Προς το περιεχόμενο

Απρόοπτο Freezαρισμα


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το pc μου:

 

Cpu:Amd Phenom II x4 965

Mobo:Asus M4A77TD Pro (με τό τελευταίο bios update)

Ram:Mushkin 8gb (2x4,1600 Mhz) DDR3 Blackline Series

Gpu:Ati XFX 7850 2gb Black Edition (με τους τελευταίους κανονικούς,όχι beta,οδηγούς)

Psu:Pc Power & Cooling silencer mk3 600w

Case:CM Haf 932

 

Το πρόβλημα είναι ξαφνικά freezaρίσματα που πρέπει να κάνω restart το pc.Μπορεί το pc να είναι ανοιχτό για 3-4 ωρες και να μην γίνει τίποτα,μπορεί και μόλις το ανοίξω να κάνει 3-4 freezaρισματα.Είναι τελείως στην τύχη.Οι μνήμες τρέχουν εδω και 3 ωρες χωρις πρόβλημα memtest,η μητρική έχει το τελευταίο bios update,η κάρτα γραφικων είναι καινούργια και ότι και να έτρεξα συμπεριφέρεται απόλυτα σωστά με πολύ καλές θερμοκρασίες κλπ.Τα windows αν και από θείο δεν έχουν κάποιο πρόβλημα καθως έχουν μπει με το ίδιο δισκάκι σε 4 διαφορετικά pc χωρίς να παρουσιάσουν κάποιο θέμα.Υπάρχουν και 2 σκληροί δίσκοι με λειτουργικά και οι δύο (τα ίδια win 7 64bit από το cd που έγραψα πρίν),ένας Western Digital 500gb (wd500aaks) άψογος συμφωνα με το hd sentinel και ένας άλλος hitachi από ένα παλιό λαπτοπ,αυτός έχει κάποια bad sector αλλά λειτουργεί.

 

Πείτε καμία άλλη λύση ρε παιδιά γιατί δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό να δοκιμάσω και έχω ψιλό φρικάρει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κλοκαρισμένο το σύστημα ?

 

Δώσε ένα screen cpu-z με μνήμες , ένα με SPD και ένα από τον επεξεργαστή σου ! 

 

Δώσε και ένα screen από το Hw monitor με θερμοκρασίες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείως τυχαία μου κολλάει.Μπορεί να έχω ανοιχτό lol,skype και καμία 10αρία tab και να μήν κάνει τίποτα,ή άλλες φορές να κολλάει ή όποτε του έρθει.Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως αρκετές φορές κολλάει στα πρωτα 5 λεπτά μόλις μπει στα win.Δεν έχω περάσει πολλά προγράμματα (3-4 συνολικά) και κανένα δεν ανοίγει με το startup των win.

 

Για μια πιο σωστή απάντηση κολλάει κ υπό φορτίο και idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες έχεις τσεκάρει ? 

Το ποιο πιθανό είναι μνήμες ή κάποιος σκληρός ή κάποιο άλλο περιφερειακό να βγαίνει εκτός και να κολλάει το σύστημα. 

 

Παίζει να έχεις και καμιά USB βραχυκυκλωμένη (λίγο απίθανο αλλά το έχω δει και αυτό ) 

 

Τρέχεις με coole n quiet και C1E ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά,επειδή μόλις γύρισα τα bios settings στα defeult έριξα μια ματιά να δω τι παίζει,cool n quite enable c1e disable,αλλά δοκίμασα κ με cool n quite disable και πάλι τα ίδια.

 

Μνήμες άλλαξα χθες με αυτές που αναφέρω πιο πάνω(οι προηγούμενες είχαν θέμα και από αυτές νόμιζα πως γινόταν το freezarisma),τρέχουν εδω και 3,5 ωρες + χωρίς κανένα error.

