Προς το περιεχόμενο

Malls: συμφέρουν/αντιπροσωπεύουν τη μέση ελληνική οικογένεια/μέσο έλληνα;


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας μια διαφωνία με εναν συμφορουμίτη, με προέτρεψε να ανοιξω θέμα για να δούμε τι πιστευετε για τα malls.

 

Συμφερουν, είναι δλδ οικονομικότερα για μια μέση ελληνική οικογένεια ή για έναν μέσο έλληνα που συντηρείται και μενει μόνος του, να ψωνίζει απο malls,αντί πχ απο τα συνοικιακά καταστήματα;;;

 

Εκτος του οτι εξοικονομείται χρόνος απο το να αγοράζει καποιος απο malls, εξοικονομει και χρήματα;;;;

 

Ειναι πιο φθηνά ή πιο ακριβά απο τα συνοικιακά καταστήματα, οχι μόνο οσον αφορά το ρουχισμό αλλά και το φαΐ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαφορά μεγάλη στις τιμές δεν έχω δει. Βέβαια πηγαίνω και σπάνια σε mall αλλά όποτε πηγαίνω δεν παρατηρώ καμιά τεράστια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα και οχι, τα mall μονο φθηνα δεν μπορουν να χαρακτηριστουν. Μπορει (ίσως) να υπαρχουν ορισμενες ευκαιριες αλλα ειναι πολυ σπανιες και πολυ λιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι περισσοτερες αλυσιδες εχουν σχεδον παντου τις ιδιες τιμες...-εκτος φαγητου-

μεσα στα mall υπαρχουν ακομη και super markets.δεν νομιζω να εχουν διαφορετικες τιμες.

το mcarthur νομιζω εχει ανοιξει σαν εκπτωτικο.αλλα οι εκπτωσεις ειναι σε προιοντα που ειχαν μεγαλο στοκ ή σε περσινη collection.

το μεγαλο ατου που εχουν και τα προτιμανε και στο εξωτερικο ειναι η προσβαση.οι πελατες παιρνουν  τραμ,μετρο,αυτοκινητο και τα κανουν ολα σε ενα κτηριο...καφε,ποτο,cinema,playground,ψωνια με δωρεαν παρκινγκ

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αλλά τα προτιμάτε;

Δλδ λέτε θα παω να ψωνίσω στο ταδε mall και μετα να κατσω να φάω, ή θα προτιμησετε να κανετε μια γυρα το κεντρο με ποδια/αυτοκινητο/κάτι άλλο και να φάτε μετά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, αλλά τα προτιμάτε;

Δλδ λέτε θα παω να ψωνίσω στο ταδε mall και μετα να κατσω να φάω, ή θα προτιμησετε να κανετε μια γυρα το κεντρο με ποδια/αυτοκινητο/κάτι άλλο και να φάτε μετά ή όχι;

Εγώ προσωπικά το δεύτερο. Γενικά τα mall που γίνεται πανζουρλισμός θέλω να τα αποφεύγω. Χίλιες φορές να ακούω τα αυτοκίνητα από την παραλιακή καθώς τρώω, παρά να έχω δύο χιλιάδες άτομα πάνω από το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα που μενεις...

αν καλυπτεσαι απο τα γυρω μαγαζια και το παρκινγκ λογικα δεν πας συχνα στα mall

----------------------

γιατι δεν μας γραφεις τις αποψεις που χατε στο vs?!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βαση ειναι λαθος.

τα παντα ειναι πιο ακριβα στην ελλαδα.

 

επισης

για να βρειτε κατι οπως, "diamonds in the rough", χρειαζεται ψαξιμο παντου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

----------------------

γιατι δεν μας γραφεις τις αποψεις που χατε στο vs?!

Καλώς!

 

Θα αναφέρω τι ισχυει με μένα.

Μένω σε περιοχή αρκετά προαστική δλδ δεν εχει δικια της αγορά μεγάλη(πχ πλατεία) και ουτε πολυ κινηση απο αυτοκινητα για να προτιμησουν το μερος για διασκεδαση, πχ καφες,φαγητό.

