Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συγνώμη που τό στέλνω εδώ, αλλά είναι λογικό με belgium που είναι σχετικά γρήγορος τρόπος τοtrack νά έχει κολλήσει από τις 26/05 στο parcel arrived at airport στο Χονγκ Κονγκ και ακόμα καμία ενημέρωση? Μου λένε να περιμένω έως 20/07 από gearbest αλλά φοβάμαι ότι χάθηκε. Φοβόμουν το τελωνείο τώρα δε ξέρω Αν θα παραλάβω καν... έχει συμβεί σε άλλον με belgium?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά τι μπορεί να κάνουν τόσο καιρό? Και εγώ έχω κάποια μικρά δεματάκια στο αεροδρόμιο που έχουν κολλήσει απ'τις 19/6 με το ίδιο προαναφερόμενο μήνυμα 😔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kostaspoulimenos είπε

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ.. ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑ ΜΠΗΚΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Ειναι στην αναμονη ο σακος να ανοιχτει και να σκαναριστει .
Την πληροφορια την δινει λογο οτι εφτασε ο σακος στην Ελλαδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για αντικείμενο αξίας 90$ τι δασμός στο περίπου προκύπτει (δεν αναγράφεται ασφάλεια και κόστος αποστολής στην τιμή);
2. Αν δεν το παραλάβω σε ένα μήνα, από ότι λένε σε επιστολή που μου απέστειλλαν, θα θεωρηθεί ότι αρνούμαι να παραλάβω το αντικείμενο και θα επιστραφεί στον αποστολέα.
Είχε κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Τι κόστος μεταφορικών θα προκύψει άραγε αν επιστραφεί στον πωλητή στην Κίνα; Αξίζει περισσότερο αυτό από το να επωμιστώ το κόστος του εκτελωνισμού;
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rufous είπε

1. Για αντικείμενο αξίας 90$ τι δασμός στο περίπου προκύπτει (δεν αναγράφεται ασφάλεια και κόστος αποστολής στην τιμή);
2. Αν δεν το παραλάβω σε ένα μήνα, από ότι λένε σε επιστολή που μου απέστειλλαν, θα θεωρηθεί ότι αρνούμαι να παραλάβω το αντικείμενο και θα επιστραφεί στον αποστολέα.
Είχε κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Τι κόστος μεταφορικών θα προκύψει άραγε αν επιστραφεί στον πωλητή στην Κίνα; Αξίζει περισσότερο αυτό από το να επωμιστώ το κόστος του εκτελωνισμού;
Ευχαριστώ πολύ!

Το ποσσο είναι γύρω στα 34 ευρώ. Μιλα με τον πωλητή/καταστημα που έκανες την αγορά να δεις αν σε περίπτωση που το πακέτο σου επιστραφεί είναι διατεθειμένος να σου επιστρέψει την αξία που πλήρωσες διαφορετικά το χάνεις. Η επιστροφή είναι δωρεάν.

Τονομίζω επιτρέπει μπαταρίες και γενικά hazardous materials 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2018 στις 4:05 ΜΜ, kostaspoulimenos είπε

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ.. ΕΜΕΝΑ ΠΡΩΤΑ ΜΠΗΚΕ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

555.jpg

Αχχχχχ για 17 ευρω .....

aaa.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη,αλλά θέλω να κάνω αγορά από gearbest (είναι η πρώτη φορά μετά από το όριο που βάλανε),θέλω να παραγγείλω 2 ρούχα(1 με 40€ και 1 με 70€),ποια επιλογή να βάλω για να μην έχω τελωνείο for sure,και αν περάσει πόσα δίνω?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Επανάληψη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, DrHustler είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη,αλλά θέλω να κάνω αγορά από gearbest (είναι η πρώτη φορά μετά από το όριο που βάλανε),θέλω να παραγγείλω 2 ρούχα(1 με 40€ και 1 με 70€),ποια επιλογή να βάλω για να μην έχω τελωνείο for sure,και αν περάσει πόσα δίνω?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα φίλε,

