Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S IV με οθόνη 5' ιντσών και ανάλυση 1080p ;


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή τι μπορεί να χρειάζεσαι 8πύρηνους επεξεργαστές σε λίγες ίντσες,για πες μου..

 

Μιλάμε για high end πολυεργαλεία,ποια θα μπορούσε να είναι η εφαρμογή τους σε 3.5'?Επειδή ανέφερες κάτι tipo κλπ,δεν ξέρω αν έχεις δοκιμάσει να κάνεις browsing σε τέτοιο τηλέφωνο..και 4 μάτια να έχεις δεν τα βγάζεις πέρα.

 

Από τη στιγμή που μιλάμε για τόσο ισχυρά μηχανήματα λοιπόν,οι αντίστοιχες ίντσες είναι μονόδρομος.Φυσικά από την αγορά δεν έχουν εξαλειφθεί τα entry level smartphones,όπου κ φορητότητα έχουν κ το μηνυματάκι σου το στέλνεις και να μπεις να δεις το πάμε στοίχημα..

 

Ε αν οι απαιτήσεις σου είναι αυτές,προφανώς δεν θα πας στις τεχνολογικές ναυαρχίδες όπως το s4 που ουσιαστικά είναι overkill.

Οι ιντες τι σχέση έχουν με τους πυρήνες?!?..  :wacko: Δηλαδή παλαιότερα που τα καλύτερα κινητά έβγαιναν με 3.7 ήταν "αστοχα" κινητά. Δεν μπορείς να θέλεις δυνατό κινητό με μικρή οθόνη? Το iphone τι είναι στις 4''? Τι λές δεν σε καταλαβαίνω..

 

Τι θέλω ρωτάς. Προσωπικά θέλω σε 3.7'' καλή κάμερα (>5mp, >720p video) και καλή ανάλυση οθόνης (800X κατι) και αξιοπρεπή επεξεργαστή. Ξέρεις κάποιο πρόσφατο κινητό με android 4.Χ (εκτ'ος του sole που ανέφερα) που να πλειρεί τις προϋποθέσεις? όχι..  :mellow:

 

Αυτό ακριβώς λέω την εγκατέλειψαν την κατηγορία καλό κινητό με μικρή οθόνη οι εταιρίες με android..  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@linkinp

 

Άλλο επηρεαζομαι άλλο παίρνω feedback. Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Εννοω ότι τον οδηγεί σε καταναλωτικές συμπεριφορες. Γενικά δε διαφωνώ μαζί σου όλα αυτά που λες δεν είναι λάθος. Πιο πάνω ξεκαθαρίζω ο ίδιος πως ο,τι συμβαινει εδω δεν είναι ο κανόνας παντου. Έκανα απλά αναφορά στην Ελλαδα.

 

Μα γι αυτο το παιρνουν το feedback φιλε μου,για να δουνε πως θα σχεδιασουν τις επομενες συσκευες τους (και προφανως να τις αγορασει ο κοσμος).

 

Για να ειμαι ειλικρινης μαζι σου κι εγω θεωρω για μενα τις 4-4,2 ιντσες το ανωτατο οριο για κινητο.Αλλα οι αναγκες αλλαζουν,τα γουστα αλλαζουν και μπορει να χτυπησω κανα phablet καποια στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ιντες τι σχέση έχουν με τους πυρήνες?!?..  :wacko: Δηλαδή παλαιότερα που τα καλύτερα κινητά έβγαιναν με 3.7 ήταν "αστοχα" κινητά. Δεν μπορείς να θέλεις δυνατό κινητό με μικρή οθόνη? Το iphone τι είναι στις 4''? Τι λές δεν σε καταλαβαίνω..

 

Τι θέλω ρωτάς. Προσωπικά θέλω σε 3.7'' καλή κάμερα (>5mp, >720p video) και καλή ανάλυση οθόνης (800X κατι) και αξιοπρεπή επεξεργαστή. Ξέρεις κάποιο πρόσφατο κινητό με android 4.Χ (εκτ'ος του sole που ανέφερα) που να πλειρεί τις προϋποθέσεις? όχι..  :mellow:

 

 

Αφού κάνεις ένα ερώτημα,μην απαντάς εσύ για εμένα τουλάχιστον.Ξέρω ναι..

