Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο και UPS


DriveeRR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάλι τα ίδια, τι γράφεις ακριβώς γιατί δεν καταλαβαίνω; Αν δεν θες να βοηθήσεις μην γράφεις απλά εκτός και αν με αυτά που γράφεις θες να κάνεις εντύπωση

 

Για να καταλάβω και εγω σε τι ακριβώς θελεις να σε βοηθήσουμε, νομιζω οτι κατάλαβες απο τις απαντήσεις τι πρεπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είχαν εμπειρία με UPS και τελωνείο ας γράψουν εδώ τα σχόλια τους μπας και βρεθεί λύση στο θέμα..

 

Πήρα απ 'έξω κάτι παππούτσια αξίας 44$ και 30$ η μεταφορά ( δηλαδή 32€ και 22€ σύνολο 64€).. βλέπω στο tracking ότι παίζει πρόβλημα με το τελωνείο στα Σπάτα ( Ελ. Βενιζέλος) .. καλώ την UPS στην Ελλάδα και μου κάνει η υπάλληλος πρέπει να πληρώσω 55€ και αν θέλουν να κάνουν αυτοί την διαδικασία 75€..

 

Ρωτώ εγώ τώρα γιατί πρέπει να πληρώσω 55€ τελωνείο στο μπ&**($λο που ζούμε; Με ποια λογική το κάνανε αυτό και τι μπορώ να κάνω;

 

 

Με βάση ποιά κριτήρια βγαίνει αυτός ο φόρος; Γίνεται να μειωθεί η τιμή; Που βρίσκεται το τελωνείο;

 

Όχι δεν έλεγε τίποτα, επικοινώνησα με τον πωλητή αλλά δεν απαντάει

 

δωσε link του μαγαζιού που αγόρασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαίνει άκρη καμία με αυτό το λινκ εγώ καταλαβαίνω όποιος αρπάξει πρώτος από τον πελάτη!

 

 

 

Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα...
 
Καταρχήν ο πωλητής δεν φέρει ΚΑΜΙΑ ευθύνη στην συγκεκριμένη περίπτωση.. και δεν παίρνει αυτός τα επιπλέον χρήματα.....
 
Ο πωλητής απλά ζήτησε μια συγκεκριμένη τιμή (44$) για να σου προσφέρει το αγαθό του (παπούτσια)
 
μετά για να σου τα στείλει σου πρότεινε (μέσω του site του) κάποιες επιλογές (ταχυδρομεία και κούριερ)
 
εσύ διάλεξες UPS (κούριερ)...
 
η UPS με την σειρά για να τα πάρει αυτά τα παπούτσια και να στα φέρει ζήτησε 30$
 
αλλα ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ.
 
 
Από εκεί και πέρα το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ (όπως και κάθε άλλο κράτος..)
 
με το που μπήκε στα σύνορα μας ένα εμπορικό προϊόν από το εξωτερικό πρέπει πρώτα να ελέξει αν είναι νόμιμο για να εισαχθεί μόλις το κάνει αυτό σου βάζει μια επιπρόσθετη χρέωση.. το γνωστό ΦΠΑ 23% ό,τι αγοράζεις από ελλάδα έχει μέσα του το 23% αυτόματα (αυτό σημαίνει ότι αν αγοράσεις κάτι πχ από το πλαίσιο που κάνει 123 ευρώ σημαίνει ότι το πλαίσιο παίρνει "στο χέρι" 100 ευρώ και τα 23 πάνε στο κράτος -εφορία-)
 
 
αυτή η διαδικασία γίνετε αυτόματα στις επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην ελλάδα γιαυτο και πληρώνεις ότι λέει στο καρτελάκι στο ράφι που ήταν το προϊόν που διάλεξες και φεύγεις...
 
 
για όλες τις άλλες επιχειρήσεις που είναι στο εξωτερικό όμως η διαδικασία δεν είναι αυτόματη οποτε χρεώνεσαι τον φπα με το που φτάσει το προϊόν στα σύνορα....
 