 

Σκληροί και με τους 2 που αναφέρω δοκίμασα,και με τους 2 κάνει τα ίδια...κάποιο άλλο περιφερειακό ψάχνω να βρω και εγω αλλά...δεν βρίσκω κάτι

 

Αυτό που λες για την usb δεν ξέρω αλλά σε περίπτωση που είχα θα λειτουργούσαν οι συσκευές που έχω συνδεδεμένες σε αυτήν?Συνδεδεμένα έχω ένα ποντίκι,ένα πληκτρολόγιο και ένα tp link wifi adapter,όλα εκτός από το πληκτρολόγιο στις μπροστά θύρες του κουτιού.Να καταργήσω τις εξόδους του κουτιού (βγάζοντας το καλωδιο που ενωνει κουτί με μητρική) και να τα μεταφέρω όλα πίσω?

 

Θερμοκρασίες δεν παίζει γιατί έχω κάνει πολύ καλό cable managment,υπάρχουν καινούργιες πάστες παντού (arctic silber 5) και το κουτί πραγματικά βγάζει κρύο αέρα από μέσα.Βέβαια θα κάνω ένα check μόλις τον ανοίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,αυτές είναι (ίδια σειρά,άλλο μοντέλο) -> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345990

 

Δεν έχω πειράξει ρεύματα,όλα στο auto από την μητρική

 

Βέβαια τωρα που κάνει το memtest βλέπω πως γράφει ότι είναι χρονησμένες στα 666mhz....βασικά γράφει

 

RAM: 666 MHZ (DDR1333) /CAS:9-9-9-24 /DDR3 (64bits)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τσάμπα έτρεχα τόσες ωρες το memtest?Αν είχαν κάποιο πρόβλημα οι μνήμες δεν θα μου το έβγαζε έστω και έτσι?Είσαι σίγουρος πως δεν γυρνάει το πρόγραμμα τις μνήμες εκεί που θέλει για να τις τεστάρει?

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί κ οι προηγούμενες που γύρισα και πήρα αυτές,στα 666 έτρεχαν και σε 15 λεπτά είχαν βγάλει 24 error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αν χαλαρώσεις τις μνήμες ακόμα και πρόβλημα να έχουν μπορεί να μην σου το βγάλουν ! 

 

Εκείνες ήταν εντελώ διαλυμένες ! Εδώ αν θες να δεις αν παίζει κάτι με τις καινούριες θα τις σετάρεις βάση προδιαγραφών κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τις corsair lp πριν στα 1600 πάλι,8gb ddr3.



Οκ,αν είναι τις σετάρω και ξανατρέχω το memtest...αν και δεν νομίζω πως είναι οι μνήμες αυτή τη φορά για τον απλό λόγο πως δεν μου πέταξε ούτε μισή φορά bsod ενω με τις προηγούμενες μου έβγαζε σχεδόν συνέχεια.

 

Πάντως έχεις απόλυτο δίκιο πως αν δεν σφηχτούν μπορεί και να μην βγάλουν τίποτα.  



Το dram command rate να το βάλω auto,1t,2t?



Επίσης,ενω το αλλάζω από bios να πάει στα 1600 mhz όταν μπαίνει στο memtest μου γράφει 800 mhz (ddr1600)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο adtakhs,σε 3 λεπτά οι μνήμες βαρέσανε αρκετές χιλίαδες error όταν τις χρόνησα σωστά.Πάω αύριο e-shop και ζητάω άμεση επιστροφή χρημάτων την ίδια κιόλας στιγμή καθώς εδώ και μια βδομάδα με τρέχανε ψάχνοντας μνήμες για αντικατάσταση και αυτές που μου δώσανε είναι full στα error.Πιστεύεις να μου δώσουν αύριο κατευθείαν τα χρήματα και να μπορέσω να πάω να πάρω από άλλο μαγαζί μνήμες ή θα κάνουν καμιά βδομάδα πάλι?Να τους πιέσω για άμεση επιστροφή χρημάτων ή δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο?

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε adtakhs γιατί αν δεν με πίεζες εσύ να ψαχτώ με τις μνήμες ακόμα θα ψαχνόμουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...