Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, makfil είπε

Αναρωτιέμαι, αν σου πει κάποιος συμφορουμίτης ότι ΔΕΝ θα πληρώσεις, επειδή κοστίζει 27€, θα το παραγγείλεις;

Συγγνώμη που ενόχλησα με την ερώτησή μου... Ρωτάω καθαρά αν έχει κάποιος εμπειρία από παραγγελία σε παρόμοια τιμή και τι συνέβη...αν έχουν υπάρξει περιπτώσεις που δεν έχει περάσει τελωνείο κλπ ναι θα το ρίσκαρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άρα θα πληρώσω φόρο για τα 20 ευρώ; 

Γιατί αν είναι έτσι με συμφέρει νομίζω. 

Ή θα μου ζητήσουν να αποδείξω ότι η αξία είναι 20 ευρώ κλπ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Leda10 είπε

Άρα θα πληρώσω φόρο για τα 20 ευρώ; 

Γιατί αν είναι έτσι με συμφέρει νομίζω. 

Ή θα μου ζητήσουν να αποδείξω ότι η αξία είναι 20 ευρώ κλπ;

Μάλλον δεν κατάλαβες όσα έγραψα.

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα σου θα σταματήσει στο τελωνείο στο τελωνείο ΚΑΙ ΜΟΝΟ από τη δηλωμένη αξία των 20€.

Οι τελωνειακοί δεν δέχονται τη δηλωμένη αξία από κινεζομάγαζα γιατί γνωρίζουν το τι συμβαίνει.

Ακόμη, η έννοια του "δώρου" ΔΕΝ υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία.

11 λεπτά πριν, madtheo είπε

Συγγνώμη που ενόχλησα με την ερώτησή μου... Ρωτάω καθαρά αν έχει κάποιος εμπειρία από παραγγελία σε παρόμοια τιμή και τι συνέβη...αν έχουν υπάρξει περιπτώσεις που δεν έχει περάσει τελωνείο κλπ ναι θα το ρίσκαρα!

Δεν ενόχλησες κανένα με την ερώτησή σου, αλλά εάν διάβαζες λίγες από τις τελευταίες σελίδες, αυτού και του άλλου σχετικού νήματος, θα καταλάβαινες ότι ακόμη και για 25€ αξία CIF χρεώνουν έξοδα, δηλαδή ΦΠΑ + 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

Αυτό που έχει σημασία, όμως, είναι ότι και αν σε κάποιον πέρασε το δέμα με παρόμοια αξία ΔΕΝ σημαίνει ότι και στη δική σου περίπτωση θα συμβεί το ίδιο. Αυτό επισήμανα προηγουμένως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες όσα έγραψα.

Επαναλαμβάνω ότι το δέμα σου θα σταματήσει στο τελωνείο στο τελωνείο ΚΑΙ ΜΟΝΟ από τη δηλωμένη αξία των 20€.

Οι τελωνειακοί δεν δέχονται τη δηλωμένη αξία από κινεζομάγαζα γιατί γνωρίζουν το τι συμβαίνει.

Ακόμη, η έννοια του "δώρου" ΔΕΝ υπάρχει στην τελωνειακή νομοθεσία.

Σωστά κατάλαβες ότι δεν είχα καταλάβει :D.

Αν τα στείλουν σε έναν φίλο μου στην Ολλανδία και μου τα στείλει εκείνος, 

θα πρέπει να πληρώσω πάλι τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Δεν ενόχλησες κανένα με την ερώτησή σου, αλλά εάν διάβαζες λίγες από τις τελευταίες σελίδες, αυτού και του άλλου σχετικού νήματος, θα καταλάβαινες ότι ακόμη και για 25€ αξία CIF χρεώνουν έξοδα, δηλαδή ΦΠΑ + 15€ τέλος ΕΛΤΑ.

Αυτό που έχει σημασία, όμως, είναι ότι και αν σε κάποιον πέρασε το δέμα με παρόμοια αξία ΔΕΝ σημαίνει ότι και στη δική σου περίπτωση θα συμβεί το ίδιο. Αυτό επισήμανα προηγουμένως.

