Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το δοκιμάσω αν και νομίζω αυτό με όλα τα port το είδα σε βίντεο και δεν πιανει

γενικως ειναι μια πονεμενη ιστορια το nat open κτλ.καποιοι κανουν το Cone καποιοι κανουν port foward ενω αλλοι κανουν την αλλη εντολη που σου γραψα

 

Επίσης ξέρεις κανείς πως κάνω enable dmz σε αυτό το ρουτερ?

το Dmz του ρουτερ δεν υπαρχει στο Interface με εξαιρεση το 5136 της Hol νομιζω.η εντολη που σου εγραψα ειναι στην ουσια Dmz αφου ανοιγει ολα τα Ports οσο ξερω. καποιοι αλλοι κανουν αυτο

https://www.youtube.com/watch?v=wqv4fiImax4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις γι αυτό το router. Στο παλιό μου το σπίτι είχα VDSL και η Forthnet μου το είχε δώσει για την σύνδεση. Το καινούριο μου σπίτι δεν έχει ακόμα VDSL και μου έδωσαν ένα ZTE για την ADSL αλλά είχε τεράστια προβλήματα με αποσυνδεσεις και σταθερότητας. Επίσης πετούσε συσκευές από το το δίκτυο όταν ήταν πολλές συνδεδεμένες μέσα. Και πήρα την απόφαση να γυρίσω στο TG788vn. Θέλω να ρωτήσω, πρώτον, πόσο εύκολο είναι να απαλλαγώ από το firmware της forthnet? Δεύτερον, υπάρχει κάποιο σημείο στο forum που να λέει πως να το κάνω? Και τρίτον, όταν είχα VDSL το λαμπάκι του ίντερνετ πάνω στο router άναβε κανονικά, αλλά τώρα με το ADSL δεν ανάβει(ίντερνετ όμως έχω κανονικά), γνωρίζει κάποιος γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δυσκολα θα βρεις Firmware για technicolor για να το αλλαξεις.η technicolor δεν βγαζει generic firmware ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

αυτο με το Internet δεν θα πρεπε να το κανει.καντο ενα Hard reset και ξανασεταρε το τυπικα.το vn εχεις ή το Vn version2 (vn2).

το technicolor ειναι πολυ πιο σταθερο σε παραξενες γραμμες απο το zte ειδικα αμα ειναι το 108.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.δυσκολα θα βρεις Firmware για technicolor για να το αλλαξεις.η technicolor δεν βγαζει generic firmware ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

αυτο με το Internet δεν θα πρεπε να το κανει.καντο ενα Hard reset και ξανασεταρε το τυπικα.το vn εχεις ή το Vn version2 (vn2).

το technicolor ειναι πολυ πιο σταθερο σε παραξενες γραμμες απο το zte ειδικα αμα ειναι το 108.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι το vn σκέτο και όχι το vn v2. Βάζω φωτογραφίες του παρακάτω για να τσεκάρεις. Τι διαφορά έχει το απλό με το v2? Επίσης στο print screen που έχω παρακάτω φαίνεται ότι το adsl είναι συνδεδεμένο, το VDSL όχι και από δίπλα το εικονίδιο έχει κόκκινο Χ, αλλά παρ' όλ' αυτά δουλεύει ρολόι το ίντερνετ μου. Επίσης στην πρόσοψη του router βλέπεις ότι τα λαμπάκια που ανάβουν είναι το power, το broadband, το ethernet και το wireless. To internet όταν είχα την VDSL άναβε κανονικά, αλλά τώρα τίποτα. Για να κάνω hard reset πατάω το κουμπάκι από πίσω? Επίσης όταν κάνει hard reset βάζω μόνο username και password και δουλεύει κανονικά? 

 

Και επειδή καταλαβαίνω ότι είσαι guru αυτών των πραγμάτων, μπορώ να πειράξω κάτι μέσα από το modem ούτως ώστε να ανεβάσω ταχύτητα ή όχι? (Το upload με καίει πάρα πολύ, γιατί με VDSL είχε πάρα πολύ καλές ταχύτητες(περίπου 45 down και 4-5 up) και τώρα γύρισα πολύ χαμηλά(βλέπε εικόνα παρακάτω). Περιμένω να έρθει στην γειτονία μου πως και πως) 

post-204432-0-78370700-1493929420_thumb.jpg

post-204432-0-82614500-1493929473_thumb.jpg

post-204432-0-61840500-1493929480_thumb.png

post-204432-0-12370500-1493929991_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εκαψα το ρουτερ και θα ηθελα ενα απλο για να κανω την δουλεια μου, δηλαδη εμβελεια 15-20 μετρα και download εως και 2mb/s , η αγορα θελω να γινει απο e-shop λογω των e-shop poionts , με αυτο εδω θα κανω την δουλεια μου  http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wr841n-300mbps-wireless-n-router-p-PER.612439 ? επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο αυτα ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εκαψα το ρουτερ και θα ηθελα ενα απλο για να κανω την δουλεια μου, δηλαδη εμβελεια 15-20 μετρα και download εως και 2mb/s , η αγορα θελω να γινει απο e-shop λογω των e-shop poionts , με αυτο εδω θα κανω την δουλεια μου http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wr841n-300mbps-wireless-n-router-p-PER.612439 ? επειδη δεν γνωριζω και πολλα απο αυτα ..............

