Προς το περιεχόμενο

Απρόοπτο Freezαρισμα


zapermania

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να είναι σύμπτωση. Εκτός αν είσαι τόσο άτυχος. Εγώ λέω ότι κάτι με το mobo σου τρέχει. Δεν έχεις καναν φίλο να δανειστείς ένα σετ που να ξέρεις ότι τρέχουν σωστά?

 

Δοκίμασε να δώσεις λίγο ρεύμα. Ανέβασέ το 1.45-1.50 και ξανατρέξε Memtest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σύμπτωση,απλά κάτι παίζει με το e-shop και τα πράγματα που φέρνει.Δεν μπορω να πω πως είμαι και ο πιο τυχερός άνθρωπος του κόσμου οπότε....

 

Πάντως αν και αυτές και οι προηγούμενες δεν είχαν κάποιο θέμα,δεν νομίζω να μου λέγανε στο e-shop οκ έχουν πρόβλημα διαλέξτε κάποιες άλλες,εκτός και αν δεν κοιτάζουν τίποτα και σε όποιον πάρει ο χάρος δίνουν πιστωτικό.

 

Δυστυχως δεν έχω κάποιο φίλο που να ασχολείται με υπολογιστές και να έχει ddr3 μνήμες,αν μου έρθει κάποιος θα το δοκιμάσω.Πάντως δεν απορρίπτω την περίπτωση της μητρικής....αλλά δεν θέλω καν να το σκέφτομαι γιατί δεν υπάρχει εγγύηση για τη μητρική.

 

Στα 1.5 έκανα όλα τα memtest.

 

Δοκίμασα και stickακι stickακι τις μνήμες,η μια έσκασε στα 19 λεπτά με 2,000 και κάτι error και η άλλη στα 23 λεπτά με μόνο 1 error μετά από λίγο στα 33 λεπτά με 1200 error και αυτή.Είναι φυσιολογικό αυτό?Να μου πεις άλλο στικάκι το ένα άλλο το άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εγώ πιστεύω μια χαρά είναι οι μνήμες σου. Μην το έχεις σίγουρο, οτι θα σου τρέχουν ακριβώς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, εφόσον βάζεις καινούργιες μνήμες σε 3-4 χρονών chipset (770). Μην ξεχνάς οτι ο συγκεκριμένος ελεγκτής ram βγήκε πολύ πριν βγούν τα στικάκια των 4g στις ραμ. Aσε την μητρική να διαλέξει μόνη της το ρολόι (1333 θέλει, 1333 το αφήνεις) και σιγουρέψου μόνο οτι δίνει τουλάχιστον 1.5v και δεν σφίγγει τους χρονισμούς περισότερο απο 9-9-9-24. Και προς θεού, μην βάλεις 1τ χρονισμό dram. Σε τόσο φθηνές μνήμες, ακόμα και σε νέα chipset μπορεί να έχεις προβλήματα σε 1t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες και σε διαφορετικά slots ? 

 

Και εγώ για αυτό τον ρώτησα αν τις έχει σε 1T ή 2T !

 

Όχι δεν έχω δοκιμάσει σε διαφορετικά slots

 

Εάν δεις 2-3 ποστ πιο πίσω σε ρώτησα να το βάλω σε 1τ ή 2τ,προφανώς δεν το είδες,στο auto το έχω.

 

 

Φίλε μου, εγώ πιστεύω μια χαρά είναι οι μνήμες σου. Μην το έχεις σίγουρο, οτι θα σου τρέχουν ακριβώς στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, εφόσον βάζεις καινούργιες μνήμες σε 3-4 χρονών chipset (770). Μην ξεχνάς οτι ο συγκεκριμένος ελεγκτής ram βγήκε πολύ πριν βγούν τα στικάκια των 4g στις ραμ. Aσε την μητρική να διαλέξει μόνη της το ρολόι (1333 θέλει, 1333 το αφήνεις) και σιγουρέψου μόνο οτι δίνει τουλάχιστον 1.5v και δεν σφίγγει τους χρονισμούς περισότερο απο 9-9-9-24. Και προς θεού, μην βάλεις 1τ χρονισμό dram. Σε τόσο φθηνές μνήμες, ακόμα και σε νέα chipset μπορεί να έχεις προβλήματα σε 1t.

 

 

Γεία σου φίλε μου,δυστυχώς τίποτα δεν έχω σίγουρο για αυτό και ρωτάω εδώ.Όταν άφησα την μητρική να διαλέξει μόνη της mhz και να δίνει 1,5v με ρολόγια 9-9-9-24 σύμφωνα και με το memtest έτρεχε 4 ώρες + χωρίς error (το γράφω στα πρώτα post).Όσο για το 1τ-2τ dram είχα ρωτήσει και τον φίλο adtakhs αλλά προφανώς ο άνθρωπος δεν το είχε δει,στο auto το έχω.

 

Για να βγάλουμε ένα συμπέρασμα και να δώ και εγώ τι θα κάνω με τις μνήμες.Να τρέξω άλλο ένα memtest σε άλλα slots με auto τα mhz,1.5v ρεύμα και 9-9-9-24 ρολόγια?

 

Το θέμα μου ρε παιδιά στην τελική δεν είναι έαν θα τρέχουν οι μνήμες στα 1333 ή στα 1600 mhz ή στα 1,5v,αλλά να μην κρασάρει το σύστημα χωρίς προφανή λόγο.

 

Μήπως δεν είναι οι μνήμες?Αλλά αν δεν είναι οι μνήμες τότε τι είναι?Και μην μου πείτε η μητρική...χαιρετίσματα,πως μπορώ να τσεκάρω την μητρική?

 

Φιλικά πάντα,και ευχαριστώ πολύ όλους όσους ενδιαφέρονται και ποστάρουν τις απόψεις και τις σκέψεις τους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...