Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/5/2018 στις 12:46 ΜΜ, makfil είπε

Θεωρητικά είναι κάτω από την ατέλεια και δεν πρέπει να έχεις χρέωση, αλλά δεν ξέρουμε και τι θα πει ο τελωνειακός.

Α, ελπίζω και εγώ,και είδα τώρα ότι το Amazon το στέλνει με την DHL 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Είναι να παραγγείλω ένα cd από Amazon. Με το Standard International Shippping η τελική τιμή βγαίνει στα 22,99 ευρώ, ενώ με το AmazonGlobal 32,37 ευρώ (import fee included). Απ' ό,τι κατάλαβα διαβάζοντας προηγούμενες απαντήσεις πάνω στο θέμα, επειδή με το απλό shipping βγαίνει πάνω από 22 ευρώ, θα χρειαστεί να πληρώσω τελωνείο. Άρα συμφέρει περισσότερο να επιλέξω το global; Είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από Amazon και θέλω να το σιγουρέψω πρωτού προχωρήσω με την παραγγελία. Ήδη την πάτησα μία φορά με τελωνεία και δεν ψήνομαι να το ξανακάνω. (σκοπεύω να πληρώσω σε USD btw, δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο) Ευχαριστώ εκ των προτέρων. ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Σας έχει τύχει να παραγγείλετε κάτι από Aliexpress και να σας στείλουν κάτι άλλο; Μου συνέβη πρόσφατα, επικοινώνησα με το κατάστημα μου πρότεινε ένα κουπόνι 2 δολαρίων (!) και άνοιξα dispute στο Aliexpress με φωτογραφίες. Λέτε να βγάλω άκρη; Είναι η πρώτη φορά που έχω παραγγείλει από Ali. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2018 στις 7:27 ΜΜ, makfil είπε

Ναι, συμφέρει με το Global γιατί αφενός πληρώνεις λιγότερο ΦΠΑ αφετέρου γλυτώνεις και το τέλος ΕΛΤΑ (15€)

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Sister of Mercy είπε

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα! Σας έχει τύχει να παραγγείλετε κάτι από Aliexpress και να σας στείλουν κάτι άλλο; Μου συνέβη πρόσφατα, επικοινώνησα με το κατάστημα μου πρότεινε ένα κουπόνι 2 δολαρίων (!) και άνοιξα dispute στο Aliexpress με φωτογραφίες. Λέτε να βγάλω άκρη; Είναι η πρώτη φορά που έχω παραγγείλει από Ali. Ευχαριστώ! 

Τι αξίας ήταν αυτό που έριξες παραγγελία και αυτό που σου ήρθε πόσο είχε;

 

Πρέπει να ήταν πολύ μικρής αξίας για να σου δώσουν τόσο μικρό κουπονακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά καλησπέρα θέλω να ρωτήσω το εξής και αν μπορεί κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ: είμαι πωλητής δίσκων στο discogs και για πρώτη φορά ένας πωλητής μου άνοιξε case στη paypal μέσω της οποίας με πληρώνουν  αναφέροντας ότι τάχα δεν πραγματοποίησε την αγορά.

Εγώ όμως έχω κρατήσει την απόδειξη από τα ΕΛΤΑ όταν του είχα αποστείλει τους δίσκους. Τι κάνω λοιπόν τώρα μπαίνω στο κέντρο επίλυσης διαφορών και στέλνω τον αριθμό παραστατικού από τα ΕΛΤΑ; Να επισυνάψω και την απόδειξη ως πρόσθετο στοιχείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Τι αξίας ήταν αυτό που έριξες παραγγελία και αυτό που σου ήρθε πόσο είχε;

Πρέπει να ήταν πολύ μικρής αξίας για να σου δώσουν τόσο μικρό κουπονακι.

Καλησπέρα Στέλιο, ήταν στα 10 ευρώ τόσο αυτό που παρήγγειλα όσο και αυτό που μου ήρθε. 

