Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 11/02/2019 at 17:48, michkal91 said:

παιδια υπάρχει η δυνατοτητα να δωσω στατικη ip μεσω του firmware της forthnet? 

εννοεις μια συγκεκριμενη συσκευη(mac address) να παιρνει παντα την ιδια IP? αυτο το κανεις ειτε δινοντας στατικη Ip στο tcp ip της συσκευης ειτε μεσα απο το router στο home network και στο devices που αμα μπεις μεσα στην συσκευη και μετα configure σου λεει Use always the same ip address.δεν το εχω μπροστα μου αλλα οσο θυμαμαι απεξω εκει ειναι η ρυθμιση.

αν το ψαξεις και σαν use always the same ip address technicolor θα βρει διαφορα.πχ

https://www.khimhoe.net/2015/05/31/how-to-assign-static-ip-in-technicolor-tg784n-v3-using-dhcp/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, michkal91 said:

Αυτό ήθελα να κάνω ναι. Το έψαξα λίγο αλλά δεν έβγαζε το configure με το firmware της forthnet. Εντέλει συνδέθηκε με dsath και το έκανα.

Ευχαριστώ!

ναι δεν θυμομουν αν το βλεπεις σαν User ή αν ηθελε admin.μια χαρα αφου το εκανες.παντα βεβαια υπαρχει και η λυση static ip στο tcp ip της συσκευης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ανασυρω το θεμα γιατι θελω τα φωτα σας.

Σε ενα δικτυο με το tg788n, θελω να προσπερασω τον περιορισμο της ΕΔΠΠΙ για τις γνωστες σελιδες. Εβαλα σε ενα απο τα pc, δοκιμαστικα, τους dns της google αλλα παλι με πηγε στη γνωστη σελιδα. Εβαλα τους dns της cloudflare, αλλα παλι τα ιδια. Εβαλα αυτους της adguard, αλλα παλι τα ιδια.
Μετα αποφασισα να τους βαλω στο ρουτερ (εναν της google και εναν της cloudflare), ωστε να τους δινει σε ολο το δικτυο, αλλα παλι τιποτα, σε ολους τους υπολογιστες (και στα κινητα που ειναι στο ιδιο δικτυο). Οι dns στελνονται κανονικα μεσω dhcp στα pc, σε ολα, αλλα η σελιδα δεν ανοιγει με τιποτα.
Καμια ιδεα?

Ολα τα pc τρεχουν windows, τα 2 windows 7 και τα αλλα 2 windows 10. Σε ολα εγινε το γνωστο ipconfig /flushdns κλπ χωρις αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2019 at 18:05, jim_p said:

Ανασυρω το θεμα γιατι θελω τα φωτα σας.

Σε ενα δικτυο με το tg788n, θελω να προσπερασω τον περιορισμο της ΕΔΠΠΙ για τις γνωστες σελιδες. Εβαλα σε ενα απο τα pc, δοκιμαστικα, τους dns της google αλλα παλι με πηγε στη γνωστη σελιδα. Εβαλα τους dns της cloudflare, αλλα παλι τα ιδια. Εβαλα αυτους της adguard, αλλα παλι τα ιδια.
Μετα αποφασισα να τους βαλω στο ρουτερ (εναν της google και εναν της cloudflare), ωστε να τους δινει σε ολο το δικτυο, αλλα παλι τιποτα, σε ολους τους υπολογιστες (και στα κινητα που ειναι στο ιδιο δικτυο). Οι dns στελνονται κανονικα μεσω dhcp στα pc, σε ολα, αλλα η σελιδα δεν ανοιγει με τιποτα.
Καμια ιδεα?

Ολα τα pc τρεχουν windows, τα 2 windows 7 και τα αλλα 2 windows 10. Σε ολα εγινε το γνωστο ipconfig /flushdns κλπ χωρις αποτελεσμα.

δοκιμασε να κλεισεις το Ipv6 ειτε απο τα Pc ειτε απο το router>πιθανοτατα να παιρνεις dns σε ipv6 και για αυτο να σε περιοριζει.(εσυ τους αλλαξες μονο σε v4).

και μετα με ipconfig δες τι dns κτλ παιρνεις (αναλογως που θα τους αλλαξεις).αν του αλλαξεις στο ρουτερ τοτε το Pc θα παρει ως dns την ip tou router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα

Διαβασα καμποσες σελιδες και googlαρα αλλα δε βρηκα καποια απαντηση.

Ειμαι στη nova και μου ειχαν δωσει παλια μια V2 εκδοση του μοντεμ του θεματος.

Αρκετα ικανοποιημενος αλλα πλεον με γυρισαν σε Voip.Το V2 δε το υποστηριζει και μου δωσαν ενα ZTE της κακιας ωρας.Ανεβοκατεβασματα στη ταχυτητα,κοβεται το σταθερο και θελει επανεκκινηση και γενικα μαυρο χαλι σε σχεση με το technicolor.

Υπαρχει τροπος να παιξει το V2 με Voip ετσι ωστε να βαλω αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο το ιδιο ρουτερ εχω,  πριν λιγες μερες που ειχα ρωτησει την νοβα για 100αρα vdsl μου ειχαν πει οτι δεν αλλαζω ρουτερ ειναι συμβατο με voip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Mr_Terror said:

Περιεργο το ιδιο ρουτερ εχω,  πριν λιγες μερες που ειχα ρωτησει την νοβα για 100αρα vdsl μου ειχαν πει οτι δεν αλλαζω ρουτερ ειναι συμβατο με voip.

