Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC - photography - ~300€


Mancer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτουμε : Γύρω στα 300€ (ε και φθηνότερα καλύτερα).

Χρήση υπολογιστή : Internet, Office, media (ταινίες- σειρές), επεξεργασία φωτογραφίας (συμπεριλαμβανομένων RAW αρχείων από DSLR), παιχνίδια (ότι κάτσει αλλά να παίζει κανένα καινούργιο μιας και θα το φτιάξω όταν αλλάξω κάρτα).

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Photoshop, Lightroom

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Έχω μια LG IPS 22,5 (δε θυμάμαι μοντέλο). Την κρατάω.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). : Αθήνα.

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Αγορά από eshop βολεύει (λόγω κουπονιών) αλλά και από καταστήματα κέντρο δεν έχω θέμα. Δε με νοιάζει να είναι όλα από ένα μαγαζί.

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθεί από εμένα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . : Όχι, θα δουλέψω με τα Windows 7 64bit που έχω.

 

Το πρώτο βήμα της αναβάθμισης θα είναι η αλλαγή μητρικής, επεξεργαστή και μνήμης. Επόμενο τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών και SSD.

Από το σύστημα κρατάω κουτί, περιφερειακά, σκληρό WD 250GB SATA II και τροφοδοτικό (500 Watt Turbo-κλάφτα). Α θα αλλάξω και DVD-RW αλλά δε νομίζω ότι αξίζει ψάξιμο για 20 γιούρια!

 

Το σημαντικότερο για εμένα ως χρήση είναι η επεξεργασία εικόνας γιατί πρέπει να φτιάξω κάτι χιλιάδες RAW αρχεία οπότε θέλω γενικά να τραβάει και να μου μείνει μελλοντικά (αλλάζω σύστημα κάθε σχεδόν 5 χρόνια...). Θα παίξω βέβαια και παιχνίδια αλλά δεν καίγομαι άμεσα.

 

Σκέφτομαι αρχικά να πάω σε intel ι5-3470 γιατί φαίνεται να είναι καλύτερος από AMD σε αυτό που το θέλω (photoshop etc). Από την άλλη πηγαίνοντας σε ένα AMD FX-6300 και λόγω φθηνότερων μητρικών θα γλιτώσω 50-60 EUR που ούτως η άλλως θα χρησιμοποιήσω στα επόμενα βήματα. Θα ήθελα τη γνώμη σας κατά πόσο θα δω διαφορά με τον i5. (Βέβαια έχω καταλάβει ότι με τον AMD θες κάπως καλύτερη ψύξτρα οπότε η χρηματική διαφορά εξανεμίζεται. Σίγουρα πάντως θα χρειαστεί για OC...)

Μνήμη για αρχή θα βάλω 8GB αλλά θα ήθελα οπωσδήποτε μητρική με 4 θέσεις γιατί θα υπάρξει προσθήκη μελλοντικά.

Γενικά θα ήθελα κάτι αξιόπιστο και value for money.

 

Bonus requests για το μέλλον:

1) Πόσα watt χρειάζεται ένα τέτοιο σύστημα για να έχει άνεση;

2) Από παιχνίδια παίζω συνήθως στην αρχή κανένα αλλά μου περνάει γρήγορα και δε με νοιάζει να τρέχει στις top ρυθμίσεις. Τώρα έχω AMD XT1650 που προφανώς θα αλλάξει σιγά σιγά. Τι προτείνεται για κάτι φθηνό και αξιοπρεπές;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο βήμα αναβάθμισης

CPU https://www.skroutz.gr/s/2073064/Intel-Core-i5-3470-Box.html 178
MOBO https://www.skroutz.gr/s/1700190/Asrock-H77-Pro4-MVP.html 84
RAM https://www.skroutz.gr/s/2692584/Kingston-HyperX-Black-8GB-DDR3-1600MHz.html 37

ΣΥΝΟΛΟ 299

*Πρέπει να αλλάξεις τροφοδοτικό άμεσα όχι γιατί δε θα σηκώνει το νέο σύστημα αλλά θα ρισκάρεις την ασφάλεια του. Αύξησε αν μπορείς λίγο το μπάτζετ
* Με τον 3470 θα έχεις ενσωματωμένη igpu από την οποία μην περιμένεις πολλά σε παιχνίδια αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερη από αυτήν που ήδη έχεις.(XT1650)
* Αν θέλεις o/c όπως λες πάνε σε FX 8320 - 8350 ή 3570Κ+ Ζ77 αλλά το κόστος ξεφεύγει στην 2η περίπτωση

2ο βήμα αναβάθμισης

Καταρχείν εδώ σου προτείνω να προσθέσεις άλλα 8GB ram γιατί το photoshop εδικά τα ζητάει + 37

SSD : https://www.skroutz.gr/s/1700981/Intel-330-Series-180GB-2-5-Sata-III.html 131
PSU: https://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html?keyphrase=BERLIN+PSU 57
GPU https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?from=most-popular&keyphrase=7770 110
(Εναλακτικά μπορείς να πας σε μεταχειρισμένη 6870 με τα ίδια λεφτά)

ΣΥΝΟΛΟ 298 + 37 για ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD FX 8350 4Ghz/4,2Ghz 16Mb CACHE  (190€)

 

ASROCK 970 EXTREME 3 (77€)

 

KINGSTON 8GB DDR3 1866Mhz  (39€)

----------------------------------------------------------------------

Σύνολο 304€ !

