Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα οσο ξερω εκτος αν κανω λαθος ειναι για εκτυπωτες οχι για fax.ειχα δει fax που μπορουσε να γινει δικτυακο αλλα μιλαμε πολυ παλια και δεν θυμαμαι το μοντελο.το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι κανα Remote desktop στο pc που εχει το φαξ και να το χειριζεται καποιος ετσι ;) και μετα να το αποθηκευει σε ενα κοινοχρηστο φακελο η στο δικο του Pc διαμεσω δικτυου.ειτε με copy paste.

fax? 

εννοείς scanner μήπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει Port forward?δεν νομιζω να ειναι θεμα firmware.επισης τσεκαρε και το firewall να ειναι κλειστο καλου κακου.δεν εχεις και προσβαση απο telnet οσο θυμαμαι με το custom firmware της forthnet να εκανες και αλλη μια αλλαγη για να κανεις dmz στην Ip που θες.εκτος αν εχεις generic firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει Port forward?δεν νομιζω να ειναι θεμα firmware.επισης τσεκαρε και το firewall να ειναι κλειστο καλου κακου.δεν εχεις και προσβαση απο telnet οσο θυμαμαι με το custom firmware της forthnet να εκανες και αλλη μια αλλαγη για να κανεις dmz στην Ip που θες.εκτος αν εχεις generic firmware.

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/688703-Port-Forward-Technicolor-TG788vn

 

Είναι γενικό το πρόβλημα με τα Thomson από ότι φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει Port forward?δεν νομιζω να ειναι θεμα firmware.επισης τσεκαρε και το firewall να ειναι κλειστο καλου κακου.δεν εχεις και προσβαση απο telnet οσο θυμαμαι με το custom firmware της forthnet να εκανες και αλλη μια αλλαγη για να κανεις dmz στην Ip που θες.εκτος αν εχεις generic firmware.

το 788vn της forthnet δίνει κανονικά public ip σε όποια συσκευή θέλεις προσπερνώντας το ΝΑΤ. το θέμα ειναι οτι το PS3 όταν παίρνει αυτην την ip δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. στο λαπτοπ μου δουλεύει κανονικά οπότε υποθέτω οτι κάτι τρέχει με το PS3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.adslgr.com/forum/threads/688703-Port-Forward-Technicolor-TG788vn

 

Είναι γενικό το πρόβλημα με τα Thomson από ότι φαίνεται...

ναι διαβαζω διαφορα.θα με κανετε τωρα να παρω κανα 788 να το δοκιμασω να δω τι γινεται.δεν εχω Ps3 αλλα τουλαχιστον να δω αν παιζει το Port forward και το dmz .

 

το 788vn της forthnet δίνει κανονικά public ip σε όποια συσκευή θέλεις προσπερνώντας το ΝΑΤ. το θέμα ειναι οτι το PS3 όταν παίρνει αυτην την ip δεν έχει πρόσβαση στο ιντερνετ. στο λαπτοπ μου δουλεύει κανονικά οπότε υποθέτω οτι κάτι τρέχει με το PS3...

αν λες το Assign the public IP address of a connection to a device

τοτε οταν το ειχα δοκιμασει ειχα νευριασει.οποτε πιο ευκολα γινεται dmz απo telnet αν εχεις προσβαση στο cli interface βεβαια.οποτε και για το Ps3 καλυτερα θα ηταν να παιξεις απο cli πιστευω παρα με το assign the public ip Κτλ.εκτος αν ξερεις με ποια Ports παιζει και ανοιξεις αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα καταφερα κατα λαθος να κανω το nat strict σε nat open στο ρουτερ αυτο και αυτο εγινε απενεργοποιωντας το upnp και ενεργοποιωντας το ξανα αλλα απο τοτε εχει μεινει σαν αναμνηση εκεινη η μερα.Οσες φορες και να το εχω κανει ξανα αυτο δεν γυρισε ποτε σε nat open.Καποιος αν μαθει τιποτα γενικα με το port forward ας βοηθησει γιατι σπασαν τα νευρα μου :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορα καταφερα κατα λαθος να κανω το nat strict σε nat open στο ρουτερ αυτο και αυτο εγινε απενεργοποιωντας το upnp και ενεργοποιωντας το ξανα αλλα απο τοτε εχει μεινει σαν αναμνηση εκεινη η μερα.Οσες φορες και να το εχω κανει ξανα αυτο δεν γυρισε ποτε σε nat open.Καποιος αν μαθει τιποτα γενικα με το port forward ας βοηθησει γιατι σπασαν τα νευρα μου :mad:

 

το port forward λειτουργεί κανονικότατα. μήπως ενοείς για το ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως χρησιμοποιεί την ίδια τεχνολογία με το ps3... σε torrent client σου ανοίγει πόρτες? αν όχι τότε κάτι κάνεις λάθος..

 

αν ναι, τότε το call of duty χρησιμοποιεί STUN για τα UDP πακέτα τα οποία δεν μπορούν να δουλέψουν με symmetric nat, στο οποίο ειναι ρυθμισμένο το firmware του ρουτερ μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...