Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788vn


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά...

Έχω βάλει VDSL και έλαβα τον Technicolor TG788vn modem/router. 

 

Θέλω να κάνω κάτι πολύ απλό:  Να κάνω port forward στην πόρτα 5060 UDP/TCP  για να παίξουν τα SIP τηλέφωνά μου. Όταν το κάνω, λαμβάνω ένα μήνυμα 

 

wwlwug.png

 

 

Δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο conflict στις πόρτες. Έψαξα όλες τις υπηρεσίες στο games and applications και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Είναι "κλειδωμένο" το port forward στην 5060 ?



πουλινέ,μήπως δοκίμασες τον wizard?

πιθανώς,να μπορέσω να βρω κάποιο μοντεμάκι της cyta,αλλιώς θα παίξει υποβάθμιση.

 

Μου είχαν ενεργοποιήσει το vdsl χωρίς να μου στείλουν το modem. Τους ζήτησα να με γυρίσουν σε ADSL έως ότου λάβω το νέο μόντεμ και το έκαναν.  Όμως το παλιό μόντεμ Thomson που έδιναν δεν δούλευε πλέον...    Μιλάμε για εταιρεία-ανέκδοτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόλις το δοκίμασα και γώ, το ίδιο μου βγάζει. ίσως κάνει conflict με το δικό του SIP.... μου φαίνεται πρέπει να κυνηγήσουμε λίγο την κυρα Forthnet να μας δώσει κανα admin pass...

 

ψάχνοντας λίγο τα αρχεία που έχουμε ανεβάσει στον φάκελο του dropbox (τα οποία κάποια στιγμή ελπίζω να μας χρειαστούν)... βλέπω τα εξής:

 

 

For Thomson Gateways equipped with a SIP UA the default listening port is 5060.
For Thomson Gateways equipped with a SIP Server the default listening port is 5065.
If you want to change the listening port to e.g. 5090, carry out following command:
:service system modify name VOIP_SIP port 5090



edit: έχω μια θεωρητική τελείως ιδέα που αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να γίνει κάτι... poulinos?? τα φώτα σου...

 

υποθετικά κατεβάζουμε το http://sourceforge.net/projects/openacs/ και συνδεουμε τον υπολογιστή απευθείας με το ρουτερ στην είσοδο της vdsl... το ρουτερ θα μπορεί να ρυθμιστεί απο εκεί... ε? η όχι..? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλινέ,μήπως δοκίμασες τον wizard?

πιθανώς,να μπορέσω να βρω κάποιο μοντεμάκι της cyta,αλλιώς θα παίξει υποβάθμιση.

ελα σορρυ για το delay αλλα ειναΙ hell week.οχι οταν εισαι σan User δεν υπαρχει ο wizard.μονο σαν admin υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά...

Έχω βάλει VDSL και έλαβα τον Technicolor TG788vn modem/router. 

 

Θέλω να κάνω κάτι πολύ απλό:  Να κάνω port forward στην πόρτα 5060 UDP/TCP  για να παίξουν τα SIP τηλέφωνά μου. Όταν το κάνω, λαμβάνω ένα μήνυμα 

 

wwlwug.png

 

 

Δηλαδή ότι υπάρχει κάποιο conflict στις πόρτες. Έψαξα όλες τις υπηρεσίες στο games and applications και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Είναι "κλειδωμένο" το port forward στην 5060 ?

 

 

Μου είχαν ενεργοποιήσει το vdsl χωρίς να μου στείλουν το modem. Τους ζήτησα να με γυρίσουν σε ADSL έως ότου λάβω το νέο μόντεμ και το έκαναν.  Όμως το παλιό μόντεμ Thomson που έδιναν δεν δούλευε πλέον...    Μιλάμε για εταιρεία-ανέκδοτο...

παραξενο να μην παιζει το παλιο thomson>πολυ παραξενο.θα μπορουσες να το κανες firmware update μηπως ειναι καμια ασυμβατοτητα γιατι εχω δοκιμασει vdsl forthnet γυρισμενο σε adsl και ειχα συγχρονισει κανονικα .το modem router ηταν ενα argus analyzer.μου φαινεται παραξενο αυτο που λες παντως.

 

μόλις το δοκίμασα και γώ, το ίδιο μου βγάζει. ίσως κάνει conflict με το δικό του SIP.... μου φαίνεται πρέπει να κυνηγήσουμε λίγο την κυρα Forthnet να μας δώσει κανα admin pass...

ψάχνοντας λίγο τα αρχεία που έχουμε ανεβάσει στον φάκελο του dropbox (τα οποία κάποια στιγμή ελπίζω να μας χρειαστούν)... βλέπω τα εξής:

For Thomson Gateways equipped with a SIP UA the default listening port is 5060.

For Thomson Gateways equipped with a SIP Server the default listening port is 5065.

If you want to change the listening port to e.g. 5090, carry out following command:

:service system modify name VOIP_SIP port 5090

edit: έχω μια θεωρητική τελείως ιδέα που αναρωτιέμαι αν θα μπορεί να γίνει κάτι... poulinos?? τα φώτα σου...