 

 

 

Εναλλακτικά !

 

AMD FX 8320 (165€)

 

ASROCK 970 EXTREME 3 (77€)

 

KINGSTON 8GB DDR3 1866Mhz (39€)

 

XIGAMTEK GAIA CPU COOLER  (28€)

----------------------------------------------------

Σύνολο 310€ και είσαι έτοιμος και για κλοκάρισμα !

 

Αν δεν κλοκαρεις δεν χρειάζεσαι ψύκτρα με κανέναν από τους FX ! Η εργοστασιακή μια χαρά θερμοκρασίες κρατά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι υπερέχουν και που και γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος πάνω σε αυτό το θέμα = photoshop.

 

Μένει την άλλη εβδομάδα να το ξεκαθαρίσω !

 

Πχ. 

 

photoshop.png

 

Υπάρχουν πολλά αντικρουόμενα reviews και αποτελέσματα. 

 

 

Ξεκίνησα το στήσιμο του FX 8350 και από αύριο και του 3570Κ αφού έμαθα πως έρχεται η μητρική. Θα βγάλω μόνος μου συμπέρασμα !

 

 

 

img20130106105508.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να ξαναβάλω και αλλες εικόνες που υπερέχουν οι Ιntel.Εγώ έχω δει μια διαφορά πάντως υπερ της Intel ως προς το χρόνο ολοκλήρωσης, μη φανταστείς τρελά πράγματα, σε PC με 3570 και ένα άλλο με 8350. Και αυτό πιστεύω συμβαίνει γιατί το photoshop ειναι καθαρά Ιntel Friendly πρόγραμμα.

 

Επίσης με τον 3470 θα έχει και την ενσωματωμένη igu που για αρχή είναι καλή (Με την Χ1650 δεν πάει πουθενά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν δουλεύει σε μεγάλες εικόνες (>300dpi) Αλλιώς δε θα κερδίσει πολλά . Ουτως η άλλως απο ότι είπε δε θα πάρει GPU για αρχή , τα λέω σωστα TS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπάρχουν πολλά αντικρουόμενα reviews και αποτελέσματα. 

 

2. Ξεκίνησα το στήσιμο του FX 8350 και από αύριο και του 3570Κ αφού έμαθα πως έρχεται η μητρική. Θα βγάλω μόνος μου συμπέρασμα !

 

1. Της επί χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα γίνεται με τα κοπρανο-benchmarks...  :X

 

2. Αυτό ειλικρινά το περιμένω πως και πως. Φτιάξε με!!!  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε εσύ αλλά με τι IQ να δουλέψει με της HD4000 >?

 

Αν θέλει μηχάνημα καλό πρέπει να επενδύσει ένα ποσό και σε καλή σχετικά GPU .

 

Δεν είπα να μην πάρει GPU αφού όπως λέει παίζει και παιχνίδια...

Για μένα 1000 φορές να παρει από τώρα απλά είπε ότι θα το καθυστερήσει λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα !!! 

 

Γιατί βρε ? Τι περιμένεις με τόση αγωνία ?  :-D

 

Όπως βλέπεις όλα στον πάγκο είναι και περιμένουν ... :P  :lol:

 

 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω! Έχω πολυυυυυυ μεγάλη περιέργεια...

 

ΟΜΩΣ, για σωστή δουλειά, τα εξής απαιτούνται:

 

1. Παράθεση των πλήρων συνθέσεων των δοκιμών.

2. Screenshots

 

Ειδάλλως, άλλα λόγια ν' αγαπιόμεθα...

 

 

Για να δούμε τι απίδια πιάνουν στην πράξη και για να μαθαίνουν ΣΩΣΤΑ οι νέωπες ενδιαφερόμενοι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και screens και τα πάντα ! Τι έτσι θα πετάξω αποτελέσματα ? 

 

Πλήρες cpu-z σου κάνει ? για τις συνθέσεις ?

 

Αλλά τα πάντα θα αναλύονται με τεχνοοικονομικό κριτήριο. Αλλιώς άλλα λόγια να αγαπιόμαστε !

 

Θα τρέξω τον 8350 και σαν 8320 και σαν 6300 ! Το ίδιο και τον 3570Κ .

 

Απλά θέλει χρόνο η δουλειά.  :-D

 

Περιμένω και κάρτες να μου έρθουν από φίλους γιατί έχω μείνει με 2x 5870

 

AAAAAAA θα έχει και κλόκι σε μητρική των 58€, μάντεψε ποια ! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, δεν τα θέλω μόνο για μένα. Πολλοί λένε πολλά εδώ μέσα και αν το κάνεις αυτό, ελπίζω να μην λένε και πολλά μετά, γιατί απλά θα εκθέτονται (ανεπανόρθωτα ελπίζω). ;)

 

Επίσης, οι νέοι ενδιαφερόμενοι για συνθέσεις pc, θα έχουν ένα σημείο αναφοράς δοκιμασμένο από έναν χρήστη - καταναλωτή σαν κι αυτούς. Επομένως, δε θα βασίζονται σε αμφιβόλου ποιότητας ή/και άσχετα με τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ανάγκες τους benchmarks, τα οποία παραθέτετε με χαρακτηριστική ευκολία (ναι κι εσύ αρκετές φορές) κατά κόρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...