Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε. - όριο για να μην πληρώσεις τελωνείο


tempo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, SerafeimK είπε

Περιμενω ενα δεμα απο Γαλλια αξιας 132 ευρω... το εχω ηδη πληρωσει... παιζει τελωνειο???

Απο εντος Ε.Ε δεν παιζει τελωνειο.

1 ώρα πριν, letofm είπε

Ποσό να υπολογίζω είναι το θέμα υποτίθεται ότι με τα ΕΛΤΑ είναι φθηνότερα χίλια ευχαριστώ για κάθε απάντηση 

Γυρω στα 39-40ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, SerafeimK είπε

Περιμενω ενα δεμα απο Γαλλια αξιας 132 ευρω... το εχω ηδη πληρωσει... παιζει τελωνειο???

Απο ΓΑΛΛΙΑ δεν το γλυτώνεις το τελωνείο με τίποτα, και με πρόστιμο 100% πάνω απο την τιμη αγορας

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο ΓΑΛΛΙΑ δεν το γλυτώνεις το τελωνείο με τίποτα, και με πρόστιμο 100% πάνω απο την τιμη αγορας

ουφ... παλι καλα... ειχα ακουσει για 1000%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Απο ΓΑΛΛΙΑ δεν το γλυτώνεις το τελωνείο με τίποτα, και με πρόστιμο 100% πάνω απο την τιμη αγορας

Ίσως θα έπρεπε νόντως α βάζουν τελωνείο σε αυτους που ρωτάνε για τελωνεια απο βρετανία και υπολοιπη ΕΕ. Μια μορφή τιμωρίας για την άγνοια ή την άρνηση για ένα απλό google search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, letofm είπε

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα θέλω την βοήθεια σας αγόρασα από το eBay ένα φορτιστή μπαταριών μεταχειρισμένο  αξίας 120 ευρώ από Αυστραλία με μεταφορικά 75 ευρώ με απλό ταχυδρομείο του εξήγησα για λόγους τελωνείου να βαλει χαμηλότερη τιμή στο κουτί πάνω το έβαλε για 30 ευρώ και μεταφορικά 70 ευρώ με απλό ταχυδρομείο τονίζω και όχι courier DHL FEDEX UPS  θέλω να μου πείτε υπαρχει πιθανότητα τελωνείου γιατί έχω μείνει ότι αν είναι με απλό ταχυδρομείο δεν περνάει και όντως στο παρελθόν το 2016 που είχα πάρει δέμα εκτός ΕΕ με απλό ταχυδρομείο δεν πέρασε με τον ίδιο τρόπο οποίος μπορεί ας με βοηθήσει ευχαριστώ όλους 

Όσα γνώριζες πριν από τον ΙΟΥΝ 2017 έχουν αλλάξει.

Η μειωμένη δηλωμένη αξία δεν μετράει πλέον και κάθε δέμα με αξία και μεταφορικά (και ασφάλεια) πάνω από 22€, που ταξιδεύει με ταχυδρομείο, σταματάει, συνήθως, στο τελωνείο και ζητάνε απόδειξη paypal ή κάρτας.

Με βάση τα παραπάνω, θα χρεωθείς ΦΠΑ 24% + τέλος ΕΛΤΑ 20€+ δασμό ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, isay είπε

Ίσως θα έπρεπε νόντως α βάζουν τελωνείο σε αυτους που ρωτάνε για τελωνεια απο βρετανία και υπολοιπη ΕΕ. Μια μορφή τιμωρίας για την άγνοια ή την άρνηση για ένα απλό google search

Τελος παντων εγω ξεκινησα το off topic και συγνωμη,  αλλα δεν μπορώ να βλέπω πολιτες που ψηφίζουν και ζουν σε χωρα της εε να μην γνωριζουν τους βασικους κανονες που διέπουν την ένωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, letofm είπε

Δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ που είπε ο φίλος ;;; Πραγματικά χίλια ευχαριστώ για την απάντηση 

Εάν το ποσό που πλήρωσες είναι 195€ τότε 195*24%+20+2,5%% (περίπου)= 46,80+20+4,88 = 71,68 € (περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, letofm είπε

Δηλαδή γύρω στα 40 ευρώ που είπε ο φίλος ;;; Πραγματικά χίλια ευχαριστώ για την απάντηση 

Αν πιστεψουν τι γράφει το κουτί, υπολογισε κάπου 45+ ευρω.

Αν σου ζητήσουν παραστατικό paypal/κάρτας της πληρωμής, υπολογισε κάπου 70 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, isay είπε

Αν πιστεψουν τι γράφει το κουτί, υπολογισε κάπου 45+ ευρω.

Αν σου ζητήσουν παραστατικό paypal/κάρτας της πληρωμής, υπολογισε κάπου 70 ευρω

ΑΝ πιστεψουν 30ε μεταφορικα και 70ε η συσκευη τοτε γιατι 45ε+;

24ε ειναι το ΦΠΑ και αλλα 15ε τα εξοδα τελωνειου με ΕΛΤΑ (απο 150ε και ανω ανεβαινουν αποτι θυμαμαι).

12 ώρες πριν, letofm είπε

Πάλι καλά τέλος η αγορές εκτός ΕΕ χίλια μα χίλια ευχαριστώ πραγματικά αναμένουμε για παραλαβή.

Σιγα το τελος, Gearbest και Banggood μια χαρα στελνουν πραγματα που "ξεφευγουν" απο το τελωνειο μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, εγώ θέλω να αγοράσω μερικά ρούχα αξία περίπου 42 ευρώ (49 δολάρια) από ένα σαιτ που λέγεται zaful. Υποτίθεται ότι τα ρούχα έρχονται από Κίνα και φοβάμαι ότι θα πληρώσω τελωνείο. Από ό,τι έχω διαβάσει στο ίντερνετ μερικοί πληρώνουν και άλλοι όχι (ακόμα και αν η παραγγελία είναι άνω των 22 ευρώ). Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Να τα αγοράσω τα πράγματα ή όχι; Δεν θα ήθελα να κάνω ξεχωριστές αγορές γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ένα κουπόνι που χρησιμοποιείται μόνο μια φορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, nefelious είπε

Γειά σας, εγώ θέλω να αγοράσω μερικά ρούχα αξία περίπου 42 ευρώ (49 δολάρια) από ένα σαιτ που λέγεται zaful. Υποτίθεται ότι τα ρούχα έρχονται από Κίνα και φοβάμαι ότι θα πληρώσω τελωνείο. Από ό,τι έχω διαβάσει στο ίντερνετ μερικοί πληρώνουν και άλλοι όχι (ακόμα και αν η παραγγελία είναι άνω των 22 ευρώ). Ξέρει κανείς τι συμβαίνει; Να τα αγοράσω τα πράγματα ή όχι; Δεν θα ήθελα να κάνω ξεχωριστές αγορές γιατί θέλω να χρησιμοποιήσω ένα κουπόνι που χρησιμοποιείται μόνο μια φορά

Δεν υποτίθεται, έρχονται από Κίνα. Το Zaful είναι κινεζομάγαζο, αδελφάκι του Gearbest. Εφόσον η παραγγελία, μαζί με τα μεταφορικά, είναι άνω των 22€, θα κληθείς να πληρώσεις το γνωστό "κουστούμι" (εκτελωνισμό 15€ + ΦΠΑ 24% Χ ποσό που πλήρωσες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...