Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι είχαν παρόμοιο περιστατικό, με πληρωμένη την ασφάλεια του τελωνείου, πήραν το ποσό των εξόδων που πλήρωσαν.

Ίσως έπεσες σε υπάλληλο που είτε δεν κατάλαβε το μήνυμα που έστειλες είτε απάντησε χωρίς να το ψάξει. Στείλε πάλι μήνυμα με αντίγραφο της παραγγελίας σου που φαίνεται η πληρωμένη ασφάλεια.

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τους εστειλα 3μηνυματα, με φωτο κλπ. νταξει τσαμπα ταλαιπωρια ειναι! και ειπαν και ψεμματα οτι ειναι ευρωπαικη αποθηκη, 15μερες εκανε να ερθει και να το πιασει κ το τελωνειο. αλλα οκ τα χω πληρωμενα εγω τα της ασφαλειας.να δουμε τι θα πουν ξανα τωρα. Εχει ερθει το ρολοι στα ελτα,απλα περιμενω να δω τι θα μου πουν να παω να το πληρωσω λες το τελωνειο 28ε/και να τους στειλω την αποδειξη πληρωμης; ή θα κανουν τους κινέζους μετα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι λεπτό και χρειάζεται προσοχή.

Πρέπει να εξασφαλίσεις από το μαγαζί την πληρωμή των εξόδων αφού έχεις πληρώσει ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω οτι αν ο κινεζος μου κανει νερα, να πω στο paypal οτι δεν δεχομαι την αγορα επειδη δεν ηταν αληθη αυτα που ειπε ο κινεζος (περι ασφαλειας τελωνειου κλπ) να ακυρωσω δηλαδη τελειως την παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορείς να στηρίξεις αυτή τη θέση, αφού το κινεζομάγαζο θα ισχυριστεί ότι το αντικείμενο ήταν αυτό που αγόρασες, έφτασε στην Ελλάδα κλπ

Γιαυτό έγραψα ότι το θέμα είναι λεπτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΥΧΟΝ ΕΞΟΔΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΟ; ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΑΙΤ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο θέμα από αυτό που έγραψες παραπάνω, εκτός αν το ξέχασες.

Έγραψες ότι θέλεις να ακυρώσεις την παραγγελία, για να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.

Τώρα λες ότι θέλεις να ζητήσεις από το paypal την επιστροφή των εξόδων εκτελωνισμού.

Τα έχεις όλα ανακατεμένα στο μυαλό σου. Προσπάθησε να τελειώσεις κανονικά με το μαγαζί πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την ερώτηση έπρεπε να την κάνεις στον εαυτό σου από την αρχή, πριν αγοράσεις.

Είναι σωστό μαγαζί, μπορεί να μην έχει την πελατεία των "μεγάλων", όπως Banggood, Gearbest κλπ αλλά είναι αξιόπιστο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JeZus είπε

αγορασα το amazfit bip απο το lightinthebox και καλα εγραφε απο ευρωπαικη αποθηκη,και περασε τελωνειο (28ε). ειχα κανει ασφαλεια τελωνειου, τους εστειλα μηνυμα και μου γραψαν ενα τυποποιημενο μνμ οτι αν ειχες κανει ασφαλεια θα παρεις πισω τον φορο τελωνειου,αλλα αν δεν το κανεις δεν θα τον παρεις/τους ξαναεστειλα τωρα να δω τι θα μου πουν. εχετε παρομοια εμπειρια απο το σαιτ αυτο; μεσω paypal ειχα πληρωσει. καθε προταση καλοδεχουμενη.

 

1 ώρα πριν, JeZus είπε

τους εστειλα 3μηνυματα, με φωτο κλπ. νταξει τσαμπα ταλαιπωρια ειναι! και ειπαν και ψεμματα οτι ειναι ευρωπαικη αποθηκη, 15μερες εκανε να ερθει και να το πιασει κ το τελωνειο. αλλα οκ τα χω πληρωμενα εγω τα της ασφαλειας.να δουμε τι θα πουν ξανα τωρα. Εχει ερθει το ρολοι στα ελτα,απλα περιμενω να δω τι θα μου πουν να παω να το πληρωσω λες το τελωνειο 28ε/και να τους στειλω την αποδειξη πληρωμης; ή θα κανουν τους κινέζους μετα :)

 

53 λεπτά πριν, JeZus είπε

περιμενω να δω τι θα μου απαντησουν τοτε//εχω επιλογη μεσω paypal να ζητησω πισω τα λεφτα μου;

 

36 λεπτά πριν, JeZus είπε

εγω λεω οτι αν ο κινεζος μου κανει νερα, να πω στο paypal οτι δεν δεχομαι την αγορα επειδη δεν ηταν αληθη αυτα που ειπε ο κινεζος (περι ασφαλειας τελωνειου κλπ) να ακυρωσω δηλαδη τελειως την παραγγελια

 

21 λεπτά πριν, JeZus είπε

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΤΥΧΟΝ ΕΞΟΔΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΥΠΟΣΤΑΤΟ; ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΣΑΙΤ!

 

8 λεπτά πριν, JeZus είπε

ΟΚ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ. ΤΟ ΣΑΙΤ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ;

Το παυπαλ δεν θα σε δικαιώσει ποτέ για το τελωνείο, οτι κανεις θα το κανεις με το μαγαζι

 

....και μην γράφεις απανωτά ποστ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα.Τον αυγουστο που μας περασε ο πεθερος μου, μου πηρε ενα παντελονι(αξιας 30Ε) δωρο απο ebay το οποιο δεν εφτασε ποτε,και θυμηθηκε να μου το πει χθες οτι ηθελε να μου το κανει εκπληξη ...refund στην καρτα του δεν εγινε ποτε,...υπαρχει περιπτωση να ειναι ακομα στο τελωνιο?και ποια η διαδικασια?ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λόγοι που δεν παρέλαβε το δέμα μπορεί να είναι πολλοί και με τα λίγα στοιχεία που δίνεις δεν μπορεί να βγει συμπέρασμα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί νομίζεις ότι μπορεί να είναι στο τελωνείο.

Το παρακολουθούσε, έφτασε στην Ελλάδα και μπήκε στο τελωνείο ή συνέβη κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα ειναι οτι δεν γνωριζω τι ακριβως εκανε... ,αλλα βλεπω οτι την ιδια μερα ειχε παραγγειλει και καποια αλλα αντικειμενα τα οποια τα παρελαβε μετα απο ενα μηνα..N.jpg.34a351bd40aba964ea9bf37f9897cf1b.jpg

Επεξ/σία από speedlife
προσθηκη αρχειου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...