Προς το περιεχόμενο

Ram για ΟC 3570k+gigabyte u3h z77


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εστησα εδω και μερικες μερες συστημα με i5 3570k-ud3h-corsair vengeance lp 4x4 1600mhz cl9.

 

Με το που πηγα να βαλω τα 7 με πεταξε bsod..καπακι δοκιμαζω ενα ενα τα στικακια με memtest.Τα δυο στικακια που πηρα απο το you, κομπλε..δοκιμαζω τα αλλα απο το vision ,bsod κατευθειαν..

Τα πηγα πισω τα ελεγχξανε και μου λεει το παληκαρι οτι ειναι κομπλε, εκανε 3 installs win 7 και τις αφησε 16 λουπες στο memtest χωρις κανενα προβλημα(μου εστειλαν και βιντεο)..οποτε κατευθειαν σκεφτηκα την μητρικη.

 

Τοσο καιρο τον δουλευα με τα 8 gb(απο το you) και δεν ειχα κανενα προβλημα..ολα κομπλε(xmp μεσα απο bios,1600mhz,1.5v,9-9-9-24 ) ΣΕ ΟΠΟΙΑ θεση και να τις εβαλα.

Σημερα που πηρα πισω τα υπολοιπα 8 ειπα να τα δοκιμασω..εβαλα ενα super pi 32mb με πεταξε κατευθειαν bsod..

 

1)Να φταιει το bios(ηρθε με το F7 που ειναι αρκετα παλιο)..να περασω το τελευταιο(F19) αλλα αν εφταιγε αυτο λογικα δεν θα ειχα προβληματα και με τις πρωτες ram που δοκιμασα?

 

2)Να χαλαρωσω(που το εκανα και αυτο) τις βιδες της ψυκτρας(megahalems) δεν πρεπει να τις εχουμε τερμα βιδωμενες(πολλα παρομοια προβληματα στο net).

 

3)Μακαρι να μην ειναι αυτο..να στραβωσαν καποια πινακια της μητρικης με αποτελεσμα ο memory controller του cpu να την ακουει..τονιζω ξανα ομως οτι με τις πρωτες 2χ4 σε οποιο σλοτ και να δοκιμασα ειναι μια χαρα..

 

Δοκιμασα να δωσω και παραπανω ρευμα αλλα τιποτα...συγνωμη για το μεγαλο ποστ παιδια αλλα πρεπει να βρω την λυση..

 

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε πρώτα με το bios. Εγώ εχω το 18, διότι νομίζω το 19 το αναφέρει ως beta

 

Εχω επίσης την ιδια ψύκτρα και μου φαίνεται τραβηγμένο πολύ αυτό...

 

Ειπες το δουλευες με το 1ο σετ 8 gb και ολα οκ.

Το 2ο σετάκι λες ομως πως στα παιδια του βιζιον λειτουργεί, αλλά σε σένα οχι...σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

 

Θα δοκιμασω να βαλω το F 18 που δεν ειναι beta.

 

Και εσυ την megahalems εχεις?Και τα εχεις τερμα βιδωμενα ολα?

Ναι σωστο οτι ειναι τραβηγμενο αλλα ειναι κατι που παιζει δυστυχως

 

Ετσι ακριβως..με το πρωτο 2χ4 απο το you κανενα προβλημα..

 

Προσεξε ομως με το αλλο σετακι απο το vision οταν τα ειχα δοκιμασει με το memtest τοτε το ενα απο τα δυο στικακια ηταν κομπλε στο τεστ..εβγαλε 2 λουπες..το αλλο αρχισε τα bsod κατευθειαν..

Τωρα ομως που τα πηρα πισω δεν τα δοκιμασα χωρια(η και το καθε ενα χωριστα)...

αλλα τα δοκιμασα ως εξης:

 

12gb ram(2χ4 του you και ενα απο vis)-->bsod

 

12gb ram(2x4 του you και το αλλο απο vis)-->bsod

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις περασα το f18 αλλα συνεχιζει τα ιδια..αρνειται να παιξει με 3 και 4 στικακια το mobo..τι cmos εκανα,ακομα τις ετρεξα και πιο χαμηλα στα 1333 mhz δλδ και παλι ειχα προβληματα..

