Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vonmike είπε

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, δυστυχώς μπήκα σε αυτό το φόρουμ ΠΟΛΎ αργά και ως γνωστόν αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις. 09.02.18 έκανα παραγγελία με κατάθεση 399€ από λογαριασμό της εθνικής στο κατάστημα του από ότι διάβασα προβληματικόυ Gadgetmall (με έδρα τα Σόφια). Στης δεκαπέντε εργάσιμες μέρες τους έστειλα μήνυμα αν μπορούν να μου δώσουν ένα trucknumber διότι εγώ σαν πελάτης βασίστηκα στα αναγράφομενα ότι η παραδώση θα γίνει 10-25 εργάσιμες ημέρες. Μου έστειλαν ότι τελικά θα αργήση λόγο κινεζικής πρωτοχρονιάς και ότι θα μου στείλουν το αριθμό την επόμενη μέρα. Αυτή η επόμενη μέρα δεν έφτασε ποτέ τους έστειλα 6 μηνύματα και δεν υπήρχε απάντηση. Αναγκαστικά λόγο φόβου ότι τα χάσαμε τα λεφτά μας να τους κάνω καταγγελία στο ευρωπαϊκό κέντρο αγορών. Η καταγγελία έγινε δεκτή και χθες μου έστειλε το κατάστημα μετά από ένα μήνυμα μου ότι τους ήρθε. Εγώ βλέποντας ότι στη σελίδα έγραφαν πολλά άτομα που ρωτούσαν για τους χρόνους αποστολής έκανα κομεντ - ερώτηση - προειδοποίηση οτι περιμένω αρκετό καιρό και ότι δεν μου απαντάνε καν. Σήμερα λοιπόν βλέπω ότι με κάνανε μπλοκ στο να μην μπορώ να κάνω κομεντ και να μην μπορώ να τους στειλω μήνυμα. Ουσιαστικά έχουν κόψει κάθε επαφή μαζί μου και πια είμαι εν αναμονή της καταγγελίας. Το έγραψα εδώ για να ενημερώσω τους επόμενους ώστε μην τσιμπάνε στη χαμηλή τιμή αλλά να κοιτάνε πραγματικά το τι παίζει. 

Πολύ λυπηρό το περιστατικό σου, που οφείλεται, βασικά, στην επιλογή ενός πωλητή με μόνο κριτήριο τη χαμηλή τιμή και όχι την αξιοπιστία του, την προέλευση του αντικειμένου κλπ, δηλαδή μια σωστή έρευνα αγοράς. Επιπλέον, πρέπει να γνωρίζεις ότι ότι αγοράζουμε ΠΑΝΤΑ με paypal, γιατί έχουμε την προστασία του σε παρόμοιες και άλλες περιπτώσεις και, στις σπάνιες περιπτώσεις που ο πωλητής δεν συνεργάζεται με paypal, μελετάμε προσεκτικά κάθε τι που τον αφορά πριν προχωρήσουμε στην πληρωμή του, μέσω τραπεζικής μεταφοράς.

Μετά την τελευταία στάση του πωλητή, προτείνω τη λύση της αμφισβήτησης της συναλλαγής στην τράπεζα.Δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχεις, αλλά έχεις κάποιες ελπίδες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, isay είπε

Την αποψη μου για το gearbest, την εχω καταγράψει πολλές φορές, όπως επισης και την αποψη μου για τους κουπονάδες, οπου υπάρχουν οι σοβαροί, όπως ο Σωτήρης στην Κρήτη και απο την άπέναντι πλευρά οι της "καραρπαχτής" όπως το "μουφα gearbest greece"

Θα παραθέσω λοιπον κάτι που έγραψε ο Σωτήρης στη σελίδα του, που απο τη μια δείχνει γιατί θεωρώ τον Σωτήση σοβαρό και επισης γιατί θεωρώ αδιάβαστους ή αφελείς αυτους που συνεχίζουν να ψωνιζουν απο το gearbest με αζύγιστο ρίσκο.

Αν θυμάμαι καλά ειναι η τρίτη ή τέταρτη φορά (θυμαμαι σιγουρα αλλες δυο) που η gearbest μαζικά αλλάζει αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής απο (πληρωμένο απο τον πελάτη) eu express dpduk σε κάτι άλλο.