 

HTC One V

Samsung Galaxy Ace 2 I8160

HTC Rhyme

Sony Ericsson Xperia neo V

Sony Ericsson Xperia ray

HTC Desire S

Sony Xperia SX SO-05D

(Αυτά είναι όλα με ταβάνι τις 3.7'' - αν ανέβουμε στις 4'' όπως το παράδειγμα του iphone που φέρεις η λίστα θα συνεχίσει να τείνει στο άπειρο..)

 

Φτάνουν αυτά?

 

Οι απαιτήσεις που περιγράφεις φίλε αφορούν ένα mid range τηλέφωνο,όχι ένα τηλέφωνο σαν αυτό που συζητάμε στο παρόν νήμα.

Ένα τηλέφωνο που έχει σκοπό να φέρει νέες τεχνολογίες που δεν υπάρχουν τώρα στην αγορά και να σπρώξει την τεχνολογική εξέλιξη.

 

Όσο για το ερώτημα με τις ίντσες και τους επεξεργαστές,βάλε τα specs ενός desktop με i7,8GB RAM κλπ σε ένα κινητό τηλέφωνο 3.7'' που σου αρέσει εσένα,φέρε το φανταστικό αυτό μηχάνημα μπροστά σου και κάνε το συσχετισμό!

 

Άν αδυνατείς να εξάγεις κάποιο συμπέρασμα από το παραπάνω παράδειγμα,μάλλον δεν υπάρχει κάποια κοινή βάση ώστε να συνεχίσουμε ένθεν κ ένθεν την επιχειρηματολογία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάνεις ένα ερώτημα,μην απαντάς εσύ για εμένα τουλάχιστον.Ξέρω ναι..

 

HTC One V

Samsung Galaxy Ace 2 I8160

HTC Rhyme

Sony Ericsson Xperia neo V

Sony Ericsson Xperia ray

HTC Desire S

Sony Xperia SX SO-05D

(Αυτά είναι όλα με ταβάνι τις 3.7'' - αν ανέβουμε στις 4'' όπως το παράδειγμα του iphone που φέρεις η λίστα θα συνεχίσει να τείνει στο άπειρο..)

 

Φτάνουν αυτά?

όχι δεν φτάνουν. Σαν να το ήξερα ότι θα μου έγραφες τέτοια μοντέλα. :rolleyes: Αν διάβαζες σωστά έγραψα και υπογράμμισα την λέξη "πρόσφατα" δηλαδή καινούρια δηλαδή android 4 (και όχι αναβαθμισμένα από 2.3 λίγο πριν αποσυρθούν τα περισσότερα μοντέλα του 2011 τα περισσότερα). Αυτά τα μοντέλα που γράφεις είναι ακριβώς αυτό που περιγράφω. Το παρελθόν που φεύγει  ;)  τότε που έβγαιναν καλά 3.7 και ότι σήμερα (μοντέλα 2012-13) οι εταιρίες εγκαταλείπουν αυτήν την κατηγορία και για να πάρεις καλό κινητό σε 3.7 μονο το SOLE υπάρχει και αυτό ανακοίνωσαν ότι δεν θα το αναβαθμίσουν σε 4.1 αρα "αντίο" και αυτό.

 

Εξαίρεση είναι αυτό Sony Xperia SX SO-05D που πρώτη ακούω και δεν βλέπω να κυκλοφορεί ελλαδα. (το skroutz δεν το έχει). Φαίνεται αξιόλογο αλλα είναι άγνωστο ΑΝ θα κυκλοφορίσει Ελλάδα (ή ευρώπη) ή μονο.. Ιαπωνία. 

