Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο antivirus προτιμάτε; 14/01/13 – 30/06/2013


alexzzz

Ποιο antivirus προτιμάτε; 14/01/13 – 30/06/2012  

321 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο antivirus προτιμάτε;

    • avast!
    • AVG Anti-Virus
    • Avira AntiVir
    • BitDefender
    • ClamAV / ClamWin
    • Comodo Antivirus
    • Microsoft Security Essentials
    • PC Tools AntiVirus
      0
    • F-Secure Anti-Virus
    • G Data AntiVirus
    • Kaspersky Anti-Virus
    • McAfee AntiVirus Plus
    • ESET NOD32 Antivirus
    • Norton AntiVirus
    • Panda Antivirus Pro
    • Trend Micro Titanium AntiVirus Plus
      0
    • Άλλο (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)
    • Κανένα (παρακαλώ διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μακράν όμως, ότι πιο ελαφρύ έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα(norton, karpesky, panda, vipre, avg & avast) 

 

επίσης οι λιγότερες λανθασμένες αναφορές και η πιο γρήγορη σάρωση συστήματος από τα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακράν όμως, ότι πιο ελαφρύ έχω δοκιμάσει μέχρι σήμερα(norton, karpesky, panda, vipre, avg & avast) 

 

επίσης οι λιγότερες λανθασμένες αναφορές και η πιο γρήγορη σάρωση συστήματος από τα παραπάνω.

 

Με τη χειρότερη ανίχνευση και με τις περισσότερες λάθος αναφορές σύμφωνα με τα τελευταία tests. Με 80% δεν πάει πουθενά...

 

http://av-comparatives.org/images/docs/avc_fdt_201209_en.pdf

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα του poll, αυτή τη περίοδο δοκιμάζω το kingsoft antivirus 2012 που είναι free και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τις επιδόσεις του. Έχει ενα feature που δύσκολα βρίσκεις σε free antivirus. To vulnerability fix που στην ουσία βρίσκει τρύπες στο λειτουργικό και τις διορθώνει, είναι αρκετά χρήσιμο. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω ότι έχει είναι: ο λίγο μεγαλύτερος αριθμος λανθασμένων αναφορών σε σχέση με το μέσο όρο των υπόλοιπων anti-virus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη χειρότερη ανίχνευση και με τις περισσότερες λάθος αναφορές σύμφωνα με τα τελευταία tests. Με 80% δεν πάει πουθενά...

 

http://av-comparatives.org/images/docs/avc_fdt_201209_en.pdf

 

Για να απαντήσω και στο ερώτημα του poll, αυτή τη περίοδο δοκιμάζω το kingsoft antivirus 2012 που είναι free και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τις επιδόσεις του. Έχει ενα feature που δύσκολα βρίσκεις σε free antivirus. To vulnerability fix που στην ουσία βρίσκει τρύπες στο λειτουργικό και τις διορθώνει, είναι αρκετά χρήσιμο. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω ότι έχει είναι: ο λίγο μεγαλύτερος αριθμος λανθασμένων αναφορών σε σχέση με το μέσο όρο των υπόλοιπων anti-virus.

 

Γιατί κοιτάς το file detection test και όχι το real world testing:

http://chart.av-comparatives.org/chart1.php

Θα προσέξεις πως το μειονέκτημά του είναι οτι έχει πολλές user dependent αποφάσεις που δεν μπορεί να τις πάρει μόνο του γιατί τότε τα false positives θα έκαναν ζημιά. Αλλά συνολικά η ανίχνευσή του είναι πολύ καλή.

 

Επίσης το av-test κάνει και αυτό real world tests με τελευταία αυτήν:

http://www.av-test.org/en/tests/home-user/windows-7/novdec-2012/

 

Και εκεί τα πάει καλά στη προστασία.

