Προς το περιεχόμενο

Τί έπαθε; :( Warning: H/W Monitor Status Abnormal


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωί είδα μπλέ οθόνη, μάλλον θα έκανε restart πάλι αν δεν είχα απενεργοποιήσει τα restarts, με μύνημα σφάλματος απο όσα μπορούσα να δώ γιατί τα περισσότερα ήταν κινέζικα:

 

IRQL-NOT_LESS_OR_EQUAL

 

0x0000000A (0x000000E8, 0x00000002, 0x00000001, 0x806E9A16)

 

Τώρα το Σαββατοκύριακο θα δώ και το πρόγραμμα που μου προτείνεις και θα ανεβάσω τα screenshots

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εκανες stress test και εχεις τροφο του 25ρικου, τοτε μαλλον καταλαβαινεις και μονη σου τι φταιει :Ρ
btw μηπως εχεις ενεργοποιημενη καμια ρυθμιση στο bios για ψευτο-αυτοματο-overclocking? με φτηνα τροφοδοτικα συνηθως κρεμαει το συστημα. Το ειχε παθει και μια φιλη μου και απλα το απενεργοποιησα και "σωθηκε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 μηνων με 2ετη εγγύηση είναι δεν νομίζω να φταίει αυτό... 25ρικο στο ίντερνετ γιατί 50 το πείρα απο εδώ λόγο ανάγκης :P (ιντερνετικής στέρησης). Όπως είπα πρίν είχα των 140 ευρώ περίπου, ένα πολύ καλό tagan αλλα δυστυχώς με εγκατέληψαν πολλά μαζεμένα αφού κάηκε τροφοδοτικό και οθόνη μαζί αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα φροντίσω να πάρω κάτι καλύτερο.

 

Anyway δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι στο bios, απο όσο θυμάμαι δεν έχω πειράξει κάτι σχετικό παρόλα αυτά που μπορώ να το τσεκάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα το λεει boost, καπως ετσι το ελεγε στης φιλης μου. turbo boost? cpu boost? δεν θυμαμαι. στο ακυρο αποφασιζε να χρονιζει παραπανω, τραβαγε αποτομα ρευμα, και το τροφοδοτικο τα εφτυνε. ξερεις η τιμη δεν εχει να κανει με το ποσο θα σου κρατησει. εχει να κανει με τοσο ποσο output "βγαζει". τα φτηνα τροφοδοτικα λενε 550 αλλα στην πραξη αμα διαβασεις το φυλλαδιο τους θα δεις οτι θα βγαζει τιποτα 400 στην καλυτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουζ, μεγάλες κουβέντες λες για τα τροφοδοτικά. Και δη του 25άρικου. Τη στιγμή που η πραγματικότητα είναι ότι όταν παίρνεις κάτι της ελάχιστης τιμής, δεν αγοράζεις διαφήμιση, δεν αγοράζεις έξτρα λειτουργίες, δεν αγοράζεις ΜΕΓΑΛΗ εγγύηση αντικατάστασης και δεν αγοράζεις μαζί με "καλύτερη ποιότητα υλικών" (και κατασκευής) της ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να μην σου χαλάσει λίγο μετά το πέρας της εγγύησης.

Δεν αγοράζεις όμως και σκουπίδι. Και από τα γραφόμενά σου, κάποιος που δεν ξέρει, δεν θα μείνει με αυτήν την εντύπωση. Και δεν θα φταίει αυτός.

 

ΝΒest, κάτι λέγαμε για την οθόνη και τον driver της. Δεν δοκιμάζεις να βρεις κανένα update του στη σελίδα της, μπας και...;

 

Επίσης, το ζουμί σε μια BSOD, δεν είναι τόσο πάνω (τα στοιχεία που μας έδωσες), όσο κάτω-κάτω. Δες αν ξεχωρίζεις τίποτα την επόμενη φορά (κάποιο όνομα, κάποια αναφορά ίσως σε κάποιον driver - whatever). Όχι ότι θα δώσει πολλές απαντήσεις (για να "διαβάζει" κανείς BSODs και mini-dumps πρέπει να το έχει φάει κανείς το θέμα με το κουτάλι, και ΠΑΛΙ δεν λένε κάτι εντελώς καταληκτικό συνήθως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βουζ, μεγάλες κουβέντες λες για τα τροφοδοτικά. Και δη του 25άρικου. Τη στιγμή που η πραγματικότητα είναι ότι όταν παίρνεις κάτι της ελάχιστης τιμής, δεν αγοράζεις διαφήμιση, δεν αγοράζεις έξτρα λειτουργίες, δεν αγοράζεις ΜΕΓΑΛΗ εγγύηση αντικατάστασης και δεν αγοράζεις μαζί με "καλύτερη ποιότητα υλικών" (και κατασκευής) της ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ να μην σου χαλάσει λίγο μετά το πέρας της εγγύησης.

Δεν αγοράζεις όμως και σκουπίδι. Και από τα γραφόμενά σου, κάποιος που δεν ξέρει, δεν θα μείνει με αυτήν την εντύπωση. Και δεν θα φταίει αυτός.

 

 

 

Turbo-X 450W Value Series 37,90 €

Efficiency 65%

 

Corsair Builder Series CX 430W (CP-9020046-EU) 49,90 €

Efficiency 80%  

 

 

ας κατσει η κοπελα να δει και μονη της αν λεω αληθειες η οχι. οσο ανεβαινουμε τιμες, η διαφορα ειναι και μεγαλυτερη.

 

Turbo-X 550W Value Series 45,01 €

Efficiency 65% (δηλαδη 357watt)

 

 

Corsair VS Series 550W (CP-9020050-EU) 59,90 €

Efficiency 85%  (δηλαδη 467watt)

προστασια και για ΠΤΩΣΗ της τασης οχι μονο υπερτασης

Επεξ/σία από vOOz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο αναφέρεις τα διάφορα "efficiencies" και τις "προστασίες", ΔΕΝ το κατάλαβα : Ήδη είχα γράψει ότι "25άρικου" ΔΕΝ σημαίνει "εξτρά ιδιότητες". Και σίγουρα δεν είναι θέμα "αλήθειας" και "ψέμματος".

Η διαφωνία μου είναι ότι του 25άρικου το βγάζεις σκουπίδι εσύ. Ενώ δεν είναι - όχι κατ' ανάγκη. Όπως και το Tagan της που παρέδωσε πνεύμα, δεν ήταν σκουπίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...