 

Αρα μηπως να συμφωνήσεις ότι "καλά κινητά" (κάμερα ανάλυση οθόνης) με οθόνες < = 3.7 τα έχουν για απόσυρση..  :-(

 

Δυστυχώς θέλουν να με/μας αναγκάσουν να πάρω >4''. Τες πά έστω το S3 "mini" με 4'' (γελάω που το λέω mini)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διάβαζες σωστά έγραψα και υπογράμμισα την λέξη "πρόσφατα" δηλαδή καινούρια δηλαδή android 4 (και όχι αναβαθμισμένα από 2.3 λίγο πριν αποσυρθούν τα περισσότερα μοντέλα του 2011 τα περισσότερα). 

 

 

 

για να πάρεις καλό κινητό σε 3.7 μονο το SOLE υπάρχει 

 

Αυτοαναιρείσαι πάντως.Το sole που θεωρείς καλό έρχεται με gingerbread 2.3 και αναβαθμίζεται σε 4.0.

 

Τελοσπάντων μήπως να ορίζαμε και λίγο πιο επισταμένα τι ακριβώς θέλουμε?

Εσύ,βάση όσων έγραψες,θέλεις μια συσκευή μέτρια σε μικρές ίντσες.Κανένα πρόβλημα,σεβαστό.

 

Την επιθυμία όμως των υπολοίπων από εμάς,τη ζήτηση της αγοράς και την αδηφάγα ανάγκη τπου έχει η τεχνολογία,συνεχώς να εξελίσσεται,συνεχώς να βελτιώνεται γιατί πρέπει να την περιορίσεις?Από τη στιγμή δε που το προιόν για το οποίο συζητάμε,δεν απευθύνεται σε εσένα προφανώς.

 

Είναι σαν να έρθω στην αυλή του σπιτιού σου κ να σου πω "μεγάλε,πολύ μεγάλη αυλή έχεις,δε λέει,δες πόσα στρέματα γκαζόν έχεις να κόβεις..".

 

Όσο για την πρόβλεψη που κάνεις ότι δεν θα έχουμε mid range συσκευές σε αξιοπρεπή spec στο μέλλον,επέτρεψέ μου να έχω κ εκεί διαφορετική άποψη.Θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τέτοιες συσκευές και στο μέλλον,με τον ίδιο τρόπο που θα συνεχίσουμε να έχουμε νέα κινητά στην αγορά που δεν θα είναι smartphone,αλλά θα είναι όπως τα παλιά που έκαναν κλήσεις μόνο - άντε κ καμιά κάμερα κ μέχρι εκεί.Αυτό κυρίως θα συνεχίσει να συμβαίνει μέχρι η γεννιά που έχει μεγαλώσει χωρίς την χρήση smartphone,να αντικατασταθεί πλήρως,από τη νεότερη γεννιά που θα έχει συνηθίσει σε αυτή την τενχολογία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλλημα με το μεγεθος σεβαστο αλλα δεν το καταλαβαινω. Εφοσον πλεον μιλαμε για smartphone με βασικη χρηση internet, games, media κτλ η μεγαλη οθονη ειναι πολυ σημαντικη. Εχοντας Note 1&2 πλεον δυσκολευομαι αφανταστα να μπω στο internet απο το S2. Για καποιον τωρα που η κυρια χρηση ειναι αυτη του τηλεφωνου υπάρχουν και πιο μικρα και πιο φθηνα. Και φυσικα υπαρχουν και τα hands free. ΥΓ. Το μεγεθος σε ενα τηλεφωνο διευκολυνει την χρηση του. Πχ μιλαω πολυ πιο ανετα απο το ασύρματο του σπιτιού μου χωρις να νιωθω καπως. Στο κινητο γιατι δηλαδη να μου κακοφαινεται;

