Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προβλέπονται τετοιες διαδικασίες και περιπτώσεις. Οι υπάλληλοι στο εκει τελωνειο θα δουν τη λάθος διευθυνση.

Αναλογα με τη συνεργασία Κίνας-Ιαπωνίας, στην καλύτερη το είδος θα σταλεί απευθειας απο Ιαπωνία για Κίνα, στη χειρότερη, θα γυρίσει Ελλάδα και θα σταλεί Κίνα. Κάνε ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ (στα κεντρικά) και πες το λάθος και αν πρεπει να κάνουν αυτοι κάποια κίνηση. Περισσότερο μήπως στείλουν κάτι για να επιταχυνουν τα πράγματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οταν στελνεις για εγγυηση... 《λενε ο ιδιωτης να πηγαινει να το εκτελωνισει και οχι να το στειλει δεμα...(κατι σε φαση να δηλωθει το προηγ.tracking number /declaration και οτι θα επαναπατριστει ).》

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MrJulius είπε

Μπορεί κανείς άλλος να μπει στο site των ΕΛΤΑ η μόνο για εμένα είναι down?

Είναι down.. Μόνο ελτα κουριερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα θέλω την βοήθεια σας αγόρασα από το eBay ένα φορτιστή μπαταριών μεταχειρισμένο  αξίας 120 ευρώ από Αυστραλία με μεταφορικά 75 ευρώ με απλό ταχυδρομείο του εξήγησα για λόγους τελωνείου να βαλει χαμηλότερη τιμή στο κουτί πάνω το έβαλε για 30 ευρώ και μεταφορικά 70 ευρώ με απλό ταχυδρομείο τονίζω και όχι courier DHL FEDEX UPS  θέλω να μου πείτε υπαρχει πιθανότητα τελωνείου γιατί έχω μείνει ότι αν είναι με απλό ταχυδρομείο δεν περνάει και όντως στο παρελθόν το 2016 που είχα πάρει δέμα εκτός ΕΕ με απλό ταχυδρομείο δεν πέρασε με τον ίδιο τρόπο οποίος μπορεί ας με βοηθήσει ευχαριστώ όλους 

Επεξ/σία από letofm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω εναν φάκαλο αξιας 16ευρω εχει μπει σε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και δυο βδομαδες δεν ξερω τι παιζει μπορω να παρω τηλ πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, antonisem είπε

Περιμένω εναν φάκαλο αξιας 16ευρω εχει μπει σε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και δυο βδομαδες δεν ξερω τι παιζει μπορω να παρω τηλ πουθενα?

Δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο από υπομονή. Εχουν πολλή φόρτο προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, antonisem είπε

Περιμένω εναν φάκαλο αξιας 16ευρω εχει μπει σε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και δυο βδομαδες δεν ξερω τι παιζει μπορω να παρω τηλ πουθενα?

Αν περιμένεις φάκαλο έχεις θέμα 😃

Πέρα απ την πλάκα, υπομονή και όλα θα πάνε καλά ☺️

Επεξ/σία από DAFY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σιγουρος οτι φταιει που εχει tracking αλλα πραγματα που πειρα ηρθαν πριν 5 μερες .... αχχχχ αυτη η ελλαδα με την οπιστεν😴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, antonisem είπε

Περιμένω εναν φάκαλο αξιας 16ευρω εχει μπει σε ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ εδω και δυο βδομαδες δεν ξερω τι παιζει μπορω να παρω τηλ πουθενα?

Και εγώ έχω δεματακι αξίας 10€ από 21 Ιουνίου που γράφει ακριβώς το ίδιο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω. Πρώτη φορά πάντως γίνεται αυτό και έχω πάρει άπειρες μικρομπουρδες από Κίνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, flandraK είπε

Και εγώ έχω δεματακι αξίας 10€ από 21 Ιουνίου που γράφει ακριβώς το ίδιο. Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω. Πρώτη φορά πάντως γίνεται αυτό και έχω πάρει άπειρες μικρομπουρδες από Κίνα. 

παρεα μαζι διπλα διπλα θα είναι να ξες αν λεει το tracking 21/6/2018, 06:15:25  😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, letofm είπε

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα θέλω την βοήθεια σας αγόρασα από το eBay ένα φορτιστή μπαταριών μεταχειρισμένο  αξίας 120 ευρώ από Αυστραλία με μεταφορικά 75 ευρώ με απλό ταχυδρομείο του εξήγησα για λόγους τελωνείου να βαλει χαμηλότερη τιμή στο κουτί πάνω το έβαλε για 30 ευρώ και μεταφορικά 70 ευρώ με απλό ταχυδρομείο τονίζω και όχι courier DHL FEDEX UPS  θέλω να μου πείτε υπαρχει πιθανότητα τελωνείου γιατί έχω μείνει ότι αν είναι με απλό ταχυδρομείο δεν περνάει και όντως στο παρελθόν το 2016 που είχα πάρει δέμα εκτός ΕΕ με απλό ταχυδρομείο δεν πέρασε με τον ίδιο τρόπο οποίος μπορεί ας με βοηθήσει ευχαριστώ όλους 

Εννοείται φίλε μου θα περάσει από τελωνείο γτ το όριο να μην περάσεις είναι 22€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσό να υπολογίζω είναι το θέμα υποτίθεται ότι με τα ΕΛΤΑ είναι φθηνότερα χίλια ευχαριστώ για κάθε απάντηση 

Επεξ/σία από letofm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, letofm είπε

Ποσό να υπολογίζω είναι το θέμα υποτίθεται ότι με τα ΕΛΤΑ είναι φθηνότερα χίλια ευχαριστώ για κάθε απάντηση 

Δες στο συγκεκριμένο λινκ 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou_09_08_2017.pdf

 

Επεξ/σία από MrJulius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...