Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Muchacho είπε

Θέλω να αγοράσω κάτι από το aliexpress κάτω των 20€,κάνω αγορά άφοβα ή παίζει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κατάστημα που δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

To aliexpress δεν είναι ένα κατάστημα. Είναι μια πλατφόρμα που εξυπηρετεί πολλά και διαφορετικά καταστήματα/πωλητές. Στον κάθε πωλητή κοιτάς αξιολόγηση, σχόλια, κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Muchacho είπε

Θέλω να αγοράσω κάτι από το aliexpress κάτω των 20€,κάνω αγορά άφοβα ή παίζει κάποιο πρόβλημα με το συγκεκριμένο κατάστημα που δεν το έχω πάρει χαμπάρι?

Προτεινω να βαζεις να σου βγαζει αποτελεσματα με βαση τις παραγγελιες (orders).....Οσο περισσοτερες τοσο καλυτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, giorgospap1 είπε

Παιδιά ξέρετε την διαφορά ανάμεσα στα δύο priority line;5af89afcc2556_.JPG.ef4eef9853a6e4d4d7c9a21e22c961ee.JPG

Το 1ο μαλλουν με postNL, το 2ο απο Αγγλια με DPD (ACS). Στο φαισβουκ Gearbest Gr δεν μου απανδισε καλα. Και προτινανε Belgium Registered.

Το Νοτε 5 βλεπισ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, isash είπε

Το 1ο μαλλουν με postNL, το 2ο απο Αγγλια με DPD (ACS). Στο φαισβουκ Gearbest Gr δεν μου απανδισε καλα. Και προτινανε Belgium Registered.

Το Νοτε 5 βλεπισ;

Ναι για το Νote 5....δηλαδή θα χω θέμα με τελωνείο με το πρώτο στα 4,49;

To Belgium Registered δεν είναι το απλό ταχυδρομείο με το τελωνείο να είναι 50-50;

Επεξ/σία από giorgospap1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, σχεδιαζω αγορα απο το amazon της αμερικης, θελω μια Asus rx580 strix 8GB. H τιμη της ειναι 369usd, δλδ 310. Ομως διπλα αναφερει ως εξοδα 124usd την μεταφορα. Επειδη ειμαι τελειως ασχετος, αυτο ειναι στανταρ οτι θα το πληρωσω πρωτον, και 2ον υπαρχει καποιος τροπος να μην καταβληθει αυτο το ποσο ή εστω να μειωθει? Ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BarlifasV είπε

Καλησπερα, σχεδιαζω αγορα απο το amazon της αμερικης, θελω μια Asus rx580 strix 8GB. H τιμη της ειναι 369usd, δλδ 310. Ομως διπλα αναφερει ως εξοδα 124usd την μεταφορα. Επειδη ειμαι τελειως ασχετος, αυτο ειναι στανταρ οτι θα το πληρωσω πρωτον, και 2ον υπαρχει καποιος τροπος να μην καταβληθει αυτο το ποσο ή εστω να μειωθει? Ευχαριστω προκαταβολικα

1 Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι τιμές στην αμερικάνικη αγορά είναι χαμηλές αλλά τα μεταφορικά είναι υψηλά.

2. Μήπως στα μεταφορικά συνυπολογίζεις και τα έξοδα εκτελωνισμού που τα προπληρώνεις όταν αγοράζεις από την αμαζόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω μια μακάβρια ερώτηση. Είπα να φτιάξω ένα σχετικό θέμα αλλά δεν το έφτιαξα λόγω χρόνου.

Συγνώμη και πάλι που κάπως ορισμένους θα ενοχλήσει αλλά έχε να κάνε με εκτελωνισμό αλλά όχι εκτελωνισμό αντικειμένου που παραγγείλαμε από το εξωτερικό αλλά εκτελωνισμό νεκρού.

Γνωστός βρέθηκε πεθαμένος σε διαμέρισμα του εξωτερικού όχι Ευρώπη. Τις διαδικασίες ανέλαβε  Ελληνική κοινότητα συμπεριλαμβανομένης της Ελληνικής Αρχιεπισκοπής της εκεί χώρας  και κάλυψαν τα έξοδα της μεταφοράς μέχρι το Ελευθέριος  Βενιζέλος. 