παιζει κανονικα μεχρι 100Mbit και παιζει με voip.

7 hours ago, Dantε said:

Καλησπερα

Διαβασα καμποσες σελιδες και googlαρα αλλα δε βρηκα καποια απαντηση.

Ειμαι στη nova και μου ειχαν δωσει παλια μια V2 εκδοση του μοντεμ του θεματος.

Αρκετα ικανοποιημενος αλλα πλεον με γυρισαν σε Voip.Το V2 δε το υποστηριζει και μου δωσαν ενα ZTE της κακιας ωρας.Ανεβοκατεβασματα στη ταχυτητα,κοβεται το σταθερο και θελει επανεκκινηση και γενικα μαυρο χαλι σε σχεση με το technicolor.

Υπαρχει τροπος να παιξει το V2 με Voip ετσι ωστε να βαλω αυτο?

Παιζει με voip.απλα θα πρεπει να στο σεταρουν την πρωτη φορα αν εχεις vdsl vpu.αν εχεις adsl τοτε το βαζεις πανω και θα κανει auto config

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω ,ισως δεν ηξερε να μου το σεταρει αυτη στην υποστηριξη.

Θα τους παρω τηλ να τους πω να το σεταρω.

Vdsl εχω.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Dantε said:

Τι να πω ,ισως δεν ηξερε να μου το σεταρει αυτη στην υποστηριξη.

Θα τους παρω τηλ να τους πω να το σεταρω.

Vdsl εχω.

ο τεχνικος οταν ερχεται εκει το σεταρει με zero touch.λογικα και απο το τηλεφωνο μπορουν να το κανουν. δηλαδη πρεπει να το δει η βαση οποτε να σου περασει και το Voip αυτοματα.

δεν νομιζω οτι υπαρχει Limitation. το 788 το δινουν για voip εδω και πολλα χρονια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

ο τεχνικος οταν ερχεται εκει το σεταρει με zero touch.λογικα και απο το τηλεφωνο μπορουν να το κανουν. δηλαδη πρεπει να το δει η βαση οποτε να σου περασει και το Voip αυτοματα.

δεν νομιζω οτι υπαρχει Limitation. το 788 το δινουν για voip εδω και πολλα χρονια.

Τους ενοχλησα παλι,κατα λεξη μου ειπε οτι δε γινεται να σεταρουν το 788 για voip στη συνδεση αυτη.

Τι να πω.Τους ειπα οτι εχω θεματα με το ΖΤΕ,που οντως εχω καθως χθες βραδυ ειχε κοπει το τηλεφωνο μονο του και δε το χα παρει πρεφα.

Εκανα restart και εστρωσε.Ανεβοκατεβαζει ταχυτητα στο download ,δε φορτωνει σελιδες και γενικα κακο μοντεμ.

Τωρα τους ειπα να μου το κανουν αντικατασταση και εαν δινουν κατι αλλο περα απο το ΖΤΕ,μπας και μου δωσουν το V3 788.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Dantε said:

Τους ενοχλησα παλι,κατα λεξη μου ειπε οτι δε γινεται να σεταρουν το 788 για voip στη συνδεση αυτη.

Τι να πω.Τους ειπα οτι εχω θεματα με το ΖΤΕ,που οντως εχω καθως χθες βραδυ ειχε κοπει το τηλεφωνο μονο του και δε το χα παρει πρεφα.

Εκανα restart και εστρωσε.Ανεβοκατεβαζει ταχυτητα στο download ,δε φορτωνει σελιδες και γενικα κακο μοντεμ.

Τωρα τους ειπα να μου το κανουν αντικατασταση και εαν δινουν κατι αλλο περα απο το ΖΤΕ,μπας και μου δωσουν το V3 788.

δινουν και το v3.το εχω και δεν εχω θεματακια γενικοτερα περα απο το λιγο παραξενο Web interface που καμια φορα δεν ανοιγει. παντως το v2 το διναν σε Professional συνδεσεις με voip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, poulinos είπε

δινουν και το v3.το εχω και δεν εχω θεματακια γενικοτερα περα απο το λιγο παραξενο Web interface που καμια φορα δεν ανοιγει. παντως το v2 το διναν σε Professional συνδεσεις με voip.

Μαλλον δε μπορουν να το σεταρουν απο το τηλ το V2.

Ισως το V3 να ειναι ηδη ετοιμο.Θα παω να το ζητησω τωρα σε καταστημα,αν το εχουν κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dantε said:

Μαλλον δε μπορουν να το σεταρουν απο το τηλ το V2.

Ισως το V3 να ειναι ηδη ετοιμο.Θα παω να το ζητησω τωρα σε καταστημα,αν το εχουν κιολας.

Ολοι οι εξοπλισμοι παιζουν με tr069.και το v3 θα το σεταρουν. δοκιμασες να κανεις hard reset το v2 και να το βαλεις πανω να δεις αν θα παρει στοιχεια ιντερνετ και τηλεφωνιας?λογικα δεν θα πρεπει να παιξει γιατι πρεπει να περασουν το v2 στην βαση για να το δει και να σου περασει τα στοιχεια. Αλλα αν θες δοκιμασε το. απλα κλεισε το Zte για 5-10 λεπτα και μετα βαλε πανε το V2. kai to v3 λογικα δεν θα παιξει μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...