Τολμώ να μαντέψω οτι σε περίπου 20-30 ημέρες να σκάνε σε αυτή τη συζήτηση μαζικες αναρτήσεις τύπου "Αγόρασα κάτι απο gearbest, πλήρωσα eu express για να μη σταματήσει τελωνειο, αλλά το gearbest το έστειλε με κατι αλλο και έκατσε τελωνειο. Τι κανω τώρα????????????????? "

Σε τιμά που δίνεις feedback για να διαβάζουν και άλλοι.

Για την περιπτωση σου ισχύουν ο,τι εγραψα στο παρακατω link, αλλά χωρίς τα του tracking. Μέσες - άκρες δεν μπορεις να κάνεις και περισσότερα απο το να περιμένεις και να ελπιζεις οτι θα τιμήσουν την παραγγελία σου.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56327332

Επισης ποτε ξανα τετοιες αγορές χωρίς paypal ή εστω πιστωτική κάρτα (που θα μπορουσες να πας στην τραπεζα και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής)

Σταματά να είσαι γρουσούζης! :P

Πέρα από την πλάκα εσύ αγοράζεις από την mama China ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Να παραθέσω και εγώ μια λαμόγια του gearbest.

 

Έριξα παραγγελια πριν 20 μέρες ένα beelink gt1 ultimate (tv box)  για συνάδελφο.

 

Ήρθε προχθες και το βάλαμε να δουλέψει και επιτόπου έκανε απανωτές επανεκκίνησεις και γενικά υπολειτουργούσε,έκανε διάφορα περίεργα.

 

Μπαίνω support,μιλάω με Κινέζους και ενώ είναι ολοκαίνουργιο Μ δίνει δύο επιλογές.

Πρώτη,να Μ δώσουν refund 10$ πίσω!!!! (Άκουσον άκουσον,για ολοκαίνουργιο αντικείμενο αξίας 67€ με μεταφορικά)

 

Δεύτερη, να το στείλω πίσω με δικά μας έξοδα και να Μ το επισκευάσουν και να το ξαναστείλουν (ούτε καν να στείλουν άλλο καινούριο πάλι)

 

Τους ρίχνω άκυρο,μπαίνω paypal και ανοίγω case,γράφω μπλα μπλα τι έγινε και ζηταω πλήρες refund καθώς είναι ολοκαίνουργιο και είναι χαλασμένο (ούτε καν doa 7 ημερών δεν έδωσαν οι κινεζοι αμέσως να Μ δώσουν ψευτοrefund η ταλαιπωρία μπρος πίσω το αντικείμενο)

 

Σε 2 ώρες έρχεται η απάντηση να το κρατήσω και μου δίνουν πλήρες refund!

 

Εν κατακλείδι

Αγνοήσετε την απάντηση τους αν σας λένε παλαβα, ενώ έχετε αγοράσει και είναι χαλασμένο εξαρχής μην δέχθητε τίποτα λιγότερο από πλήρες refund (ειδικά αν είστε καλός πελάτης θα σας το κάνουν άμεσα)

 

(+ Ξέχασα να γράψω ότι τους είπα επειδή είμαι χρόνια χρήστης και στο gearbest και banggood με αρκετά €€€ αγορές,είπα ότι το banggood θα έδινε επιτόπου refund η επαναποστολη του ίδιου αντικείμενου)

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, isay είπε

Την αποψη μου για το gearbest, την εχω καταγράψει πολλές φορές, όπως επισης και την αποψη μου για τους κουπονάδες, οπου υπάρχουν οι σοβαροί, όπως ο Σωτήρης στην Κρήτη και απο την άπέναντι πλευρά οι της "καραρπαχτής" όπως το "μουφα gearbest greece"

Θα παραθέσω λοιπον κάτι που έγραψε ο Σωτήρης στη σελίδα του, που απο τη μια δείχνει γιατί θεωρώ τον Σωτήση σοβαρό και επισης γιατί θεωρώ αδιάβαστους ή αφελείς αυτους που συνεχίζουν να ψωνιζουν απο το gearbest με αζύγιστο ρίσκο.

Αν θυμάμαι καλά ειναι η τρίτη ή τέταρτη φορά (θυμαμαι σιγουρα αλλες δυο) που η gearbest μαζικά αλλάζει αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής απο (πληρωμένο απο τον πελάτη) eu express dpduk σε κάτι άλλο.

Τολμώ να μαντέψω οτι σε περίπου 20-30 ημέρες να σκάνε σε αυτή τη συζήτηση μαζικες αναρτήσεις τύπου "Αγόρασα κάτι απο gearbest, πλήρωσα eu express για να μη σταματήσει τελωνειο, αλλά το gearbest το έστειλε με κατι αλλο και έκατσε τελωνειο. Τι κανω τώρα????????????????? "

Σε τιμά που δίνεις feedback για να διαβάζουν και άλλοι.