Επεξ/σία από Sister of Mercy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Sister of Mercy είπε

Καλησπέρα Στέλιο, ήταν στα 10 ευρώ τόσο αυτό που παρήγγειλα όσο και αυτό που μου ήρθε. 

για τι προιον ειχες κανει παραγγελια και τι σου ηρθε τελικα? για βαλε κανενα λινκ να δουμε.

 

για ποσο των 10 ευρω ειναι σχεδόν γελοιο να σου δινουν 2 δολλαρια κουπονι.σχεδον ξεφτυλα.

 

βαλε να δουμε για τι αντικείμενα μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα μια επιβεβαιωμένη αγορά απο banggood χωρίς τελωνείο. Κινητό αξίας 136 ευρώ +12 ευρώ Priority Direct Mail. Αποστολή 26/04, παραλαβή 08/05.

Να πω ακόμα ότι το κινητό ήταν σε preorder με αποστολή 30/04 αλλά τελικά ξεκίνησαν τις αποστολές νωρίτερα (ευχάριστη έκπληξη). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια ,Πείρα μια παραγγελιά από Ιαπωνία ξανά και είχα κάτι πόντους εκπτώσεις τι θα μετρήσουν στο τελωνείο ?(15,45 euro πλήρωσα)

a88990b0c396ae1e148e12e19ed08b98.png.ea6015d56348f9801c3bb2af7abd0ec4.png

Επεξ/σία από giannisww
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stelios18120 είπε

για τι προιον ειχες κανει παραγγελια και τι σου ηρθε τελικα? για βαλε κανενα λινκ να δουμε.

για ποσο των 10 ευρω ειναι σχεδόν γελοιο να σου δινουν 2 δολλαρια κουπονι.σχεδον ξεφτυλα.

βαλε να δουμε για τι αντικείμενα μιλαμε...

Χριστέ μου θα γελάσετε πολύ και ντρέπομαι. Αλλά τι να κανω, θα σας πω. Πρόκειται για παλετα σκιών, όπου άλλη παρήγγειλα και άλλη μου έστειλαν. (Εξαιρετικές και οι δυο για όσες ενδιαφερόνται). Στέλνω μηνυμα στο καταστημα και τους εξηγω τι εχει παιχτει και αν μπορουν να μου στειλουν την άλλη παλετα, Και αυτο που μου ειπαν ειναι να μου δωσουν κουπονι 2 δολαριων στην επομενη αγορά. Οπότε άνοιξα dispute στο ali ζητώντας full refund. Απλά επειδη δεν το έχω ξανακάνει, ρωτάω αν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία. 

Ευχαριστώ πολύ (κατακόκκινη από ντροπή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Sister of Mercy είπε

Χριστέ μου θα γελάσετε πολύ και ντρέπομαι. Αλλά τι να κανω, θα σας πω. Πρόκειται για παλετα σκιών, όπου άλλη παρήγγειλα και άλλη μου έστειλαν. (Εξαιρετικές και οι δυο για όσες ενδιαφερόνται). Στέλνω μηνυμα στο καταστημα και τους εξηγω τι εχει παιχτει και αν μπορουν να μου στειλουν την άλλη παλετα, Και αυτο που μου ειπαν ειναι να μου δωσουν κουπονι 2 δολαριων στην επομενη αγορά. Οπότε άνοιξα dispute στο ali ζητώντας full refund. Απλά επειδη δεν το έχω ξανακάνει, ρωτάω αν υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία. 

