Προς το περιεχόμενο

SanDisk: H πτώση τιμών των SSDs δε θα συνεχιστεί για πάντα


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και μέχρι τώρα οι τιμές των Solid State Drives βρισκόταν σε συνεχή πτώση από τότε που παρουσιάστηκε η τεχνολογία στο ευρύ κοινό, κάτι τέτοιο φαίνεται να φθάνει στο τέλος του, όπως ισχυρίζεται η ίδια η SanDisk.Σε συνέντευξη που έδωσε στο PC Pro, ο Διευθυντής marketing SSD της Sandisk, ο Cliff Sun, ανέφερε ότι οι τιμές έχουν πέσει αισθητά τον προηγούμενο χρόνο, εντούτοις εξέφρασε την πεποίθησή του ότι κάτι τέτοιο δεν θα συνεχίζει να συμβαίνει για μεγάλο διάστημα. Αυτό θα συμβεί επειδή πολλοί κατασκευαστές θα μειώσουν σημαντικά το κόστος προσπαθώντας να λάβουν μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς, κάτι το οποίο αυτομάτως θα σημάνει και την έξοδό τους από την αγορά.

 

Συγκεκριμένα ανέφερε, «Όσοι επωμίζονται το κόστος των NAND flash μνημών έχουν συγκριτικά μεγαλύτερο πλεονέκτημα από τους υπόλοιπους κατασκευαστές καθώς θα μπορέσουν να επιβιώσουν σε πιθανές στιγμές ελλείψεων και μείωσης της μέση τιμής πώλησης», κάνοντας σαφή υπαινιγμό στην SanDisk η οποία παράγει τα δικά της αποθηκευτικά chips.

 

Είναι γεγονός ότι τον προηγούμενο χρόνο οι τιμές των SSD δίσκων μειώθηκαν σχεδόν κατά ένα τέταρτο, επειδή όχι μόνο πολλοί κατασκευαστές προσπαθούσαν να χωρέσουν τα συγκεκριμένα drive σε συσκευές ultrabooks, αλλά κυρίως επειδή προσπαθούσαν να αντικαταστήσουν τους συμβατικούς σκληρούς δίσκους με την συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

Link.png Site: http://www.zdnet.com/ssd-prices-wont-fall-indefinitely-says-sandisk-7000009647/[/url]']zdnet.com

Επεξ/σία από z4rx07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποια πτωση μιλαει αυτος;;;ας μου βρει καποιος τον Agility 3 120Gb στα 90euro που τον ειχα παρει τον Αυγουστο...απο το Σεπτεμβριο ειναι στα 100+ και εχει βγει και ο Agility 4....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι προλάβαμε και αγοράσαμε τους 120gb δεν έχουμε κανέναν τους ανάγκη. Οσο και να τους ακριβύνουν μπορούμε να περιμένουμε και 2 και 3 χρόνια.

Αλλωστε όλοι για το λειτουργικό τους χρησιμοποιούμε για αποθήκευση έχουμε από τους άλλους...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sandisk εκτος απο το να γραφει κινδυνολογιες καλα θα κανει να παρακολουθησει λιγο την αγορα γιατι μπορει μεν να παραγει NAND αλλα ολοι για ocz κ intel τρεχουν...αυτο κατι σημαινει για μενα κ σκοπος δεν ειναι μονο να παραγεις,αλλα να φτιαχνεις κ κατι το οποιο ειναι ανταγωνιστικο οσον αφορα τις ταχυτητες κ την ποιοτητα.Μπορει να φτιαχνουν καλα usb sticks αλλα στο θεμα ssd ειναι αρκετα πισω κατα τη γνωμη μου.Κ ελεος πια...Αντι να κοιταξουν να βελτιωσουν τον ανταγωνισμο,κοιτανε μπας κ γινει κανενα tsunami να βγαλουν λεφτα...Τραγικοι ολοι τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για ποια πτωση μιλαει αυτος;;;ας μου βρει καποιος τον Agility 3 120Gb στα 90euro που τον ειχα παρει τον Αυγουστο...απο το Σεπτεμβριο ειναι στα 100+ και εχει βγει και ο Agility 4....

δεν το ξέρες ότι στο Ελλάντα όταν βγαίνει το νέο προϊόν αυξάνεται η τιμή του παλιού? :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια πτωση μιλαει αυτος;;;ας μου βρει καποιος τον Agility 3 120Gb στα 90euro που τον ειχα παρει τον Αυγουστο...απο το Σεπτεμβριο ειναι στα 100+ και εχει βγει και ο Agility 4....

Αυτό ακριβώς. Τους τελευταίους 3 μήνες οι τιμές των ssd έχουν μείνει στάσιμες και σε αρκετές περιπτώσεις είναι ελαφρώς αυξημένες. Που είναι η πτώση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος τιτανας υπερ-manager εκανε αυτη τη διαπιστωση?

 

Εγω πιστευα οτι οι τιμες θα πεφτουν συνεχεια με τους ιδιους ρυθμους μεχρι να μηδενιστουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η μεγάλη μάζα που αγοράζει υπολογιστές δεν γνωρίζει αν έχει SSD ή HDD. Η μεγάλη μάζα νομίζει οι ο HDD είναι η RAM. Για αυτό και βλέπουμε μεγάλη αύξηση στης πώλησης τον tablet. Το θέμα λοιπόν είναι θέμα κατασκευαστών και ζήτησης. Αν ο κόσμος πιέζει για το αθόρυβο, το γρήγορο και το λεπτό τότε αναγκαστικά θα πέσουν οι τιμές τον SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες τε μου μια γνωμη αδερφια, το συστημα μου τρεχει τωρα με HDD 1t και λεω να τον βαλω bakup αυτον και να ριξω εναν SSD στα 120g ή 250g  τι προτείνετε να βάλω ασχέτως τιμής!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...