Προς το περιεχόμενο

ssd sandisk 50 λιρες amazon uk 128 gb ssd


Captain Nemo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 256
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εδω και 2μιση χρονια εχω αυτον:
Intel SSDSA2M080G2GC 80GB X25-M

σε αυτη τη μητρική:
Gigabyte P55A-UD4

 

ο δισκος ειναι SATA2, η μητρική υποστηριζει και SATA3..

 

Με το συγκεκριμενο SanDisk θα αξιζε να τον αλλαξω; ή να περιμενω για κατι καλυτερο με την πτωτική πορεια στις τιμες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά κάποιος ( και πολύ σωστά ) αναφέρθηκε στο ότι αν δεν έχεις ssd ( δηλαδή είσαι με μηχανικό ακόμα όπως εγώ ή έχεις sata 2 παλιό πρώτη γενιά  ) σίγουρα είναι καλύτερος και θα δεις διαφορά πρακτική  αν τώρα έχεις κάποιον άλλο σχετικά καινούργιου με sata3 τότε ρωτήστε καλύτερα την τσέπη σας και αναλόγως πράξτε ( άλλωστε οι διαφορές δεν θα είναι και τόσο τεράστιες απλά είναι ο καταναλωτικός δαίμονας  :devil:  που μας πιάνει και για να λέμε την αλήθεια καμιά φορά τα νούμερα δεν λένε τίποτα παρά μόνο θεωρητικές διαφορές !) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85€ φίλε γράφω για τον crucial οχι τον agility σορρυ αν δεν ηταν απολυτα κατανοητο, ο agility εχει ελλάδα γυρω στο 103-110€ οπότε απο τα 63€  προκύπτει η διαφορά των 40€ μιλάμε πάντα για άμεση αγορά,  Ο agility του amazon.co.uk έχει γυρω στα 80€ αλλά πάλι με αναμονη μηνών.

 

Εφοσον χρησιμοποιεις την τιμη του Agility στην Ελλαδα νομιζω πως θα επρεπε να τον συγκρινεις με την τιμη του Sandisk παλι απο Ελλαδα, γιατι εδω δεν εχει 63 ευρω, αλλα 100...

Αρα μην συγκρινεις τις 50 λιρες που εχει εξω ο Sandisk με τα 107 ευρω που εχει Ελλαδα ο Agility

 

Δεν ειπα πως τον Agility θα τον παρεις πιο γρηγορα στα χερια σου παντως, αλλα και ετσι να ηταν, και ο Sandisk δεν ειναι αμεσα διαθεσιμος στην τιμη που συζηταμε, ετσι δεν ειναι?

 

Φιλε μου εχεις κανει ενα λαθος επετρεψε μου να σου πω.

 

Το λινκ που παραθετεις απο το review ειναι για τον SanDisk Ultra Solid State Drive 120gb και οχι γιαυτον που αγορασαμε ο οποιος ειναι ο SanDisk Solid State Drive 128gb

 

H διαφορα τους σε επιδοσεις ειναι μεγαλη:

ssd-sdssdp-128g-small.png SanDisk SSD 128GB - Read 490MB/s - Write 350MB/s - SATA 6 Gbits/s

ssd-sdssdh-120g-small.png SanDisk Ultra Solid State Drive 120GB - Read 280MB/s - Write 270MB/s - SATA 3 Gbits/s

 

Δεν αναφερθηκα στα Sequential Read/Writes, αλλα στα random...

Γιατι επομενως μου παραθετεις τα νουμερα σε Seq?

Δες ποσο χαμηλα IOPS εχει το drive :)

Επισης, το λινκ που εχω βαλλει απο την σελιδα του κατασκευαστη, αφορα τον δισκο που συζηταμε και οχι τον Ultra,για δες ξανα...

Για τον δισκο που εχει ο τυπος στο φορουμ της Sandisk, δεν ανοιξα το βιντεο που επισυναπτει, οποτε δεν ειδα οτι αναφεροταν στον Ultra.

 

Σε καθε περιπτωση ομως, ο συγκεκριμενος δισκος, εχει χαμηλα νουμερα σε random εγγραφες, που ειναι και το βασικο που μας ενδιαφερει σε καθημερινη χρηση.Τα sequential τα πιανεις μονο σε μεταφορες μεγαλων αρχειων απο και προς το drive, κατι που δεν κανουμε συχνα κατα κανονα στο drive που εχουμε το λειτουργικο μας.

 

Μην συγκρηνετε τα drives με βαση τις σειριακες εγγραφες, γιατι αυτο θα ειχε νοημα εφοσον ο δισκος προοριζοταν για αποθηκευτικο χωρο.Το λειτουργικο, καθως και τα προγραμματα κτλ, που χρησημοποιουμε σε καθημερινη χρηση στον υπολογιστη μας κανουν εγγραφες πολυ μικρων αρχειων και αυτο ειναι το σημαντικο στοιχειο για τις επιδοσεις του drive σε καθημερινη χρηση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον χρησιμοποιεις την τιμη του Agility στην Ελλαδα νομιζω πως θα επρεπε να τον συγκρινεις με την τιμη του Sandisk παλι απο Ελλαδα, γιατι εδω δεν εχει 63 ευρω, αλλα 100...