Από εκεί άρχισαν οι επιβαρύνσεις κάπου 400 ευρώ για εκτελωνισμό. Το γραφείο μου είπε ότι ήταν έξοδα υγειονομικού αλλά και έξοδα τελωνείου. Θα έχω τα έγραφα σε λίγες μέρες με αναλύσεις των ποσών.

Δεν ξέρω αν έχει τύχει σε κάποιον αλλά δεν καταλαβαίνω τι εκτελωνίζετε.ο άνθρωπος, η σωρός,το φέρετρο ή οτιδήποτε άλλο;

Στο μεταξύ όπου και να ψάξεις δεν βρίσκεις τιμές για αυτού του είδους έξοδα επαναπατρισμός σωρού κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα, αυτό που περιγράφεις είναι εκτός θέματος και, μάλλον, πρωτόγνωρο στο forum.

Ίσως κάποιος εκτελωνιστής θα μπορούσε να δώσει απαντήσεις αλλά και ένα τηλεφώνημα στις υπηρεσίες τελωνείου του αεροδρομίου θα βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δούμε τα έγγραφα τα οποία θα έχουν επάνω τηλέφωνα και ποιες είναι οι αρμόδιες υπηρεσίες και θα επανέλθω μάλλον με καινούργιο θέμα.

Άσχετο δεν είναι γιατί εμπίπτει στον εκτελωνισμό από άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να βρεις απαντήσεις στις απορίες σου.

Το νήμα έχει σχέση με τις "αγορές από τρίτες χώρες" και το "όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο", όπως λέει ο τίτλος του.

Σε καμία περίπτωση δεν έχει αντικείμενο τον εκτελωνισμό, γενικώς,  όπως υποστηρίζεις και, οπωσδήποτε το θέμα σου ΔΕΝ περιλαμβάνεται είτε στο 1ο είτε στο 2ο σκέλος του τίτλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λυπάμαι που το λέω αλλά η σορός  εκτελωνίστηκε ως πακέτο.

Αν έχετε κάτι να πείτε ως προς το λεπτό αυτό θέμα έστω και με προσωπικό μήνυμα καλώς. Αλλιώς ας το μεταφέρουν εκεί που πρέπει ή ας το  διαγράψουν οι διαχειριστές

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, makfil είπε

1 Πρέπει να γνωρίζεις ότι οι τιμές στην αμερικάνικη αγορά είναι χαμηλές αλλά τα μεταφορικά είναι υψηλά.

2. Μήπως στα μεταφορικά συνυπολογίζεις και τα έξοδα εκτελωνισμού που τα προπληρώνεις όταν αγοράζεις από την αμαζόνα;

Price: $369.99 + $123.08 Shipping & Import Fees Deposit to Greece Details
Post-purchase rebate: $30.00 Rebate forms 
Price after rebate: $339.99
Δεν ειναι εντος ετσι? Αν εχετε πληροφοριες βοηθηστε με...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα import fees είναι τα έξοδα εκτελωνισμού. Επομένως, τα προπληρώνεις και δεν θα έχεις θέμα στο ελληνικό τελωνείο, αλλά πρέπει να ζητήσεις τα ξεχωριστά ποσά για μεταφορικά και import feεs, ώστε να έχεις αποδεικτικά στοιχεία στην περίπτωση που τα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/13/2018 στις 12:28 ΜΜ, termitiss είπε

όντως απλά στο bangood εξαφανίζονται σε δευτερόλεπτα

Ευρωπαϊκή αποθήκη από Γερμανία με εγγύηση 2 χρόνια πάλι μέσω Γερμανίας. Αποστολή με ups 4,7€ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

https://www.geekmaxi.com/en/smartphones-global-version-xiaomi-redmi-note-5-4gb-64gb-599-full-screen-dual-camera-mobile-phone-snapdragon-636-octa-core-4000mah-717.html?utm_source=john boul

Δεν το εχω ακουστα το μαγαζι, ειναι καλο? το εχεις δοκιμασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...