Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S IV με οθόνη 5' ιντσών και ανάλυση 1080p ;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι θεμα μαρκετινγκ φιλε μου.Εχει να κανει με το οτι ενα μεγαλο μεριδιο καταναλωτων εχει ως προτεραιοτητα την μεγαλη οθονη και οι γνωμες τους επηρεαζουν τις κατασκευαστριες εταιριες. Οταν βλεπεις οτι το galaxy note,note 2,s2,s3,google nexus κλπ κλπ πουλανε σαν ζεστο ψωμι τοτε γιατι να μην παρουσιαζει τετοιες συσκευες οι εκαστωτε εταιρια? Και οποιος θελει ας τις παρει...

Στην Ελλαδα παντως, ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο να δω ενα απο τα παραπανω, ακομα και το s2. Πιο πολλα windows phone εχω δει να σου πω την αληθεια...Εκτος αν κανουν θραυση στις εφηβικες ηλικιες. Το ιδιο πιστευω γινεται Ευρωπη και Αμερικη. Εκτος και αν πουλανε Κορεα, Ιαπωνια Κινα. Στην Ελλαδα μονο το iphone πουλιεται σαν ζεστο ψωμι (αντε και φθηνα xperia, galaxy). Οι εταιρειες σιγουρα δεν επηρεαζονται απο τους καταναλωτες, ο κυριος λογος αυξησης μεγεθους ειναι η προσπαθεια να χτυπησουν το iphone (ειναι ο μονος τροπος για να φανει ανεπαρκες) καθως ειναι το μονο το οποιο δεν εχει (και καλως δεν το εχει). Αρα τι πιο φυσικο απο ταν δημιουργηθει μια νεα κατηγορια, που θα παιζουν μονοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ disqualified

 

Το post σου είναι γεμάτο εικασίες.Το iphone έχει ξεπεραστεί και βάση της μειωμένης ζήτησης του σε παγκόσμιο επίπεδο χωλαίνει να προφτάσει την εξέλιξη της τεχνολογίας.

 

Κοινώς,ο λόγος της αύξησης των ιντσών δεν συσχετίζεται με το iphone επ'ουδενί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα παντως, ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο να δω ενα απο τα παραπανω, ακομα και το s2. Πιο πολλα windows phone εχω δει να σου πω την αληθεια...Εκτος αν κανουν θραυση στις εφηβικες ηλικιες. Το ιδιο πιστευω γινεται Ευρωπη και Αμερικη.

Στην Αμερικη παντως, κανουν θραυση τα κινητα πανω απο 4".

http://techcrunch.com/2012/09/03/android-smartphone-sales-led-by-big-screens-are-growing-everywhere-except-in-the-u-s-kantar/

 

Σκεψου οτι περιπου το 1/3 των προσφατων πωλησεων android κινητων ηταν κινητα με οθονη πανω απο 4.5", ποσοστο που θα ηταν μεγαλυτερο αν συμπεριλαμβανοταν και τα κινητα με 4.3".

Of all the Android devices that have been sold in the last three months, nearly one-third (29%) of them had a screen size of over 4.5 inches

 

 

Τελος, τα windows phone εχουν παει ψιλοαπατα και στην Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι άλλες ιντσες. Οι πολυ μεγάλες οθόνες ειναι για τα tablet - phablet. τα smartphone πρεπει να μείνουνε το πολυ στα επιπεδα του SII το οποιο έχω. Εκτός κι αν βγάλουνε S4 mini οπότε αλλάζει το πράμα αν και μπερδεύεται περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη παντως, κανουν θραυση τα κινητα πανω απο 4".

http://techcrunch.com/2012/09/03/android-smartphone-sales-led-by-big-screens-are-growing-everywhere-except-in-the-u-s-kantar/

 

Σκεψου οτι περιπου το 1/3 των προσφατων πωλησεων android κινητων ηταν κινητα με οθονη πανω απο 4.5", ποσοστο που θα ηταν μεγαλυτερο αν συμπεριλαμβανοταν και τα κινητα με 4.3".

 

 

Τελος, τα windows phone εχουν παει ψιλοαπατα και στην Ελλαδα.

Το αρθρο που παραθετεις λεει για την Αμερικη αυτο που λεω κι εγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερικη παντως, κανουν θραυση τα κινητα πανω απο 4".

http://techcrunch.com/2012/09/03/android-smartphone-sales-led-by-big-screens-are-growing-everywhere-except-in-the-u-s-kantar/

 

Σκεψου οτι περιπου το 1/3 των προσφατων πωλησεων android κινητων ηταν κινητα με οθονη πανω απο 4.5", ποσοστο που θα ηταν μεγαλυτερο αν συμπεριλαμβανοταν και τα κινητα με 4.3".