 
τώρα τα επιπλέον έξοδα είναι τα εξής... η όλη διαδικασία της εισαγωγής χρειάζεται κάποια χαρτούρα (να συμπληρώσεις τα στοιχεια του προϊόντος τον σκοπό που το πήρες κτλ) αυτή την χαρτούρα ΕΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ μπορεί να την αναλάβει είτε ένας υπάλληλος του τελωνείου είτε ο υπάλληλος της εταιρίας που διάλεξες να σου μεταφέρει το προϊόν (στην περίπτωση σου η UPS)
 
αυτό φυσικά όμως δεν το κάνουν τζάμπα ο υπάλληλος αυτός ζητάει ένα συγκεκριμένο χρηματικό ποσο...
 
 
βεβαια μπορείς να επιλέξεις να πας ΕΣΥ στο τελωνείο και να συμπληρώσεις ΕΣΥ τα χαρτιά οποτε ΔΕΝ χρεώνεσαι τίποτα άλλο εκτος από τον ΦΠΑ που είπαμε είναι υποχρεωτικός...
 
 
οποτε δεν σε κλέβει κανένας απλά εσύ νόμιζες ότι μπορείς να φέρεις ότι θέλεις από το εξωτερικό χωρίς να ελέξει κανένας τίποτα... αν ήταν έτσι θα μπορούσαμε να φέρουμε το οτιδήποτε από έξω όπως περίστροφα χειροβομβίδες ναρκωτικά κτλ... γιαυτο γίνετε ο έλεγχος...
 
τέλος ως έλληνας πολίτης υποχρεούσαι να καταβάλεις ένα φόρο κάθε φορα που αγοράζεις κάτι (το φπα) είτε από την ελλάδα είτε από αλλου... και όταν δεν το κανεις γιατί τα αγόρασες από κατάστημα που δραστηροποιείται στο εξωτερικό και δεν έχει τρόπο η εφορία μας να το ελέξει, αυτή η διαδικασία γίνετε με το που φτάνει στα ελληνικά σύνορα το προϊόν αυτό δηλαδή στην επικράτεια που μπορεί να λάβει δράση η ελληνική εφορία...
 
τέλος ενδέχεται να χρεωθείς και για την αποθήκευση του προϊόντος σου στα ράφια του τελωνείου (γιατί καταλαμβάνει χώρο ξέρεις στην αποθήκη τους) οποτε εάν δεν τελειώσεις την διαδικασία εγκαίρως(να πληρώσεις ΦΠΑ και να πας να κανεις την χαρτούρα η να πληρώσεις κάποιον να στην κάνει) θα σε χρεώσουν για κάθε επιπλέον μέρα που το έχουν στην αποθήκη τους, το ποσες μέρες στο κρατάνε τζάμπα δεν ξέρω να σου πω πάντως δεν είναι πολλές...
 
 
τώρα από εκεί και πέρα μπορείς ζητήσεις να σταλθεί πίσω το προϊόν στην περίπτωση αυτή ο πωλητής είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σου δώσει πίσω την ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ και μονο... 
 
τα λεφτά της αποστολής μέσω ups δεν μπορεί να στα δώσει πίσω.. γιατί 1) δεν τα έβαλε στην τσέπη του πήγαν στην τσέπη της εταιρίες που πλήρωσε βενζίνες κτλ για να στο στείλει 2) η εταιρία (UPS) με την σειρά της δεν θα στα δώσει πίσω γιατί αυτή έκανε την δουλειά της! Έστειλε έναν υπάλληλο να παραλάβει το προϊόν πλήρωσε τα μεταφορικά έξοδα και το έφερε στην ελλάδα... δεν φταίει αυτή που δεν είχες ιδέα για την διαδικασία εισαγωγής ούτε είναι υποχρεωμένη να κάνει σεμινάρια σε εντελώς άσχετους.. οποτε τα λεφτά αυτά τα ξεχνάς...
 
