Προς το περιεχόμενο

XFX PRO750W Modular πρωτες εντυπωσεις μετα απο αγορα


veider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Αγορασα πριν 2 μερες το συγκεκριμένο τροφοδοτικό.Επειδη πολλοί εδω μέσα το προτείνουν αλλα δεν βρηκα καποιον να το εχει και να πει εντυπωσεις είπα να γραψω δυο λογακια.

Το αγόρασα γιατι λανθασμένα πιστευα πως το προβλημα που ειχα προερχοταν απο το παλιο τροφοδοτικό Coolermaster ProM620 modular. ειχα ανοιξει και αντιστοιχο θεμα http://www.insomnia.gr/topic/470226-%CF%84%CE%BF-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%BC%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%89%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5/

 

Δεν είχα προσέξει πως στην μητρικη μου αναβε ledακι που έδειχνε προβλημα στη cpu. Τέλοςπαντων.

 

Η συσκευασια που ήρθε ήταν αρκετα πληρες που προστατευει αρκετα το προιον σε περιπτωσεις κακομεταχειρισης κατα την μεταφορα.

Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι με το τμημα marketing της XFX. Και τι δε γραφουν πανω στο κουτι σχετικά με το προιον τους.

 

Το τοποθετώ στο κουτι (400R της Corsair), χωρις να κανω cable managment απλα για να δω πως και αν δουλευει.

Ειναι παρα πολυ αθορυβο, κρύο και δειχνει στοιβαρη κατασκευή (δινει και 5 χρονια εγγυηση)

Με 3HDD,1SSD ,την 7870GH edition και τον ι5 3570κ σε συχνοτητα λειτουργιας 4,4 παραμένει αθόρυβο και κρυο.

Μια χαρά είμαστε λέω και ξεκινάω να συμμαζευω τα καλώδια.

Εκεί ήρθε η πρώτη κρυάδα. 

ΟΛΑ τα καλώδια είναι αρκετά κοντά σε μήκος πραγμα που σε ταλαιπωρεί.Το 24πινο της μητρικης με χιλια ζορια πήγε πίσω απο το κουτι για να κουμπώσει πανω στο motherbord!

Και έρχεται η ωρα για το 8πινο της μητρικής. Ενα εχω να πω,οι τυποι καταστρεψαν ενα καλο προιον λογο μηκους των καλωδιων.Με τιποτα δεν χωραει να βγει απο πισω,ωστε να παει επανω και να κουμπωσει στη μητρικη!!! προσπαθουσα αλλα ματαια. Παρακατω θα δειτε και φωτογραφιες.

Ενα αλλο θεμα σε σχεση με το προηγουμενο τροφοδοτικο που ειχα, ειναι και η ποιοτητα των καλωδιων.

Περα απο το μηκος τους,δεν ειναι ευκαμπτα καθολου σε σημειο που για τους δισκους για να κλεισει το κουτι φοβηθηκα πως θα σπασουν!!(αυτη την αισθηση μου εδειχναν)

 

τελικό συμπερασμα : Εχει 5 χρονια εγγυηση ,ειναι αθορυβο και κρυο. Αν δεν ειχε το θεμα με το μηκος και την ποιοτητα των καλωδιων θα του εβαζα  αριστα.

post-105456-0-69890600-1358079836_thumb.jpg

post-105456-0-13822300-1358079849_thumb.jpg

post-105456-0-12876700-1358079861_thumb.jpg

post-105456-0-93059500-1358079873_thumb.jpg

post-105456-0-68691100-1358079886_thumb.jpg

post-105456-0-56242600-1358079899_thumb.jpg

post-105456-0-11128900-1358079912_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το θεμα αυτο το συναντησα και εγω στο δικο μου pro 550w. Για να ριξουν το κοστος μαλλον μπηκανε σε αυτο το θεμα με το μηκος που να σου φτανει ίσα ίσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην φαινεται τεντομενο to 8pino  βγαλe καρτα γραφικων και περασε το απτο pci express

 Το δοκιμασα και αυτο,αλλα παλι ΔΕΝ φτανει. Αρχιζω να κλαιω τα λεφτα για το κουτι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλωσε το και στειλτους e-mail ζητωντας τους να σε καταννοησουν και να στειλουν μακρυτερα καλωδια.
Μπορεις να το κανεις και απο την σελιδα τους στο Facebook με μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει ο GothmogGr γίνεται σίγουρα, απλά θα χρειαστεί μάλλον να βγάλεις την MB. Ή με προσοχή να ξεβιδώσεις την μια σειρά από βίδες στο τέλος της ΜΒ και να σύρεις από το πλάι.

 

Κάνε και register στο site αν δεν έκανες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σχεδον το ιδιο θεματακι με την 8πινη ξερει κανεις αν υπαρχει καμια προεκταση?

VoltStorm ATX12V 8Pin to 4+4Pin

BitFenix ATX 8-Pin Red/Black

BitFenix ATX 8-Pin  White/White

BitFenix ATX 8-Pin Blue/Black

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει υπαρχουν και προεκτασεις απλα ειναι εξτρα κοστος.

 

To κοστος είναι το λιγοτερο.Και δεν εννοω πως ειμαι κανενας λεφτας που τα εχω και περισευουν, απλα ειναι το ξενερωμα. Και η τιμη που πουλιεται (111 ευρω) δεν ειναι και λιγα.

 

Απλα συγκρινω με την ποιοτητα και το μηκος των καλωδιων που ειχα με το Coolermaster και ειναι η μερα με τη νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα συγκρινω με την ποιοτητα και το μηκος των καλωδιων που ειχα με το Coolermaster και ειναι η μερα με τη νυχτα

Την ποιότητα άστην κατά μέρους. Πλέον μάλλον έτσι θα αρχίσουν να τα βγάζουν όλα τα καλώδια και προφανώς κάτι θα ξέρουν. Δες το κορυφαίο ίσως τροφοδοτικό που κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή, από την Corsair που φημίζεται και για την καλωδίωση της (Corsair AX-860i-digital):

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Corsair/AX860i/3.html  -> click me pic 1

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=317  -> click me pic 2

Και τα PCIE που έχουν sleeve απ' έξω, μέσα έτσι είναι. Κοινώς κακά μαντάτα για τους οπαδούς του sleeving

 

Το μήκος είναι άλλη υπόθεση. Και sorry αν ακουστεί κάπως, αλλά τα 110 ευρώ για ένα modular τροφοδοτικό 750W αυτής της αξίας δεν είναι πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...