υποθετικά κατεβάζουμε το http://sourceforge.net/projects/openacs/ και συνδεουμε τον υπολογιστή απευθείας με το ρουτερ στην είσοδο της vdsl... το ρουτερ θα μπορεί να ρυθμιστεί απο εκεί... ε? η όχι..? :P

δεν εχω δει ποτε ως τωρα ρουτερ να ρυθμιζεται απο την υποδοχη του vdsl.αφου το sip δεν μπορεις να το ρυθμισεις στο ρουτερ γιατι ειναι κλειδωμενο.β.ναι το sip στο thomson παιζει στην 5060 αν θυμαμαι απο το δικο μου 784.οποτε ισως λογικο που δεν αφηνει να το κανεις Port forward.δεν το εχω δοκιμασει βεβαια αλλα ακουγεται λογικο.εκτος αν ρυθμισεις τα δικα σου sip σε αλλη πορτα.admin pass αν και πιο παλια σε καποια sites το ειχαν σηκωσει αν θυμαμαι καλα εν τουτοις το βασικο ειναι να βρεις generic firmware.επισης και να βρεις admin pass δεν θα κερδισεις πολλα.το να εχεις προσβαση πχ στην καρτελλα του voip δεν εχει καποιο νοημα εκτος αν θες να σεταρεις το δικο σου voip.αλλιως υπομονη για κανα generic firmware η αλλο ρουτερ.απλα για μενα λιγο βλακεια που εχει κλειδωμενο firmware γιατι το ρουτερ αυτο το δινουν και σε ατομα με voip και σε ατομα χωρις voip.για αυτους που ειναι χωρις voip η θα πρεπε να δινουν αλλο η να το δινουν unlocked και αν ο πελατης ηθελε voip να μπαινε το custom firmware Πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο ένα πόστ στο adslgr που μου έδωσε τρελή ιδέα... έχουμε κανονικά telnet access --->>

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/695691-TG-788vn-admin-pass

 

 

788vn.jpg

 

788vn2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο ένα πόστ στο adslgr που μου έδωσε τρελή ιδέα... έχουμε κανονικά telnet access --->>

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/695691-TG-788vn-admin-pass

 

 

 

 

 

λογικα σαν admin κατεβασες το config αλλαξες το wan remote για το telnet και μετα μπηκες τοπικα.σωστα???

επισης ναι θελει vlan id για να παιξει το vdsl εφοσον δεν υπαρχει vpi vci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα σαν admin κατεβασες το config αλλαξες το wan remote για το telnet και μετα μπηκες τοπικα.σωστα???

επισης ναι θελει vlan id για να παιξει το vdsl εφοσον δεν υπαρχει vpi vci.

περίπου! αυτο θα έκανα αν ήξερα όλες τις ρυθμίσεις για το ρουτερ.. έκανα κάτι ευκολότερο. κατέβασα το wizard απο το modem-help.co.uk το οποίο αλλάζει μέσω MDAP τις ρυθμίσεις. και μετά έβαλα το vlan id που είχε το παλιό configure μέσα. γενικά έκανα αρκετές δοκιμές μέχρι να μου πιάσει, αλλα έπιασε...

 

η διαδικασία είναι κάπως έτσι:

 

 

λοιπόν αρχικά ακολούθησα τις οδηγίες του laserscout http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1

 

 
κατέβασα το έτοιμο config user.ini
 
έπειτα κατέβασα απο ένα site ενα πρόγραμμα που το ανέβασα στο dropbox μου, το link ειναι: 
 
εκει θα διαλέξεις reconfigure device.
ουσιαστικά συνδέεται με το ρουτερ σου και σου αλλάζει το user.ini, με έναν τρόπο διαφορετικο του τελνετ, το MDAP. εκει θα διαλέξεις VDSL και PPOE via PTM. εκει θα σε ρωτήσει σε μια φάση για το VLAN ID του Internet, εγώ έβαλα 1102 που το βρήκα μέσα στο user.ini !!! και έπαιξε με την μία
 
για bridge mode θα διαλέξεις bridge mode αντι για PPOE via PTM. αλλα δεν ξέρω αν θα δουλέψει. κάνε δοκιμή και πές μας

 

ελπίζω αυτος ο wizard να ειναι καλος και να μην μας ανοίγει τίποτα που μπορεί να προκαλέσει backdoor η γενικά security risk ..

 

το απίστευτο ειναι οτι η Forthnet έχει αφήσει ανοιχτό τόσο καιρο το Web Browser Interception το οποίο και καθυστερεί το internet !!!! απαράδεκτο.. με αυτήν την διαδικασία το αφαιρούμε και πλέον το ιντερνετ πάει σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δοκίμασα μια φορά και δεν λειτούργησε, αλλά δεν έκανα το βήμα με το user.ini

μπορείς να μου πείς που το βρίσκω; που το βάζω στην όλη διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το user.ini θεωρητικά δεν το χρειάζεσαι. απλά εκει μέσα θα βρείς το vlan ID. σε μένα ήταν 1102.. και σε άλλους που δοκιμάσαν το ίδιο. λογικά και σε σένα τόσο θα ειναι... σε bridge mode μηπως δεν σε ρωτάει για vlan id ?

 

στο πρώτο βήμα http://192.168.1.254/cgi/wizard/?be=0&l0=-1&l1=-1 βάλε routed PPP βάλε το Admin pass και κάντο bridge μέσα απτο setup_wizard... μια ιδέα λέω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε PPP δουλεύει κανονικά,σε bridge δεν.

μπορώ να το βρώ κάπως το vlan id?

αν σου δουλεύει σε PPP τότε ειναι σωστό. αλλιώς δεν θα είχες internet... για το bridge μπορείς να δείς μήπως βγάλεις καμια άκρη εδώ: 

 

http://forums.modem-help.co.uk/viewtopic.php?t=9243&postdays=0&postorder=asc&start=15&sid=5ca16d6eb7a8366f13593116ddea2724

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...