Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εάν εννοείς ότι με το Global προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού ενώ με το απλό όχι, ναι, έτσι είναι, και αν συγκρίνεις τα προπληρωμένα έξοδα (5,44€ που αντιστοιχεί στο 13% της αξίας CIF) με εκείνα που θα πληρώσεις στο ελληνικό τελωνείο (ΦΠΑ + 15€ ΕΛΤΑ), σε συμφέρει η Global

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimikanak είπε

Δείτε εδώ

amazon vinyl gl.png

amazon vinyl st.png

Εγω οτι και να εχω παρει απο Αμαζον μου βγαζει παντα προπληρωμενους φορους, αφου εσενα σε αυτο το βημα δεν τοτε ναι σε συμφερει οπως ειπε ο Makfil να το παρεις με τα 47.30 (επισης γυρνα το payment currency σε Δολλαρια, θα γλυτωσεις κανα ευρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/28/2018 στις 10:43 ΜΜ, makfil είπε

Μάλλον δεν διάβασες προσεκτικά το δελτίο τύπου (21.7.2011) της ΕΕΤΤ, γιατί αυτό που γράφεις αναφέρεται στο δασμό που καταβάλλεται για αξίες μέχρι 350€ και όχι για τα συνολικά έξοδα εκτελωνισμού. Στο τέλος της ίδια παρ. αναφέρεται ότι για αξίες από 22 έως 150 καταβάλλεται στο Δημόσιο ΦΠΑ ενώ για αξίες πάνω από 150€ ΦΠΑ και δασμός.

Σε ότι αφορά στις συναλλαγές μη εμπορικού χαρακτήρα πρέπει να συντρέχουν σωρευτικά 3 προϋποθέσεις που αναφέρονται στο τελευταίο κεφάλαιο του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Συμπερασματικά, για την αξία που ενδιαφέρεσαι θα πληρώσεις ΦΠΑ και δασμό.

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

Λόγο πιεσμένου προγράμματος δεν είχα τον χρόνο να το διαβάσω όλο σχολαστικά και να το κατανοήσω πλήρως για αυτό ήθελα να ρωτήσω και εδώ πριν προχωρήσω με την αγορά.

Δυστυχώς το προϊόν δεν κυκλοφορεί στην Ευρωπαϊκή αγορά και ύστερα από ερώτηση μου στον Ευρωπαϊκό προμηθευτή, ούτε οι ίδιοι ξέρουν για το πότε και αν θα έρθει. Οπότε η αγορά πρέπει να γίνει εκτός ΕΕ και ψάχνω πως θα πληρώσω τα λιγότερα δυνατά μιας και είναι σίγουρο ότι στο τέλος θα δώσω αρκετά παραπάνω. 

Από ότι βλέπω τελικά θα κάνω ο ίδιος την αγορά κατευθείαν από το amazon.co.jp για να είμαι σίγουρος με τους φόρους. Από την στιγμή που θα προπληρώσω τον φόρο μέσω του amazon δεν υπάρχει περίπτωση εδώ να χρεωθώ κάτι παραπάνω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, makfil είπε

Εάν εννοείς ότι με το Global προπληρώνεις τα έξοδα εκτελωνισμού ενώ με το απλό όχι, ναι, έτσι είναι, και αν συγκρίνεις τα προπληρωμένα έξοδα (5,44€ που αντιστοιχεί στο 13% της αξίας CIF) με εκείνα που θα πληρώσεις στο ελληνικό τελωνείο (ΦΠΑ + 15€ ΕΛΤΑ), σε συμφέρει η Global

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας.

Να είστε καλά :)

11 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Εγω οτι και να εχω παρει απο Αμαζον μου βγαζει παντα προπληρωμενους φορους, αφου εσενα σε αυτο το βημα δεν τοτε ναι σε συμφερει οπως ειπε ο Makfil να το παρεις με τα 47.30 (επισης γυρνα το payment currency σε Δολλαρια, θα γλυτωσεις κανα ευρω).

Ευχαριστώ πολύ επισης για τη βοηθεια. Να στε καλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Εγω οτι και να εχω παρει απο Αμαζον μου βγαζει παντα προπληρωμενους φορους, αφου εσενα σε αυτο το βημα δεν τοτε ναι σε συμφερει οπως ειπε ο Makfil να το παρεις με τα 47.30 (επισης γυρνα το payment currency σε Δολλαρια, θα γλυτωσεις κανα ευρω).

Δεν είναι πάντα το πιο συμφέρον αυτό που λες γιατί στο σύνολο των εξόδων σε μια αγορά από τρίτη χώρα, και μάλιστα σε μεγάλες αξίες,  πρέπει να συνυπολογίζουμε και την προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Μπορεί να συμφέρει να αγοράσει κάποιος σε €, με τη δυσμενή ισοτιμία της αμαζόνας ή του όποιου μαγαζιού, εάν η προμήθεια που θα χρεώσει η τράπεζά του, στην περίπτωση που πληρώσει πχ σε $, είναι μεγαλύτερη.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα πακετο που εφυγε απο Σιγκαμπουρη στις 21/4 κ ακομα δεν εχει φανει στο tracking να πατα Ελλαδα (10 μερες μετα)

εντωμεταξυ 2 πακετα απο Σιγκαμπουρη περυσι , τα ελαβα σπιτι μου 5-6 μερες αφου εφυγαν απο κει 

να υποθεσω οτι ειναι λογικο να μην εχουν ανοιξει ακομα τον φακελο οι Ελληναραδες στο τελωνειο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί ήδη αυτο που θα ρωτήσω αλλα εχω αγοράσει μια οθονούλα lcd μικρων διαστάσεων απο ebay απο Κίνα.

Η οθόνη κόστισε 26€ με δωρεάν μεταφορικά και θα ερθει με το στάνταρ ταχυδρομειο.

Μεχρι στιγμής για τέτοιο ποσό δεν έχω πληρώσει τελωνείο αλλα έχω κανα 6μηνο να πάρω κάτι άνω των 10€ απο Κινα.

Να περιμένω έξτρα ΦΠΑ+15€ ;

Απο ποια αξία προίοντος και πάνω εφαρμόζεται αυτο;

Ευχαριστώ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ατέλεια είναι 22€ και έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές.

Πριν από 8 μήνες η κατάσταση ήταν διαφορετική και τώρα καταγράφονται περιπτώσεις με χρέωση εξόδων και λίγο παραπάνω από τα 22€.

Ας είσαι προετοιμασμένος

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, makfil είπε

Δεν είναι πάντα το πιο συμφέρον αυτό που λες γιατί στο σύνολο των εξόδων σε μια αγορά από τρίτη χώρα, και μάλιστα σε μεγάλες αξίες,  πρέπει να συνυπολογίζουμε και την προμήθεια που χρεώνει η τράπεζα στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Μπορεί να συμφέρει να αγοράσει κάποιος σε €, με τη δυσμενή ισοτιμία της αμαζόνας ή του όποιου μαγαζιού, εάν η προμήθεια που θα χρεώσει η τράπεζά του, στην περίπτωση που πληρώσει πχ σε $, είναι μεγαλύτερη.

Ναι οντως απλα δεν θυμαμαι ποτε να εχω πληρωσει προμηθεια στην τραπεζα σε αγορες απο το Αμαζον...Πληρωνω ομως προμηθεια σε ασιατικα οπως Aliexpress πχ... (και παλι μια η αλλη ερχεται θεωρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...