Για φαντάσου το ασύρματο να το 'χες συνέχεια πάνω σου? Στο παντελόνι, στο αμάξι, σε μια τσέπη? Το ότι δυσκολεύεσαι να μπεις στο ιντερνετ από το s2 με εκπλήσσει...Εντάξει, για κάποιον που η δουλειά του είναι συνέχεια στο ιντερνετ, σίγουρα δεν κάνει. Αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας! Εγώ πιστεύω ότι ένα sG4 με 4,5 ίντσες οθόνη και super χαρακτηριστικά θα ήταν κίνηση ματ από τη samsung. Αν και είχα θέσει ταβάνι τις 4 ίντσες σε κινητό, έχοντας το galaxy s2 μπορώ να πω ότι κάθεται πολύ ωραία στο χέρι και σχεδόν όλες οι λειτουργίες γίνονται και με το ένα χέρι. Αν και τις πρώτες μέρες τρόμαξα από το μέγεθος αφού είχα πριν 2,4 οθόνη! Αλλά επειδή αν φοράς πχ. φόρμα ή στο μπουφάν, ενδέχεται να σου πέσει, εκεί είναι που αναρωτιέμαι αν θα έπαιρνα μεγαλύτερο τηλέφωνο. Άντε μέχρι 4,5 ίντσες αν δεν ξεφεύγει εμφανώς από τις διαστάσεις του galaxy 2. Γιατί όσο να'ναι το χέρι δεν μεγαλώνει! Τώρα γι'αυτούς που κυκλοφορούν με σακάκια και βαλίτσες, το note 2 και άλλα παρεμφερή, δε νομίζω ότι θα 'ναι πρόβλημα. Αν και πιστεύω παίζει ρόλο και ο ψυχολογικός παράγοντας. Τι εννοώ. Συνήθως τα μεγάλα τηλέφωνα είναι και πολύ ακριβά. Μερικές φορές δεν θες να έχεις μαζί σου κάτι τόσο καλό και ακριβό και να το προσέχεις μην πάθει τίποτα. Θες να 'σαι με κάτι πιο απλό και πιο φτηνό, και να 'σαι πιο χαλαρός. Με ένα πιο απλό τηλέφωνο είσαι και πιο ήσυχος, είναι η αλήθεια. Εξού και επηρρεαζόμαστε για το πόσο εύχρηστα είναι τελικά τα μεγάλα smartphones! Εξαρτάται όμως τί χρειάζεσαι απο ένα κινητό. Κακά τα ψέμματα στους περισσότερους το ιντερνετ είναι ψυχαγωγία οπότε οι επιλογές είναι περισσότερες. Γι'αυτούς που είναι εργαλείο δουλειάς αλλάζει το πράγμα και οι μεγάλες οθόνες πιο χρήσιμες έναντι ενός tablet ή netbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πιστεύω ότι ένα sG4 με 4,5 ίντσες οθόνη και super χαρακτηριστικά θα ήταν κίνηση ματ από τη samsung.

σε πειράζει να το πουν mini? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάβεις φλασάκι, κάνεις στην άκρη του δρόμου και πραγματοποιείς το τηλεφωνηματάκι με την ησυχία σου. Τελικά ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα και ανάγκες, ας το αναγνωρίσουμε κάποτε,

Να δω ποιός με καλεί, θέλω, αλλά είναι τόσο μεγάλο που ούτε αυτό δε μπορώ να κάνω με το ένα χέρι. Το να σταματάς στους δρόμους της Αθήνας όταν δέχεσαι 10άδες κλήσεις καθημερινά, δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα, γι' αυτό έχουμε τα bt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ποιότητα κατασκευής πάει να γίνει urban legend.

 

Από το s3 στο note II είχαμε ήδη διαφορά στην ποιότητα κατασκευής.Μπορεί να μην είναι γυαλί,να είναι πλαστικό,αλλά δεν είναι άσχημο πλαστικό.Στο note II αλλάζεις όλο το γύρω γύρω πλαστικό,μόνος σου,μαζί με το ασημί bezel (αν πάθει κάτι) με 23 ευρουλάκια.

 

http://www.ebay.com/itm/New-Housing-Middle-Frame-Bezel-Cover-for-Samsung-Galaxy-Note-2-II-N7000-White-/390512382456?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5aec5a11f8

 

Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς ?  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοαναιρείσαι πάντως.Το sole που θεωρείς καλό έρχεται με gingerbread 2.3 και αναβαθμίζεται σε 4.0.