Για την περιπτωση σου ισχύουν ο,τι εγραψα στο παρακατω link, αλλά χωρίς τα του tracking. Μέσες - άκρες δεν μπορεις να κάνεις και περισσότερα απο το να περιμένεις και να ελπιζεις οτι θα τιμήσουν την παραγγελία σου.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσεις-τελωνείο/?do=findComment&comment=56327332

Επισης ποτε ξανα τετοιες αγορές χωρίς paypal ή εστω πιστωτική κάρτα (που θα μπορουσες να πας στην τραπεζα και να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής)

Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες που διάβασα στο κείμενο σου, έχω θυμώσει πολύ μαζί τους και έτσι πραγματικά όποιον φίλο και γνωστό έχω πάντα θα τον προτρέπω να μπαίνει εδώ και να ενημερώθει πριν από τέτοιες αγορές. Θα ενημερώσω την κατάσταση μου έτσι ώστε να υπάρχει μια συνολική εικόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικειμενο αξιας 10 ευρω απο κινα, (bangood) αν δε βαλω τα 3 ευρω που θελει για priority direct mail και βαλω free shipping θα εχει κανα θεμα με τελωνειο? Ή να μην το ρισκαρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, VasKag είπε

Αντικειμενο αξιας 10 ευρω απο κινα, (bangood) αν δε βαλω τα 3 ευρω που θελει για priority direct mail και βαλω free shipping θα εχει κανα θεμα με τελωνειο? Ή να μην το ρισκαρω?

για 10€ δεν θα εχεις θεμα,απο 22€ και πανω εχει τελωνειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παίδες.

Μια ερώτηση για τους γνώστες.

Απ'οσο θυμάμαι (πλέον) αν αγοράσουμε κατι απο αμερική (ebay πωλητής) πληρώνουμε +24% ΦΠΑ στην αξια (την αληθινη) , περίπου 2% δασμούς , +20ε φιξ αμοιβή εκτελωνιστή (μέσω σύμβασης των ΕΛΤΑ).

Ενα προϊόν λοιπόν των 290 δολαρίων σημαίνει: 290*0.24 = 69.6 δολ , 290*0.02 = 5.8 δολ , +20ε

ΟΜΩΣ, το προιον που θέλω, μολις κανω κλικ να το βαλω στο καλάθι μου βγάζει "import charges" 75.67 δολάρια (σύμπωτση το απο πάνω σύνολο 69.6+5.8=75.40δολ ;;;) , + 30 δολ μεταφορικά.

ΣΥΝΕΠΩΣ, εφόσον πληρώσω τα 75.67 δολ import charges, πληρώνω κατι άλλο ή έρχεται σπίτι ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Kαλησπέρα παίδες.

Μια ερώτηση για τους γνώστες.

Απ'οσο θυμάμαι (πλέον) αν αγοράσουμε κατι απο αμερική (ebay πωλητής) πληρώνουμε +24% ΦΠΑ στην αξια (την αληθινη) , περίπου 2% δασμούς , +20ε φιξ αμοιβή εκτελωνιστή (μέσω σύμβασης των ΕΛΤΑ).

Ενα προϊόν λοιπόν των 290 δολαρίων σημαίνει: 290*0.24 = 69.6 δολ , 290*0.02 = 5.8 δολ , +20ε

ΟΜΩΣ, το προιον που θέλω, μολις κανω κλικ να το βαλω στο καλάθι μου βγάζει "import charges" 75.67 δολάρια (σύμπωτση το απο πάνω σύνολο 69.6+5.8=75.40δολ ;;;) , + 30 δολ μεταφορικά.

ΣΥΝΕΠΩΣ, εφόσον πληρώσω τα 75.67 δολ import charges, πληρώνω κατι άλλο ή έρχεται σπίτι ;;;

Αν σου λεει import charges θεωρητικα οχι, με το Αμαζον εστω και νομιζω και με το Newegg ετσι παει (απο Ebay δεν εχω παρει μεσω Αμερικης κατι ποτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pogchamp είπε

Σταματά να είσαι γρουσούζης! :P

Πέρα από την πλάκα εσύ αγοράζεις από την mama China ?

Δεν είναι θέμα γρουσουζιάς, αλλά θέμα ψυχρής στατιστικής και κοινής λογικής.

