.3€ credit store. Απόδειξη δεν υπήρχε μέσα. Αυτά. Όσο πιο unbiased μπορούσα. 

Περασε ολοκληρο λαπτοπ και δεν πληρωσες ουτε 1ε σε Κανενα τελωνειο;

Δεν ερχεσαι να παιξεις ενα Τζοκερ για μενα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Περασε ολοκληρο λαπτοπ και δεν πληρωσες ουτε 1ε σε Κανενα τελωνειο;

Δεν ερχεσαι να παιξεις ενα Τζοκερ για μενα; :)

gw5 = European warehouse. Ηταν αναμενόμενο να μην πληρώσω τελωνείο. Απλά το επιβεβαίωσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pogchamp είπε

gw5 = European warehouse. Ηταν αναμενόμενο να μην πληρώσω τελωνείο. Απλά το επιβεβαίωσα.

Ααααα ενταξει τοτε ειπα και εγω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ababapanos είπε

Ναι 12 νουμερα ειναι.

Ενα αντικειμενο ειναι συγκεκριμενα ενα  drone dji phantom 4 pro.

Και οπως καταλαβαινετε επειδη ειναι αρκετα τα χρηματα με ενδιαφερει να δω γιατι το tracking δεν λειτουργει ακομα απο τις 7 του μηνα που μου εστειλαν...

Απο το gearbest μου απαντησαν τα τυπικα

Your order was shipped out on 2018-03-07 
Although most parcels can arrive in 10-12 business days, sometimes, the delivery time can be affected by Customs or the local courier. 
Sometimes the information on the site takes time to updateHowever, please rest assured that your order is on it's way

Περιεργο, παντως πρεπει να πεις το shipping method που σου βγαζει αλλιως δε μπορω να σε βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, δυστυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ ΠΟΛΎ αργά και ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 09.02.18 έκανα παραγγελία με κατάθεση 399€ από λογαριασμό της εθνικής στο κατάστημα του από ότι διάβασα προβληματικόυ Gadgetmall (με έδρα τα Σόφια). Στης δεκαπέντε εργάσιμες μέρες τους έστειλα μήνυμα αν μπορούν να μου δώσουν ένα trucknumber διότι εγώ σαν πελάτης βασίστηκα στα αναγράφομενα ότι η παραδώση θα γίνει 10-25 εργάσιμες ημέρες. Μου έστειλαν ότι τελικά θα αργήση λόγο κινεζικής πρωτοχρονιάς και ότι θα μου στείλουν το αριθμό την επόμενη μέρα. Αυτή η επόμενη μέρα δεν έφτασε ποτέ τους έστειλα 6 μηνύματα και δεν υπήρχε απάντηση. Αναγκαστικά λόγο φόβου ότι τα χάσαμε τα λεφτά μας να τους κάνω καταγγελία στο ευρωπαϊκό κέντρο αγορών. Η καταγγελία έγινε δεκτή και χθες μου έστειλε το κατάστημα μετά από ένα μήνυμα μου ότι τους ήρθε. Εγώ βλέποντας ότι στη σελίδα έγραφαν πολλά άτομα που ρωτούσαν για τους χρόνους αποστολής έκανα κομεντ - ερώτηση - προειδοποίηση οτι περιμένω αρκετό καιρό και ότι δεν μου απαντάνε καν. Σήμερα λοιπόν βλέπω ότι με κάνανε μπλοκ στο να μην μπορώ να κάνω κομεντ και να μην μπορώ να τους στειλω μήνυμα. Ουσιαστικά έχουν κόψει κάθε επαφή μαζί μου και πια είμαι εν αναμονή της καταγγελίας. Το έγραψα εδώ για να ενημερώσω τους επόμενους ώστε μην τσιμπάνε στη χαμηλή τιμή αλλά να κοιτάνε πραγματικά το τι παίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dj-apollon είπε

Περιεργο, παντως πρεπει να πεις το shipping method που σου βγαζει αλλιως δε μπορω να σε βοηθησω.

Εγώ priority line EU express επέλεξα και πλήρωσα και στο email που μου είχαν στείλει EU express  έγραφε στον τρόπο αποστολής.