Συγνώμη αλλά τι άλλο να πάρεις αφού δεν σου δύνονται επιλογές. Θέλεις κάτι "καλό" σε λίγες ιντσες και απλα δεν υπάρχει. Σήμερα μονο τοα (αποσυρώμενο) XPERIA Sole (sola) μπορώ να σκεφτώ σε 3.7'' wide με καλή ανάλυση. Θέλεις καλύτερη κάμερα και πρέπει να πάς αναγκαστικά σε >4.3''.  Αλλιώς πας σε παλαιότερα ξεχασμένα 2.Χ androids που αν τα βρεις πλέον.

 

Άρα λοιπόν και στην ελλάδα θα αυξηθούν οι πωλήσεις >4' τηλεφώνων.Εν μέρει λόγω ζήτησης (υπαρχουν και αυτοί που θέλουν μέγεθος) και εν μέρει από "ανάγκη" καθώς οι εταιρίες εγκατέλειψαν τις μικρές ιντσες (με καλά χαρακτηριστικά, δεν μιλάω για tipo, Y). 

 

Και έχω και άλλα παραδείγματα που δεν βρίσκεις να αγοράσεις.

 

Το πιο καλό έξυπνο κινητό για μηνύματα ήταν τον se xperia mini (3.2'' 4:3 οθόνη). Που είναι ο αντικαταστατης του? Μια ολόκληρη κατηγορία (slide qwerty) έχει εγκαταλειφθεί από τους κατασκευαστές και ενώ εγώ μπορώ να δώ ζήτηση (στην Ελλάδα τουλάχιστον).

 

Υ.Γ. Το ίδιο έπαθαν και τα "απλά" slideup phones. Σήμερα ένα μοντέλο βγάζει η Samsung και ένα η Nokia (άντε 2) και ας ήταν ομολογουμένως το πιο πετυχημένο σχέδιο απλού κινητού (μην μου πείτε ότι σκέφτεστε τίποτα πιο εύχρηστο σε απλό τηλέφωνο) αποτέλεσμα προόδου και εξέλιξης. 

 

ΟΧΙ 5'' ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις κάτι "καλό" σε λίγες ιντσες και απλα δεν υπάρχει. 

 

 

Δηλαδή τι μπορεί να χρειάζεσαι 8πύρηνους επεξεργαστές σε λίγες ίντσες,για πες μου..

 

Μιλάμε για high end πολυεργαλεία,ποια θα μπορούσε να είναι η εφαρμογή τους σε 3.5'?Επειδή ανέφερες κάτι tipo κλπ,δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να κάνεις browsing σε τέτοιο τηλέφωνο..και 4 μάτια να έχεις δεν τα βγάζεις πέρα.

 

Από τη στιγμή που μιλάμε για τόσο ισχυρά μηχανήματα λοιπόν,οι αντίστοιχες ίντσες είναι μονόδρομος.Φυσικά από την αγορά δεν έχουν εξαλειφθεί τα entry level smartphones,όπου κ φορητότητα έχουν κ το μηνυματάκι σου το στέλνεις και να μπεις να δεις το πάμε στοίχημα..

 

Ε αν οι απαιτήσεις σου είναι αυτές,προφανώς δεν θα πας στις τεχνολογικές ναυαρχίδες όπως το s4 που ουσιαστικά είναι overkill.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλαδα παντως, ειναι εξαιρετικα σπανιο φαινομενο να δω ενα απο τα παραπανω, ακομα και το s2. Πιο πολλα windows phone εχω δει να σου πω την αληθεια...Εκτος αν κανουν θραυση στις εφηβικες ηλικιες. Το ιδιο πιστευω γινεται Ευρωπη και Αμερικη. Εκτος και αν πουλανε Κορεα, Ιαπωνια Κινα. Στην Ελλαδα μονο το iphone πουλιεται σαν ζεστο ψωμι (αντε και φθηνα xperia, galaxy). Οι εταιρειες σιγουρα δεν επηρεαζονται απο τους καταναλωτες, ο κυριος λογος αυξησης μεγεθους ειναι η προσπαθεια να χτυπησουν το iphone (ειναι ο μονος τροπος για να φανει ανεπαρκες) καθως ειναι το μονο το οποιο δεν εχει (και καλως δεν το εχει). Αρα τι πιο φυσικο απο ταν δημιουργηθει μια νεα κατηγορια, που θα παιζουν μονοι τους

Ισχύει για την Ελλάδα.Πάντως ακόμα Windows Phone δεν έχω δει πουθενά.Μόνο android και iPhone.