 

Ειμαι ομως σε αποσταση 15 λετπων στο mediterannean cosmos και απο τοτε που εχει ανοιξει με εξυπηρετει παρα πολύ καθως παλιοτερα για ψωνια κατεβαινα κέντρο, ψαχνε για παρκαρισμα κλπ κλπ. Συνεπως το προτιμω και με βολευει παρα πολύ.

 

Οσον αφορα τις τιμες δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη καθως και παλαιοτερα ψωνιζα απο πολυκαταστηματα τυπου H&M, stradivarius, zara κλπ κλπ αλλά πιστευω πως ειναι αρκετα προσιτές. Στο φαγητο ομως δεν ειναι καθόλου.

 

Η διαφωνια μας ξεκινησε απο το οτι δε του αρεσαν 2 καφετεριες λιγο πιο κυριλάτες, μια στο cosmos και μια στο κέντρο και υποστηριζε οτι ο κοσμος που ψωνιζει και συχναζει εκει(στα malls και σε πιο κυριλάτα μαγαζιά) δεν ειναι ο "μεροκαματιαρης" έλληνας αλλά ο πιο large-ας πουμε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς!

 

Θα αναφέρω τι ισχυει με μένα.

Μένω σε περιοχή αρκετά προαστική δλδ δεν εχει δικια της αγορά μεγάλη(πχ πλατεία) και ουτε πολυ κινηση απο αυτοκινητα για να προτιμησουν το μερος για διασκεδαση, πχ καφες,φαγητό.

 

Ειμαι ομως σε αποσταση 15 λετπων στο mediterannean cosmos και απο τοτε που εχει ανοιξει με εξυπηρετει παρα πολύ καθως παλιοτερα για ψωνια κατεβαινα κέντρο, ψαχνε για παρκαρισμα κλπ κλπ. Συνεπως το προτιμω και με βολευει παρα πολύ.

 

Οσον αφορα τις τιμες δεν μπορω να ειμαι αντικειμενικη καθως και παλαιοτερα ψωνιζα απο πολυκαταστηματα τυπου H&M, stradivarius, zara κλπ κλπ αλλά πιστευω πως ειναι αρκετα προσιτές. Στο φαγητο ομως δεν ειναι καθόλου.

 

Η διαφωνια μας ξεκινησε απο το οτι δε του αρεσαν 2 καφετεριες λιγο πιο κυριλάτες, μια στο cosmos και μια στο κέντρο και υποστηριζε οτι ο κοσμος που ψωνιζει και συχναζει εκει(στα malls και σε πιο κυριλάτα μαγαζιά) δεν ειναι ο "μεροκαματιαρης" έλληνας αλλά ο πιο large-ας πουμε....

Εντάξει, εσένα εκεί που είσαι σε εξυπηρετεί. Και να πληρώσεις το ρούχο λίγο πιο ακριβά, το γλυτώνεις από την βενζίνη που θα πλήρωνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ mallάρω που και που, αλλά με χαλάει τελικά... με πιάνει μια μελαγχολία που βλέπω μανάδες με πιτσιρίκια να τα βγάζουν βόλτα στο mall.

Πήγαινε βρε τσόκαρο το παιδάκι σε μια παιδική παράσταση. Κάτσε πες του μια ιστορία. Φέρε άλλα παιδάκια στο σπίτι να το κάνουνε μουνί... βάλ' το να κάνει κάτι δημιουργικό.




Είναι ανάγκη οι πρώτες εικόνες του (a.k.a οι παιδικές του αναμνήσεις) να είναι κατανάλωση και πλαστικές τηγανιτές πατάτες;  :-(

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο για παπασωτηριου , πλαισιο , village όπου συνήθως θα πάω και για τα τρία αρα όχι για καθαρή βόλτα  (αφού δεν πάω συνέχεια συνεμα απλος βολεύουν ) (αντε και για καμια αγορά ) , έχουν κλείσει και αρκετά καταστήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...