Προς το περιεχόμενο

Ραδιοερασιτέχνες και αναμεταδότες


kourentaradiocom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ανοίγω αυ΄το υο θέμα εδώ γιατί δεν ξέρω σε ποια κατηγορία πηγαίνει στο forum. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: Στους αναμεταδότες των συλλόγων ραδιοερασιτεχνών μπορεί ο καθένας να έχει πρόσβαση ( να ακούει μόνο)? ή π΄ρεπει να είναι αποκλειστικά και αυτός ραδιοερασιτέχνης?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατοχή συστημάτων ραδιομετάδοσης απαγορεύεται απο τον νομο, αν εχεις κάποιον δέκτη μπορείς να ακούς αλλα δεν εχει νόημα αν δεν συμμετάσχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Η κατοχή συστημάτων ραδιομετάδοσης απαγορεύεται απο τον νομο, αν εχεις κάποιον δέκτη μπορείς να ακούς αλλα δεν εχει νόημα αν δεν συμμετάσχεις.

Και τι γίνεται άμα σε πιάσουν;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετη αλλα σχετικη ερωτηση(ερωτησεις) με την ευκαιρια:

Για κεραια εκπομπης 88-108mhz (ο πομπος θα εχει ισχυ εως 1 εως 10w με PLL) εσεις οι ειδικοι τι προτεινετε?

Διπολο ή 5/8? Η 5/8 εχει καλυτερη απολαβη, αλλα ειναι πιο μεγαλη κι ετσι σκεφτομαι σαν λυση ενα απλο διπολο λ/4.

Το θεμα ειναι πως εχω δει διαφορες πιθανες εκδοχες διπολου. Εχω δει το κλασσικο καθετης πολωσης κι εχω δει μια παραλαγη οπου τα 2 καθετα στοιχεια κανουν στη μεση τους γωνια 90 μοιρων (το ενα αντιθετα απτο αλλο), εικαζω για να δημιουργουνται λοβοι και στις 2 πολωσεις. Κατι σαν αυτο. Ποιο απτα 2 διπολα να προτιμησω σε περιπτωση που απορριψω την κατασκευη 5/8?

Περα απο την απολαβη με ενδιαφερει να μην εχω επιστρεφομενα (και παρω καμια φωτια :devil: ).

 

Και τελος, καλωδιο να χρησιμοποιησω 50 ή 75Ohm? Καλυτερο matching για διπολο με ποιο καλωδιο θα εχω? Εχω χαθει γενικα, σαν noob που ειμαι στο χωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...