 

Γενικά όμως το βρίσκω πολύ ακριβό. τα άλλα προγράμματα με αυτή τη τιμή είναι πιο έξυπνα, και σε έναν νέο υπολογιστή δεν θα είναι τόσο βαριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Webroot SecureAnywhere δαγκωτό!!!

Πανάλαφρο
Ταχύτατο
Δεν καταναλώνει τίποτα από ram/cpu
Δε με σκοτίζει


Α και να μη ξεχάσω όσον αφορά το AV-comparatives, δήλωσε πως δε θα ξαναπεριλάβει το Webroot στα test διότι η δομή του cloud δε μπορεί να συγκριθεί όμοια με τα κοινά software και θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν ένα νέο τεστ για cloud πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα. Κατεβαζω μετριμενα πραγματα και με ελαχιστη προσοχη δεν πιστευω πως κινδυνευω αμεσα. Αλλωστε εχω να κολισω πολλα χρονια ιο.

Αλλα και να γινει η στραβη και να κολισω τιποτα, ολα τα αρχεια μου βρησκονται σε απομακρισμενο σκληρο, οποτε απλα θα κανω ενα format και ολα θα ειναι οπως πριν! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα. Κατεβαζω μετριμενα πραγματα και με ελαχιστη προσοχη δεν πιστευω πως κινδυνευω αμεσα. Αλλωστε εχω να κολισω πολλα χρονια ιο.

Αλλα και να γινει η στραβη και να κολισω τιποτα, ολα τα αρχεια μου βρησκονται σε απομακρισμενο σκληρο, οποτε απλα θα κανω ενα format και ολα θα ειναι οπως πριν! :D

Και ποιος σου λέει ότι ο ιός δεν έχει μεταφερθεί στον σκληρό με τα αρχεία; Μπορεί να έχει κολλήσει στο mbr του partition ή πολύ απλά σε κάποιο αρχείο του, έτσι όπως καταλαβαίνεις δεν σώζεσαι ούτε με format. Μετά από λίγο καιρό θα το ξανά χρειαστείς. Με ένα απλό antivirus και ένα anti-spyware για να κάνεις ένα scan μία στο τόσο, είσαι καλυμμένος.  Άλλωστε οι ιοί έχουν σχεδιαστεί με τη λογική, να μην καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν και να κάνουν τις εργασίες τους ανενόχλητοι(καταγραφή πλήκτρων που πληκτρολογεί ο χρήστης, παρακολούθηση κίνησης του διαδικτύου κτλ). Όταν όμως γεμίσει με τέτοιους ιούς το καταλαβαίνεις γιατί ο υπολογιστής έχει γίνει απίστευτα βαρύς και μετά είναι ήδη αργά. Ο μόνος λόγος να μην βάλεις anti-virus είναι να έχεις < 1 GB RAM και μονοπύρηνο επεξεργαστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον εξωτερικο αυτο μεταφερω συγκεκριμενα αρχεια, και δεν ειναι μονιμα συνδεδεμενος, επομενος ειναι υπερβολικα δυσκολο να μεταφερθει εκει ο ιος. Και ακομα και αν μεταφερθει, αν ειναι ιος που σκοπο εχει να παρακολουθισει κινισεις κλπ, τιποτα δεν θα πετυχει και ουτε θα μου προκαλεσει καποιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Avast και εγω κλασσικα εδω και 1.5 χρονο.

Δοκιμασα το bit defender το free στο laptop.

Σαν πρωτη εντυπωση δεν μου αρεσε.Μετα μου εσβησε ενα προγραμματακι που σπαει cyta routers και το ξηλωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον εξωτερικο αυτο μεταφερω συγκεκριμενα αρχεια, και δεν ειναι μονιμα συνδεδεμενος, επομενος ειναι υπερβολικα δυσκολο να μεταφερθει εκει ο ιος. Και ακομα και αν μεταφερθει, αν ειναι ιος που σκοπο εχει να παρακολουθισει κινισεις κλπ, τιποτα δεν θα πετυχει και ουτε θα μου προκαλεσει καποιο προβλημα...