Στους κινέζους ακουμπάω το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων μου, είτε άμμεσα (αγορές απευθείας απο κινεζικα μαγαζια, απο κινεζικες αποθήκες, απο τον κινέζο στην περιοχή μου) ή έμμεσα (όλα τα προιόντα ή πρώτες ύλες που παραγονται κινα και τα αγοράζουμε εδω

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Kαλησπέρα παίδες.

Μια ερώτηση για τους γνώστες.

Απ'οσο θυμάμαι (πλέον) αν αγοράσουμε κατι απο αμερική (ebay πωλητής) πληρώνουμε +24% ΦΠΑ στην αξια (την αληθινη) , περίπου 2% δασμούς , +20ε φιξ αμοιβή εκτελωνιστή (μέσω σύμβασης των ΕΛΤΑ).

Ενα προϊόν λοιπόν των 290 δολαρίων σημαίνει: 290*0.24 = 69.6 δολ , 290*0.02 = 5.8 δολ , +20ε

ΟΜΩΣ, το προιον που θέλω, μολις κανω κλικ να το βαλω στο καλάθι μου βγάζει "import charges" 75.67 δολάρια (σύμπωτση το απο πάνω σύνολο 69.6+5.8=75.40δολ ;;;) , + 30 δολ μεταφορικά.

ΣΥΝΕΠΩΣ, εφόσον πληρώσω τα 75.67 δολ import charges, πληρώνω κατι άλλο ή έρχεται σπίτι ;;;

Εφόσον στο τελικό βήμα εμπεριέχει τα import charges, το τελικό σύνολο ειναι αυτό που θα πληρώσεις και οταν το πακέτο σου φτάσει Ελλαδα δεν θα σταματήσει τελωνειο για επιπλεον χρεώσεις.

Τα γράφει αναλυτικά και ο makfil στον οδηγό του --> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

 

 

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

Αν σου λεει import charges θεωρητικα οχι, με το Αμαζον εστω και νομιζω και με το Newegg ετσι παει (απο Ebay δεν εχω παρει μεσω Αμερικης κατι ποτε).

Νο offence αλλά πως η απάντηση σου βοηθά τον kanesaxo; Ρώτησε συγκεκριμένη σιγουρη επιβεβαιωση και εσύ του απαντάς "Δεν το εχω κάνει, αλλά μάλλον οχι "

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, isay είπε

Δεν είναι θέμα γρουσουζιάς, αλλά θέμα ψυχρής στατιστικής και κοινής λογικής.

Στους κινέζους ακουμπάω το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων μου, είτε άμμεσα (αγορές απευθείας απο κινεζικα μαγαζια, απο κινεζικες αποθήκες, απο τον κινέζο στην περιοχή μου) ή έμμεσα (όλα τα προιόντα ή πρώτες ύλες που παραγονται κινα και τα αγοράζουμε εδω

Εφόσον στο τελικό βήμα εμπεριέχει τα import charges, το τελικό σύνολο ειναι αυτό που θα πληρώσεις και οταν το πακέτο σου φτάσει Ελλαδα δεν θα σταματήσει τελωνειο για επιπλεον χρεώσεις.

Τα γράφει αναλυτικά και ο makfil στον οδηγό του --> https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Νο offence αλλά πως η απάντηση σου βοηθά τον kanesaxo; Ρώτησε συγκεκριμένη σιγουρη επιβεβαιωση και εσύ του απαντάς "Δεν το εχω κάνει, αλλά μάλλον οχι "

Νομιζω πως ειναι ξεκαθαρο τι σημαινει Import  Fees.....Απο εκει και περα να πω με σιγουρια κατι δεν μπορω αφου δεν το εχω κανει εγω ο ιδιος.....Δεν ηξερα πως ποσταρουμε γνωμες μονο οταν ειναι 100% και φυσικα οταν εχουμε κανει και εμεις το ιδιο πραγμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα το "Γνωρίζω" (ανεξαρτήτως τρόπου αποκτησης της γνώσης) και αλλο πράγμα το "Δεν ξερω, μάλλον ετσι ειναι".

Εδω ειμαστε να βοηθάμε ο ένας τον αλλο, οσο περισσότερο μπορουμε, οχι να αλληλομπερδευόμαστε. Να σου θυμήσω το false alarm που δημιουργηθηκε με το priority line του banggood απο ασαφή και γενικευμένη απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Περιεργο, παντως πρεπει να πεις το shipping method που σου βγαζει αλλιως δε μπορω να σε βοηθησω.