δυστυχώς ΚΑΙ το sole είναι (μερικώς) η γενιά που φεύγει και μας κάλυπτε όλους εμάς. Για αυτό είπα δεν θα πάρει και αυτό άλλη αναβάθμιση. Από όλα τα 3.7 που υπήρχαν και κυκλοφορούν ακόμα το sole είναι το τελευταίο και πιο "πρόσφατο" (ξέρω ότι κυκλοφόρησε με 2.3 αλλά επειδή είναι sony μοντέλο 2012 με το νέο look το συγκαταλέγω στα καινούρια).

 

Σεβαστό εσείς που θέλετε να έχετε ιντζες. Άλλωστε για σας είναι το μέλλον. Εμείς τι κάνουμε που θέλουμε μέχρι 3.7. Συμβιβάστηκα με την ιδέα των 4'' με καλά χαρακτηριστικά αλλά φοβάμαι και αυτή στο επόμενο εξάμηνο θα είναι δυσεύρετη! 

 

Ελπίζω να κυκλοφορήσει κανα S4 super mini στις.. ας πούμε 3.7''  άντε 4''  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.Στο note II αλλάζεις όλο το γύρω γύρω πλαστικό,μόνος σου,μαζί με το ασημί bezel (αν πάθει κάτι) με 23 ευρουλάκια.

 

http://www.ebay.com/itm/New-Housing-Middle-Frame-Bezel-Cover-for-Samsung-Galaxy-Note-2-II-N7000-White-/390512382456?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5aec5a11f8

 

Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς ?  :-)

αυτο το πλαστικο δεν ειναι γνησιο ειναι κινεζικο  οποτε ξεχνα το αν θες να χεις ποιοτητα κατασκευης + οτι για να το βαλεις θα πρεπει να λυσεις ολο το τηλεφωνο

Επεξ/σία από vaggospat13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιότητα κατασκευής,βασίζεται κυρίως σε 2παραγοντες!

1.Το ποσοστο που εμφανίζει κάποιο πρόβλημα η συσκευή,σε σχέση με ποσοτητα που έχει κυκλοφορήσει στην αγορά!

2.Και ποσο εύκολα φθείρεται ή καταστρέφεται το εξωτερικό περίβλημα της συσκευής!

 

Τώρα,αν έχω ένα κινητό που δε πληρεί αυτά τα δυο,αλλά είναι φτιαγμένο από πλατίνα,δε μπορώ με τίποτα να το θεωρησω,ως ποιοτική συσκευή!Γιατί για μένα,το κινητό αξίζει μόνο,όσο τα γραμμάρια της πλατινας που έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι το iPad Mini δεν μπορει να συγκριθει και ουτε εχει την ιδια φορητοτητα με ενα Note II. Αλλο 3 αλλο 5 αλλο 7 αλλο 9 ιντσες και ουτω καθεξης.. Για μενα ειναι η χρυση τομη το phablet αυτο. Χωραει ακομη και στο τζην, ενω ενα ipad mini για μενα δεν ειναι ουτε ταμπλετα ουτε εχει την φορητοτητα σαν προσον. Εχω και λιγο μεγαλα χερακια και δεν καταλαβαινω τιποτα με το Note II. Ασε που αν θες βαζεις την λειτουργια του ενος χεριου και γινονται ολες οι βασικες λειτουργιες τηλεφωνου πιο ευκολες. Η εμπειρια στο note II ειναι φανταστικη και μου ελυσε τα χερια. Μπορω στην κυριολεξια να παρω μονο αυτο πηγαινοντας διακοπες για παραδειγμα και δεν χρειαζομαι ουτε λαπτοπ,ουτε ταμπλετ ουτε τπτ αλλο. Συνδεω τα παντα πανευκολα χωρις να χρειαστει να εχω ενα σωρο περιορισμους πανακριβα γκατζετακια και πονοκεφαλους οπως εχω με το ipad μου. Απο την αλλη βεβαια καταλαβαινω απολυτα και ολους αυτους που απλα οι 5.5 ιντσες ειναι too much για αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...