Συνήθως τα μικρά ποσά όπως αυτά που γράφεις είναι εντάξει. Αν κ ο νόμος ορίζει ότι οτιδήποτε πάνω από 25€ αξία έχει το δικαίωμα το κράτος να βάλει τελωνειακό φόρο. Το καλό είναι πχ ότι στα τελωνεία δέχονται χιλιάδες δέματα καθημερινά και παίρνουν δειγματοληπτικά πχ 100 δέματα για έλεγχο από 5.000 π.χ. Συνήθως οι κινέζοι σαν αξία δέματος βάζουν πολύ χαμηλή τιμή αντί για την κανονική κάτι που επίσης παίζει ρόλο. Πρόβλημα συνήθως έχεις με οποιαδήποτε αξία δέματος όταν έρχεται με κούριερ από χώρα εκτός ευρωπαικής ένωσης. Εκεί την έβαψες.

16 ώρες πριν, kostasgiann είπε

Μα καλά τι μπορεί να κάνουν τόσο καιρό? Και εγώ έχω κάποια μικρά δεματάκια στο αεροδρόμιο που έχουν κολλήσει απ'τις 19/6 με το ίδιο προαναφερόμενο μήνυμα 😔

Δέχονται χιλιάδες δέματα μικρά και μεγάλα καθημερινά. Σκέψου ότι το προσωπικό είναι ελάχιστο, ότι πάνε με το πάσο τους... ότι πολλοί φεύγουν καλοκαιρινή άδεια και οι υπόλοιποι 2-3 τ΄ρεχουν και δεν φτάνουν. Αυτοί οι λόγοι αρκούν; 😁

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gvm είπε

Καλησπέρα φίλε,

Συνήθως τα μικρά ποσά όπως αυτά που γράφεις είναι εντάξει. Αν κ ο νόμος ορίζει ότι οτιδήποτε πάνω από 25€ αξία έχει το δικαίωμα το κράτος να βάλει τελωνειακό φόρο. Το καλό είναι πχ ότι στα τελωνεία δέχονται χιλιάδες δέματα καθημερινά και παίρνουν δειγματοληπτικά πχ 100 δέματα για έλεγχο από 5.000 π.χ. Συνήθως οι κινέζοι σαν αξία δέματος βάζουν πολύ χαμηλή τιμή αντί για την κανονική κάτι που επίσης παίζει ρόλο. Πρόβλημα συνήθως έχεις με οποιαδήποτε αξία δέματος όταν έρχεται με κούριερ από χώρα εκτός ευρωπαικής ένωσης. Εκεί την έβαψες.

Προσπάθησε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις απαντήσεις σου, γιατί θα κάψεις κόσμο.

Η φορολογική ατέλεια ειναι 22 ευρω CIF, δηλαδή μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια.

Indeed οι κινέζεοι κάνουν υποτιμολογηση, και αυτός είναι ο λόγος που οι τελωνειακοί, ζητουν αποδεικτικά κάρτας ή paypal στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και οχι 100 στα 5000. Για την ακρίβεια εχουν την εμπειρία να "κοψουν" με το μάτι τι παιζει και αναλόγως πράτουν.Εξαίρεση ειναι κάποιες περιόδοι (δεν υπάρχει σταθερότητα στο πότε και τη διάρκεια) που περνάνε "πιο εύκολα" πολύ περισσότερα, οταν πχ θέλουν να αδειάσουν οι αποθήκες. Οι συνθήκες που περιγράφεις ίσχυαν ΠΡΙΝ το Σεπτ του 2017, αλλά από τοτε εχουν αντιστραφεί τα πράγματα.

41 λεπτά πριν, DrHustler είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη,αλλά θέλω να κάνω αγορά από gearbest (είναι η πρώτη φορά μετά από το όριο που βάλανε),θέλω να παραγγείλω 2 ρούχα(1 με 40€ και 1 με 70€),ποια επιλογή να βάλω για να μην έχω τελωνείο for sure,και αν περάσει πόσα δίνω?

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω να σου απαντήσω ποια μέθοδο του gearbest δεν εχει τελωνειο γιατί εχω σταματήσει πολύ καιρό να ψωνίζω από αυτους τους αλμπάνηδες και εχω χάσει λιγο τις εξελίξεις (τις αλλάζουν σαν τα πουκάμισα).