δηλαδή με λίγα λόγια ή πληρώνεις τον ΦΠΑ και παίρνεις τα παπούτσια (+ τα έξοδα του υπαλληλου του τελωνείου εάν δεν θες εσύ να πας να συμπληρώσεις τα χαρτιά) ή παίρνεις πίσω τα 44$ που κάνουν τα παπούτσια και χάνεις τα 30$ που ήταν το κόστος μεταφοράς και μένεις και χωρίς παπούτσια...
 
 
Επίσης υπάρχουν ειδικοί νομοι βάση των οποιων εάν έχεις αγοράσει κάτι από κατάστημα που δραστηροποιείται στην ευρωπαϊκή ένωση (πχ γερμανία αγγλία κτλ) τότε όταν φτάνει στα σύνορα μας δεν πληρώνεις ΦΠΑ ελλάδας γιατί υποτίθεται ότι ο ΦΠΑ έχει αποδοθεί από το κατάστημα στην αντίστοιχη ευρωπαϊκή χωρα (πχ αν πήρες ένα προϊόν από γερμανία με τιμή 119 το κατάστημα έχει πάρει 100 euro και έδωσε τα 19 στην γερμανία για τον δικό τους ΦΠΑ και έτσι δεν χρειάζεται να πληρώσεις τον δικό μας... αλλα αυτά ΜΟΝΟ σε χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης...)
 
 
Τέλος για τις μελλοντικές σου αγορές από αμερική κίνα και λοιπές χώρες ΕΚΤΟΣ ευρωπαϊκής ένωσης πρέπει να υπολογίζεις πάντα τον ΦΠΑ... 23% δηλαδή βλέπεις το καρτελάκι που έχει στην αμερική και πολλαπλασιάζεις το ποσο αυτό με το 1.23 και ότι βγει είναι αυτό που θα πληρώσεις (+ τα μεταφορικά έξοδα) για να έρθει σπίτι σου...
 
 
Σημείωση: οι κούριερ πάντα περνάνε από έλεγχο αν χρησιμοποιήσεις εθνικές υπηρεσίες  μεταφοράς (κοινά ταχυδρομεία δηλαδή όπως είναι τα ΕΛΤΑ για ελλάδα η πχ USPS για αμερική και AMS για κίνα) ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ το πακέτο να μην περαστεί από έλεγχο γιατί θεωρείται προσωπικό και ΟΧΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΠΡΟΙΟΝ...
 
οποτε ρωτάς τον πωλητή αν μπορεί να στα στείλει μέσω USPS ας πούμε και να το δηλώσει σαν δώρο (gift) για παράδειγμα...
 
 
και έτσι να γλιτώσεις το ΦΠΑ....
 
 
οποτε θα σε παρακαλούσα να μην γίνεσαι εριστικός με τα άτομα που προσπαθούν να σε βοηθήσουν όλα αυτά δεν ξέρω αν σου φαίνονται πολύπλοκα αλλα είναι σχεδόν αυτονόητα....
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unclebens μπραβο για το κειμενο που εξηγει στο φιλο ολα οσα δωσαμε σε λινκ οι προηγουμενοι.

Να συμπληρωσω οτι εκτελωνιζωντας μονος σου το οτιδηποτε πληρωνεις και μια χαρτουρα και οχι μονο το φπα.εμενα πχ με dhl η διαδικασια να μου αναλαβει δικος τους υπαλληλος τον εκτελωνισμο κοστιζε περιπου 78 ευρω. Για να κανω μονος μου τι διαδικασια αυτη κοστιζε 74ε.δεν ηξερα και εν μερη την πατησα.