ειναι σκετο ρουτερ οχι adsl/vdsl router αρα μαλλον δεν σου κανει.εχει θυρα internet/wan οxi τηλεφωνικη dsl.θεσ ματι σαν το tp link 8970/8980/9980/vr200 αναλογως αν θες να ειναι vdsl η οχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα εχω ομως μοντεμ του παροχου που ειναι το "" tooway viasat" ετσι θα κανω δουλεια; (ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση) ξεχασα να το αναφερω εχω δορυφορικο ιντερνετ

 

δηλαδη θελω κατι τετοιο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις δορυφορικο τοτε θες σκετο ρουτερ.αν και τα tp link τα περισσοτερα παιζουν και σαν ρουτερ αλλα τζαμπα θα πληρωσεις παραπανω λεφτα.αρα το αρχικο tp link 841 Που ειχες βαλει κανει δουλεια εφοσον μιλαμε για δορυφορικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης αυτο το καλωδιο μπαινει στο παραπανω ρουτερ ωστε να το επεκτεινω 2 μετρα για να αποφυγω την παρεμβολη που εχω απο τα ηχεια του υπολογιστη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λογω της μη αμεσης διαθεσιμοτητας θα παραγγειλω το NETIS WF2412 , πιστευω να κανω δουλεια , ευχαριστω για το χρονο σου , και συγγνωμη για το οφ-τοπικ 

Υπαρχουν και καλυτερες μαρκες απο το Netis αλλα μαλλον το πηρες.πχ netgear,dlink,tp link,.asus.αν πηρες το Netis τυπικα δες και για Firmware update.

επισης αυτο το καλωδιο μπαινει στο παραπανω ρουτερ ωστε να το επεκτεινω 2 μετρα για να αποφυγω την παρεμβολη που εχω απο τα ηχεια του υπολογιστη; 

εφοσον εχεις δορυφορικο ιντερνετ δεν εχεις τηλεφωνικο καλωδιο καθολου εκτος αν μιλας για αλλο σημειο που εχεις adsl.

καλωδιο δικτυου θες απο το tooway modem προς το δικο σου ρουτερ.rj 45 καλωδιο.ethernet cable αλλιως.αυτο που εβαλες ειναι τηλεφωνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια εχω το εξης θεμα. Ειχα 5 χρονια forthnet adsl και μου ειχαν δωσει το TG788vn (επειδη αρχικα ηταν να βαλω vdsl αλλα δεν). Κανω φορητοτητα σε ΟΤΕ και μου κανει καλη προσφορα η forthnet οποτε αποφασιζω να παραμεινω. Ομως ο ΟΤΕ τραβηξε γρηγορα τη γραμμη και ετσι αναγκαστικα εχω ενεργοποιηθει στον ΟΤΕ για καποιες μερες.

 

Μου ειπαν οτι σε 5-6 μερες θα επιστρεψω στη Forthnet, αλλα το θεμα ειναι οτι εχω μεινει χωρις internet και ειπα να χρησιμοποιησω του ΟΤΕ αυτες τις μερες αφου θα το πληρωσω ουτως η αλλως...

 

Ομως ενω μου εδωσαν username και κωδικο δε συνδεεται με τιποτα, μου βγαζει : Concentration not reachable. Δοκιμασα και με το [email protected] τα ιδια...

Και επειδη το router ειναι της forthnet δε μπορουν να με βοηθησουν περεταιρω απο ΟΤΕ. Εχετε καμια ιδεα τι να φταιει? Κοιταξα και για αλλαγη firmware γιατι εχει παλιο, το 8.C.M.0 αλλα δε βλεπω κατι στα menu του router...πχ να φορτωσω νεο firmware απο αρχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σε όλους. Έχω σύνδεση VDSL στη Forthnet και σαν modem/router έχω το tg788vn. Θέλησα να φτιάξω ένα τοπικό δίκτυο τραβόντας γραμμή ethernet γιατί στο πάνω όροφο που είμαι (σε διαφορετικό διαμέρισμα) το ασύρματο δεν πιάνει σχεδόν καθόλου. Πήρα λοιπόν ένα καλώδιο ethernet, πήρα και ένα router, το tp-link TL-WR840N, τα βάζω όλα στη θέση τους, συνδέω το καλώδιο καααααιιι τίποτα (σχεδόν)! Στο router πάνω έχει μία ένδειξη για το internet η οποία πρέπει να είναι μόνιμα αναμένη, αλλά το μόνο που κάνει είναι να αναβοσβήνει κάθε ένα λεπτό περίπου. Το modem δε δείχνει να έχει αναγνωρίσει κάποια συσκευή, αλλά το λαμπάκι πίσω στη θύρα ethernet είναι αναμένο. Έχει κανείς καμία ιδέα τι πάει στραβά; Το technicolor μπορεί να δώσει γραμμή για wan; Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ρύθμιση;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω το εξης θεμα. Ειχα 5 χρονια forthnet adsl και μου ειχαν δωσει το TG788vn (επειδη αρχικα ηταν να βαλω vdsl αλλα δεν). Κανω φορητοτητα σε ΟΤΕ και μου κανει καλη προσφορα η forthnet οποτε αποφασιζω να παραμεινω. Ομως ο ΟΤΕ τραβηξε γρηγορα τη γραμμη και ετσι αναγκαστικα εχω ενεργοποιηθει στον ΟΤΕ για καποιες μερες.