Αν πάντως σταματήσει, με παραγγελία εως 150 ευρω (μαζί με μεταφορικά) η ταρίφα ειναι 24% ΦΠΑ +15 ευρω.

Ο makfil εχει γράψει ενα πολύ καλο οδηγό για αγορές απο εξωτερικό ΕΔΩ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, isay είπε

Προσπάθησε να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις απαντήσεις σου, γιατί θα κάψεις κόσμο.

Η φορολογική ατέλεια ειναι 22 ευρω CIF, δηλαδή μαζί με μεταφορικά και ασφάλεια.

Indeed οι κινέζεοι κάνουν υποτιμολογηση, και αυτός είναι ο λόγος που οι τελωνειακοί, ζητουν αποδεικτικά κάρτας ή paypal στην πλειοψηφία των περιπτώσεων και οχι 100 στα 5000. Για την ακρίβεια εχουν την εμπειρία να "κοψουν" με το μάτι τι παιζει και αναλόγως πράτουν.Εξαίρεση ειναι κάποιες περιόδοι (δεν υπάρχει σταθερότητα στο πότε και τη διάρκεια) που περνάνε "πιο εύκολα" πολύ περισσότερα, οταν πχ θέλουν να αδειάσουν οι αποθήκες. Οι συνθήκες που περιγράφεις ίσχυαν ΠΡΙΝ το Σεπτ του 2017, αλλά από τοτε εχουν αντιστραφεί τα πράγματα.

Αυτή είναι η εμπειρία μου από τα τόσα χρόνια παραγγελιών από το εξωτερικό φίλε. Προσπάθησα να το περιγράψω όσο καλύτερα μπορούσα για να βοηθήσω. Συγνώμη αν δε το είπα όπως εσύ. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrHustler είπε

Καλησπέρα σε όλους. Σίγουρα έχει ειπωθεί και ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη,αλλά θέλω να κάνω αγορά από gearbest (είναι η πρώτη φορά μετά από το όριο που βάλανε),θέλω να παραγγείλω 2 ρούχα(1 με 40€ και 1 με 70€),ποια επιλογή να βάλω για να μην έχω τελωνείο for sure,και αν περάσει πόσα δίνω?

Ευχαριστώ

Για τις αγορές από το Gearbest, έχει κάνει διατριβή ο isay και το συμπέρασμά του έχει μεταφερθεί (για να μην χαθεί) στο τελευταίο κεφάλαιο (Tips) του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Πρέπει να το διαβάσεις πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση.

Εάν περάσει το δέμα από το τελωνείο, που είναι το πιθανότερο, από όσα διαβάζουμε εδώ, θα χρεωθείς τον ΦΠΑ στο σύνολο της αξίας με τα μεταφορικά + 15€ τέλος ΕΛΤΑ, εάν το σύνολο αυτό είναι μικρότερο των 150€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε αυτό που φοβόμουν. Κινητό με προορισμό Κίνα για επισκευή στάλθηκε στην Ιαπωνία με λάθος των ΕΛΤΑ. Το ερώτημα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα, στο tracking γράφει προς εκτελωνισμό, μα ποιος θα πληρώσει αφού η δ/νση παράδοσης είναι στην Κίνα;

4/7/2018, 09:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ
4/7/2018, 09:00:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΦΥΣΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
3/7/2018, 13:50:00 ΙΑΠΩΝΙΑ ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ
29/6/2018, 22:23:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ (--> ΙΑΠΩΝΙΑ)
29/6/2018, 12:03:54 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ
29/6/2018, 07:17:35 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)
29/6/2018, 02:32:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
28/6/2018, 17:44:23 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Α.Τ.)
28/6/2018, 14:38:13 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Α.Τ.)
28/6/2018, 13:56:30 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
28/6/2018, 12:38:13 Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
28/6/2018, 10:41:09 ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κ.Κ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ)
28/6/2018, 10:20:29 ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ (Κ.Κ.) ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ RECEPTION ΣΤΑΘΜΟΥ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...