Με βαση τη λογικη δεχομαι να πληρωσω το φπα. Δε δεχομαι ομος τα ψευτοχαρτα που κοστιζαν 45ευρω. Για αυτο το λογο το εστειλα απο κει που ηρθε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήγα σήμερα από εκεί.. πάω στην UPS και ζητάνε 17€ για κάτι χαρτιά να μου δώσουν.. με αυτά πήγα αποθήκη.. από εκεί μου δώσανε κάτι έγραφα και πήγα στον έλεγχο που συμπληρώθηκαν.. πάλι στην αποθήκη και από εκεί πίσω στον έλεγχο (επόπτη).. μετά τα πήρα πάλι και στο τελωνείο όπου ακολουθάς διαδοχικά μια σειρά από γραφεία που σου βάζουν σφραγίδες..

 

το τελωνείο ζήτησε 16€ αυτό που ρωτούσα εγώ στην αρχή .. (στο συνολικό ποσό ο φόρος 23% που αναλογεί ) .. από εκεί πίσω στην αποθήκη όπου έπρεπε να πληρώσω 17€ ..

 

Οπότε το κράτος δεν φταίει και βγάλτε τα συμπεράσματα σας.. το μόνο κακό στο θέμα κράτος ήτανε η τόση γραφειοκρατία..

 

Η UPS ζητούσε 130€ για να κάνει την όλη διαδικασία..

 

Παρέλαβα τα παππούτσια όπου και έχει κάνει λάθος η εταιρεία τα οποία τα έστειλε.. τώρα σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Δεν απαντάνε τα στέλνω πίσω; Αν τα ξαναστείλουνε με UPS ξαναπερνάω την ίδια διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωριτικα οχι δεν τα ξανα περνας γιατι προκειτε για αλλαγη και οχι εκ νεου αγορα.

Αρκει ο πωλητης να το τονισει στη επομενη αποστολη ως αλλαγη η δωρο κατι τετοιο. Να μην υπαρχει αξια στο δεμα με λιγα λογια.τα μονα εξοδα σου ειναι της επιστροφης για να πανε σε αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα του τα στειλω πισω για να παρω τα χρηματα πισω αλλα δεν απανταει.. γινεται να ανοιξω dispute στο paypal ;

 

Ποσο ειναι το οριο που δεν χρεωνεται φορος απο τελωνειο ξερει καποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Καλησπερα. Αγορασα φορεμα απο Κινα (απο το lightinthebox) αξιας 107 συν τα εξοδα αποστολης (χωρις να μπορω να επιλεξω εγω τον τροπο που θελω να μου σταλει) εφτασε το ποσο των 138 και κατι ψιλα. Το δεμα λοιπο ξεκινησε με ups. Φτανει Ελλαδα και βλεπω οτι κολλαει στα Σπατα βαση του tracking. Παιρνω εγω τηλεφωνο στην ups και αφου τους στελνω την επιβεβαιωση αγορας με μειλ οπως μου ζητησαν μου λενε την λυπητερη. 120 ευρω λεει πρεπει να πληρωσω για να μου το εκτελωνησουν και να το παρω. Μενω Θεσ/νικη και δν μπορω να κατεβω να το κανω μονη μου (και παλι θα ηταν ακριβο, 70ευρω λενε). Μου ζητησαν λοιπον να τους κανω μια εξουσιοδοτηση. Μου στελνουν οδηγιες και μπαινω και εγω απο το ταξις του αρραβωνιαστικου μου (εφοσον δεν ειχα καμμια παραπανω διευκρινιση απο την ups οσον αφορα την εξουσιοδοτηση) και την κανω στο δικο του ονομα. Αυτα ολα ημερα Πεμπτη. Με καλουν σημερα Δευτερα να μου πουν οτι δν υπαρχει χαρτι εξουσιοδοτησης ακομα και τοτε μου εξηγουν οτι πρεπει να ειναι στο ονομα μου, με δικο μου ΑΦΜ απο δικο μου λογαριασμο στο ταξις. Εγω ρε παιδια δεν εχω κλειδαριθμο. Ειμαι προστατευομενο μελος στον πατερα μου (εφοσον ακομα δεν ειμαι παντρεμενη) και δεν κανω φορολογικη δηλωση αφου δεν εργαζομαι και ειμαι φοιτητρια. Εμ πρεπει να τους πληρωσω 120ευρω, εμ να τρεχω λεει στις εφοριες να βγαλω κλειδαριθμο;;;;; Για ενα δεμα του οποιου οι καθαροι φοροι πρεπει να ειναι 35-40ευρω......!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, έμπλεξες με αποστολή με courier που σημαίνει πρόσθετα έξοδα (αμοιβή εκτελωνιστή, αποθήκευτρα, μοικροέξοδα κλπ, εκτός από τον ΦΠΑ.