Ευχαριστώ πολύ (κατακόκκινη από ντροπή)

Ντροπή να νιώσεις που δε μας είπες ποιες πήρες να ξέρουμε και εμείς τι να αγοράσουμε (στειλε πμ, ενημέρωσε τον κόσμο) :)

Πολύ καλά έκανες και δε δέχτηκες το κουπόνι και άνοιξες dispute, εφόσον άλλο παρήγγειλες και άλλο έστειλαν. Dispute για διαφορετικό αντικείμενο δε μου έχει τύχει να είμαι ειλικρινής. Έχω δικαιωθεί για DOA, για λάθος μεταφορικά (πλήρωσα για tracked και έστειλαν unregistered), για αντικείμενο που ήρθε σπασμένο. Γενικά το ali στα dispute δε με έχει απογοητεύσει ποτέ αλλά πάντα στέλνω τεκμηριωμένα τη θέση μου (φώτο δέματος κλειστό, δέμα ανοιχτό, πρόβλημα). 

Στη περίπτωσή σου τα 2 ευρώ είναι πολύ λίγα. Ακόμα και να πεις ότι άχρηστη δε θα πάει η παλέτα, δε ζήτησες αυτή. Οπότε και full refund να μη δεχτεί το ali, πιστεύω σίγουρα θα είναι περισσότερο από 2 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα βρε,γιατι να γελασουμε? και εγω εχω διαφορες φιλες που παιρνουν καλλυντικα απο εξωτερικο

 

ωστόσο πρεπει να σου πω ότι καλο θα ηταν να προσεχεις απο που,και τι αγοραζεις καθοτι τα καλλυντικα τα βαζετε οι γυναικες στο προσωπο και πρεπει να ειναι ελενγμενα κτλπ :)

 

dispute και προχωρας καθοτι εκανε λαθος στο προιον. κατα 99% θα σου επιστρεψουν τα χρηματα και θα κρατησεις και το λαθος προιον καθως μιλαμε για μικροποσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2018 στις 1:47 ΠΜ, jonkyr είπε

Αναφέρω ότι περιμένω: αντικείμενο από Οκτώβριο (έγινε refund), από Νοέμβριο (έστειλε ξανά, ήρθε με tracking, το πρώτο αγνοείται), από τον Μάρτιο (επί δύο, το ένα από Τσεχία που έπρεπε να παραδοθεί στις 11 Απριλίου βάσει ebay και το άλλο από Κίνα που έπρεπε να παραδοθεί στις 25 Απριλίου). Το κινέζικο είναι αυτό για το οποίο είχα κάνει ερώτηση εδώ πριν λίγες ημέρες, μίλησα ήδη με τον seller, θα κάνει refund κι αν έρθει (έχει tracking number) θα του το πληρώσω. Για το άλλο από Τσεχία περιμένω την επικοινωνία του πωλητή.

Γενικώς, έχω χάσει τη μπάλα. Δεν ξέρω τι μου έχουν στείλει πραγματικά, τι έχει έρθει Ελλάδα και περιμένει (αν περιμένει), τι θα έρθει τελικά, ένας Θεός γνωρίζει. Έσφιξαν τα πράγματα και καλώς έγινε κατά τη γνώμη μου, αλλά πλέον δεν λαμβάνω προϊόντα κι αυτό με ανησυχεί.

Για να αναφέρω και τα καλά, παραγγελία σε Ζαπαλς στις 27 Απριλίου, αποστολή από αυτούς στις 28 Απριλίου, παραλαβή σήμερα το πρωί από την ταχυδρόμα (sic). Πολύ ικανοποιημένος, δεν είχα παραλάβει από αυτούς ποτέ σε λιγότερο από 40 ημέρες. Αξία πακέτου μόλις 3,5-4 ευρώ, untracked, δύο bluetooth ακουστικά σε μεγαλούτσικο πακετάκι για το ποσό που έγραφε, αλλά πανάλαφρο επίσης. Δεν κόλλησε πουθενά στο ταχυδρομείο και φυσικά δεν έχει κάποιο αυτοκόλλητο πάνω.

Τα παλιά τα θεωρώ χαμένα πλέον, δεν νομίζω να έρθουν ποτέ. Το ebay έχει βγάλει πολλά προβλήματα για εμένα στις αποστολές του, τα κινεζομάγαζα έχουν στρώσει. Μιλάω για τις προσωπικές μου εμπειρίες φυσικά.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...