απο εκεί και πέρα δεν ξέρω τι παίζει... τους ξανά έστειλα μήνυμα για τα 2 tracking number και τι συμβαίνει κλπ, και μου απάντησαν μόνο να μην ανησυχώ και ότι η παραγγελία μου βρίσκεται στο δρόμο και σύντομα θα την παραλάβω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vonmike είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, δυστυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ ΠΟΛΎ αργά και ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 09.02.18 έκανα παραγγελία με κατάθεση 399€ από λογαριασμό της εθνικής στο κατάστημα του από ότι διάβασα προβληματικόυ Gadgetmall (με έδρα τα Σόφια). Στης δεκαπέντε εργάσιμες μέρες τους έστειλα μήνυμα αν μπορούν να μου δώσουν ένα trucknumber διότι εγώ σαν πελάτης βασίστηκα στα αναγράφομενα ότι η παραδώση θα γίνει 10-25 εργάσιμες ημέρες. Μου έστειλαν ότι τελικά θα αργήση λόγο κινεζικής πρωτοχρονιάς και ότι θα μου στείλουν το αριθμό την επόμενη μέρα. Αυτή η επόμενη μέρα δεν έφτασε ποτέ τους έστειλα 6 μηνύματα και δεν υπήρχε απάντηση. Αναγκαστικά λόγο φόβου ότι τα χάσαμε τα λεφτά μας να τους κάνω καταγγελία στο ευρωπαϊκό κέντρο αγορών. Η καταγγελία έγινε δεκτή και χθες μου έστειλε το κατάστημα μετά από ένα μήνυμα μου ότι τους ήρθε. Εγώ βλέποντας ότι στη σελίδα έγραφαν πολλά άτομα που ρωτούσαν για τους χρόνους αποστολής έκανα κομεντ - ερώτηση - προειδοποίηση οτι περιμένω αρκετό καιρό και ότι δεν μου απαντάνε καν. Σήμερα λοιπόν βλέπω ότι με κάνανε μπλοκ στο να μην μπορώ να κάνω κομεντ και να μην μπορώ να τους στειλω μήνυμα. Ουσιαστικά έχουν κόψει κάθε επαφή μαζί μου και πια είμαι εν αναμονή της καταγγελίας. Το έγραψα εδώ για να ενημερώσω τους επόμενους ώστε μην τσιμπάνε στη χαμηλή τιμή αλλά να κοιτάνε πραγματικά το τι παίζει. 

Μεχρι εκει διαβασα τα υπολοιπα ειναι περιττα

Μακαρι να παρεις τα χρηματα σου πισω, λιγο δύσκολο βέβαια.

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Μεχρι εκει διαβασα τα υπολοιπα ειναι περιττα

Μακαρι να παρεις τα χρηματα σου πισω, λιγο δύσκολο βέβαια.

Με βλέπω να πηγαίνω στα Σόφια.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Παιδιά τι παίζει με το τελωνείο τελευταία;

Υπάρχει όριο με ποσά κτλ;

κανε τον κοπο και διαβασε παλαιοτερα posts,θα βρεις οτι πληροφορια θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την αποψη μου για το gearbest, την εχω καταγράψει πολλές φορές, όπως επισης και την αποψη μου για τους κουπονάδες, οπου υπάρχουν οι σοβαροί, όπως ο Σωτήρης στην Κρήτη και απο την άπέναντι πλευρά οι της "καραρπαχτής" όπως το "μουφα gearbest greece"

Θα παραθέσω λοιπον κάτι που έγραψε ο Σωτήρης στη σελίδα του, που απο τη μια δείχνει γιατί θεωρώ τον Σωτήση σοβαρό και επισης γιατί θεωρώ αδιάβαστους ή αφελείς αυτους που συνεχίζουν να ψωνιζουν απο το gearbest με αζύγιστο ρίσκο.

Αναφορά σε κείμενο

 Update 09/03/2018

To Gearbest συνεχίζει να τον παίζει και με τα δυο...