 

Στην ενότητα 'Ιντερνετ του forum υπάρχουν αρκετά νήματα σχετικά με το θέμα των αγορών από το εξωτερικό, στα οποία περιγράφονται οι διαδικασίες αυτές.

 

Νομίζω ότι καλλίτερη λύση θα ήταν να επικοινωνήσεις μαζί τους και να ζητήσεις να μεταφερθεί το δέμα στη Θεσ/νίκη, αν γίνεται, για να εκτελωνιστεί εκεί. Εάν δεν το δεχτούν, θα εξηγήσεις ότι δεν έχεις κλειδάριθμο κλπ στο taxis και να βρεθεί λύση για τον εκτελωνισμό.

 

Τέλος, εάν τα έξοδα φαίνονται πολλά, να επικοινωνήσεις με τον πωλητή, να εξηγήσεις την κατάσταση και τα υπέρογκα έξοδα και να του πεις ότι δεν θα το παραλάβεις για να επιστρέψει το δέμα σ' αυτόν και να σου επιστρέψει τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 27/3/2017 στις 10:47 ΠΜ, annasakis είπε

Καλησπερα. Αγορασα φορεμα απο Κινα (απο το lightinthebox) αξιας 107 συν τα εξοδα αποστολης (χωρις να μπορω να επιλεξω εγω τον τροπο που θελω να μου σταλει) εφτασε το ποσο των 138 και κατι ψιλα. Το δεμα λοιπο ξεκινησε με ups. Φτανει Ελλαδα και βλεπω οτι κολλαει στα Σπατα βαση του tracking. Παιρνω εγω τηλεφωνο στην ups και αφου τους στελνω την επιβεβαιωση αγορας με μειλ οπως μου ζητησαν μου λενε την λυπητερη. 120 ευρω λεει πρεπει να πληρωσω για να μου το εκτελωνησουν και να το παρω. Μενω Θεσ/νικη και δν μπορω να κατεβω να το κανω μονη μου (και παλι θα ηταν ακριβο, 70ευρω λενε). Μου ζητησαν λοιπον να τους κανω μια εξουσιοδοτηση. Μου στελνουν οδηγιες και μπαινω και εγω απο το ταξις του αρραβωνιαστικου μου (εφοσον δεν ειχα καμμια παραπανω διευκρινιση απο την ups οσον αφορα την εξουσιοδοτηση) και την κανω στο δικο του ονομα. Αυτα ολα ημερα Πεμπτη. Με καλουν σημερα Δευτερα να μου πουν οτι δν υπαρχει χαρτι εξουσιοδοτησης ακομα και τοτε μου εξηγουν οτι πρεπει να ειναι στο ονομα μου, με δικο μου ΑΦΜ απο δικο μου λογαριασμο στο ταξις. Εγω ρε παιδια δεν εχω κλειδαριθμο. Ειμαι προστατευομενο μελος στον πατερα μου (εφοσον ακομα δεν ειμαι παντρεμενη) και δεν κανω φορολογικη δηλωση αφου δεν εργαζομαι και ειμαι φοιτητρια. Εμ πρεπει να τους πληρωσω 120ευρω, εμ να τρεχω λεει στις εφοριες να βγαλω κλειδαριθμο;;;;; Για ενα δεμα του οποιου οι καθαροι φοροι πρεπει να ειναι 35-40ευρω......!!! 

τελικα τι εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...