 

Μου ειπαν οτι σε 5-6 μερες θα επιστρεψω στη Forthnet, αλλα το θεμα ειναι οτι εχω μεινει χωρις internet και ειπα να χρησιμοποιησω του ΟΤΕ αυτες τις μερες αφου θα το πληρωσω ουτως η αλλως...

 

Ομως ενω μου εδωσαν username και κωδικο δε συνδεεται με τιποτα, μου βγαζει : Concentration not reachable. Δοκιμασα και με το [email protected] τα ιδια...

Και επειδη το router ειναι της forthnet δε μπορουν να με βοηθησουν περεταιρω απο ΟΤΕ. Εχετε καμια ιδεα τι να φταιει? Κοιταξα και για αλλαγη firmware γιατι εχει παλιο, το 8.C.M.0 αλλα δε βλεπω κατι στα menu του router...πχ να φορτωσω νεο firmware απο αρχειο

τα στοιχεια σου θα τα βαλεις στο adsl connection οχι στο vdsl και θα πρεπει να συγχρονιζεις σε adsl.εκτος αν εχεις vdsl συνδεση οποτε τα στοιχεια θα πρεπει να μπουν σε ενα απο τα 2 vdsl connections.το ποιο ειναι το σωστο εξαρτατε αν καποιος ειναι στο ιδιοκτητο forthnet οπου το vdsl εχει 1102 vlan id ενω του οτε εχει 835.οποτε αν ειχες πριν vdsl forthnet και τωρα vdsl οτε και πριν ησουν στο ιδιοκτητο θα πρεπει τα στοιχεια να πανε στο αλλο vdsl connection.

Γεια σε όλους. Έχω σύνδεση VDSL στη Forthnet και σαν modem/router έχω το tg788vn. Θέλησα να φτιάξω ένα τοπικό δίκτυο τραβόντας γραμμή ethernet γιατί στο πάνω όροφο που είμαι (σε διαφορετικό διαμέρισμα) το ασύρματο δεν πιάνει σχεδόν καθόλου. Πήρα λοιπόν ένα καλώδιο ethernet, πήρα και ένα router, το tp-link TL-WR840N, τα βάζω όλα στη θέση τους, συνδέω το καλώδιο καααααιιι τίποτα (σχεδόν)! Στο router πάνω έχει μία ένδειξη για το internet η οποία πρέπει να είναι μόνιμα αναμένη, αλλά το μόνο που κάνει είναι να αναβοσβήνει κάθε ένα λεπτό περίπου. Το modem δε δείχνει να έχει αναγνωρίσει κάποια συσκευή, αλλά το λαμπάκι πίσω στη θύρα ethernet είναι αναμένο. Έχει κανείς καμία ιδέα τι πάει στραβά; Το technicolor μπορεί να δώσει γραμμή για wan; Πρέπει να κάνω εγώ κάποια ρύθμιση;

 

Ευχαριστώ

λαθος το να παρεις ρουτερ και οχι access point γιατι μπλεκεις με παραπανω ρυθμισεις και ενα nat επιπλεον.

η ευκολη λυση ειναι να μην χρησιμοποιησεις την Wan του ρουτερ αλλα να κουμπωσεις το ethernet απο το 788 σε μια Lan.αν το 788 ειναι 192.168.1.254 θα βαλεις 192.168.1.253 το tp link και θα του κλεισεις τον dhcp.μετα φτιαχνεις το wireless>τυπικα θα του εκανα και Firmware update.

Μπορεις να παιξεις και με Wan αλλα θα μπλεξεις διοτι θα πρεπει να ειναι σε αλλο δικτυο το tp link για να ειναι σωστο..επισης ακομα και ενα παλιο adsl router μπορει να γινει access point.για το wifi μπορεις να βαλεις ιδιο ονομα ιδιο Password ιδιο κλειδωμα απλα 5 καναλια διαφορα μεταξυ τους.και αποφευγεις καναλι 12 και 13 δεν το πιανουν ολες οι συσκευες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...