Έκαναν πάλι την παπαριά τους και μερικές παραγγελίες με Priority Line Eu Express αντί για DPD τις έστειλαν με European special line (CP-HV) (CPEXPHV) αλλα και με Postnl..

Αρχίζω να χάνω την υπομονή μου με τις μαλακίες τους και πρέπει να πάρουν πουλο σιγα σιγα,με το Banggood δεν έχουμε τέτοιες ιστορίες αλλα μεχρι να σταθούν στα πόδια τους και αυτοί με μια μέθοδο με ογκώδη το Gearbest ειναι αναγκαίο κακό.

Αν θυμάμαι καλά ειναι η τρίτη ή τέταρτη φορά (θυμαμαι σιγουρα αλλες δυο) που η gearbest μαζικά αλλάζει αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής απο (πληρωμένο απο τον πελάτη) eu express dpduk σε κάτι άλλο.

Τολμώ να μαντέψω οτι σε περίπου 20-30 ημέρες να σκάνε σε αυτή τη συζήτηση μαζικες αναρτήσεις τύπου "Αγόρασα κάτι απο gearbest, πλήρωσα eu express για να μη σταματήσει τελωνειο, αλλά το gearbest το έστειλε με κατι αλλο και έκατσε τελωνειο. Τι κανω τώρα????????????????? "

 

2 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Παιδιά τι παίζει με το τελωνείο τελευταία;

Υπάρχει όριο με ποσά κτλ;

 

 

4 ώρες πριν, vonmike είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, δυστυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ ΠΟΛΎ αργά και ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 09.02.18 έκανα παραγγελία με κατάθεση 399€ από λογαριασμό της εθνικής στο κατάστημα του από ότι διάβασα προβληματικόυ Gadgetmall (με έδρα τα Σόφια). Στης δεκαπέντε εργάσιμες μέρες τους έστειλα μήνυμα αν μπορούν να μου δώσουν ένα trucknumber διότι εγώ σαν πελάτης βασίστηκα στα αναγράφομενα ότι η παραδώση θα γίνει 10-25 εργάσιμες ημέρες. Μου έστειλαν ότι τελικά θα αργήση λόγο κινεζικής πρωτοχρονιάς και ότι θα μου στείλουν το αριθμό την επόμενη μέρα. Αυτή η επόμενη μέρα δεν έφτασε ποτέ τους έστειλα 6 μηνύματα και δεν υπήρχε απάντηση. Αναγκαστικά λόγο φόβου ότι τα χάσαμε τα λεφτά μας να τους κάνω καταγγελία στο ευρωπαϊκό κέντρο αγορών. Η καταγγελία έγινε δεκτή και χθες μου έστειλε το κατάστημα μετά από ένα μήνυμα μου ότι τους ήρθε. Εγώ βλέποντας ότι στη σελίδα έγραφαν πολλά άτομα που ρωτούσαν για τους χρόνους αποστολής έκανα κομεντ - ερώτηση - προειδοποίηση οτι περιμένω αρκετό καιρό και ότι δεν μου απαντάνε καν. Σήμερα λοιπόν βλέπω ότι με κάνανε μπλοκ στο να μην μπορώ να κάνω κομεντ και να μην μπορώ να τους στειλω μήνυμα. Ουσιαστικά έχουν κόψει κάθε επαφή μαζί μου και πια είμαι εν αναμονή της καταγγελίας. Το έγραψα εδώ για να ενημερώσω τους επόμενους ώστε μην τσιμπάνε στη χαμηλή τιμή αλλά να κοιτάνε πραγματικά το τι παίζει. 

Σε τιμά που δίνεις feedback για να διαβάζουν και άλλοι.

Για την περιπτωση σου ισχύουν ο,τι εγραψα στο παρακατω link, αλλά χωρίς τα του tracking. Μέσες - άκρες δεν μπορεις να κάνεις και περισσότερα απο το να περιμένεις και να ελπιζεις οτι θα τιμήσουν την παραγγελία σου.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56327332

Επισης ποτε ξανα τετοιες αγορές χωρίς paypal ή εστω πιστωτική κάρτα (που θα μπορουσες να πας στην τραπεζα και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής)

Επεξ/σία από isay
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...