Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Δημοσκόπηση web browsers 14/01/13 – 30/04/2013


alexzzz

Δημοσκόπηση web browsers 14/01/13 – 30/04/2013  

249 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιον web browser προτιμάτε;

    • Chrome
      112
    • Chromium ή rebranded παραλλαγές (SRWare Iron, Comodo Dragon κλπ., διευκρινίστε)
      4
    • Firefox ή rebranded παραλλαγές (Iceweasel, Namoroka κλπ., διευκρινίστε ΚΑΙ έκδοση)
      107
    • Internet Explorer (διευκρινίστε έκδοση)
      5
    • Maxthon
      0
    • Opera
      17
    • Safari
      2
    • Άλλον (Διευκρινίστε)
      2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Firefox και απο εμενα παιδια. Τοσα χρονια ημουν με chrome. Εκτος οτι τον εχω σιχαθει, εχει αρχισει να βαραινει σαν browser. Πραγματικα ο firefox, εκει που στην αρχη τον μισουσα επειδη κολλουσε και εκανε τα δικα του με ολες αυτες τις εκδοσεις που βγηκανε με τον καιρο, τωρα ειναι απιστευτος. Firefox 22 εδω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αυτήν την χρονική στιγμή με βολεύει ο opera 15 ,χρησιμοποιώ και τους 3(opera,chrome firefox) ο opera 15 είναι στα windows 8 o πιο γρήγορος από τους 3 αλλά έχει πολύ λίγες επεκτάσεις...έτσι έχω opera και firefox ανοικτούς..τον chrome τον έκανα πέρα μετά από θέματα με το adobe flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

waterfox? ο waterfox εχει μεινει στην εκδοση 18 εδω και μηνες.

γιατι δεν δοκιμαζεις τον Cyberfox, ο οποιος ειναι 64-bit και συνεπης στις ανανεωσεις του;

 

http://sourceforge.net/projects/cyberfox/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ψηφίσει μόνο firefox, αλλά τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ περισσότερο chrome. Καταναλώνει σαφώς περισσότερους πόρους, αλλά δίνει μια πιο snapier αίσθηση στο αργό PC μου. Δοκίμασα και τον νέο Opera, αλλά ουσιαστικά ήταν ένας chrome χωρίς πλήρη συμβατότητα με όλα τα πρόσθετα. Δεν έχω αποφασίσει πάντως τον.... νικητή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox και εγω, μετα απο 1 χρονο χρησης comodo dragon. Φαινεται πιο ελαφρυς και ελαχιστα γρηγοροτερος. Τουλαχιστον στη τελευταια εκδοση που εχω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανακάλυψα γιατί ο Firefox είναι πολύ πιο αργός από τον Chrome και τα παράγωγά του (Opera, Dragon) στο PC μου! Σύμφωνα με το wiki της Mozilla, το G31 δεν υποστηρίζει hardware acceleration! (τέρμα κάτω στο λινκ). Αντίθετα, στο chrome υποστηρίζει κανονικότατα. Δεν ξέρω γιατί πήραν αυτή την απόφαση στη Mozilla παρόλο που δεν είναι αρχαίο το chipset, αλλά ειδικά σε σελίδες τύπου youtube που χρησιμοποιούν πολύ flash είναι σαν να είσαι σε άλλο PC. Με firefox βλέπεις σπαστό βίντεο (το πολύ να δεις 10 sec συνεχόμενα χωρίς να κολλήσει, άμα βάλεις και full screen την έκατσες) με Chrome παίζει άψογα από την αρχή ως το τέλος (και full screen).

Επεξ/σία από tolis_01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

opera 12.16 x64 μέχρι πρόσφατα αλλά έχει αρχισει να μένει πίσω λόγω opera 15 που είναι ένα χάλι
(δεν καταλαβαίνω τι μυαλό κουβαλάνε εκεί στην opera αντί να κρατήσουν όλα τα καλά του παλιου να αλλάξουν μηχανή και στην ουσία να προσφέρουν ακόμα περισσότερα extension αυτοί πηγαν και έβγαλαν κάτι από την αρχή που μέχρι να στρώσει θα πάνε όλοι στον chrome αφου οι διαφορές είναι μικρες σε αποδόσεις)

οπότε πήγα σε firefox nightly x64 
καλά πάει μέχρι τώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...