Αρα μην συγκρινεις τις 50 λιρες που εχει εξω ο Sandisk με τα 107 ευρω που εχει Ελλαδα ο Agility

 

Δεν ειπα πως τον Agility θα τον παρεις πιο γρηγορα στα χερια σου παντως, αλλα και ετσι να ηταν, και ο Sandisk δεν ειναι αμεσα διαθεσιμος στην τιμη που συζηταμε, ετσι δεν ειναι?

 

 

Δεν αναφερθηκα στα Sequential Read/Writes, αλλα στα random...

Γιατι επομενως μου παραθετεις τα νουμερα σε Seq?

Δες ποσο χαμηλα IOPS εχει το drive :)

Επισης, το λινκ που εχω βαλλει απο την σελιδα του κατασκευαστη, αφορα τον δισκο που συζηταμε και οχι τον Ultra,για δες ξανα...

Για τον δισκο που εχει ο τυπος στο φορουμ της Sandisk, δεν ανοιξα το βιντεο που επισυναπτει, οποτε δεν ειδα οτι αναφεροταν στον Ultra.

 

Σε καθε περιπτωση ομως, ο συγκεκριμενος δισκος, εχει χαμηλα νουμερα σε random εγγραφες, που ειναι και το βασικο που μας ενδιαφερει σε καθημερινη χρηση.Τα sequential τα πιανεις μονο σε μεταφορες μεγαλων αρχειων απο και προς το drive, κατι που δεν κανουμε συχνα κατα κανονα στο drive που εχουμε το λειτουργικο μας.

 

Μην συγκρηνετε τα drives με βαση τις σειριακες εγγραφες, γιατι αυτο θα ειχε νοημα εφοσον ο δισκος προοριζοταν για αποθηκευτικο χωρο.Το λειτουργικο, καθως και τα προγραμματα κτλ, που χρησημοποιουμε σε καθημερινη χρηση στον υπολογιστη μας κανουν εγγραφες πολυ μικρων αρχειων και αυτο ειναι το σημαντικο στοιχειο για τις επιδοσεις του drive σε καθημερινη χρηση ;)

 

Οκ δεκτα ολα αυτα αλλα εντελως φιλικα οταν παραθετεις λινκ με σχολια κατοχων ενος προιοντος καλο ειναι να τσεκαρεις για πιο προιον μιλανε και θαβουνε η επαινουν.

Επισης οταν με το καλο παραλαβω θα κανω τεστακι με τον velociraptor που εχω και θα ενημερωσω ποιος σε random εγγραφες ειναι χειροτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επισης οταν με το καλο παραλαβω θα κανω τεστακι με τον velociraptor που εχω και θα ενημερωσω ποιος σε random εγγραφες ειναι χειροτερος.

 

Ε καλα αυτο ελειπε να βρεθει ssd που να εχει χειροτερο access time, 4Κ speeds και iops απο σκληρο δισκο!!! Μην αγχωνεσαι οποιοσδηποτε σσδ νικαει, το "αγνωστο" που θα μετρησεις  ειναι η διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ε έρχεται.... χαχααχα ο δίσκος φεύγει 26 Ιανουαρίου από amazon θα τον έχουμε σύντομα κοντά μας.

 

Πήρες μήνυμα; γιατί στην παραγγελία μου εξακουλουθεί να λέει από 8.3-15.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και μένα email:

Hello,

 

We are pleased to report that the following item will dispatch sooner than expected:

 

"SanDisk 128GB 2.5 inch Solid State Drive"

Previous estimated arrival date: March 11 2013 - April 26 2013

New estimated arrival date: February 01 2013 - February 04 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We are pleased to report that the following item will dispatch sooner than expected:

   

   "SanDisk 128GB 2.5 inch Solid State Drive"

    Previous estimated arrival date: March 11 2013 - April 26 2013

    New estimated arrival date: February 01 2013 - February 04 2013

 

Μεσα στις παραγγελιες μου λεει :

Dispatch Estimate Saturday 26 Jan 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ mail δεν πήρα ακόμη αλλά βλέπω πως έχει αλλάξει το estimate και σε εμένα για τις 26 του μηνός. Το πρωί που είχα δει ακόμη για Μάρτη έλεγε.

 

Μάλιστα λοιπόν, το Αμαζον πιστό στην παράδοση του να εξυπηρετεί αρκετά νωρίτερα από τις αρχικές εκτιμήσεις. Όπως είχα πει και μερικές σελίδες πριν, μέσα Φλεβάρη θα τον έχουμε :)

 

edit: Α, καταφωνή, ήρθε και το mail :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...