Ανοιξα τικετ στο gearbest και μου απαντησαν οτι το εστειλαν με μεθοδο αποστολης  CPEXPHV. 

Και οτι ειναι φυσιολογικο που δεν εχει φανει ακομα...

Αλλα εμενα αλλη ειναι η απορια μου γιατι μου γραφουν οτι το εστειλαν με CPEXPHV? Eγω ζητησα και πληρωσα για να το στειλουν με EU express. 

Tωρα ειναι σχεδον σιηουρο οτι θα περασει τελωνειο... τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Άλλο πράγμα το "Γνωρίζω" (ανεξαρτήτως τρόπου αποκτησης της γνώσης) και αλλο πράγμα το "Δεν ξερω, μάλλον ετσι ειναι".

Εδω ειμαστε να βοηθάμε ο ένας τον αλλο, οσο περισσότερο μπορουμε, οχι να αλληλομπερδευόμαστε. Να σου θυμήσω το false alarm που δημιουργηθηκε με το priority line του banggood απο ασαφή και γενικευμένη απάντηση;

Κανεις δεν μπορει να γνωριζει κατι αν δεν το εχει κανει ο ιδιος. Εγω εστω ετσι το βλεπω (ας πουμε απλα πως δεν εμπιστευομαι κατι που δεν εχω κανει εγω απλα επειδη το εκανε καποιος αλλος η καποιοι αλλοι).

Οσο για το false alarm που αναφερεις στα λογια μου ερχεσαι. Δεν ειχα ξαναλαβει πραγματα απο Banggood (οχι εστω που κρατηθηκαν τελωνειο) και αρα δεν ηξερα πως υπαρχει το παραθυρακι σε μια Ευρωπαικη χωρα που τους αφηνει να πληρωνουν δασμους που ουδεμια σχεση δεν εχουν με τα προιοντα που στελνουν (πχ δηλωμενη τιμη 10ε για κατι που κοστιζει 100ε). Εξαλλου εγω απλα αναφερα οτι δεμα απο το Banggood κρατηθηκε στο τελωνειο κατι που ισχυει, το πως το εστειλαν ειπα απο την πρωτη στιγμη οτι δεν το γνωριζα (δεν ειναι λες και προσπαθησα να κοροιδεψω κοσμο πχ).

Απο εκει και περα οπως ειπα και πριν οταν πληρωνεις Import Fees τοσο στο Amazon οσο και στο Newegg σημαινει πως πληρωνεις και το τελωνειο εξαρχης. Το οτι δεν το εχω δει ποτε μεσω Ebay δεν σημαινει πως θα ηταν κατι διαφορετικο (αλλα ναι δεν το εχω κανει και δεν θα επαιρνα καποιον στον λαιμο μου με λιγα λογια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ababapanos είπε

Ανοιξα τικετ στο gearbest και μου απαντησαν οτι το εστειλαν με μεθοδο αποστολης  CPEXPHV. 

Και οτι ειναι φυσιολογικο που δεν εχει φανει ακομα...

Αλλα εμενα αλλη ειναι η απορια μου γιατι μου γραφουν οτι το εστειλαν με CPEXPHV? Eγω ζητησα και πληρωσα για να το στειλουν με EU express. 

Tωρα ειναι σχεδον σιηουρο οτι θα περασει τελωνειο... τι να κανω?

πες τους μ*****ς να ακυρωσουν την παραγγελια ή να την στειλουν μονο με dpd αλλιως να σου κανουν refund τα μεταφορικα και τα εξοδα τελωνειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, alexserres2014 είπε

πες τους μ*****ς να ακυρωσουν την παραγγελια ή να την στειλουν μονο με dpd αλλιως να σου κανουν refund τα μεταφορικα και τα εξοδα τελωνειου

Toυς το ειπα και μου απαντησαν 


I am so sorry for any inconvenience caused.
Please note that the delivery time may also be affected by extenuating circumstances such as extreme weather conditions, national holidays and peak delivery seasons. Since your order is on its way, would you mind giving your package some more time for the arrival? Please wait a little more. I hope you will receive your order soon.Thank you for your patience

 

Τι να κανω? Ειναι σιγουρο οτι θα περασει τελωνειο? Μιλαμε για drone με τιμη 1200 ευρω. 

Επελεξα και πληρωσα για priority EU express και το εστειλαν οπως ηθελαν αυτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...