Καλώς! Σε ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω μήπως βρω κάτι σε ευρωπαϊκή αποθήκη λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, makfil είπε

Εάν εκτελωνιστεί εκεί το δέμα, και στο στείλει ο φίλος σου από την Ολλανδία, δεν θα σταματήσει το δέμα το τελωνείο.

Σε ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@madtheo

 

Από μαγαζί της ΕΕ θα έλεγα καλλίτερα γιατί αν, πρόκειται για κινεζομάγαζο με ευρωπαική αποθήκη, θα έχεις μπλέξιμο αν το στείλουν από Κίνα.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες, ζητώ συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
Δοκίμασε κανείς να αλάξει τα στοιχεία του PayPal Ρeceipt για να γλυτώσει το τελωνείο; Δηλαδή να πειράξει τα πραγματικά νούμερα με χαμηλότερα ώστε να συμπίπτουν με το δηλωθέν ποσό του πωλητή; Διάβαζω οτι στο εξωτερικό το έχουν κάνει. Αναρωτιεμαι όμως αν το Τελωνείο έχει πρόσβαση στα αληθινά στοιχεία του PayPal;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basser είπε

Καλησπέρα παίδες, ζητώ συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
Δοκίμασε κανείς να αλάξει τα στοιχεία του PayPal Ρeceipt για να γλυτώσει το τελωνείο; Δηλαδή να πειράξει τα πραγματικά νούμερα με χαμηλότερα ώστε να συμπίπτουν με το δηλωθέν ποσό του πωλητή; Διάβαζω οτι στο εξωτερικό το έχουν κάνει. Αναρωτιεμαι όμως αν το Τελωνείο έχει πρόσβαση στα αληθινά στοιχεία του PayPal;
Ευχαριστώ

Ασχετα με το αν ειναι παρανομο η οχι αμφιβαλλω πολυ πως το τελωνειο εχει προσβαση στα στοιχεια του Paypal. Το θεμα ειναι πως δεν ειναι δυσκολο να δει καποιος τελωνειακος ποσο κοστιζει κατι απο ενα μαγαζι οποτε αν γινει αυτο ναι μπορει οπως ειπαν και αλλοι να σε σερνουν (χλωμο για να λεμε την αληθεια γιατι εχω δει τα εκτροπα στο τελωνειο αλλα μια φορα γινεται η κακη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμήστε παίδες
Υποθετικό ερώτημα έκανα, που έχει βάσει στο πως ελέγχεται όλο αυτό το πράγμα.
Δηλαδή αν ο καθένας πάει και κάνει edit,  πως γίνεται η εξακρίβωση των στοιχείων;
Επίσης όπως το έθιξαν σε χώρες εξωτερικού το ζήτημα έχει να κάνει με privacy του paypal. Εχουν πρόσβαση οι αρχές στις κινήσεις των χρηστών;
Μου κάνει εντύπωση που σε χώρες όπως η Γερμανία κάνουν τέτοιες λαμογιες ενώ εκεί υποτίθεται ελεγχονται τα πάντα.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Basser είπε

Καλησπέρα παίδες, ζητώ συγνώμη αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
Δοκίμασε κανείς να αλάξει τα στοιχεία του PayPal Ρeceipt για να γλυτώσει το τελωνείο; Δηλαδή να πειράξει τα πραγματικά νούμερα με χαμηλότερα ώστε να συμπίπτουν με το δηλωθέν ποσό του πωλητή; Διάβαζω οτι στο εξωτερικό το έχουν κάνει. Αναρωτιεμαι όμως αν το Τελωνείο έχει πρόσβαση στα αληθινά στοιχεία του PayPal;
Ευχαριστώ

Το Τελωνείο ΔΕΝ έχει πρόσβαση στα αληθινά στοιχεία του PayPal.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Το Τελωνείο ΔΕΝ έχει πρόσβαση στα αληθινά στοιχεία του PayPal.

Το τελωνείο όμως έχει πρόσβαση στο insomnia. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...