 

Παιζει να στραβωσαν τα pins δυστυχως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δοκίμασες τον συνδυασμό

 

5766_zps333ea5a8.jpg

 

vengeance στο 1-3 και kingston στο 2-4?

 

Το σετάκι των vengeance είναι 2 χ (2χ4) ή 4Χ4? Αν ισχύει το πρώτο, συνδυάζεις μεταξύ τους μνήμες από το ίδιο σετάκι?

 

Σε gigabyte μητρική μου έπαιξε έτσι ο συγκεκριμένος συνδυασμός modules χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έπαιξε απροβληματιστα και με 3 modules. Δεν πείραξα τίποτα και η μητρική τις έβαλε όλες σε 1333MHz, 9-9-9-24, 1.5v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δοκίμασες τον συνδυασμό

 

5766_zps333ea5a8.jpg

 

vengeance στο 1-3 και kingston στο 2-4?

 

Το σετάκι των vengeance είναι 2 χ (2χ4) ή 4Χ4? Αν ισχύει το πρώτο, συνδυάζεις μεταξύ τους μνήμες από το ίδιο σετάκι?

 

Σε gigabyte μητρική μου έπαιξε έτσι ο συγκεκριμένος συνδυασμός modules χωρίς κανένα πρόβλημα. Επίσης έπαιξε απροβληματιστα και με 3 modules. Δεν πείραξα τίποτα και η μητρική τις έβαλε όλες σε 1333MHz, 9-9-9-24, 1.5v

Ελα φιλε μου..το σετακι οπως γραφω και πιο πανω ειναι 4x4 vengeance lp 1600mhz C9.

 

2x4 απο you, και τα αλλα 2x4 απο vision studio..

 

Τωρα τρεχω μονο αυτες απο το you στα slot 1 & 3(που ειναι το 2 στην φωτο σου) και ειναι φυσικα σε single channel..αλλα θελω να κανω πρωτα ολους τους συνδιασμους στα slot με τις μνημες που ειναι ενταξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοιοπαθής με τις ίδιες RAM (4x4GB) σε άλλο Board (AsRock Z77 Extreme 4). Βάλε απλά VRAM στα 1.60-1.65 (εγώ το έβαλα 1.60) και θα σου λυθούν τα προβλήματα. Όταν παίζεις με 3-4 sticks βαραίνει ο IMC και θέλει λίγο ρευματάκι παραπάνω.

 

Αν ψαχτείς στο Internet θα δεις ότι δεν είμαστε μόνοι... ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομοιοπαθής με τις ίδιες RAM (4x4GB) σε άλλο Board (AsRock Z77 Extreme 4). Βάλε απλά VRAM στα 1.60-1.65 (εγώ το έβαλα 1.60) και θα σου λυθούν τα προβλήματα. Όταν παίζεις με 3-4 sticks βαραίνει ο IMC και θέλει λίγο ρευματάκι παραπάνω.

 

Αν ψαχτείς στο Internet θα δεις ότι δεν είμαστε μόνοι... ;)

Τις lp εχεις και εσυ?1600 mhz ετσι?

 

Εδωσα μεχρι 1.60 ρευμα και ειχα τα ιδια προβληματα..θα δωσω μεχρι 1.65 να δω μπας και...ναι ρε συ το εψαξα αρκετα στο νετ..αλλα επισης ειδα και το οτι πολλα ατομα ειχαν στραβωσει τα pins της μητρικης με αποτελεσμα να την ακουει ο memory controller που ειναι στην cpu..

 

Δυστυχως απο παρασκευη τωρα θα μπορεσω να το δοκιμασω γιατι ειμαι εκτος..

Σε ευχαριστω παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε, όλα αυτά με την προϋπόθεση πως το καθένα από τα δυο sets μνημών τα ελέγχεις κανονικά και δεν σου βγάζουν errors. Γιατί αν σου βγάζει κάποιο, τότε φταίει αυτό και όχι η VRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβληματα συνεχιζουν εδωσα μεχρι 1.67 στις μνημες..αρνειται να παιξει με 3 και 4 dimms..σημερα θα παει πισω στο service μαζι με τις μνημες...

 

Ευτυχως δεν ειχα στραβα pins οποτε ειναι θεμα της mobo..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...