Προς το περιεχόμενο

Αγορα iphone 4s απο Αμερικη ερωτηση για αποφυγη τελωνειου


odysseas11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει πως μπορω να αποφυγω το τελωνειο καθοτι αγορασε ενας φιλος μου που μενει Αμερικη ενα iphone 4s και θελει να μου το στειλει αλλα απ οτι ειδα αν το στειλει με ACS ή UPS θα περασει απο τελωνειο και θα με ξεπαραδιασουν.

Ακουσα οτι αν το στειλει σαν απλο δεμα και registered delivery=συστημενο δλδ (για να μην κλαπει) δεν θα εχω προβλημα τελωνειου.

Παρακαλω πολυ οποιος ξερει ας μου τι μπορω να κανω.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε δέμα από τρίτες χώρες που έρχεται με courier κάνει στάση στο τελωνείο.

Εκεί τα πράγματα είναι πολύπλοκα γιατί εάν το δέμα έχει σταλεί από κατάστημα, πρέπει να αναγράφει το κόστος και τα μεταφορικά του και στο συνολικό ποσό υπολογίζονται τα διάφορα έξοδα κλπ

Εάν στο στείλει ως μεταχειρισμένο και δώρο, είναι ενδεχόμενο να μην επιβαρυνθεί με έξοδα, ΦΠΑ και πολύ περισσότερο με δασμό, εάν ο τελώνης ... δεν έχει τσακωθεί εκείνη τη μέρα με τη γυναίκα του. Στην αντίθετη περίπτωση, μπορεί να ανοίξει το δέμα και, διαπιστώνοντας ότι είναι καινούργιο κλπ, να επιβάλει ότι αυστηρότερο μπορεί (όχι ότι του επιτρέπει ο νόμος).

 

Προσωπικά, δεν θα διακινδύνευα αυτή την αποστολή με αυτούς τους τρόπους και θα επέλεγα τη λύση να το φέρει κάποιος γνωστός, εάν αυτό γίνεται.

 

ΥΓ. Είσαι σίγουρος ότι το iPhone που αγόρασε είναι ελεύθερο και όχι δεσμευμένο με κάποια τηλεφωνική εταιρεία;

Θα μπορεί να λειτουργήσει με ελληνικές κάρτες sim;

Έχουν γραφτεί, βέβαια, πολλά για το θέμα αυτό και πρέπει να το ψάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Ναι το κινητο ειναι factory unlocked.

Γινεται να το στειλει σαν απλο δεμα απο ταχυδρομειο και να μην περασει τελωνειο?

Αν δε γινεται αυτο τοτε αν το στειλει σαν μεταχειρισμενο και δωρο ακομα ακομα να λεει οτι ειναι και χαλασμενο(φυσικα θα το στειλει χωρις συσκευασια) τοτε μπορει να αν παει τελωνειο να την γλυτωσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή παρακολουθούσα τα threads του myphone, για τη διαθεσιμότητα του Nexus4 και την αποστολή συσκευών από την Αμερική στην Ελλάδα, αρκετοί χρήστες έγραψαν ότι σε όλους οι γνωστοί τους τους έστειλαν τα δέματα με ταχυδρομειο (USPS) και δεν πέρασε σε κανέναν τελωνείο. Πλέον όλοι έχουν στα χέρια τους τις συσκευές.

Από τη στιγμή που έχεις εκεί τον φίλο σου, πες του να ρωτήσει σχετικά με την USPS. Ή ίσως μπορεί και να το γνωρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση manost.Θα μιλησω με το φιλαρακι μου και θα του το πω.Ελπιζω να ισχυει ακομα.

Μια ερωτηση ομως, στο δεμα επανω γραφανε κατι π.χ. δωρο κλπ?



Επισης αν καταφερω και το περασω ετσι τοτε οποιος ενδιαφερεται θα μπορω να του φερω iphone 4s με 320-350 ευρω μεταχειρισμενο και φυσικα ξεκλειδωτο για ολα τα δικτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με usps δεν περνάς τελωνείο. 100% δεν θα στο εγγυηθεί κανένας, αλλά εγώ έχω φέρει πολλές φορές πράγματα από αμερική με εταιρίες που έστελναν usps και δεν πλήρωσα καμία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...