 

17037402.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε οτι εχει μεταφερθει ιος. Αφου δεν μου βγαζει προβλημα γιατι να ανησυχω; Και γιατι δεν τον εντοπιζουν τα antivirus των αλλων οταν τους δεινω αρχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα δεν παιζω με την ασφαλεια μου ,ποσο μαλλον των πελατων μου ειδικα αν προκειται για γραφεια ή ατομα που χρησιμοποιουν πολυ τις καρτες τους...και δεν εχουν δει λιγα τα ματια μου .Ακομα και προγραμματα αθωα οπως το "browse to save ads " μπορουν να μεταφερουν τετοιες πληροφοριες σε κακοβουλα χερια και το κακο δεν αργει να γινει . Προσωπικα χρησιμοποιω bitdefender μαζι με malwarebytes με ενεργοποιημενο και παραμετροποιημενο το firewall του πρωτου . Μπορει καποιος να ακολουθησει συγκεκριμενους κανονες στο συστημα του. Ειναι καλυτερο μια εταιρια να εχει καποιον ελεγχο ασφαλειας στο δικτυο της και να "χανει" 100 ευρω το μηνα παρα να γινει μια στραβη ...και να χαθουν 10.000 ευρω . Στα ποιο δυσκολα ειναι η παραμετροποιηση των κανονων των firewall . Επισης προσοχη γιατι κυκλοφορουν πολλοι με προγραμματα τα οποια φερονται και φενονται σαν γνησια πχ skype αλλα ειναι πειραγμενα ,ειχε υπαρξει μαλιστα και μεγαλη απατη σε βαρος εταιριας με τετοιο προγραμμα οπου ο μαγκας εκλεινε δουλειες σε φτηνοτερες τιμες με τους πελατες της εταιριας και μιλαμε για διεθνεις πελατες...και πολλα χρηματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πουμε οτι εχει μεταφερθει ιος. Αφου δεν μου βγαζει προβλημα γιατι να ανησυχω; Και γιατι δεν τον εντοπιζουν τα antivirus των αλλων οταν τους δεινω αρχεια;

 

Νομίζω απάντησα στο πρώτο σου ερώτημα. Όσο αναφορά το δευτέρο ερώτημα: oι ιοi και όλα τα συναφή προγράμματα συνήθως μεταφέρονται σε κανονικά exe αρχεία ή σε αρχεία συστήματος σε πολύ προχωρημένες περιπτώσεις. Άμα τους δίνεις τα αρχεία με φλασάκι (ή ακόμα και με το εξ. σκληρό δίσκο) και δεν έχουν απενεργοποιημένο το autorun στον υπολογιστή τους ,τότε κατα πάσα πιθανότητα τους έχεις ήδη κολλήσει με κάτι. Κολλάνε στο αρχείο autorun.inf (που είναι υπεύθυνο για το μνμ των windows, που σου ζητάει με το που βάλεις φλασάκι ή δίσκο τι να κάνεις) και με το που μεταφερθεί σε άλλον υπολογιστή εκτελούνται αυτόματα και κολλάνε το άλλο PC. Εαν έχουν σοβαρό anti-virus(πχ Kaspersky) θα το εντοπίσει κατευθείαν, αλλιώς καλύτερα να απενεργοποιήσουν το autorun να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Για αυτό πολλά anti-virus( οπως το Avira κ.α) μπλοκάρουν το αρχειο autorun.inf για να μην μπορεί να εκτελεστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ρυθμισεις έχει ο καθενας στο antivirus του, ξερω πολυ καλα ομως οτι ο σκληρος μου περιεχει μονο αρχεια ηχου, εικονας και video, δεν βλεπω λοιπον παρεα με ποιο αρχειο θα "τρυπωσει" ο ιος.

 

Παντος απλα για την ολη συζητηση, θα κατεβασω το security essentials να τον σκαναρω να δουμε αν και τι θα βρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...