Αλλά αυτό δεν ισχύει και έξω.Στην Αγγλία 3 κινητά έβλεπα μόνο,τα χριστούγεννα.Άπειρα iPhone 4/4s/5,Πολλά Galaxy S3 και πολύ σπάνια το μάτι μου έπαιρνε κανένα Note.Γενικά μην παίρνετε παράδειγμα την Ελλάδα για να δείτε τις συνήθειες του έξω κόσμου.Πχ. Εδώ τα Sony Ericsson μεσουρανούν,ενώ έξω το ποσοστό είναι πολύ μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πιστεψε το. Κατοχοι Note 2, S3 κτλ αναμεσα μας. Απλα στην Ελλαδα της κρισης ως ποσοστο ετσι κι αλλιως τα premium κινητα ειναι η μειοψηφία. Για τα WP ειλικρινα δεν εχω δει ουτε ενα.

 

Τωρα για να επανελθω στο θεμα του μεγεθους οπως πολυ καλα ειπε και ενας φίλος παραπανω τα high end smartphones επιβάλλεται να εχουν μεγαλες οθονες για να αξιοποιουν πληρως τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους πχ πυρηνες κτλ. Αλλιως η ολη εμπειρία χρησης (internet, media, games, email, ανοιγμα αρχειων δουλειας κτλ) απλα υποβαθμίζεται.

 

Αρα εδω το ερωτημα ειναι τι θελει κανεις; Φορητοτητα ή εμπειρια χρησης smartphone; Φυσικα για οσους ζητουν κατι ενδιάμεσο παντα θα υπαρχουν και οι mid range επιλογες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Meraklis56

 

Αυτο ελειπε να μην βλεπαμε android, ειναι πρακτικα αδυνατον. Σαφως και δεν παιρνω ως θεωρημα τι βλεπω στην Ελλαδα για να δω τι γινεται σε αλλες χωρες δεν διαφωνω φυσικα μαζι σου. Ειπα τι βλεπω στην Ελλαδα το οποιο φυσικα ερχεται σε μεγαλη αρμονια οσων αφορα το iphone. Διαφορες ομως με την Αγγλια οπως λες δεν βλεπω και τραγικες. Απειρα Iphone και γενικα πασης φυσεως android. Δεν ειπα οτι οι δρομοι εχουν γεμισει με WP αλλα πως εχω δει περισσοτερα απο οτι note ή galaxy S3. ΕΙναι σαφες πως στην Αγγλια θα δεις περισσοτερα high end κινητα

 

 

Παιδια πιστεψε το. Κατοχοι Note 2, S3 κτλ αναμεσα μας. Απλα στην Ελλαδα της κρισης ως ποσοστο ετσι κι αλλιως τα premium κινητα ειναι η μειοψηφία. Για τα WP ειλικρινα δεν εχω δει ουτε ενα. Τωρα για να επανελθω στο θεμα του μεγεθους οπως πολυ καλα ειπε και ενας φίλος παραπανω τα high end smartphones επιβάλλεται να εχουν μεγαλες οθονες για να αξιοποιουν πληρως τα υπολοιπα χαρακτηριστικα τους πχ πυρηνες κτλ. Αλλιως η ολη εμπειρία χρησης (internet, media, games, email, ανοιγμα αρχειων δουλειας κτλ) απλα υποβαθμίζεται. Αρα εδω το ερωτημα ειναι τι θελει κανεις; Φορητοτητα ή εμπειρια χρησης smartphone; Φυσικα για οσους ζητουν κατι ενδιάμεσο παντα θα υπαρχουν και οι mid range επιλογες.

 

 

Δε διαφωνει κανεις οτι ειναι καλυτερα με μεγαλυτερη οθονη να βλεπεις κατι. Το προβλημα για μενα ειναι πως ενα smartphone ειναι εξαιρετικα ανεπαρκες για τετοια χρηση. Απαιτειται πολυ μεγαλυτερη οθονη συν το οτι θα χρειαζεσαι να φορτιζεις ολη την ωρα αν κανεις τετοια εντατικη χρηση, με αποτελεσμα ουτε τηλεφωνο να εχεις ουτε ενα σωστο εργαλειο δουλειας ή ψυχαγωγιας ή οτιδηποτε αλλο. Ειναι ο τροπος που το βλεπω και δεν ειναι κριτικη σε οσους το αγοραζουν. WP ισως δεν εχεις δει επειδη δεν τα ψαχνεις ή δεν σε ενδιαφερουν ή δεν θες να τα δεις. (χιουμορ κανω ετσι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω πως θα δουμε και εκδοση mini?Oi 5 ιντσες δεν πολυπαλευονται και αν θελει να χτυπησει την apple θα πρεπει να παρουσιασει κατι στις 4 ιντσες ιδιων δυνατοτητων και οχι υποδεεστερο οπως εκανε με το s3 mini.

Η Apple το έχει χάσει ήδη και η Samsung είναι η πρώτη πια(εξού και οι πω΄λήσεις) άρα δεν πρέπει να την φοβάται,ειδικά με την πολιτική που έχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το ασύρματο το χρησιμοποιείς για να μιλήσεις. Το κινητό το παίρνεις για να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός από το να μιλήσεις xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...