Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, υπάρχει περίπτωση το συγκεκριμένο Thomson TG788vn v2 (Forthnet) να δουλέψει σαν απλό ρούτερ και να μην χάσει τις ρυθμίσεις Voip. Βρήκα ένα οδηγό αλλά είναι από παλιό firmware 10.2.5.5 εδώ

αν εννοεις να βαλεις αλλο adsl router να συγχρονιζει και το technicolor να κανει κληση pppoe και μετα να σηκωνει voip μαλλον δεν θα το καταφερεις.η τηλεφωνια παλια μπορουσε να βγει και απο το 8/35 ενω ΣΧΕΔΟΝ πλεον βγαινει αποκλειστικα απο το 8/36.οποτε θα πρεπει με καποιο τροπο να παιξει κατι σαν vlan στο adsl router γιατι θα πρεπει να σηκωσει και το 8/36 και μετα να το περασει και αυτο στο technicolor.παιζουν και dhcp στο voice οποτε γινονται ολα πολυ δυσκολα.

Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι με το firmware. Ποιο firmware έχεις τώρα?

firmware Νομιζω ειναι το ιδιο στο 788

το τελευταιο ειναι το

 

Information     spacer.gif   Product Name:   TG788vn v2 spacer.gif   Software Release:   10.5.2.S        
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το firmware που φοράει είναι το 10.5.2.S, ευχαριστώ φίλε poulinos κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν, βασικά αν μπορούσα να πάρω το Password του voip δεν θα χρειαζόμουν το Technicolor, έχω το DrayTek γι'αυτήν την δουλειά αλλά από όσο ξέρω δεν μπορώ να το πάρω από αυτήν την κωδικοποίηση ( Password=_DEV3_ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και να καταφερεις να το παρεις η τηλεφωνια θα πρεπει να βγει μεσα απο το 8/36 και οχι μεσα απο το Internet>επισης θα πρεπει να υπαρχει και Dhcp στο Voice.οποτε δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα firmware για το v2 υπαρχει? Περασε ενας τυπος σε ενα 788 v2 ενα 10.5.3 ιταλικο και του κανει ρεσταρτ το ρουτερ οταν συνδεεται στο ασυρματο. Κανα 10.5.2.χ υπαρχει πουθενα? 

 

Εχω ψαξει αλλα εκτος απο αυτο το 10.5.3 δε βρισκω κατι αλλο. εσυ lucci εχεις τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα firmware για το v2 υπαρχει? Περασε ενας τυπος σε ενα 788 v2 ενα 10.5.3 ιταλικο και του κανει ρεσταρτ το ρουτερ οταν συνδεεται στο ασυρματο. Κανα 10.5.2.χ υπαρχει πουθενα? 

 

Εχω ψαξει αλλα εκτος απο αυτο το 10.5.3 δε βρισκω κατι αλλο. εσυ lucci εχεις τπτ?

Δυστυχώς εγώ έχω το v1 και δεν έχω πιάσει καν στα χέρια μου v2. Κάποια στιγμή μπορεί να ζητήσω να μου δώσουν ένα για να "παίζω".

 

Πλέον πήρα ένα Asus για ένα φίλο και το χρησιμοποιώ εγώ μέχρι να του βάλουν VDSL αλλά μάλλον θα αγοράσω και εγώ κάποιο. Οι ταχύτητες στο browsing είναι οι ίδιες, αλλά το sync είναι πολύ καλύτερο (έως και 14mbps παραπάνω) και το πιο σημαντικό είναι το 1000άρι network. Στέλνω αρχεία απο το PC στον server μου με 50MB/s ενώ με το TG788vn ζορίζεται πολύ. Φυσικά σε περίπτωση που δεν θέλει κάποιος να χαλάσει χρήματα, το Technicolor είναι μια χαρά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ειναι πατατα το techinicolor οπως και ολα τα μοντελα του για αυτο και ο τυπος το χρησιμοποιουσε μονο σαν ΑΡ. Εγω του τοχα βαλει ετσι. Εκανε τη μαλακια ομως με το firmware και την πατησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το v2 δεν εχω δει καπου firmware.Εχω το V2 αλλα δεν νομιζω οτι μπορω με καποιο τροπο να του παρω το Firmware για να στο δωσω.

Η πλάκα είναι ότι απάντησα πριν χωρίς να διαβάσω την ερώτηση. Μπορείς να κάνεις rollback το firmware στο προηγούμενο μέσα απο τελνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες την διαδικασια φιλε αν γινεται.

 

Αφού ανοίξεις το τελνετ έχει μια εντολή που λέγεται software. Εκεί μπορεις να διαλέξεις το προηγούμενο firmware (αν το χει κρατήσει). Δεν θυμάμαι ακριβώς τις εντολές. Στο ADSLgr έχω γράψει πως να ανοίξεις το τελνετ. Επειδή δεν είμαι σπίτι δεν μπορώ να το ψάξω τώρα. Αν δεν το βρείς πες μου να το ψάξω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν εχει custom firmware θα ειναι κλειστο το Telnet οποτε θα πρεπει να κατεβασει το config και να κανει αλλαγες και να το κανει upload για να ανοιξει.επισης θα πρεπει να γινει και admin διοτι σε καποια ρουτερ αν δεν εισαι admin δεν σε αφηνει να κανεις backup /restore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια πως βρισκουμε το dmz στο 788v2?Δεν το βρισκω με τιποτα..

δεν θα το βρεις γιατι δεν υπαρχει .μονο απο Cli με αυτην την εντολη

nat tmpladd intf=Internet type=nat outside_addr=0.0.0.1 inside_addr=192.168.1.60  (ή οποια Ip θες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί θυμάμαι ότι έχει? (Δεν το χρησιμοποιώ πια). Aν πας στις συσκευές δικτύου και πατήσεις πάνω στο PC σου π.χ, έχει μια επιλογή που νομίζω ότι κάνει DMZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...